Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και απο μένα!!!

 

Είμαι συνδομήτρια της vodafone απο το 2006 με 2 γραμμές!

Στην μία έχω red 1 και στην άλλη unlimited 25 κάθε χρόνο παίρνω σχεδόν δωρεάν πολύ καλές συσκευές! Πέρσι δλδ πήρα το galaxy s3 με 50 euro σε 18 μηνο συμβόλαιο!

Εχθές λοιπόν πήγα σε κατάστημα και μου είπε οτι έχω πολύ καλή επιδότηση (κάνω μεγάλους λογαριασμούς) και για να πάρω το Galaxy s4 πρέπει να δώσω και 170 ευρω!!!! Σε 24 μηνα συμβόλαια και ανεβάζοντας το unlimited 25 στο "προς όλους 400".... Μου ξεκίνησε οτι θα σταματήσουν οι επιδοτήσεις στην Ελλάδα και οτι δεν μας ενδιαφέρει αν κάνετε φορητότητα, θα μιλήσουμε πχ με την cosmote και θα σας δώσουμε ακριβώς ότι σας δίνει και η άλλη εταιρία...

 

Για πείτε τι να κάνω τώρα? Μήπως να τους πω οτι τα γυρνάω σε καρτοκινητό και τα 2?

Κάνε αίτηση φορητότητας προς WIND και θα σε πάρει η ίδια η εταρεία και θα σου δώσει πολύ καλύτερα πράγματα. Μην ακους τον κάθε άσχετο καταστήματος γιατί δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί η εταιρεία :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτός επέμενε αντί για την επιδότηση να πάρω αυτή τη μπούρδα που έχουν βγάλει με τα 35 ευρώ το μήνα επιπλέον στο λογαριασμό... Δηλάδη να δώσω για την συσκευή 420 ευρώ!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτός επέμενε αντί για την επιδότηση να πάρω αυτή τη μπούρδα που έχουν βγάλει με τα 35 ευρώ το μήνα επιπλέον στο λογαριασμό... Δηλάδη να δώσω για την συσκευή 420 ευρώ!!!!!!!

Αυτός να πουλήσει θέλει. Εσύ πρέπει να δεις αυτό που σε συμφέρει εσένα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι εταιριες (και οι 3) επιτρέπουν άσχετους να φτιάχνουν καταστήματα, αυτά είναι τα αποτελέσματα... Φταίει βέβαια και η εγωιστική νοοτροπία του στυλ ''δεν είμαι καρφί'' και ''κρίμα να χαθούν θέσεις''. Καλά να πάθουμε, αφού τους αφήνουμε να μας κοροιδεύουν...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα!!!

 

Είμαι συνδομήτρια της vodafone απο το 2006 με 2 γραμμές!

Στην μία έχω red 1 και στην άλλη unlimited 25 κάθε χρόνο παίρνω σχεδόν δωρεάν πολύ καλές συσκευές! Πέρσι δλδ πήρα το galaxy s3 με 50 euro σε 18 μηνο συμβόλαιο!

Εχθές λοιπόν πήγα σε κατάστημα και μου είπε οτι έχω πολύ καλή επιδότηση (κάνω μεγάλους λογαριασμούς) και για να πάρω το Galaxy s4 πρέπει να δώσω και 170 ευρω!!!! Σε 24 μηνα συμβόλαια και ανεβάζοντας το unlimited 25 στο "προς όλους 400".... Μου ξεκίνησε οτι θα σταματήσουν οι επιδοτήσεις στην Ελλάδα και οτι δεν μας ενδιαφέρει αν κάνετε φορητότητα, θα μιλήσουμε πχ με την cosmote και θα σας δώσουμε ακριβώς ότι σας δίνει και η άλλη εταιρία...

 

Για πείτε τι να κάνω τώρα? Μήπως να τους πω οτι τα γυρνάω σε καρτοκινητό και τα 2?

 

Προφανώς συμφωνώ με τους προηγούμενους για τη φορητότητα - αλλά είμαι περίεργος, επειδή είπες ότι κάνεις μεγάλους λογαριασμούς: Κανονικά οτιδήποτε περισσότερο από 50-60€/μήνα συνολικά και για τις δύο γραμμές είναι υπερβολή, αφού με φορητότητα αυτές είναι οι τιμές που θα πάρεις για 2x RED1. Και μετά παίρνεις τη διαφορά και αγοράζεις όποια συσκευή θέλεις, σε λογικές τιμές και όχι τιμές παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ζητήσω μείωση παγίου??? Ο πωλητής μου είπε οτι για Red 1 θα πάρω 2.5 ευρώ έκπτωση!!!!
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κάνεις αίτηση για φορητότητα ή μπορείς να ζητήσεις διακοπή και μετατροπή σε κάρτα. Θα σε καλέσουν άμεσα....
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό vf45 και ένα παλιό οικονομικό35 με κάποιες extra παροχές. Αυτά σε οικογενειακό, μαζί με HOL και προνομιακή έκπτωση (μετά από αίτημα φορητότητας φυσικά) μου έβγαιναν γύρω στα €27 το καθένα και γενικά με έιχαν βολέψει, μέχρι που πρόσφατα είδα τον πόλεμο προσφορών και αισθάνθηκα λίγο στην απ' έξω.

 

Λήγοντας λοιπόν πρώτα το vf45 με κάλεσαν για ανανέωση και μου είπαν ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να μου το αφήσουν στα €33-34 δηλαδή €7 πάνω απ' ό,τι πλήρωνα! Τους είπα ότι γνωρίζω πως μέχρι πρόσφατα έδιναν το red1 στα €20 και ζήτησα να κάνουν κάτι καλύτερο αλλά δεν συγκινήθηκαν και μου είπαν να το σκεφτώ.

 

Σήμερα, είπα να κάνω τον καλό τους κάλεσα εγώ μήπως και αποφύγω τις διαδικασίες φορητότητας και τους είπα ότι δεν με καλύπτει η προσφορά τους και ότι σκέφτομαι για WIND, όπου μου έκαναν προσφορά το πρόγραμμα των 500 προς όλους και το πρόγραμμα των 1000 προς όλους μαζί με σταθερό double play M, σύνολο λίγο πάνω από €90, το οποίο είναι πολύ πιο συμφέρον από άποψη παροχών.

 

Αντί για αντιπρόταση η κυρία με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί πραγματικά να κάνει κάποια καλύτερη προσφορά και μετά άρχισε μια εκπληκτική επίθεση, τύπου ότι η VODAFONE καλώς ή κακώς:X μου είχε κάνει μία έκπτωση και ότι δεν εκτιμάω τί μου έχει προσφέρει και ότι ήξερα ότι κάποια στιγμή θα τελείωνε η έκπτωση και ότι στην τελική ελεύθερη αγορά έχουμε - να κάνω ό,τι θέλω. Μιλάμε για παράκρουση.

 

Σε αυτό το σημείο την ευχαρίστησα για τον χρόνο της και της ζήτησα να μου πει πότε ακριβώς λήγει η κάθε γραμμή για να μην μου πουν και για καμία οφειλή πρόωρης διακοπής συμβολαίου.

 

Αυτά σε πελάτη 10ετίας και βάλε η κυρία VODAFONE.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λογαριασμος σε οσους εκαναν red1 με 18,82 την καθε γραμμη ??

 

Ειδα σημερα στο myacount οτι για 3 γραμμες θελουν.....195 ευρω.Τους πηρα τηλ και ειπαν θα με καλεσουν και με καλεσαν σημερα πριν απο λιγο αλλα μου ειπα θα με ξανακαλεσουν...αυριο

 

Προπληρωνουμε καποιο παγιο εκτος αυτο της χρησης που εγινε ?

 

 

:mad::mad::mad:

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λογαριασμος σε οσους εκαναν red1 με 18,82 την καθε γραμμη ??

 

Ειδα σημερα στο myacount οτι για 3 γραμμες θελουν.....195 ευρω.Τους πηρα τηλ και ειπαν θα με καλεσουν και με καλεσαν σημερα πριν απο λιγο αλλα μου ειπα θα με ξανακαλεσουν...αυριο

 

Προπληρωνουμε καποιο παγιο εκτος αυτο της χρησης που εγινε ?

 

 

:mad::mad::mad:

Γιαννη μου ηρθε εμενα και αφου τα ειπαμε ενα χερακι για τις καρτες που ακομη ΔΕΝ εχω παραλαβει τους ειπα να μου δικαιολογησουν τα 90 ευρω για τις δυο γραμμες.

Ακομη να με παρουν τηλ θελουν μαλλον χρονο να σκεφτούν.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λογαριασμος σε οσους εκαναν red1 με 18,82 την καθε γραμμη ??

 

Ειδα σημερα στο myacount οτι για 3 γραμμες θελουν.....195 ευρω.Τους πηρα τηλ και ειπαν θα με καλεσουν και με καλεσαν σημερα πριν απο λιγο αλλα μου ειπα θα με ξανακαλεσουν...αυριο

 

Προπληρωνουμε καποιο παγιο εκτος αυτο της χρησης που εγινε ?

 

 

:mad::mad::mad:

 

Εμενα μου ηρθε 41 που ειναι 2 επι 18 συν κατι μερες που ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου ηρθε εμενα και αφου τα ειπαμε ενα χερακι για τις καρτες που ακομη ΔΕΝ εχω παραλαβει τους ειπα να μου δικαιολογησουν τα 90 ευρω για τις δυο γραμμες.

Ακομη να με παρουν τηλ θελουν μαλλον χρονο να σκεφτούν.

 

Εμενα μου ηρθε 41 που ειναι 2 επι 18 συν κατι μερες που ειχε ενεργοποιηθει η γραμμη

 

Καταλαβα...Οποιον κανου και τσιμησει πιασανε.....Αμ δε.....Κι εγω τα 750ΜΒ τα ειδα 15 μερες μετα με την παραλαβη νεων sim

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...Οποιον κανου και τσιμησει πιασανε.....Αμ δε.....Κι εγω τα 750ΜΒ τα ειδα 15 μερες μετα με την παραλαβη νεων sim

 

Μολις ελαβα sms για πιστωση στον επομενο μηνα 32 ευρω αλλα και παλι δεν βγαινουν τα νουμερα οποτε αυριο παλι τηλ :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ζητώ συγνώμη εάν έχει απαντηθεί, αλλά μετά από μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Λοιπόν, η vodafone μας δίνει τη δυνατότητα μέχρι τις 31 Οκτωβρίου, να ενεργοποιήσουμε το 4G δωρεάν κ να το χρησιμοποιήσουμε με την ίδια χρέωση με αυτή του 3G δικτύου.

Από τη 1 Νοέμβρη θα το χρώνει διαφορετικά απο το 3G?

 

στο site της vodafone γραφει

"Το προσεχές διάστημα η Vodafone θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει για το δίκτυο 4G από 01/11/13"

ισως αυτο περιλαμβανει και κοστος ενεργοποιησης, δε διευκρινιζει

 

βρηκα και αυτο που δε λεει κατι για ημερομηνια

http://www.vodafone.gr/portal/client/faq/FAQLoadCategories.action?faqCategoryId=855

"Η ενεργοποίηση στο δίκτυο 4G παρέχεται δωρεάν, οι υφιστάμενες χρεώσεις θα ισχύουν χωρίς κάποια αλλαγή και δεν θα διαφοροποιούνται αν ο συνδρομητής κάνει χρήση του δικτύου 4G."

Edited by ostria19
Link to comment
Share on other sites

στο site της vodafone γραφει

"Το προσεχές διάστημα η Vodafone θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει για το δίκτυο 4G από 01/11/13"

ισως αυτο περιλαμβανει και κοστος ενεργοποιησης, δε διευκρινιζει

 

βρηκα και αυτο που δε λεει κατι για ημερομηνια

http://www.vodafone.gr/portal/client/faq/FAQLoadCategories.action?faqCategoryId=855

"Η ενεργοποίηση στο δίκτυο 4G παρέχεται δωρεάν, οι υφιστάμενες χρεώσεις θα ισχύουν χωρίς κάποια αλλαγή και δεν θα διαφοροποιούνται αν ο συνδρομητής κάνει χρήση του δικτύου 4G."

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Οπότε το ενεργοποιώ τώρα που η ενεργοποίηση είναι δωρεάν και στην χειρότερη αν από 1η Νοέμβρη το χρεώνει διαφορετικά από το 3G, το απενεργοποιώ από τη συσκευή.

Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου έχει συμβόλαιο με τις ελληνικές ραδιοϋπηρεσίες. Επειδή θέλει να σταματήσει και να μετατρέψει τον αριθμό σε κάρτα, ξέρει κανείς ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος? Πέρυσι σε κάτι αντίστοιχο μου "επέβαλλαν" να κάνω βασικό συμβόλαιο στη vodafone για 2 μήνες + έναν για τη μετατροπή σε κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου έχει συμβόλαιο με τις ελληνικές ραδιοϋπηρεσίες. Επειδή θέλει να σταματήσει και να μετατρέψει τον αριθμό σε κάρτα, ξέρει κανείς ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος? Πέρυσι σε κάτι αντίστοιχο μου "επέβαλλαν" να κάνω βασικό συμβόλαιο στη vodafone για 2 μήνες + έναν για τη μετατροπή σε κάρτα.

φορητότητα σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας (3 εργάσιμες παίρνει)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ. Λογικά η φορητότητα σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας πρέπει να συνοδεύεται από αίτηση μεταφοράς αριθμού από την εταιρία σε ιδιώτη? Γιατί πρόκειται για εταιρικό συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ. Λογικά η φορητότητα σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας πρέπει να συνοδεύεται από αίτηση μεταφοράς αριθμού από την εταιρία σε ιδιώτη? Γιατί πρόκειται για εταιρικό συμβόλαιο.

 

ναι, θα πρεπει να γινει μεταβιβαση

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση ότι πέρυσι εμένα μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά με οδήγησαν σε συμβόλαιο vodafone και μετά σε διακοπή.
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση ότι πέρυσι εμένα μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά με οδήγησαν σε συμβόλαιο vodafone και μετά σε διακοπή.

 

μάλλον για να πιάσουν προσωπικό μηνιαίο στόχο.

2 σενάρια:

α) ζηταει η εταιρια να γινει φορητότητα και μετά το μεταβιβάζει σε ιδιώτη

β) μεταβιβάζει στον ιδιώτη και μετά ο ιδιώτης το κάνει φορητότητα

 

μάλλον το ''α'' θα είναι εφικτό, αφου δε θα μπορεί να έχει εταιρικό πακέτο ο ιδιωτης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πάει πχ η wind μα κανεί αίτηση φορητότητας δεν θα γίνει δεκτή γιατί στην ουσία ο αριθμός δεν μου ανήκει αυτή τη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πάει πχ η wind μα κανεί αίτηση φορητότητας δεν θα γίνει δεκτή γιατί στην ουσία ο αριθμός δεν μου ανήκει αυτή τη στιγμή.

 

από τη στιγμή που το νουμερο ανηκει στην εταιρια, θα πρεπει να παει ο νομιμος εκπροσωπος της εταιριας και να ζητησει τη φορητοτητα, ή να δώσει στον ιδιώτη εξουσιοδότηση (με γνησιο υπογραφης και φωτοτυπια ταυτοτητος)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω καταλάβει τα χαρτιά που μου δώσανε να υπογράψω μεταφέρονται από της ελληνικές ραδιοϋπηρεσιες στη Vodafone κι από εκεί σε εμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...