Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα..ηθελα να ρωτησω..στο Vodafone Οικονομικό 25 η επιδοτηση ποσο ειναι?...

Η επιδότηση πρέπει να είναι γύρω στα 53 ευρώ.:)

Link to comment
Share on other sites

ελεος...με το vodafone 120 plus ειχα γυρω στα 70...και τωρα με την αναβαθμιση εχω λιγοτερα ??..:S

Το Vodafone Ευέλικτο 25 έχει -μάλλον- 53 ευρώ επιδότηση μόνο για νέα σύνδεση.Άλλο η νέα σύνδεση,άλλο η επιδότηση.:)

Link to comment
Share on other sites

ελεος...με το vodafone 120 plus ειχα γυρω στα 70...και τωρα με την αναβαθμιση εχω λιγοτερα ??..:S

Περνα απο ενα καταστημα ή πάρε τηλ στο 13830 μήπως σου ανεβάσουν την επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα στην ανεβασουν απλα για λιγες μερες.. και μενα μου εχουν χαμηλη και οταν τους ειπα οτι ειναι χαμηλη μου ειπαν οτι θα την ανεβαζανε μεχρι 250 ευρω για λιγες μερες ...στο 13830 αυτα ... σε καταστημα δεν πηγα ακομα απλα ειπα να περιμενω να μπει και η δευτερη συνδεση που εχω σε κατασταση επιδοτησης και να τις παρω και τις δυο μαζι...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορούμε κάπου να βρούμε τα franchise καταστήματα;ξέρετε αν μεσω της προκράτησης της συσκευής (και ειδικά τώρα λόγω ανταγωνισμού με κοσμοτέ) μπορούμε να πάρουμε σκέο χωρίς συνδεση το νέο iphone χωρις μα και μου απο τα καταστηματα?

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορούμε κάπου να βρούμε τα franchise καταστήματα;ξέρετε αν μεσω της προκράτησης της συσκευής (και ειδικά τώρα λόγω ανταγωνισμού με κοσμοτέ) μπορούμε να πάρουμε σκέο χωρίς συνδεση το νέο iphone χωρις μα και μου απο τα καταστηματα?

 

Θα το μάθεις όταν κυκλοφορήσει. Πιθανότατα λόγω ανταγωνισμού, τουλάχιστον το πρώτο καιρό, να το δίνουν και σκέτο (και πέρσι στην αρχή ήταν ελαστικοί στο θέμα αυτό). Μπορεί και όχι. Νομίζω πως αν καλέσεις στο 13830 μπορούν να σου πουν ποιά καταστήματα είναι ιδιόκτητα. Πάντως κακώς αγχώνεσαι τόσο. Όταν κυκλοφορήσει δεν υπάρχει περίπτωση σε κάποιο κατάστημα να μην βρεις συσκευή ακόμα και χωρίς προπαραγγελία. Εγώ πήρα την πρώτη μέρα δύο χωρίς προπαραγγελία από το κατάστημα των Βριλησσίων (ιδιόκτητο), ένα με αναβάθμιση και ένα για τον ξάδερφο μου σκέτο.

 

Πάντως δεν ισχύει απόλυτα ότι τα franchise είναι πιο ελαστικά στο θέμα αυτό, οι ιδιοκτήτες τους παίρνουν ποσοστά από τις συνδέσεις που κάνουν και έχουν μεγαλύτερο συμφέρον από ότι ένας υπάλληλος σε κατάστημα Vodafone που παίρνει έναν απλό μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ισχύει απόλυτα ότι τα franchise είναι πιο ελαστικά στο θέμα αυτό, οι ιδιοκτήτες τους παίρνουν ποσοστά από τις συνδέσεις που κάνουν και έχουν μεγαλύτερο συμφέρον από ότι ένας υπάλληλος σε κατάστημα Vodafone που παίρνει έναν απλό μισθό.

Δεν παίρνουν μόνο ποσοστό από τον αριθμό των συνδέσεων και το πρόγραμμα στο οποίο εγγράφεται ο συνδρομητής, αλλά και από το μοντέλο της συσκευής. ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,παρατήρησα οτι πλέον,τα προγράμματα iphone,έχουν περισσότερα δωρεάν ΜΒ απ`ότι πριν...όσοι πρόλαβαν την προσφορά,μετά τους 12 μήνες θα εχουν όσα ΜΒ έχει τώρα το πρόγραμμα ή τότε που μπήκαν σε αυτό; μάλλον το πρώτο νομίζω αλλά......

http://imageshack.gr/files/8tbmxegzneur8vmz3k7z.jpg

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,παρατήρησα οτι πλέον,τα προγράμματα iphone,έχουν περισσότερα δωρεάν ΜΒ απ`ότι πριν...όσοι πρόλαβαν την προσφορά,μετά τους 12 μήνες θα εχουν όσα ΜΒ έχει τώρα το πρόγραμμα ή τότε που μπήκαν σε αυτό; μάλλον το πρώτο νομίζω αλλά......

http://imageshack.gr/files/8tbmxegzneur8vmz3k7z.jpg

 

Το πρώτο λογικά αλλά μέχρι τότε θα έχουν βγει σίγουρα καλύτερες προσφορές για data από όλες τις εταιρείες...

 

Επί της ουσίας η παλιά προσφορά του διπλασιασμού έγινε μόνιμη. Αλλά θα κολουθήσουν σίγουρα και άλλες προσφορές λόγω ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λογικά αλλά μέχρι τότε θα έχουν βγει σίγουρα καλύτερες προσφορές για data από όλες τις εταιρείες...

 

Επί της ουσίας η παλιά προσφορά του διπλασιασμού έγινε μόνιμη. Αλλά θα κολουθήσουν σίγουρα και άλλες προσφορές λόγω ανταγωνισμού.

το θέμα ειναι οτι εγώ έχω ηδη πρόγραμμα τέτοιο,οπότε ο,τι και να γίνει λογικά δε θα με αφορά,έτσι;

 

Εάν το συμβόλαιό μου τελειώνει 1/9 και φύγω 2/8 επιστρέφω κάποιο ποσοστό της επιδότησης που έλαβα?

 

νομίζω ΠΡΟπληρώνεται ο λογαριασμός,οπότε έτσι και αλλιώς έχεις πληρώσει το μήνα,και αν φύγεις πριν συμπληρωθεί χρεώνεσαι αναλογικά...αν πληρώσεις κάτι,θα είναι πολύ λίγο,πχ 5% ΚΑΙ ΑΝ...

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ΠΡΟπληρώνεται ο λογαριασμός,οπότε έτσι και αλλιώς έχεις πληρώσει το μήνα,και αν φύγεις πριν συμπληρωθεί χρεώνεσαι αναλογικά...αν πληρώσεις κάτι,θα είναι πολύ λίγο,πχ 5% ΚΑΙ ΑΝ...
Ευχαριστώ virgina. Το πάγιο όντως προπληρώνεται αλλά στο επιστρέφουν αν φύγεις αναλογικά με τις μέρες όπως λες. Το θέμα είναι αν για τον τελευταίο μήνα πληρώνει κανείς κάτι από την επιδότηση που έχει λάβει με την υπογραφή του συμβολαίου ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Εάν το συμβόλαιό μου τελειώνει 1/9 και φύγω 2/8 επιστρέφω κάποιο ποσοστό της επιδότησης που έλαβα?

 

Αν φυγεις τον 11ο μηνα πληρωνεις 16% απο το ποσο επιδοτησησ που ειχες παρει οταν εκανες το συμβολαιο σου .Τα γραφει αυτα πανω στο συμβολαιο που ειχεσ υπογραψει Αυτα ισχυουν αν κανεις φορητοτητα ,αν θελεις να το κοψεις τελειως το νουμερο δεν πληρωνεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν φυγεις τον 11ο μηνα πληρωνεις 16% απο το ποσο επιδοτησησ που ειχες παρει οταν εκανες το συμβολαιο σου .Τα γραφει αυτα πανω στο συμβολαιο που ειχεσ υπογραψει Αυτα ισχυουν αν κανεις φορητοτητα ,αν θελεις να το κοψεις τελειως το νουμερο δεν πληρωνεις τιποτα
Αν θέλω να κάνω φορητότητα το 12 όπως λέω πιο πάνω? 0€ αν καταλαβαίνω σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να κάνω φορητότητα το 12 όπως λέω πιο πάνω? 0€ αν καταλαβαίνω σωστά?

 

Για να κάνεις φορητότητα και να μην πληρώσεις τίποτα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις φορητότητα και να μην πληρώσεις τίποτα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες.

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά παλαιότερα ίσχυε ότι πρεπει να κλείσεις 11μηνο. Είναι σίγουρο αυτό που λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά παλαιότερα ίσχυε ότι πρεπει να κλείσεις 11μηνο. Είναι σίγουρο αυτό που λέτε;

Τώρα οι επιδοτήσεις βγαίνουν και στο 10μηνο.;):)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά παλαιότερα ίσχυε ότι πρεπει να κλείσεις 11μηνο. Είναι σίγουρο αυτό που λέτε;

 

Άλλο διακοπή άλλο φορητότητα. Η διακοπή πραγματοποιείται έως και έναν μήνα μετά, οπότε μπορείς να κάνεις πιο νωρίς την αίτηση και η διακοπή θα γίνει στο 12ο μήνα. Η φορητότητα ολοκληρώνεται πιο νωρίς και γι'αυτό στον εκκαθαριστικό λογαριασμό θα υπάρχει το ποσοστό διακοπής για τον 11ο μήνα που αναφέρει το συμβόλαιο.

 

@johnthegreek: Το πότε βγαίνει η επιδότηση είναι άσχετο με το θέμα δικοπή/φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

@johnthegreek: Σε μερικούς παλιούς πελάτες που το ζήτάνε. Άλλα ο κανόνας δεν είναι οτι τα συμβόλαια είναι 11μηνα; Δηλαδή αίτημα για φορητότητα μπορείς να κάνεις έναν μήνα πρίν κλέισεις ημερολογιακό χρόνο.

 

@bored01: Με κάλυψες αλλά γράφαμε ταυτόχρονα :lol:

Link to comment
Share on other sites

@johnthegreek: Το πότε βγαίνει η επιδότηση είναι άσχετο με το θέμα δικοπή/φορητότητα.

Εγώ,λέω ότι η επιδότηση μπορεί να "βγει" και στο 10μηνο,οπότε ο φίλος μπορεί να κάνει φορητότητα στο 10μηνο χωρίς να πληρώσει τίποτα.:)

@johnthegreek: Σε μερικούς παλιούς πελάτες που το ζήτάνε. Άλλα ο κανόνας δεν είναι οτι τα συμβόλαια είναι 11μηνα; Δηλαδή αίτημα για φορητότητα μπορείς να κάνεις έναν μήνα πρίν κλέισεις ημερολογιακό χρόνο.

Εμένα,η Vodafone μου είχε δώσει την πρώτη επιδότηση στον 9ο μήνα και τη δεύτερη στον 11ο.Τρίτη επιδότηση δεν πρόλαβε να μου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

αλλο επιδότηση..νομίζω είπε οτι θέλει να φύγει εντελώς όχι να ανανεώσει

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,λέω ότι η επιδότηση μπορεί να "βγει" και στο 10μηνο,οπότε ο φίλος μπορεί να κάνει φορητότητα στο 10μηνο χωρίς να πληρώσει τίποτα.:)

 

.

 

Επαναλαμβάνω (στα ελληνικά πάντοτε, ελπίζω να καταλάβεις). Το πότε θα σου βγάλει η Vodafone την επιδότηση δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το πότε μπορείς να φύγεις!!! Αν πάρεις την επιδότηση παραμένεις στο δίκτυο της Vodafone γι'αυτό και είναι πιο ελαστικοί και στη δίνουν νωρίτερα. Οι όροι του συμβολαίου όμως δεν αλλάζουν και συνεπώς αν επιλέξεις να φύγεις ισχύει ότι γράφει το συμβόλαιο. Δηλαδή μόνο μετά από 12 μήνες αν δεν θέλεις να πληρώσεις τίποτα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις από το 13830.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι του συμβολαίου όμως δεν αλλάζουν και συνεπώς αν επιλέξεις να φύγεις ισχύει ότι γράφει το συμβόλαιο. Δηλαδή μόνο μετά από 12 μήνες αν δεν θέλεις να πληρώσεις τίποτα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις από το 13830.

Εντάξει,κατάλαβα.Δηλαδή,αν δεν ανανεώσει όταν του βγει η επιδότηση,δεν μπορεί να φύγει χωρίς να πληρώσει;Πρέπει,να περιμένει να κλείσει 12μηνο για να φύγει και ας έχει βγει η επιδότηση του νωρίτερα (χωρίς να την πάρει!!);:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,κατάλαβα.Δηλαδή,αν δεν ανανεώσει όταν του βγει η επιδότηση,δεν μπορεί να φύγει χωρίς να πληρώσει;Πρέπει,να περιμένει να κλείσει 12μηνο για να φύγει και ας έχει βγει η επιδότηση του νωρίτερα (χωρίς να την πάρει!!);:confused:

 

Aκριβώς. Όπως εξάλλου έχει υπογράψει στο συμβόλαιο του. Αν φύγει πιο νωρίς πληρώνει το ποσοστό της επιδότησης που αναφέρεται στο πινακάκι στη πρώτη σελίδα του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...