Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα δεν μετραει ποσο πληρωνης καθε μηνα και αν ξεπερνας κατα πολυ το παγιο που εχεις?

Όχι δεν μετράει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μετράει καθόλου.

 

Μετραει οταν ειναι να παρεις επιδοτηση ομως?φυσιολογικα ναι..πρεπει να ανεβεαινει οσο τα ποσα που εχεις κανει?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Μετραει οταν ειναι να παρεις επιδοτηση ομως?φυσιολογικα ναι..πρεπει να ανεβεαινει οσο τα ποσα που εχεις κανει?

Το θέμα της επιδότησης είναι πολύπλοκο γιατί δεν μετράει μόνο το ύψος του λογαριασμού αλλά και το είδος της κίνησης που κάνεις. Αν για παράδειγμα έχεις πολλές εισερχόμενες, αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες δεδομένων ή υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας και διάφορα άλλα. Σε γενικές γραμμές ναι ανεβαίνει το ποσό της επιδότησης αν έχεις υψηλότερους λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, Συμβολαιο εχω ειναι αλλο νουμερο φανταζομαι ε?

 

Πρωτη εντυπωση: Η Voda υστερει στο σημα :(

 

To ίδιο νούμερο ειναι. Έχεις σοβαρό πρόβλημα με το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Στην ένταση σήματος μπορεί να υστερεί λίγο, αλλά:

1) Δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και με πολύ αδύνατο σήμα, να μην μπορέσεις να βγάλεις γραμμή για να μιλήσεις ή να σπάει ο ήχος και

2) Μέσα στο 2009 θα έχει καλύτερο σήμα, γιατί όπως ακούγεται θα επενδύσει πάρα πολλά χρήματα για την βελτίωση του δικτύου της...

 

Ποιο πολύ από την Wind αποκλείεται να υστερεί... Μήπως είχες Cosmote?

Εγώ είχα Voda τηλεφωνούσα από τις περιοχές που κινούμουν κανονικά, πήγα στην Wind και οι μισές κλήσεις χάνονται. Και μιλάμε για κεντρικές περιοχές αθηνών όχι κάτι ακραίο.

 

Τώρα ξανά Voda σε μια βδομάδα που θα ολοκληρωθεί η φορητότητα.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς Voda να αλλάξουν τους όρους για τα συμβόλαια της προσφοράς, αυτό εννοώ.

 

Μα βρε παιδία αν δεν γράφεται η προσφορά στο συμβόλαιο τι να σου αλλάξουν?

Είπαμε, το παιδί που το συμβόλαιο του γράφει ότι πήρε 55ευρώ επιδότηση όπως ανέφερε, αν θέλει πληρώνει αύριο τα 55, και την κοπανάει, πολύ απλά! Άσχετα που κανείς δεν θα το κάνει νομίζω εγώ.... και προφανώς το ξέρουν οι εταιρίες! Μπορεί να τους στοιχίζει περισσότερο να τροποποιήσουν το σύστημα τους για να εισάγουν την προσφορά, παρά να ρισκάρουν μη τους φύγουν και καμια δεκαριά άτομα

 

Εξάλλου τι νομίζετε ότι μπαίνουν και μέσα.... σιγά μωρέ, προιόντα υψηλής τεχνολογίας σε μαζικές παραγγελίες στοιχίζουν ελάχιστα ρε παιδία....Εσύ πληρώνεις 500 ευρώ ένα τηλέφωνο και αυτό στην Ελλάδα δεν νομίζω να φτάνει ούτε στην μισή τιμή :p

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ από την Wind αποκλείεται να υστερεί... Μήπως είχες Cosmote?

Εγώ είχα Voda τηλεφωνούσα από τις περιοχές που κινούμουν κανονικά, πήγα στην Wind και οι μισές κλήσεις χάνονται. Και μιλάμε για κεντρικές περιοχές αθηνών όχι κάτι ακραίο.

 

Τώρα ξανά Voda σε μια βδομάδα που θα ολοκληρωθεί η φορητότητα.

 

Έχω περάσει και από τις 3 εταιρείες... Όταν έγραψα το παραπάνω post, το έγραψα γιατί είπε το παιδί παραπάνω ότι είχε COSMOTE και είπα ότι στο σήμα η Vodafone μπορεί να υστερεί λίγο σε σχέση με την COSMOTE στο σήμα. Η WIND σίγουρα για μένα έχει πολύ ασταθέστερο σήμα από την Vodafone... Και για να ξεκαθαρίσω, θεωρώ το δίκτυο της Vodafone το ποιοτικότερο, αν και δεν έχει την κάλυψη της Cosmote, αλλά το ότι δεν σου ρίχνει τις κλήσεις ακόμα και εν κινήσει, είναι για μένα το ιδανικότερο και είναι ένας από τους λόγους που έχω CU.

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε επιτέλους κινητό για τον μπαμπά!

Αυτό που του άρεσε περισσότερο στην εμφάνιση φυσικά! :p

Δηλαδή, το nokia 6300, το μαύρο. 142 ευρώ από τα οποία επιδότηση τα 119 ευρώ.

Από το Πλαίσιο Νέου Ψυχικού. Πάρα πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση. Απίστευτη η πωλήτρια!

Very content, guys, δεν ξαναπάω σε κατάστημα Vodafone για συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει και από τις 3 εταιρείες... Όταν έγραψα το παραπάνω post, το έγραψα γιατί είπε το παιδί παραπάνω ότι είχε COSMOTE και είπα ότι στο σήμα η Vodafone μπορεί να υστερεί λίγο σε σχέση με την COSMOTE στο σήμα. Η WIND σίγουρα για μένα έχει πολύ ασταθέστερο σήμα από την Vodafone... Και για να ξεκαθαρίσω, θεωρώ το δίκτυο της Vodafone το ποιοτικότερο, αν και δεν έχει την κάλυψη της Cosmote, αλλά το ότι δεν σου ρίχνει τις κλήσεις ακόμα και εν κινήσει, είναι για μένα το ιδανικότερο και είναι ένας από τους λόγους που έχω CU.

 

Διαφωνώ κάθετα!Ήμουν 6 χρόνια στην cote, 3 χρόνια wind και 2 χρόνια voda. Η εμπειρία μου λέει ότι μακράν τη χειρότερη κάλυψη την έχει η voda.Μακράν...

Έχω μιλήσει και με ανθρώπους από το customer service της εταιρίας και μου είπαν ότι καθημερινά δέχονται χιλιάδες τηλεφωνήματα από διαμαρτυηρόμενους πολίτες για το σήμα. Οι άνθρωποι αυτοί μου είπαν ότι η εταιρία δέχεται έναν ιδιότυπο πόλεμο προκειμένου να κατεβάζει τις κεραίες της μέσα στη πολή.Γι'αυτο πιθανότητα αρκετοί από σας θα παρατηρήσατε να χάνεται το σήμα σε περιοχές που προηγουμένως είχε σήμα 'καμπάνα'.

Η επιδότηση πάντως των 300€ με δελέασε αρκετά και μεταφέρθηκα μετά από αρκετά χρόνια και πάλι στη κόκκινη εταιρία.Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μονο στην ζακυνθο πριν χρονια ειχα αντιμετωπισει προβλημα στο σημα στην παραλια της αγ. παρασκευης. με βοντα δεν επιανε και με κοσμο μονο μεσα στη θαλασσα!
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα!Ήμουν 6 χρόνια στην cote, 3 χρόνια wind και 2 χρόνια voda. Η εμπειρία μου λέει ότι μακράν τη χειρότερη κάλυψη την έχει η voda.Μακράν...

Έχω μιλήσει και με ανθρώπους από το customer service της εταιρίας και μου είπαν ότι καθημερινά δέχονται χιλιάδες τηλεφωνήματα από διαμαρτυηρόμενους πολίτες για το σήμα. Οι άνθρωποι αυτοί μου είπαν ότι η εταιρία δέχεται έναν ιδιότυπο πόλεμο προκειμένου να κατεβάζει τις κεραίες της μέσα στη πολή.Γι'αυτο πιθανότητα αρκετοί από σας θα παρατηρήσατε να χάνεται το σήμα σε περιοχές που προηγουμένως είχε σήμα 'καμπάνα'.

Η επιδότηση πάντως των 300€ με δελέασε αρκετά και μεταφέρθηκα μετά από αρκετά χρόνια και πάλι στη κόκκινη εταιρία.Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

 

Λίγο χειρότερη από Cosmote είναι. Μακράν χειρότερη όχι. Με τη Wind στα ίδια επίπεδα, αλλού πιάνει καλύτερα η μία,αλλού η άλλη (και η wind δέχεται παράπονα πολλά για κάλυψη). Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτε σοβαρό πρόβλημα. Και μια και δεν είμαστε σε θέση να έχουμε γυρίσει ΟΛΕΣ τις περιοχές της Ελλάδας καλό είναι να μην γενικεύουμε αυθαίρετα.

 

Πάντως από άποψης χωρητικότητας, ποιότητας και επιτυχίας κλήσεων, ταχυτήτων 3G κ.τ.λ είναι καλύτερη από τις άλλες δύο.

 

Ο πόλεμος που λες ισχύει (τόσο προς τη Vodafone όσο και προς τη Wind λόγω φοβούμενων από την ακτινοβολία κατοίκων και εθνοπατέρων υπευθύνων της τοπικής αυτοδιοίκησης). Από εκεί προέρχονται και τα όποια προβλήματα. Πάντως η Vodafone έχει ξεκινήσει ένα μεγάλο επενδυτικό πρόγραμμα για τη κάλυψη και κυνηγάει και νομικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Που απευθύνεσαι για να καταγγείλεις υποκατάστημα;

Έκανα πέρυσι μια σύνδεση voda σταθερό. Στο ίδιο κατάστημα έκανα αίτηση για απόρρητο και μετά από μήνες με ανακάλυψα στους καταλόγους.

Στο ίδιο κατάστημα προσπαθώ εδώ και μέρες να κάνω αποσύνδεση αλλά το μαγαζί το κρατάει τα πρωινά μια κυριούλα που ζει σε άλλο τόπο-χρόνο και μου λέει να περάσω το απόγευμα. Κατάφερα και πέρασα σήμερα και βρήκα τον "ειδικό" γιο της.

Του έδωσα ταυτότητα, αριθμό κινητού και ΑΦΜ και δε με βρήκε. Να του πάω λέει και το συμβόλαιο αλλά δεν εγγυάται τίποτα επειδή δεν έχει ξανακάνει αποσύνδεση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το κοντινότερο μου υποκατάστημα βρίσκεται 60 χλμ από εδώ, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να μεταβώ άμεσα σε άλλο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Που απευθύνεσαι για να καταγγείλεις υποκατάστημα;

Έκανα πέρυσι μια σύνδεση voda σταθερό. Στο ίδιο κατάστημα έκανα αίτηση για απόρρητο και μετά από μήνες με ανακάλυψα στους καταλόγους.

Στο ίδιο κατάστημα προσπαθώ εδώ και μέρες να κάνω αποσύνδεση αλλά το μαγαζί το κρατάει τα πρωινά μια κυριούλα που ζει σε άλλο τόπο-χρόνο και μου λέει να περάσω το απόγευμα. Κατάφερα και πέρασα σήμερα και βρήκα τον "ειδικό" γιο της.

Του έδωσα ταυτότητα, αριθμό κινητού και ΑΦΜ και δε με βρήκε. Να του πάω λέει και το συμβόλαιο αλλά δεν εγγυάται τίποτα επειδή δεν έχει ξανακάνει αποσύνδεση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το κοντινότερο μου υποκατάστημα βρίσκεται 60 χλμ από εδώ, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να μεταβώ άμεσα σε άλλο.

 

Πάρε στο 13830 και ζήτα να καταγραφεί ως παράπονο.:)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ αυτοι που διαμαρτυρονται δεν ειναι πολιτες αλλά πελάτες (οι οποιοι κοροιδευουν τον εαυτο τους αφου δεν θελουν κεραια στην περιοχη τους, αλλα δεν θελουν και να κρεμονται απο τα μπαλκονια για να μιλησουν)
Link to comment
Share on other sites

Είτε πολίτες ειναι είτε πελάτες,το συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για κουφιοκέφαλους(μην πω τίποτα άλλο,διότι θα μου γίνει απαγόρευση :X )

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που σκέφτηκα με το φτωχό μου το μυαλό; :p

 

Εφόσον υπάρξει απενεργοποίηση σταθμου βάσης σε μια περιοχη για οποιονδήποτε λόγο,δε θα πρέπει και η εταιρία να μεριμνά για τον πελάτη και να του επιτρέπει να κάνει π.χ. φορητότητα χωρίς το πέναλτι της επιστροφής επιδότησης; :confused: Ή τουλάχιστον,να έχουν οι εταιρίες κάποιους δείκτες ποιότητας σε τετοια θέματα ώστε αν πέσουν αυτοί οι δείκτες κάτω από ένα όριο να αφήνει τον πελάτη να φύγει χωρίς πέναλτι;Διότι,ο πελάτης δεν ευθύνεται για κάτι σε τέτοια θέματα!

 

 

Υ.Γ.:Φυσικά,αυτό ισχυει για όλες τις εταιρίες,έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Είτε πολίτες ειναι είτε πελάτες,το συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για κουφιοκέφαλους(μην πω τίποτα άλλο,διότι θα μου γίνει απαγόρευση :X )

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που σκέφτηκα με το φτωχό μου το μυαλό; :p

 

Εφόσον υπάρξει απενεργοποίηση σταθμου βάσης σε μια περιοχη για οποιονδήποτε λόγο,δε θα πρέπει και η εταιρία να μεριμνά για τον πελάτη και να του επιτρέπει να κάνει π.χ. φορητότητα χωρίς το πέναλτι της επιστροφής επιδότησης; :confused: Ή τουλάχιστον,να έχουν οι εταιρίες κάποιους δείκτες ποιότητας σε τετοια θέματα ώστε αν πέσουν αυτοί οι δείκτες κάτω από ένα όριο να αφήνει τον πελάτη να φύγει χωρίς πέναλτι;Διότι,ο πελάτης δεν ευθύνεται για κάτι σε τέτοια θέματα!

 

 

Υ.Γ.:Φυσικά,αυτό ισχυει για όλες τις εταιρίες,έτσι;

 

Θα ίσχυε αυτό που λες αν σου ζητούσαν να επιστρέψεις υπολειπόμενα πάγια. Μια και τα πάγια τα πληρώνεις για να έχεις μια σύνδεση που σου δίνει κάποιες συγκεκριμένες παροχές (π.χ χρόνο ομιλίας, sms κ.τ.λ), θα ήταν απόλυτα λογικό να αρνηθείς να καταβάλεις πάγια σε μια τέτοια περίπτωση αφού λόγω δικής τους αδυναμίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σύνδεση που σου ζητούν να πληρώσεις.

 

Αυτοί όμως σου ζητούν να επιστρέψεις την επιδότηση, την επιπλέον δηλαδή έκπτωση που σου δόθηκε ως δέλεαρ ώστε να γίνεις πελάτης τους (χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν) για την αγορά δικής σου συσκευής. Αυτή η συσκευή σου ανήκει πλέον, άρα και σε περίπτωση που διακόψεις θα τη κρατήσεις. Λογικό λοιπόν είναι εφόσον δεν είσαι πλέον πελάτης τους, να μη σου ζητήσουν να πληρώσεις πάγια για μια σύνδεση που δεν λειτουργούσε αλλά να σου ζητήσουν τουλάχιστον την αξία της συσκευής που πήρες δωρεάν ή την έκπτωση που σου έκαναν. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Η σύνδεση δεν λειτουργούσε η συσκευή όμως λειτουργεί κανονικά και θα τη κρατήσεις. Λογικό να μην χαρίζουν συσκευές.

 

Αυτό που είχα σκεφτεί μήπως μπορούσε να γίνει είναι να επιστρέφεις τη συσκευή με τη διακοπή χωρίς να πληρώνεις κάτι. Αλλά από την άλλη δεν μπορούν να δέχονται συσκευές μεταχειρισμένες έως και για 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και γω κάπως έτσι το σκεφτόμουνα!Ότι υποχρεούσαι να επιστρέψεις το ποσό της συσκευής που πήρες και στην ουσία ένα μέρος της το χρηματοδότησαν οι ίδιοι!Οπότε,οκ,λύθηκε η απορία μου!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια,τι παιζει ρε παιδια με βονταφον αυτο με τα 300 ευρω?γτ λεω να χτυπησω το 5800 αλλα δεν εχω αποφαση ακομα συνδεση η συσκευη?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί σε κανέναν μείωση επιδότησης?

 

Πέρυσι είχα επιδότηση 230Ε και φέτος μόνο 160!:confused:

Το περίεργο είναι ότι οι λογαριασμοί μου συνέχιζαν να είναι σχετικά υψηλοί.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο σε μένα φέτος!Πολύ παραπάνω των προσδοκιών μου ήταν οι επιδοτήσεις που πήρα για όλες τις συνδέσεις :) Στον τομέα αυτό(μιλάω πάντα για την προσωπική μου εμπειρία),η Vodafone δεν παίζεται!
Link to comment
Share on other sites

Γεια,τι παιζει ρε παιδια με βονταφον αυτο με τα 300 ευρω?γτ λεω να χτυπησω το 5800 αλλα δεν εχω αποφαση ακομα συνδεση η συσκευη?

Ισχυει ακομα η εκπτωση των 300ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει ακομα η εκπτωση των 300ευρω?

 

last year:)

 

τωρα ισχυει με φορητοτητα -20% στο παγιο που θα επιλεξεις

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν αγορασω καποια συσκευη απο καποιο καταστημα της vodafone μπορω να βαλω το υπολοιπο της συσκευης με δοσεις(οχι με πιστωτικη)?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν αγορασω καποια συσκευη απο καποιο καταστημα της vodafone μπορω να βαλω το υπολοιπο της συσκευης με δοσεις(οχι με πιστωτικη)?

 

Δυστηχώς,μόνο με πιστωτική γίνεται.Και οι δόσεις ειναι εντοκες για την ακρίβεια 11,5%

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...