Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να είμαστε δίκαιοι, είναι παγκόσμια τάση να ελαττώνονται οι επιδοτήσεις. Και πάλι καλά δηλαδή, γιατί είναι ηλίθια επιχειρηματική πρακτική. Το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι ότι τα λεφτά που γλιτώνουν από τις επιδοτήσεις συσκευής δεν τα κερδίζει ο καταναλωτής σαν έκπτωση, εκτός κι αν απειλήσει με φορητότητα.

Πέρα από τα καρτέλ και την απόλυτη συμφωνία τιμών, είναι παράλογο να ξεζουμίζεις τον πιστό και μακροχρόνιο πελάτη μέχρι να αποφασίσει να φύγει και μετά να προσφέρεις εκπτώσεις που κράταγες καβάτζα.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό είναι ρε παιδιά αυτό με τα καρτοκινητά και τα καρτοσυμβόλαια.

 

Δλδ είναι λογικό αυτό;Να σε αναγκάζουν(γιατί και εγώ για καρτοσυμβόλαιο σε κοσμοτέ σκέφτομαι)να πας σε καρτοσυμβόλαιο;Και γιατί να χρεώνομαι σαν διάολος να πάρω τη συσκευή;

 

Γίνεται όλο αυτό το party με τα χρήματα που πέρνουνε και δε σου δίνουν επιδοτήσεις;Μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό.Δεν θέλω να ασχολούμαι με κάρτες ανανεώσεις κτλ.Δε με ψήνει και δε θέλω.Πληρώνω τους λογαριασμούς μου,σκάω τα λεφτά μου και στο μοναδικο $%!@$^#$% κράτος που δε σε επιδοτούν είναι εδώ.

 

Ειλικρινά έχω σκεφτεί να πάω να κάνω 4 νέα προγράμματα(για εμένα και γονείς)να ζητήσω ίδιους αριθμούς και έπειτα να ζητήσω επιδότηση.Έλεος με τη κάθε εταιρειούλα και τα μικροσυμφέροντα των καρτέλ που τα έχουν συμφωνήσει όλα.

 

εμεις μιλαμε για καρτοκινητο, οχι καρτοσυμβολαιο.. Το καρτοσυμβολαιο, γνωμη μου, ειναι η μεγαλυτερη κλεψιά :p

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε δίκαιοι, είναι παγκόσμια τάση να ελαττώνονται οι επιδοτήσεις. Και πάλι καλά δηλαδή, γιατί είναι ηλίθια επιχειρηματική πρακτική. Το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι ότι τα λεφτά που γλιτώνουν από τις επιδοτήσεις συσκευής δεν τα κερδίζει ο καταναλωτής σαν έκπτωση, εκτός κι αν απειλήσει με φορητότητα.

Πέρα από τα καρτέλ και την απόλυτη συμφωνία τιμών, είναι παράλογο να ξεζουμίζεις τον πιστό και μακροχρόνιο πελάτη μέχρι να αποφασίσει να φύγει και μετά να προσφέρεις εκπτώσεις που κράταγες καβάτζα.

 

αυτο με τις επιδοτησεις και τα παγια εχει καταντησει ξεφτιλα... καρτοκινητος και τελος και οταν αποφασισουν να μην ειναι τοσο κλεφτες το σκεφτομαστε.. οι τιμες και οι υπηρεσιες ειναι 200% ακριβοτερες απο οτι εξω.. και δεν γουσταρω να με περνανε για χιμπατζη.

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα να πληρώσω το λογαριασμό μου και ρώτησα αν βγήκε η επιδότηση μου,μιας και σε ενα μήνα ληγει το συμβόλαιο..

είμαι στο unlimited45 στο 18μηνο και για να συνεχίσω στο ιδιο μου προσφέρουν το φοβερό και τρομερό ποσό των 100 ευρώ, ενω εγω σαν χαζός τους έσκαγα ενα 50αρικο τους τελευταίους 17 μηνες..

αν απειλήσω με φορητοτητα πιστεύετε θα αξιώσουν να δώσουν κατι καλύτερο..;

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα να πληρώσω το λογαριασμό μου και ρώτησα αν βγήκε η επιδότηση μου,μιας και σε ενα μήνα ληγει το συμβόλαιο..

είμαι στο unlimited45 στο 18μηνο και για να συνεχίσω στο ιδιο μου προσφέρουν το φοβερό και τρομερό ποσό των 100 ευρώ, ενω εγω σαν χαζός τους έσκαγα ενα 50αρικο τους τελευταίους 17 μηνες..

αν απειλήσω με φορητοτητα πιστεύετε θα αξιώσουν να δώσουν κατι καλύτερο..;

 

Θα δώσουν λογικά αλλά δεν νομίζω ότι θα αξίζει και πάλι. Καλύτερα να ζητήσεις μείωση στο πάγιο που λογικά θα σου δώσουν 40% και να γλυτώνεις ένα 20άρικο το μήνα.

Εγώ πριν το κάνω cu μετά από αίτηση που είχα κάνει για διακοπή για 4 νούμερα (οικογενειακό) αυτό μου είχαν κάνει. Η επιδότηση που μου έδιναν δεν σύμφερε.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσουν λογικά αλλά δεν νομίζω ότι θα αξίζει και πάλι. Καλύτερα να ζητήσεις μείωση στο πάγιο που λογικά θα σου δώσουν 40% και να γλυτώνεις ένα 20άρικο το μήνα.

Εγώ πριν το κάνω cu μετά από αίτηση που είχα κάνει για διακοπή για 4 νούμερα (οικογενειακό) αυτό μου είχαν κάνει. Η επιδότηση που μου έδιναν δεν σύμφερε.

αμα τους ζητήσω να μου το μετατρέψουν σε καρτοκινητο θα γινει κατευθείαν ή θα κανουν την πάπια..;

καλοβλέπω το wind to all 45 που αμα το κάνεις online βγαίνει 31,5..θα τους ρωτήσω αν μπορούν να κανουν κατι καλύτερο..πλέον δεν με ενδιαφέρει το unlimited γιατι οι κλήσεις μου ειναι διάσπαρτες προς ολα τα δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

αμα τους ζητήσω να μου το μετατρέψουν σε καρτοκινητο θα γινει κατευθείαν ή θα κανουν την πάπια..;

καλοβλέπω το wind to all 45 που αμα το κάνεις online βγαίνει 31,5..θα τους ρωτήσω αν μπορούν να κανουν κατι καλύτερο..πλέον δεν με ενδιαφέρει το unlimited γιατι οι κλήσεις μου ειναι διάσπαρτες προς ολα τα δίκτυα

 

Καρτοκινητό στο κάνουν ένα μήνα μετά από όταν θα κάνεις την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό στο κάνουν ένα μήνα μετά από όταν θα κάνεις την αίτηση.

 

εκτός εάν το κάνεις καρτοκινητό σε άλλη εταιρία, που παίρνει 3 εργάσιμες.

 

εάν μιλάς προς όλα τα δίκτυα και σου φτάνουν 240 λεπτά κάθε μήνα με 12 ευρώ, στειλε μου pm για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

εκτός εάν το κάνεις καρτοκινητό σε άλλη εταιρία, που παίρνει 3 εργάσιμες.

 

εάν μιλάς προς όλα τα δίκτυα και σου φτάνουν 240 λεπτά κάθε μήνα με 12 ευρώ, στειλε μου pm για λεπτομέρειες

 

Γιατι καλέ πμ? :lol:

Αφού όλοι εδώ μέσα ξέρουμε τι θα του προτείνεις!

Στην είπε κανείς διαχειριστής; :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια πολύ εύλογη απορία: υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω τα υπολοιπόμενα λεπτά μου προς Vodafone στο Unlimited 15 πρόγραμμα που έχω εκτός από το να χρεώνομαι κάθε φορά 0,25€ καλώντας το 13830; Π.χ. μέσα από το MyAccount επειδή το κενό SMS στο 1284 λέει μόνο τα λεπτά προς άλλους και τα ΜΒ μου...

 

Ευχαριστώ

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια πολύ εύλογη απορία: υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω τα υπολοιπόμενα λεπτά μου προς Vodafone στο Unlimited 15 πρόγραμμα που έχω εκτός από το να χρεώνομαι κάθε φορά 0,25€ καλώντας το 13830; Π.χ. μέσα από το MyAccount επειδή το κενό SMS στο 1284 λέει μόνο τα λεπτά προς άλλους και τα ΜΒ μου...

 

Ευχαριστώ

 

Με επιφυλαξη αλλα οχι.Παντως στο 80% σου ερχεται sms

 

Πρωτη φορα μου ηρθε πριν λιγες μερες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφυλαξη αλλα οχι.Παντως στο 80% σου ερχεται sms

 

Πρωτη φορα μου ηρθε πριν λιγες μερες.

 

Σου ήρθε ειδοποίηση όταν έφτασες το 80% προς Vodafone ή προς άλλους?

Τόσο το 1284 όσο και το MyAccount δεν παρακολουθούν τα "απεριόριστα", και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μάθεις πόσο υπόλοιπο έχεις. Αφού από την εξυπηρέτηση μπορούν να το δουν, γιατί δεν βάζουν έναν μετρητή να κάνουμε μόνοι μας τη δουλειά μας?

Link to comment
Share on other sites

Με επιφυλαξη αλλα οχι.Παντως στο 80% σου ερχεται sms

 

Πρωτη φορα μου ηρθε πριν λιγες μερες.

 

Οκ, απλά σε εμένα έρχεται με καθυστέρηση 1 μέρας... Επίσης όταν φτάνω το 100% θα ήθελα να ενημερώνομαι άμεσως και όχι 1 μέρα μετά (έχω χρεωθεί για κλήση ωρών με τέτοιο τρόπο...)

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθε ειδοποίηση όταν έφτασες το 80% προς Vodafone ή προς άλλους?

Τόσο το 1284 όσο και το MyAccount δεν παρακολουθούν τα "απεριόριστα", και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μάθεις πόσο υπόλοιπο έχεις. Αφού από την εξυπηρέτηση μπορούν να το δουν, γιατί δεν βάζουν έναν μετρητή να κάνουμε μόνοι μας τη δουλειά μας?

 

Η ειδοποίηση έρχεται και στα δύο, αλλά στο MyAccount έχει μόνο για τα προς άλλους...

Ακριβώς αυτή είναι η απορία μου, γιατί δεν το κάνουν;

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση

ειχα 18μηνο συμβολαιο στη vodafone ομως θελω να φυγω πριν τους 18 μηνες.. σε 4 μηνες ληγει το συμβολαιο και εμαθα πως μπορω να φυγω απο τωρα αλλα θα υπαρχει μια επιβαρυνση με ενα ποσο που σχετιζεται με την παλια μου επιδοτηση. Κατι σαν μη αποσβεσιμο ποσο.

Η παλια μου επιδοτηση ηταν 100 ευρο. Υπαρχει τροπος να δω ποσα απ αυτα τα χρηματα εχουν "αποσβεστει" για να δω αν τελικα με συμφερει να σπασω το συμβολαιο νωριτερα? :worry:

Η αν καποιος που να εχει σχετικη εμπειρία να μου πει στο περιπου πως παει η χρεωση

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβολαιο σου πρεπει να γραφει τι γινεται σε περιπτωση που το σπασεις νωριτερα, τι θα πρεπει να πληρωσεις
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβολαιο σου πρεπει να γραφει τι γινεται σε περιπτωση που το σπασεις νωριτερα, τι θα πρεπει να πληρωσεις

 

ναι αλλα δε νομιζω να το εχω προχειρο τωρα... ισως να μην το χω καν :(

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση

ειχα 18μηνο συμβολαιο στη vodafone ομως θελω να φυγω πριν τους 18 μηνες.. σε 4 μηνες ληγει το συμβολαιο και εμαθα πως μπορω να φυγω απο τωρα αλλα θα υπαρχει μια επιβαρυνση με ενα ποσο που σχετιζεται με την παλια μου επιδοτηση. Κατι σαν μη αποσβεσιμο ποσο.

Η παλια μου επιδοτηση ηταν 100 ευρο. Υπαρχει τροπος να δω ποσα απ αυτα τα χρηματα εχουν "αποσβεστει" για να δω αν τελικα με συμφερει να σπασω το συμβολαιο νωριτερα? :worry:

Η αν καποιος που να εχει σχετικη εμπειρία να μου πει στο περιπου πως παει η χρεωση

 

Γενικα αν πηρες επιδοτηση τοτε το ποσο πεφτει ποσοστιαια μετα το 6μηνο! Μεχρι τους πρωτους 6 μηνες επιστρεφεις το 100% της επιδοτησης στο 8μηνο %80 πχ 9μηνο 60 καπως ετσι παει κλιμακωτα μεχρι τον 12 μηνα που παει μηδεν.θα στο πουνε με ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων.το αν σε συμφερει η οχι καθεσαι και βλεπεις απλα ποσο πρεπει να πληρωσεις επιδοτηση και ποσο ειναι τα παγια μεχρι να ληξει το συμβολαιο... αν πχ εχεις να πληρωσεις 50 ευρω πισω μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο ενω αν περιμενεις θα πληρωσεις 200 ευρω σε παγια ε νομιζω ειναι οικονομικοτερο να διακοψεις αμεσα.

Σε περιπτωση που εχεις παρει εκπτωση αντι επιδοτησεις στο παγιο δεν ξερω αν επιστρεφεις κατι η αν μπορεις να διακοψεις αμεσως.

13830 ενα τηλεφωνο και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ήξερα που να κάνω την ερώτηση μου και αφού έχω συμβόλαιο είπα να το γράψω εδώ..

 

Πριν από λίγο είχα μια αναπάντητη από αυτό τον αριθμό: +357 97 631712

Φυσικά και δε καλώ πίσω! Σε μια αναζήτηση που έκανα στο internet δεν βρήκα κάτι σχετικό..

Έχει εμφανιστεί και σε σας κάποιος παρόμοιος αριθμός ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ήξερα που να κάνω την ερώτηση μου και αφού έχω συμβόλαιο είπα να το γράψω εδώ..

 

Πριν από λίγο είχα μια αναπάντητη από αυτό τον αριθμό: +357 97 631712

Φυσικά και δε καλώ πίσω! Σε μια αναζήτηση που έκανα στο internet δεν βρήκα κάτι σχετικό..

Έχει εμφανιστεί και σε σας κάποιος παρόμοιος αριθμός ?

 

Αν δεν κάνω λάθος το νούμερο πρέπει να είναι κινητό από Κύπρο. Έχω λάβει κι εγώ τέτοια αναπάντητη αλλά δεν πήρα πίσω. Μπορεί να έγινε απλά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το νούμερο πρέπει να είναι κινητό από Κύπρο. Έχω λάβει κι εγώ τέτοια αναπάντητη αλλά δεν πήρα πίσω. Μπορεί να έγινε απλά λάθος.

 

Όντως.. για Κύπρο βρήκα κάτι πριν από λίγο..

 

Ξέρουμε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για φοιτητές όπως έχει κάνει η κοτε στα συμβόλαια ? (5 ευρώ μείωση)

Link to comment
Share on other sites

Όντως.. για Κύπρο βρήκα κάτι πριν από λίγο..

 

Ξέρουμε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για φοιτητές όπως έχει κάνει η κοτε στα συμβόλαια ? (5 ευρώ μείωση)

 

Σίγουρα υπάρχει το φοιτητικό mobile internet με 4,74€ για 4 GB/μήνα από τη Vodafone σε συνεργασία με το ΕΔΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάπου στο myaccount επιλογή για να διακόψω την σύνδεσή μου και να το κάνω CU? στην αλλαγή προγράμματος μου εμφανίζει μόνο επιλογές για άλλα προγράμματα σύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

είδα στο τελευταίο λογαριασμό οτι μειώνουν την έκπτωση των οικογενειακών προγραμμάτων. εγώ από 14% θα πάω στο 10% είναι λόγος υπαναχώρησης χωρίς να πρέπει να πληρώσω αποζημίωση? μιας και αλλάζει εις βάρος μου τους ορούς ?

κάτι τέτοιο ξέρω άλλα δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

είδα στο τελευταίο λογαριασμό οτι μειώνουν την έκπτωση των οικογενειακών προγραμμάτων. εγώ από 14% θα πάω στο 10% είναι λόγος υπαναχώρησης χωρίς να πρέπει να πληρώσω αποζημίωση? μιας και αλλάζει εις βάρος μου τους ορούς ?

κάτι τέτοιο ξέρω άλλα δεν είμαι σίγουρος

 

νομικά, καλυπτεσαι. Το θεμα ειναι να εχεις διαθεση για φασαρια.

 

προσπερνωντας τα 'προκαταρκτικά', στειλε τους ενα e-mail οτι θελεις εγγραφως να σου λενε οτι μειωθηκε η συμφωνημενη εκπτωση. Στο τελος, θα τους γραψεις οτι το θελεις για νομική χρηση.

 

μετά απο 1-2 μερες θα σε παρει τηλ μια αντιπαθεστατη 'κυρια', προσπαθωντας να σε παραμυθιασει για οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις. Εσυ το μονο που θα της λες ειναι ''θελω εγγραφη ενημερωση για τη μονομερη αλλαγη του συμβολαιου απο μεριας σας, που αυτοματως μου δινει το δικαιωμα να διακοψω το συμβολαιο, χωρις καμμια (ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ) υποχρεωση.''

 

ακομη και να σου πει αυτη η 'κυρια' οτι το συμβολαιο γραφει οτι πρεπει να επιστραφει η επιδοτηση, χανει την ισχυ του ολο το συμβολαιο και ισχυ αναλαμβανει ο νομος (που λεει οτι δεν πληρωνεις τιποτα).

 

Εαν σου πει οτι δε σου δινει χαρτι, πες οτι θα το καταγγειλεις (και προσωπικά αυτην - παρε το ονομα της) και εχεις ηδη τους λογαριασμους που επιβεβαιωνουν την αλλαγη στην εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...