Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γίνεται η εικονική φορητότητα? και πείτε μου σας παρακαλώ πως βρίσκω στο myphone παρουσίαση του κινητού που μ'ενδιαφέρει(π.χ ΝΟΚΙΑ 6700 SLIDE)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω επιδοτηση απο την voda και θα ηθελα να ξερω ποσο καιρο με δεσμεύει στο να παραμεινω στο ιδιο προγραμμα? πηρα στο customer care και μου ειπαν οτι μετα απο ενα μηνα μπορω να αλλαξω παγιο. ισχυει αυτο? πχ απο το unlimited 35+σταθερα στο unlimited 15. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχετε διαβασει το σχολιο μου εδω και μερες, αλλα δεν παιζουν πλεον τρελες επιδοτησεις. Μια φορητοτητα θα σας πεισει.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έκανες και αλλαγή συμβολαίου σε ένα μεγαλύτερο αν θές να κερδίσεις κάπια χρήματα ?

Δεν είναι μόνω η επιδότηση . Και η επιλογή του σωστού προγράμματος σου εξοικονομεί χρήματα

Θα αλλάξω το βασικό μου νούμερο σε πρόγραμμα iphone με πάγιο ~100Ε ...το 2ο δεν το χρησιμοποιώ και πολύ.

 

 

Πάντως θα κάνω εικονική φορητότητα (το έχω κάνει μια φορά και ανέβηκε κατα 150Ε η επιδότηση)να δούμε τι ψάρια θα πιάσω...κάτω από 450 Ε επιδότηση θα νιώσω πολύ λαλακας.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Mόνο προς τα πάνω αλλάζουν τα πάγια!!..Η δέσμευση σου είναι για ένα χρόνο και δε δικαιούσαι έκπτωση παγίου όταν παίρνεις συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η έκπτωση παγίου,με ενδιαφέρει καλή επιδότηση ,αντάξια των λογαριασμών που τους κάνω ,έτσι και αλλιώς θα ανεβάσω το πάγιο μου στα ~100Ε

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Εγω με παγιο καπου 50€ αλλα λογαριασμους καπου 70-100, μου εκαναν 104€ επιδοτηση... Με καμια εικονικη φορητοτητα παιζει να πιασω τιποτα παραπανω;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Εγω με παγιο καπου 50€ αλλα λογαριασμους καπου 70-100, μου εκαναν 104€ επιδοτηση... Με καμια εικονικη φορητοτητα παιζει να πιασω τιποτα παραπανω;

 

και σ εμενα τοσο βγηκε με τετοιους λογαριασμους. χρησιμοποιω το vodafone unlimited 35+ σταθερα. δηλάδη τι να κανω? να παρω τηλ στο 13830 και να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη? μηπως και αυξηθει? χλωμο το βλεπω... δε το χω κανει και ποτε ομως...:blink:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι παρε κατι θα γινει... αλλα για φορητοτητα δεν νομιζω να κανουν κατι....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή: μην πηγαίνετε σε όποια εταιρία σας δίνει τη μεγαλύτερη επιδότηση, να επιλέγετε την εταιρία που έχει το καλύτερο σήμα, τη καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών και γενικά να σας εξυπηρετεί στους περισσότερους τομείς. Και το καλύτερο κινητό να πάρετε, θα σας πέσει κάτω, θα βραχεί και πάει η επιδότηση.

 

Τώρα, όσο αφορά την 'οικονική φορητότητα', παίρνετε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της εταιρίας σας και τους λέτε οτι δεν είστε ικανοποιημένοι με την επιδότηση. Πείτε επίσης οτι σας έχουν κάνει τουλάχιστον διπλάσια προσφορά επιδότησης από άλλη εταιρία, εαν φέρετε το νούμερο σας σε εκείνους (φορητότητα δλδ).

 

Και επειδή η ευγένεια πάντα κερδίζει, στο τέλος πείτε τους οτι σε γενικές γραμμές είστε ικανοποιημένοι και οτι θα στεναχωρηθείτε που εξ'αιτίας της επιδότησης θα αναγκαστείτε να κάνετε φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Α ετσι; Καταλαβα... Λιγα μου εδωσαν εμενα τελικα... Βεβαια μεχρι να ερθει η ωρα για το νεο κινητο, ολο και κατι μπορει να γινει....

 

Επισης να προσθεσω οτι με ρωτησαν ποια συσκευη θελω, τους ειπα οτι θελω iphone 4, μου ειπαν δεν το εχουν αλλα μου ειπαν ποσο θα ειχα αν επαιρνα το 3gs... Και η αληθεια ειναι πως με το προγραμμα που θελω, μου την εριχναν πανω 300€ την αρχικη τιμη του κινητου...

 

Για iPhone συσκευές (+ κάποιες άλλες κατά καιρούς πχ blackberry) δίνουν επιπλέον επιδοτήσεις σε προγράμματα με mobile internet (κάτι που χρησιμοποιείς σε τέτοιες συσκευές τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών θα έλεγα, αν και οι έλληνες είμαστε και λίγο τσίπηδες, αν και με τέτοιες τιμές που το χρεώνουν δεν αδικώ αυτούς που δεν βάζουν). Πχ σε UL με Internet 55 παίρνεις +160€ επιδότηση από όσο ρώτησα τουλάχιστον.

 

Ένα σχόλιο για τις επιδοτήσεις, εγώ ελπίζω να καταλήξουμε σε μια κατάσταση σαν ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κ.α όπου με συμβόλαια 1-2 ετών παίρνεις μια καλή συσκευή με αρκετά καλή επιδότηση (Πχ Αγγλία με συμβόλαιο 18μηνο (είτε νέο είτε ανανέωση) στα 35 λιράκια παίρνεις το Desire δωρεάν, ούτε φορητότητες ούτε προσφορές ούτε τίποτα).

Αποτέλεσμα αυτού, αφού όλες οι εταιρίες έχουν ίδιες επιδοτήσεις, είναι ο καταναλωτής να διαλέγει το πραγματικά καλύτερο δίκτυο (ή αυτό που έχει exclusive κάποια συσκευή που δεν είναι πάντα ότι καλύτερο βέβαια) , αν είναι καλό το δίκτυο να είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του, οι εταιρίες να προσπαθούν να γίνονται καλύτερες κοκ.

Αλλά όσο οι καταναλωτές είναι Έλληνες και αυτοί που τρέχουν και δουλεύουν τις εταιρίες είναι Έλληνες ή ξένοι που αφουγκράζονται τον Έλληνα καταναλωτή, οι καταστάσεις δύσκολα θα αλλάξουν προς το καλύτερο παρά μόνο προς το χειρότερο.

 

Τέλος να συμφωνήσω με τον mobilelove και το σχόλιό του (τουλάχιστον κατά ένα μέρος αφού όπως είπα πριν δυστυχώς παντού επικρατεί η Ελληνική ιδιοσυγκρασία).

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο για τις επιδοτήσεις, εγώ ελπίζω να καταλήξουμε σε μια κατάσταση σαν ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία κ.α όπου με συμβόλαια 1-2 ετών παίρνεις μια καλή συσκευή με αρκετά καλή επιδότηση (Πχ Αγγλία με συμβόλαιο 18μηνο (είτε νέο είτε ανανέωση) στα 35 λιράκια παίρνεις το Desire δωρεάν, ούτε φορητότητες ούτε προσφορές ούτε τίποτα).

Αποτέλεσμα αυτού, αφού όλες οι εταιρίες έχουν ίδιες επιδοτήσεις, είναι ο καταναλωτής να διαλέγει το πραγματικά καλύτερο δίκτυο (ή αυτό που έχει exclusive κάποια συσκευή που δεν είναι πάντα ότι καλύτερο βέβαια) , αν είναι καλό το δίκτυο να είναι ευτυχισμένος με την επιλογή του, οι εταιρίες να προσπαθούν να γίνονται καλύτερες κοκ.

Αλλά όσο οι καταναλωτές είναι Έλληνες και αυτοί που τρέχουν και δουλεύουν τις εταιρίες είναι Έλληνες ή ξένοι που αφουγκράζονται τον Έλληνα καταναλωτή, οι καταστάσεις δύσκολα θα αλλάξουν προς το καλύτερο παρά μόνο προς το χειρότερο.

 

Μα η κατασταση αυτη που υπηρχε τα τελευταια χρονια με τις επιδοτησεις ηταν υπερβολικη και ασυμφορη για τις εταιριες. Αν και εμας σαν καταναλωτες μας βολευε δεν επαυε να ειναι μη ορθολογικη. Σιγα σιγα οι επιδοτησεις θα επανελθουν σε φυσιολογικα επιπεδα. απλα επειδη μας ειχαν κακομαθει με τα 400αρια και 500αρια επιδοτησεων θα μας κακοφανει λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα καλεσα στη vf... Τους ειπα οτι η cosmote μου δινει 185 και ουτε λιγο ουτε πολυ ο εκπροσωπος με εστειλε ευγενικα στην cosmote, γιατι λεει ειναι το προγραμμα τετοιο που ειναι δελεαστικο... Ηθελα να τον διαολοστειλω, αλλα κρατηθηκα και παρεμεινα ευγενικος μεχρι το τελος...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα καλεσα στη vf... Τους ειπα οτι η cosmote μου δινει 185 και ουτε λιγο ουτε πολυ ο εκπροσωπος με εστειλε ευγενικα στην cosmote, γιατι λεει ειναι το προγραμμα τετοιο που ειναι δελεαστικο... Ηθελα να τον διαολοστειλω, αλλα κρατηθηκα και παρεμεινα ευγενικος μεχρι το τελος...

 

Τελικά δεν στην ανέβασαν καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν στην ανέβασαν καθόλου?

Τιποτα. Ειμαι λεει με το παλιο συστημα, γιατι μεσα στη βδομαδα το αλλαξαν, και ειμαι λεει αρκετα ανεβασμενος...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα. Ειμαι λεει με το παλιο συστημα, γιατι μεσα στη βδομαδα το αλλαξαν, και ειμαι λεει αρκετα ανεβασμενος...

 

Αμα ήθελες καποια συγκεκριμένη συσκευή δεν σου κάνανε καμια καλύτερη προσφορα?

Link to comment
Share on other sites

Για συσκευη και αλλαγη προγραμματος, θα επεφτε η τιμη κι αλλο. Μαλιστα γυρισε και μου ειπε οτι πρεπει να την αξιοποιησω αμεσα, γιατι λεει θα πεσει πιο μετα. Εκει δεν κρατηθηκα, και του λεω αυτο να το φροντισετε εσεις και να φερετε το κινητο αμεσα. Δεν ειναι δικο μου θεμα... Τωρα τι θα γινει, αγνωστο...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω..ήδη επικοινώνησα με το τμήμα επιδοτήσεων στο 13830,και περιμένω τον υπεύθυνο των επιδοτήσεων να με πάρει .

 

Η επιδότηση θα χρησιμοποιηθεί για το iphone 4 και μόνο.

Mε πήρανε τηλέφωνο ,μιλήσαμε ,επειδή είμαι "μανούλα" σε κάτι τέτοια (τι το έχουμε το πτυχίο στο b/a &marketing) ,μιλήσαμε για την επιδότηση για τους λογαριασμούς και μου πρότειναν εάν θέλω να πάρω τώρα το 3gs 16gb με 60Ε ή αλλιώς να περιμένω το 4...που θα γίνει αναπροσαρμογή της επιδότησης κτλ ...

Τους είπα ότι μόνο το 4 θέλω ..και μου απάντησαν εντάξει θα σας πάρουμε μόλις βγει να κανονίσουμε την επιδότηση :cool:

Edited by cellphone

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Mε πήρανε τηλέφωνο ,μιλήσαμε ,επειδή είμαι "μανούλα" σε κάτι τέτοια (τι το έχουμε το πτυχίο στο b/a &marketing) ,μιλήσαμε για την επιδότηση για τους λογαριασμούς και μου πρότειναν εάν θέλω να πάρω τώρα το 3gs 16gb με 60Ε ή αλλιώς να περιμένω το 4...που θα γίνει αναπροσαρμογή της επιδότηση κτλ ...

Τους είπα ότι μόνο το 4 θέλω ..και μου απάντησαν εντάξει θα σας πάρουμε μόλις βγει να κανονίσουμε την επιδότηση :cool:

Μπορεις να παρεις και για μενα σε παρακαλω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αληθεια, πως και μιλησες με τον υπευθυνο επιδοτησεων; Εμενα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τετοιο τμημα και με εξυπηρετησε ενας απο το τηλεφωνικο κεντρο.... Τι ζητησες εσυ;;;;

Edited by Areian0s
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις και για μενα σε παρακαλω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αληθεια, πως και μιλησες με τον υπευθυνο επιδοτησεων; Εμενα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τετοιο τμημα και με εξυπηρετησε ενας απο το τηλεφωνικο κεντρο.... Τι ζητησες εσυ;;;;

 

To παν φίλε μου είναι να τους πείσεις ότι λες την αλήθεια και δεν μπλοφάρεις.:)και πάνω από όλα σταθερή φωνή ,χωρίς νεύρα και με ευγένεια και βάζοντας μπροστά πάντα το κύριε/κυρία.

 

Τους πήρα τηλέφωνο.Μίλησα στο τμήμα λογαριασμών,τους εξήγησα το και το και θέλω να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο γιατί η επιδότηση είναι απαράδεκτη και δεν "επιβραβεύει" τον χρήστη.Κράτησαν τα στοιχεία μου και με πήρανε τηλέφωνο.

 

Είναι η 2η φορά που το κάνω το κόλπο με την μπλόφα και πέρυσι το έκανα ,και ο πατέρας μου το έκανε και του ανέβασαν την επιδότηση.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

To παν φίλε μου είναι να τους πείσεις ότι λες την αλήθεια και δεν μπλοφάρεις.:)και πάνω από όλα σταθερή φωνή ,χωρίς νεύρα και με ευγένεια και βάζοντας μπροστά πάντα το κύριε/κυρία.

 

Τους πήρα τηλέφωνο.Μίλησα στο τμήμα λογαριασμών,τους εξήγησα το και το και θέλω να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο γιατί η επιδότηση είναι απαράδεκτη και δεν "επιβραβεύει" τον χρήστη.Κράτησαν τα στοιχεία μου και με πήρανε τηλέφωνο.

 

Είναι η 2η φορά που το κάνω το κόλπο με την μπλόφα και πέρυσι το έκανα ,και ο πατέρας μου το έκανε και του ανέβασαν την επιδότηση.

Μια απο τα ιδια εκανα κι εγω... Και εμμεσως πλην σαφως με παρεπεμψαν στην κοσμοτε... Και δε μου εδωσαν καποιον υπευθυνο... Βεβαια δεν εχω τους τρομερους λογαριασμους οπως εσυ, αλλα κατι καλυτερο θα μπορουσαν να το κανουν. Μου ειπε βεβαια οτι το αφηνει σαν εκκρεμοτητα, αλλα δε μου ειπε αν θα με παρουν τηλ ή τιποτα τετοιο... Πηγε να με κανει να νιωσω και τυψεις κι απο πανω...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλους λογαριασμούς εννοείται πως αναπροσαρμόζουν πολύ πιο ευέλικτα τις επιδοτήσεις. Όπως επίσης και όταν υπάρχει πολύ μεγάλη εισερχόμενη κίνηση από άλλα δίκτυα. Εκεί να δεις τι γίνεται. Έχει συμβεί να έχουν δώσει και 100% έκπτωση των παγίων για ένα χρόνο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλους λογαριασμούς εννοείται πως αναπροσαρμόζουν πολύ πιο ευέλικτα τις επιδοτήσεις. Όπως επίσης και όταν υπάρχει πολύ μεγάλη εισερχόμενη κίνηση από άλλα δίκτυα. Εκεί να δεις τι γίνεται. Έχει συμβεί να έχουν δώσει και 100% έκπτωση των παγίων για ένα χρόνο.

Εξαρτάται και από το οικονομικό πρόγραμμα στο οποίο βρίσκεσαι. Αν είσαι πχ στο Unlimited 15 και κάνεις 60€ λογαριασμό και κάποιος άλλος στο Unlimited 35 και κάνει 40€ λογαριασμό, αυτός με τα 40€ θα πάρει μεγαλύτερη επιδότηση...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από το οικονομικό πρόγραμμα στο οποίο βρίσκεσαι. Αν είσαι πχ στο Unlimited 15 και κάνεις 60€ λογαριασμό και κάποιος άλλος στο Unlimited 35 και κάνει 40€ λογαριασμό, αυτός με τα 40€ θα πάρει μεγαλύτερη επιδότηση...

Μαλλον το αναποδο πρεπει να γινεται... Θα επιδοτηθει αυτος που δινει αρκετα παραπανω απο το παγιο του... Αυτος που δινει λιγοτερα σε θεμα περαν του παγιου, θα εχει μικροτερη επιδοτηση....

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...