Jump to content

Μετρό Θεσσαλονίκης


para5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη Ναυτεμπορική, το άκουσα και στο ράδιο...

 

 

"Η συνεδρίαση της Συγκλήτου διακόπηκε, ωστόσο, για λίγη ώρα από φοιτητές που εισήλθαν στην αίθουσα, με αφορμή τη συζήτηση στο πλαίσιο της ημερήσιας διάταξης, του καθορισμού των χώρων του ΑΠΘ που καλύπτονται από το ακαδημαϊκό άσυλο και συγκεκριμένα των χώρων όπου έχουν στηθεί τα εργοτάξια για την κατασκευή του μετρό, εντός του πανεπιστημίου.

 

Η Σύγκλητος αποδέχτηκε την πρόταση των φοιτητών να τεθεί το ζήτημα προς συζήτηση στα Τμήματα και στη συνέχεια σε ανοιχτή και διευρυμένη Σύγκλητο, που θα αποφασίσει επί του θέματος (την Παρασκευή 4 Μαΐου), αλλά απέρριψε το αίτημά τους για διακοπή των εργασιών του μετρό μέχρι τη νέα Σύγκλητο."

 

Συγνώμη, αλλά αυτό το κόλλημα είναι; Ούτως ή άλλως σε ένα εργοτάξιο απαγορεύεται η είσοδος στους μη εργαζόμενους και ούτως ή άλλως το μικρό εργοτάξιο είναι στην άκρη της πανεπιστημιούπολης. Και μετά ψάχνουμε τι άτομα γίνονται συνδικαλιστές, πολιτικοί κτλ...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αστείο;Θεωρείς ότι δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ το μετρό;Οτι έχουν πέσει έξω στους χρόνους παράδοσης και έπρεπε ήδη να είχαμε δοκιμαστικά δρομολόγια;

Μετρό φτιάχνεται, ας κάνουμε λίγη παραπάνω υπομονή τώρα που τα πράγματα μπήκαν σε μια σειρά.

 

Καμία σχέση. Απλά εμένα μου φάνηκε αστείο να ρωτάει κάποιος σε πιά φάση βρίσκεται το Μετρό μετά από μόνο 5 μήνες έργων, και είπα να απαντήσω με ένα αστείο του ίδιου επιπέδου.. Τέλος πάντων, μάλλον δεν άρεσε σε κανέναν και πρέπει να το πάρω πίσω.

 

Πάντως, έτσι πληροφοριακά, είμαι από τους θερμούς υποστηρικτές του έργου και χαίρομαι που επιτέλους βλέπω ένα τόσο μεγάλο και οργανωμένο έργο στην πόλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα χαρω οταν το δω τελειωμενο. Μεχρι τοτε υπομονη.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελευταίας τεχνολογίας το μετρό στην Θεσσαλονίκη έτσι;Μέχρι και θύρες στις αποβάθρες θα έχει που θα ανοίγουν μόνο όταν θα έρχεται ο συρμός για να μην υπάρχουν ατυχήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο να δω κ τιποτα αλλο!εδω τοσα χρονια αποφασιζαν αν θα γινει το μετρο στην θεσσαλονικη κ τωρα ακουω για μετρο τελευταιας τεχνολογιας!μπραβο εξελιξη! :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο να δω κ τιποτα αλλο!εδω τοσα χρονια αποφασιζαν αν θα γινει το μετρο στην θεσσαλονικη κ τωρα ακουω για μετρο τελευταιας τεχνολογιας!μπραβο εξελιξη! :lol: :lol:

 

Δεν είναι για γέλια!!!:p

Για του λόγου το αληθές μπορείς να δεις το βίντεο: http://www.ametro.gr/cgi-bin/showvideo1gr.cgi?8 :D :D :D

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τις συγκεκριμενες πορτες στο μετρο του Λονδινου, και πραγματικα ειναι απιθανο να γινει ατυχημα. Αντε να δουμε ενα συγχρονο μεσο μεταφορας στη πολη μας :)
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να γινει ομως θα μας κανει να ξεχασουμε πως ειναι το κεντρο. με αυτες τις προχειρες εργασιες που γινονται η κινηση τα πρωινα ειναι ανυποφορη. θελει πολυ υπομονη.;)
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να γινει ομως θα μας κανει να ξεχασουμε πως ειναι το κεντρο. με αυτες τις προχειρες εργασιες που γινονται η κινηση τα πρωινα ειναι ανυποφορη. θελει πολυ υπομονη.;)

Όχι και πρόχειρες. Δεν είναι δυνατόν να συντονιστούν τέτοιες εργασίες πρόχειρα! Μιλάμε για ταυτόχρονα:

1. Μετακίνηση καλωδίων τηλεφώνου

2. Μετακίνηση καλωδίων ρεύματος

3. Μετακίνηση σωλήνων ύδρευσης

4. Μετακίνηση σωλήνων αποχέτευσης

5. Αρχαιολογική έρευνα.

 

Παράλληλα γίνεται και κυκλοφοριακή μελέτη για κάθε σπιθαμή δρόμου που κλείνουν αλλά και μελέτη για κάθε σπιθαμή πεζοδρομίου που χρησιμοποιούν!

 

Μετρό λέγαμε ότι θέλαμε, έτσι γίνεται το έργο και χρειάζεται υπομονή. Δηλαδή αν μένεις κοντά στη διαδρομή του μετροπόντικα τι θα λες όταν θα έρθει από κάτω σου?

Link to comment
Share on other sites

οταν ειπα προχειρες ενοουσα οτι δεν εχουν ξεκινησει ακομα οι μετροποντικες κ επισης εργασιες βλεπω μονο στο κεντρο. στην υπολοιπη διαδρομη ποτε θα ξεκινησουν? μακαρι να περνουσε απο το σπιτι μου κοντα. δεν θα ειχα κανενα προβλημα. δυστηχως ομως δεν με βολευει κ πολυ.
Link to comment
Share on other sites

οταν ειπα προχειρες ενοουσα οτι δεν εχουν ξεκινησει ακομα οι μετροποντικες κ επισης εργασιες βλεπω μονο στο κεντρο. στην υπολοιπη διαδρομη ποτε θα ξεκινησουν? μακαρι να περνουσε απο το σπιτι μου κοντα. δεν θα ειχα κανενα προβλημα. δυστηχως ομως δεν με βολευει κ πολυ.

Οι εργασίες που πρέπει να γίνουν για ένα τέτοιο έργο είναι τεράστιες και η σειρά που γίνονται δεν είναι καθόλου απλή, αλλά είναι μελετημένη. Απ' ότι καταλαβαίνω θα περίμενες πχ να γίνουν οι μετατοπίσεις των δημόσιων δικτύων σε όλη τη διαδρομή και μετά να αρχίσουν οι μετροπόντικες! Όμως αυτό θα απαιτούσε ένα συνεργείο ανά σταθμό, πράγμα ασύμφορο..

 

Οι μετατοπίσεις των δημόσιων δικτύων ξεκίνησαν στους πρώτους σταθμούς ώστε να τελειώσουν μέχρι να περασουν οι μετροπόντικες από εκεί. Δηλαδή μέχρι να μπεί ο μετροπόντικας στο Σ. Σταθμό, θα έχουν τελειώσει οι μετατοπίσεις εκεί. Μέχρι να φτάσει στην Πλ. Δημοκρατίας, που δεν είναι θέμα ημερών, θα έχουν τελειώσει κι εκεί.

 

Τα συνεργεία που τελειώνουν τις μετατοπίσεις σ' έναν σταθμό, θα πηγαίνουν στον επόμενο που δεν γίνονται εργασίες και θα έχουν αρκετό χρόνο για να τελειώσουν μέχρι να φτάσει εκεί ο μετροπόντικας.

 

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. ησουν οντως αρκετα κατατοπιστικος.:D επειδη βλεπω οτι σε ενδιαφερει το θεμα κ ενημερωνεσαι αν θελεις οταν μαθαινεις κατι να το δημοσιευεις.
Link to comment
Share on other sites

Όσα ξέρω για το Μετρό Θεσσαλονίκης είναι από το http://metrothessalonikis.blogspot.com/ :) Παρακολούθησέ το κι εσύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αυτό το έργο έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια. Νομίζω πως η Ελλάδα προχωρά πολύ αργά σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Δεν ξέρω τι θα πουν αυτοί που την αγαπούν, αλλά εγώ μάλλον με βλέπω να φεύγω σε κάτι χρονάκια. Την αγαπώ, την εκτιμώ, αλλά κάτι πρέπει να γίνει με αυτή την κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μονοδρομηθηκε απο σημερα η οδος δωδεκανησου και η 26ης οκτωβριου λογω του μετρο..

απιστευτη ταλαιπωρια..ολη η πολη πνιγμενη.μιαμιση ωρα για να κατεβει κανεις στο κεντρο:mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ποδηλατο.. πολιτισμος.. ευρωπη..

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την Ελλάδα :p?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

μονοδρομηθηκε απο σημερα η οδος δωδεκανησου και η 26ης οκτωβριου λογω του μετρο..

απιστευτη ταλαιπωρια..ολη η πολη πνιγμενη.μιαμιση ωρα για να κατεβει κανεις στο κεντρο:mad:

 

Ναι οι μονοδρομήσεις φταίνε που θέλουμε 1 ώρα για να κατεβούμε κέντρο από Μαρτίου! Οι μονοδρομήσεις αυτές καλό θα κάνουνε στην περιοχή. Αλλά ο Έλληνας οδηγός δε μπορεί να του αλλάζουν τα δεδομένα.. Και στην Περαία να κολλήσει, η Δωδεκανήσου και 26ης Οκτωβρίου θα του φταίει..

 

Άμα θέλουν οι Θεσσαλονικείς να δουν άσπρη μέρα μέσα από το αυτοκίνητό τους πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται σαν οδηγοί κι όχι σαν παπαρούνες..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν φταινε για ολα οι μονοδρομησεις.

αλλα την συγκεκριμενη μερα εκεινο το τμημα της πολης ηταν σκετη κολαση.ισως επειδη δεν ειχε γινει καμια ενημερωση στους οδηγους,και πολλοι δεν το ηξεραν καν.να δουμε απο σημερα πως θα ειναι η κατασταση

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδή καθημερινά σχεδόν περνάω από τον Ευκλείδη, γνωρίζει κανείς πότε θα ξεκινήσει τελικά το εργοτάξιο εκεί? Ηταν να ξεκινήσουν πριν από ένα μήνα και ακόμα τίποτα...
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή καθημερινά σχεδόν περνάω από τον Ευκλείδη, γνωρίζει κανείς πότε θα ξεκινήσει τελικά το εργοτάξιο εκεί? Ηταν να ξεκινήσουν πριν από ένα μήνα και ακόμα τίποτα...

 

Εγώ μένω στην 28ης Οκτωβρίου, για το εργοτάξιο εδώ στη Μακεδονίας με Δελφών είχανε πεί ότι μέχρι να μπεί ο Μάρτιος θα είχε στηθεί αλλά ακόμα. Ε καλύτερα που αργούνε να βρίσκουμε και καμιά θέση να παρκάρουμε :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν κάπου διάβασα ότι μπορούν και οι κάτοικοι Άνω - Κάτω Τούμπας να ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία:

 

Επέκταση με ορίζοντα ... 15 ετίας στη γραμμή "φιλέτο"!!!:lol::lol::lol:

 

Ως τότε θα μας φάνε τα λεωφορεία, τα οποία θα είναι ακόμη και τότε τα ίδια!!!:O

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Έξω απ΄το χορό......

 

Επίσης κάνεις κάτι τραγικό: Συγκρίνεις τα 400χλμ του υπερ-εκατόχρονου λονδρέζικου μετρό της πόλης των 12 εκατομμυρίων με την αρχή μόνο του θεσσαλονικιώτικου. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν η κοινή λογική είναι είδος εν ανεπαρκεία.

 

Το αθηναϊκό μετρό ξεκίνησε ως Σύνταγμα-Πεντάγωνο και σήμερα είναι Μοναστηράκι (Σύντομα Αιγάλεω)-Αεροδρόμιο, ενώ στην άλλη γραμμή θα είναι σύντομα Ανθούπολη-Ελληνικό.

 

Κάθε μετρό ξεκινά να καλύπτει τα απολύτως βασικά και στη συνέχεια επεκτείνεται. Δεν είναι δυνατόν να φτιάξεις 30χλμ μετρό σε 5 χρόνια όσο κι αν διάφοροι τύποι σε κάποιο φόρουμ υποστηρίζουν ότι αυτό είναι απολύτως εφικτό.

 

Για τον ίδιο λόγο που μία γυναίκα γεννάει σε εννέα μήνες και δεν είναι δυνατόν εννέα γυναίκες να γεννήσουν σε ένα μήνα. Κατάλαβες?

 

 

εδω θα διαφωνισω. αντι να δουλευουν 2 ή μια βαρδια, μπορουν να δουλευουν 3 ολο το 24ωρο οπως στο Ντουμπαι που οι ανθρωποι εχουν κανει θαυματα πολυ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις τώρα σοβαρούς επιχειρηματίες που έχουν επενδυτικους στόχους, με τη λαϊκή μας αγορά!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...