Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια παιζει κανενα προγραμμα σαν το fscaller και αλλο για αυτοματο κλειδωμα πληκτρολογιου ???? Δοκιμασα οτι ειχα απο το Ν70 αλλα φυσικα δεν υποστηριζεται η εγκατασταση τους...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω συνδέσει το κινητό με το WLAN μου και δουλεύει άψογα για σερφάρισμα.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δω το κινητό μου μέσα από το δίκτυο ως έναν άλλο υπολογιστή, ώστε να μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία του?

 

Δοκίμασα να συνδέσω το κινητό με τον Η/Υ μέσω USB cable και επέλεξα "μεταφορά δεδομένων". Μου εμφάνισε στον Windows Explorer του Η/Υ μια νέα μονάδα δίσκου "Memory Card" στην οποία έχω πρόσβαση σε όλους τους φακέλους, καθώς και στους sys και private.

Μήπως αυτό σας κάνει???

NickBoss
Link to comment
Share on other sites

Ένοιωσα την ανάγκη να βοηθήσω τους κατόχους symbian 9.1 κινητών (και ειδικά του Ν80 λόγω της ανάλυσης οθόνης που έχει), με το να ξεδιαλέξω τις java εγαρμογές που είχα στο P.C. μου και τρέχουν σίγουρα σε full screen mode σε 352*416.

Μερικές είναι πολύ καλές, όπως :

maney manager, mini excel, opera mini, BTExplorer, Φυσικά το εορτολόγιο του δικού μας Πέτρου Κυλαδίτη κ.λ.π. κ.λ.π.

Αυτά ... μέχρι να κάνουν την εμφάνισή τους οι sis εφαρμογές.

Παρηγοριά στον άρρωστο ...,που λένε:lol:

http://rapidshare.de/files/18726356/Java_Appl..rar.html

Link to comment
Share on other sites

Ένοιωσα την ανάγκη να βοηθήσω τους κατόχους symbian 9.1 κινητών (και ειδικά του Ν80 λόγω της ανάλυσης οθόνης που έχει), με το να ξεδιαλέξω τις java εγαρμογές που είχα στο P.C. μου και τρέχουν σίγουρα σε full screen mode σε 352*416.

Μερικές είναι πολύ καλές, όπως :

maney manager, mini excel, opera mini, BTExplorer, Φυσικά το εορτολόγιο του δικού μας Πέτρου Κυλαδίτη κ.λ.π. κ.λ.π.

Αυτά ... μέχρι να κάνουν την εμφάνισή τους οι sis εφαρμογές.

Παρηγοριά στον άρρωστο ...,που λένε:lol:

http://rapidshare.de/files/18726356/Java_Appl..rar.html

 

Ωραίος. Να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το εξής: Άλλος browser ανοίγει όταν πατάς στο εικονίδιο Υπηρεσίες (απλός WAP 2.0 browser) και άλλος όταν πατάς στο μενού Δικά μου -> Ιστός (πλήρης HTML browser). Αυτός που ψάχνεις εσύ είναι ο δεύτερος. Σίγουρα μετά την εγκατάσταση του προγράμματος δεν έχει προστεθεί εικονίδιο "Ιστός" στο μενού "Δικά μου"; Αν τον ανοίγεις από το "Υπηρεσίες" εμφανίζεται ο παλιός. Το λέω για παν ενδεχόμενο μήπως έχεις μπερδευτεί, γιατί κι εγώ και άλλα άτομα που ξέρω, στην αρχή μπερδευτήκαμε.
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...κανένα τέτοιο εικονίδιο δεν προστέθηκε στα δικά μου :( . Πάντως ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, αν κανείς τον πετύχει κάπου ας τον κάνει ενα upload :)
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να βγαίνουν λεξικά SlovoEd για Series 60 3d Edition. :cool: Π.χ. εδώ θα βρείτε για download το Αγγλο-Γαλλο-Αγγλικό, ενώ εδώ υπάρχουν κι άλλες γλώσσες. Το εγκατέστησα και λειτουργεί μια χαρά στο N80. Λογικά σύντομα θα έχουμε και το Αγγλο-Ελληνικό. Ας ελπίσουμε η trial έκδοση να έχει τον ίδιο περιορισμό με το αντίστοιχο λεξικό για Series 60 2nd Edition (δηλαδή... κανέναν :happy: ).
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ένοιωσα την ανάγκη να βοηθήσω τους κατόχους symbian 9.1 κινητών (και ειδικά του Ν80 λόγω της ανάλυσης οθόνης που έχει), με το να ξεδιαλέξω τις java εγαρμογές που είχα στο P.C. μου και τρέχουν σίγουρα σε full screen mode σε 352*416.

Μερικές είναι πολύ καλές, όπως :

maney manager, mini excel, opera mini, BTExplorer, Φυσικά το εορτολόγιο του δικού μας Πέτρου Κυλαδίτη κ.λ.π. κ.λ.π.

Αυτά ... μέχρι να κάνουν την εμφάνισή τους οι sis εφαρμογές.

Παρηγοριά στον άρρωστο ...,που λένε:lol:

http://rapidshare.de/files/18726356/Java_Appl..rar.html

 

 

μπραβο!πολυ καλο αυτο που εκανες...

Link to comment
Share on other sites

Mporei kapoios na anebasei to WorldMate kapou kai na mas dwsei to link??

Euxaristw poly....

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Mporei kapoios na anebasei to WorldMate kapou kai na mas dwsei to link??

Euxaristw poly....

 

Το έδωσα σε προηγούμενο post. :) Μπορείς να το βρεις εδώ, εντελώς free. Η σελίδα αυτή αφορά το E60, αλλά το πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά και στα άλλα Series 60 3rd Edition. ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναζητηση βρηκα τα εξεις για να βοηθησω και εγω οσο τον δυνατον αφου και εγω θα γινω χρηστης n80 εγω βρηκα αυτα,εσεις δοκιμαστε τα και πειτε εντυπωσεις εαν λειτουργουν και αν ειναι ευκολα.

 

καταρχην βρηκα αν καταλαβα καλα για το παρηφημο sdk αλλα και εφαρμογες του και ενα προγραμμα plython τηs nokia που δεινει συμβατοτητα με τα παλια προγραμματα sis αν καταλαβα σωστα!Το πρωτο link για το plython το βρηκα απο το φορουμ τησ νοκια και ειναι: http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-821,00.html

 

και ενα δευτερο link με διαφορες εφαρμογες(για το sdk και αλλα) για τη καινουρια s60 αλλα και ποιο παλια αλλα δεν καταλαβα δεν γνωριζω καλα αγγλικα!;):wacko::worry: :!: και δεν ξερω τι ειναι καποιος γνωστης ας το δει και να πει την γνωμη του αλλα και ποσο χρησιμα ειναι.λοιπον το link: http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,030,00.html

 

φιλικα μαριος:)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην βρηκα αν καταλαβα καλα για το παρηφημο sdk αλλα και εφαρμογες του και ενα προγραμμα plython τηs nokia που δεινει συμβατοτητα με τα παλια προγραμματα sis αν καταλαβα σωστα!Το πρωτο link για το plython το βρηκα απο το φορουμ τησ νοκια και ειναι: http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-821,00.html

 

Αυτό είναι ένα SDK για Python και, δυστυχώς, μάλλον δεν δίνει συμβατότητα σε παλίες εφαρμογές sis για το καινούριο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναζητηση βρηκα τα εξεις για να βοηθησω και εγω οσο τον δυνατον αφου και εγω θα γινω χρηστης n80 εγω βρηκα αυτα,εσεις δοκιμαστε τα και πειτε εντυπωσεις εαν λειτουργουν και αν ειναι ευκολα.

 

καταρχην βρηκα αν καταλαβα καλα για το παρηφημο sdk αλλα και εφαρμογες του και ενα προγραμμα plython τηs nokia που δεινει συμβατοτητα με τα παλια προγραμματα sis αν καταλαβα σωστα!Το πρωτο link για το plython το βρηκα απο το φορουμ τησ νοκια και ειναι: http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-821,00.html

 

και ενα δευτερο link με διαφορες εφαρμογες(για το sdk και αλλα) για τη καινουρια s60 αλλα και ποιο παλια αλλα δεν καταλαβα δεν γνωριζω καλα αγγλικα!;):wacko::worry: :!: και δεν ξερω τι ειναι καποιος γνωστης ας το δει και να πει την γνωμη του αλλα και ποσο χρησιμα ειναι.λοιπον το link: http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,030,00.html

 

φιλικα μαριος:)

 

Λοιπόν φίλε Μάριε,

SDK = Software Development Kit που σημαίνει σε ελεύθερη μετάφραση =πακέτο ανάπτυξης λογισμικού, δηλαδή πακέτο δημιουργίας προγραμμάτων. Περιέχει παραδείγματα, βιβλιοθήκες, εργαλεία που βοηθούν τον προγραμματιστή να φτιάξει μια εφαρμογή.

Όπως καταλαβαίνεις ανάλογα με το τι εφαρμογή θέλει να φτιάξει ένας προγραμματιστής, θα χρησιμοπιοιήσει και το ανάλογο εργαλείο ( δηλ. SDK).

Υπάρχουν πολλά SDK's από τa οποίa προκείπτουν οι java εφαρμογές, οι sis εφαρμογές ακόμη και τα θέματα που αλλάζουμε στο κινητό μας.

http://www.forum.nokia.com/main/0,6566,030,00.html

Όπως παρατήρησες στο παραπάνω link, όλα αυτά τα SDK's αφορούν

ή java technologies (δηλ.java εφαρμογές)

ή C++ technologies (δηλ. sis εφαρμογές).

Το java και to C++ είναι γλώσσες προγραμματισμού. Σύμφωνα με αυτές και φυσικά τον πηγαίο κώδικα της κάθε πλατφόρμας (Symbian 60, Symbian 40, UIQ κ.τ.λ.) γράφονται οι εφαρμογές που εμείς χρησιμοπιοιούμε.

Μέχρι τώρα λοιπόν, η Nokia ,ενώ έδινε στους προγραμματιστές, τον πηγαίο κώδικα (source code) μόνο για java και C++ Symbian S60, ανάπτυξη εφαρμογών, έδωσε (απ' τον οκτώβριο νομίζω) και το python Symbian S60 SDK. Που σημαίνει ότι όλοι οι προγραμματιστές που γνωρίζουν να προγραμματίζουν σε python, θα μπορούν να φτιάχνουν εφαρμογές για Symbian S60

κινητά.(καλό έ ?)

Τι κάνουμε τώρα εμείς σαν απλοί χρήστες, που δεν έχουμε ιδέα από προγραμματισμό ?

Για να τρέξει το κινητό μας sis και java εφαρμογές, απολύτως τίποτα. Οι απαιτούμενες πλατφόρμες είναι ήδη εγκατεστημένες.

Για τις python εφαρμογές όμως, θα χρειαστεί να εγκαταστήσουμε και την ανάλογη πλατφόρμα (ανάλογα με το κινητό που έχουμε)

http://cyke64.googlepages.com/pys60distribution

Μην τρομάζεις, ένα απλό sis αρχειάκι είναι. Και ότι εφαρμογές, από δω και πέρα βρίσκουμε στο internet, που είναι γραμμένες στην python, θα μπορούν να τρέξουν στο κινητό μας.

Τώρα για το Ν80 που είπες, δυστυχώς η nokia ακόμη δεν έχει βγάλει το ανάλογο Python SDK

για Symbian 9.1

(Moderator, πάντως του nokia forum, είναι βέβαιος ότι είναι θέμα ημερών):)

(Ρίξε και μια ματιά στο post 205 αυτής της σελίδας, δίνω πολλά links γι' αυτό το θέμα).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=19983&page=11

Link to comment
Share on other sites

Vrika kapoia games kai tha do poia akrivos litourgoun kai na ta ksexoriso..

otan to kano (avrio logika) tha anevaso sto rapidshare

 

aaaa .. na rotiso.. :)

Gia games pou den einai freeware i software alla oliklira.. ti kano??? diladi pos ta dixno i anevazo???

 

χρησιμοποιησε την τροποποιηση εαν θες να προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου :!:

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Vrika kapoia games kai tha do poia akrivos litourgoun kai na ta ksexoriso..

otan to kano (avrio logika) tha anevaso sto rapidshare

Πολυ ωραια αντε να δουμε μπας και παιξουμε κανενα παιχνιδακι στο N-80 μας.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

aaaa .. na rotiso.. :)

Gia games pou den einai freeware i software alla oliklira.. ti kano??? diladi pos ta dixno i anevazo???

δινεις το λινκ με κωδικα:

link[/cοde] ;)
Link to comment
Share on other sites

Ok .. tha valo ta games arxika pou tha douleyoun kai meta siga siga apps

 

Katarxas ena poly simantiko link...

pisteyo tha voithisei poly ta 3rd version.. Emena petaei i omada :D

 

Greek Version

 

http://nds2.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_68_rel_20_gre_web.msi

 

English Version

 

http://nds2.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_68_rel_20_eng_web.msi

 

 

Min ksexasete tous drivers gia to

Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5.

 

 

 

Latest Update: Version 6.8

 

Transfer music to your phone with upgraded Nokia Music Manager

Faster music and video file conversions

Simplified PC Sync user interface

Released 21 April 2006

Key Software Features

 

Automatic, secure data transfer between phone and PC

Connect wirelessly or via cable

Fast, easy connection to the Internet

Manage music, messages, contacts, and images

 

PROSOXI

GIA NA AFERESETE TO PALIO (DEN SVINETE TIPOTA POU EXETE FTIAKSEI ESEIS)

XRISIMOPOIISTE..

 

http://nds2.nokia.com/files/support/global/phones/software/Nokia_PC_Suite_Cleaner_3_3.exe

 

 

 

Episeis ena site pou vrika

http://www.allaboutsymbian.com/software/Nokia_N91/

 

:D:D:D:D:D

 

Isos sas endiaferei na deite ayto...

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Από το ολότελα... καλά είναι και τα παιχνίδια του 6270 για αρχή. :) Πιστεύω πάντως ότι αυτή ή την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν να εμφανίζονται πολύ περισσότερες εφαρμογές sis/sisx για Series 60 3rd Edition. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε από τους πρώτους χρήστες που έχουν αποκτήσει τέτοια κινητά όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο. Όλα τα άτομα με τα οποία έχω μιλήσει στο εξωτερικό, ακόμα και σε χώρες όπως Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία κ.ά. με ρωτάνε πού στο καλό βρήκα το N80. Eκεί ακόμα το περιμένουν στα μαγαζιά, έχουν κάνει προπαραγγελίες και δεν το βρίσκουν πουθενά άμεσα διαθέσιμο για αγορά.

 

Προφανώς λοιπόν δεν έχει αρχίσει η μαζική διάθεση των συσκευών στην παγκόσμια αγορά, κάτι που πιστεύω ότι θα γίνει αυτή τη βδομάδα, οπότε θα αρχίσει να υπάρχει κινητικότητα και στο θέμα των εφαρμογών.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

μα δεν βλεπετε οτι σε λιγο(να μην πω απο τωρα)δεν θα βγαινουν εφαρμογες για παλια series 60?

γιατι παραπονιεστε...ολα καλα,σε ενα μηνα το πολυ θα εχουμε τις περισσοτερες εφαρμογες που θελουμε σε os 9.1.

(παρηγορια σε αυτους που εχουν παλια series 60?lol,ελεος δλδ)

Link to comment
Share on other sites

γιατι παραπονιεστε...ολα καλα,σε ενα μηνα το πολυ θα εχουμε τις περισσοτερες εφαρμογες που θελουμε σε os 9.1.

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά είναι η πρώτη φορά που εμφανίζεται λειτουργικό σύστημα με τόσους περιορισμούς και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για την πληθώρα των εφαρμογών που θα διατίθενται. Η απαίτηση για certification όλων των εφαρμογών του 9.1 είναι πολύ πιθανόν να αποθαρρύνει αρκετούς προγραμματιστές από το να προσαρμόσουν τις εφαρμογές τους στο νέο λειτουργικό. Για να μη νομίζεις δε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου, μπορείς να κάνεις μια βόλτα στο http://www.my-symbian.com, στο κομμάτι του forum που αναφέρεται στο νέο λειτουργικό. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι από τους χρήστες του site είναι προγραμματιστές, μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις ότι έχουν ήδη αποθαρρυνθεί και δεν πρόκειται να μπουν στον κόπο να δημιουργήσουν έστω και δωρεάν προγράμματα για το 9.1, καθώς δεν έχουν διάθεση να ζητούν άδεια για κάθε beta έκδοση ενός προγράμματος.

 

Επιπλέον, ακόμη και τα "εγκεκριμένα" προγράμματα θα έχουν πολύ περιορισμένη πρόσβαση στο τηλέφωνο, είναι δε αμφίβολο αν θα ξαναδούμε πρόγραμμα file explorer που να έχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του συστήματος του τηλεφώνου όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. Για να καταλάβεις πόσο περιοριστικά είναι όλα αυτά, φαντάσου στο κομπιούτερ σου ένα λειτουργικό που να σου επέτρεπε να εγκαθιστάς μόνο τα προγράμματα που ήθελε αυτό και να μην σε άφηνε να έχεις πρόσβαση στο σύνολο των φακέλων του συστήματος.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά είναι η πρώτη φορά που εμφανίζεται λειτουργικό σύστημα με τόσους περιορισμούς και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για την πληθώρα των εφαρμογών που θα διατίθενται. Η απαίτηση για certification όλων των εφαρμογών του 9.1 είναι πολύ πιθανόν να αποθαρρύνει αρκετούς προγραμματιστές από το να προσαρμόσουν τις εφαρμογές τους στο νέο λειτουργικό. Για να μη νομίζεις δε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου, μπορείς να κάνεις μια βόλτα στο http://www.my-symbian.com, στο κομμάτι του forum που αναφέρεται στο νέο λειτουργικό. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι από τους χρήστες του site είναι προγραμματιστές, μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις ότι έχουν ήδη αποθαρρυνθεί και δεν πρόκειται να μπουν στον κόπο να δημιουργήσουν έστω και δωρεάν προγράμματα για το 9.1, καθώς δεν έχουν διάθεση να ζητούν άδεια για κάθε beta έκδοση ενός προγράμματος.

 

Επιπλέον, ακόμη και τα "εγκεκριμένα" προγράμματα θα έχουν πολύ περιορισμένη πρόσβαση στο τηλέφωνο, είναι δε αμφίβολο αν θα ξαναδούμε πρόγραμμα file explorer που να έχει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του συστήματος του τηλεφώνου όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. Για να καταλάβεις πόσο περιοριστικά είναι όλα αυτά, φαντάσου στο κομπιούτερ σου ένα λειτουργικό που να σου επέτρεπε να εγκαθιστάς μόνο τα προγράμματα που ήθελε αυτό και να μην σε άφηνε να έχεις πρόσβαση στο σύνολο των φακέλων του συστήματος.

 

Όντως σε αυτό έχεις δίκιο, η διαδικασία για να γίνει signed μια εφαρμογή και να τρέξει στο Symbian 9.1 έχει γίνει πιο περίπλοκη. Από την άλλη, το Symbian 9.1 επιτρέπει σε εφαρμογές να έχουν πρόσβαση σε περισσότερα API. Πρόσβαση σε όλα τα αρχεία συστήματος θα γίνεται (είναι απαραίτητο για τις περισσότερες εφαρμογές), αλλά μόνο μετά την έγκριση της εφαρμογής από τη Symbian. Τα πάντα δηλαδή θα περνάνε από κόσκινο. Τώρα όσον αφορά το σύστημα signing των εφαρμογών:

 

Όσοι θέλουν να δημιουργήσουν εμπορικές εφαρμογές, θα πρέπει να αποκτήσουν μια ψηφιακή ταυτότητα μέσω της Verisign, με κόστος 350 δολλάρια το χρόνο. Με την ταυτότητα αυτή θα αποστέλλονται οι εφαρμογές στη Symbian για να εξεταστούν για την ασφάλειά τους και να γίνονται signed.

 

Τι γίνεται όμως με όσους θέλουν να φτιάξουν freeware εφαρμογές; Φυσικά το να πληρώνουν 350 ευρώ το χρόνο για την ψηφιακή ταυτότητα της Verisign, ενώ με το freeware πρόγραμμά τους δεν θα κερδίζουν τίποτα, δεν θα είναι η καλύτερη επιλογή. Γι' αυτό η Symbian έχει προνοήσει, επιτρέποντάς στους προγραμματιστές δωρεάν εφαρμογών να χρησιμοποιούν χωρίς κόστος την ψηφιακή ταυτότητα της Cellmania. Με τον αυστηρό όρο βέβαια ότι οι εφαρμογές αυτές θα είναι εντελώς δωρεάν, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό και χωρίς μηνύματα όπως "αποκτήστε στην Pro έκδοση για να ξεκλειδώσετε αυτή τη λειτουργία".

 

Από τη μία λοιπόν φαίνεται ότι κάποιοι προγραμματιστές μικρών εμπορικών εφαρμογών να αποθαρρυνθούν γιατί θα πρέπει να πληρώνουν 350 ευρώ το χρόνο, αλλά από την άλλη θα σκεφτούν σοβαρά να κάνουν τις εφαρμογές τους freeware, αφού έτσι δεν θα πληρώνουν τίποτα.

 

Θεωρώ πάντως καλή -για λόγους ασφάλειας- όλη αυτή την ιστορία, το Symbian 9.1 δεν θα δέχεται πια εφαρμογές (και... ιούς) που έχουν δημιουργηθεί από οποιονδήποτε, χωρίς να έχουν γίνει signed και να έχουν ψηφιακή ταυτότητα. Βλέπουμε επίσης ότι οι πρώτες εφαρμογές για Symbian 9.1 έχουν διατεθεί (Handy Expense, Handy Weather, World Mate, SlovoEd κ.ά.) επομένως μπορούν να διατεθούν κι άλλες και η διαδικασία του signing δεν είναι χρονοβόρα.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε ελληνο-αγγλικο λεξικο απο την Paragon για τα S60 v3. Ειναι το γνωστο slovoEd. Μπορειτε να το δειτε στο site του AllaboutSymbian.!!!! Ελπιζω τωρα η Magenta να βγαλει και μια free εκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό η Symbian έχει προνοήσει, επιτρέποντάς στους προγραμματιστές δωρεάν εφαρμογών να χρησιμοποιούν χωρίς κόστος την ψηφιακή ταυτότητα της Cellmania. Με τον αυστηρό όρο βέβαια ότι οι εφαρμογές αυτές θα είναι εντελώς δωρεάν, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό και χωρίς μηνύματα όπως "αποκτήστε στην Pro έκδοση για να ξεκλειδώσετε αυτή τη λειτουργία".

 

Από τη μία λοιπόν φαίνεται ότι κάποιοι προγραμματιστές μικρών εμπορικών εφαρμογών να αποθαρρυνθούν γιατί θα πρέπει να πληρώνουν 350 ευρώ το χρόνο, αλλά από την άλλη θα σκεφτούν σοβαρά να κάνουν τις εφαρμογές τους freeware, αφού έτσι δεν θα πληρώνουν τίποτα.

 

Θεωρώ πάντως καλή -για λόγους ασφάλειας- όλη αυτή την ιστορία, το Symbian 9.1 δεν θα δέχεται πια εφαρμογές (και... ιούς) που έχουν δημιουργηθεί από οποιονδήποτε, χωρίς να έχουν γίνει signed και να έχουν ψηφιακή ταυτότητα. Βλέπουμε επίσης ότι οι πρώτες εφαρμογές για Symbian 9.1 έχουν διατεθεί (Handy Expense, Handy Weather, World Mate, SlovoEd κ.ά.) επομένως μπορούν να διατεθούν κι άλλες και η διαδικασία του signing δεν είναι χρονοβόρα.

 

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς τόσο ρόδινα με τις freeware εφαρμογές. Πρέπει να καταλάβουμε ότι κάποιος ο οποίος ασχολείται τρελές ώρες για να βγάλει μια εφαρμογή και μετά να την δίνει δωρεάν δεν θέλει να έχει κανέναν πάνω από το κεφάλι του, αλλά το κάνει μόνο για χόμπι ή για εκπαιδευτικούς λόγους. Η ιδέα λοιπόν και μόνο ότι χρειάζεται την έγκριση οποιουδήποτε για να τρέξει η εφαρμογή του είναι αρκετά αποθαρρυντική. Επιπλέον, η διαδικασία testing μιας εφαρμογής μπορεί να απαιτεί διάφορες beta εκδόσεις και πολλές αναβαθμίσεις, η κάθε μια από τις οποίες θα πρέπει να είναι εγκεκριμένες.

 

Όσο για το θέμα ασφαλείας (ιούς κλπ) είμαι τελείως αντίθετος. Αν θέλω να διακινδυνεύσω την ασφάλεια του κινητού μου είναι καθαρά δικό μου θέμα. Το αν θέλω να βάλω παράνομο λογισμικό στο κινητό μου επίσης (με την λογική ότι αποδέχομαι και τον κίνδυνο των συνεπειών - έστω και θεωρητικά - της κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας). Η λογική του να μου επιβάλλει κάποιος την δική του άποψη για την ασφάλεια και την νομιμότητα είναι σαν να με κλείσουν σε ένα κλουβί και να μου πουλάνε εξυπηρέτηση γιατί δεν πρόκειται κανένας να με κλέψει. Ακόμη και χρυσή να είναι η φυλακή δεν παύει να μου στερεί την ελευθερία μου.

 

ΥΓ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρω κινητό Ν series. Απλώς τα έχω λίγο "πάρει" με αυτή την ιστορία του Symbian signed. Άλλωστε έχω πάντοτε την ελπίδα ότι θα βρεθεί λύση στο πρόβλημα. Δεν έχει βγει ακόμη προστασία χωρίς "τρύπες" στην ασφάλειά της, ειδικά σε θέματα software...

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς τόσο ρόδινα με τις freeware εφαρμογές. Πρέπει να καταλάβουμε ότι κάποιος ο οποίος ασχολείται τρελές ώρες για να βγάλει μια εφαρμογή και μετά να την δίνει δωρεάν δεν θέλει να έχει κανέναν πάνω από το κεφάλι του, αλλά το κάνει μόνο για χόμπι ή για εκπαιδευτικούς λόγους. Η ιδέα λοιπόν και μόνο ότι χρειάζεται την έγκριση οποιουδήποτε για να τρέξει η εφαρμογή του είναι αρκετά αποθαρρυντική. Επιπλέον, η διαδικασία testing μιας εφαρμογής μπορεί να απαιτεί διάφορες beta εκδόσεις και πολλές αναβαθμίσεις, η κάθε μια από τις οποίες θα πρέπει να είναι εγκεκριμένες.

 

Παρεμπιπτόντως, να πω ότι η Symbian έχει δώσει ένα πακέτο για download από τους προγραμματιστές, το οποίο τους επιτρέπει να δοκιμάζουν τις εφαρμογές τους πριν γίνουν signed. Ήταν κάπου στο http://www.symbiansigned.com αλλά δεν βρίσκω με τίποτα τώρα το ακριβές link. :worry:

 

Edit: Το βρήκα

https://www.symbiansigned.com/app/page/devcertgeneral

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...