Jump to content

Επιστροφή στα παλιά κινητά;


 Κοινοποίηση

Επιστροφή κατά κάποιο τρόπο στα παλιά κινητά ή όχι;  

65 members have voted

  1. 1. Επιστροφή κατά κάποιο τρόπο στα παλιά κινητά ή όχι;

    • ΝΑΙ
      24
    • ΟΧΙ
      41


Recommended Posts

gia kinito exo to 6310i.makran to kalitero KINITO.gia loipes xrisis kata kairous agorazo oti vgainei!!!

(den tha pouliso pote kai to t68i kai to 7110 itan erotas)

προσέχω που βάζω την υπογραφή μου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα γύριζα με τίποτα σε παλαιά κινητά. Ακόμα και μόνο κλήσεις να έκανα, τι να το κάνω ένα κινητό όπου αποθήκευε ένα νούμερο αν όνομα; Ακόμα και στα πολύ βασικά πράγματα (κλήσεις και SMS), τα παλαιά κινητά δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να ακουμπήσουν τα καινούργια. Είναι ο τρόπος που γίνονται κάποια πράγματα και η διαφορά είναι μέρα-νύχτα.

Εννοείται δεν το συζητώ για όλα τα άλλα εξτρά που έχουμε σήμερα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

T39m 510 ονοματα..

5 νουμερα ανα ονομα..

IR και ΒΤ..

 

για καμερες και οθονες αν τα χρειαζεσαι ΟΚ..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ στο θέμα της καλύτερης αυτονομίας και των μικρότερων διαστάσεων για κάποια επιτυχημένα, παλαιότερα κινητά, υπάρχει ένας βασικός λόγος να ΜΗΝ γυρίσεις πίσω. Αρκεί να ρίξεις μια ματιά στο SAR τους. Το πολύ πετυχημένο πχ 8210 είχε SAR 1.0 (!!!!) ενώ σήμερα δύσκολα βρίσκεις κινητό με SAR πάνω από 0,6 αν δώσεις κάποιο ποσό...

nosferatu αγαπητε μου

ηδη την αναφορα σου τωρα γιατι εχω θεσει ενα ερωτημα στο θεμα SAR χωρις ακομα καποιο να απαντηση, και θα διαφωνησω πληρως μαζι σου καθοσον το Ν70 που ελεγα να παρω εχει 0,95 SAR και ειναι ενα απο τα ακριβοτερα κινητα σημερα :mad: οπως καταλαβαινεις 0,5 απο το οριο του 1,0 που ανεφερες δεν ειναι τιποτα σημαντικο, αρα ενα συγχρονο-πολυ συγχρονο- κινητο εχει και αυτο περιπου 1,0 SAR :wacko:

Link to comment
Share on other sites

NAI και αυτο..

το Τ39m εχει SAR 0,55 σε Cosmote..

νομιζω πολυ καλη τιμη.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η καταναλωτική βλακεία που μας ωθεί στην αγορά καινούριων και σύχρονων κινητών τηλεφώνων.

Στο παλιό μου κινητό δεν είχε ούτε ΜΡ3,ούτε ραδιόφωνο ούτε κάμερα,δυνατότητες που μου είναι εξαιρετικά χρήσιμες στην καινούρια μου συσκευή.

 

Το 6230 έχει ξεπερασμένη κάμερα και μετριότατη οθόνη.

Είναι απολύτως φυσιολογική η επιθυμία κάποιου,η ανάγκη του να θέλει έπειτα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να αποκτήσει κάτι πιο εξελιγμένο που θα του προσφέρει μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση όσων αφορά τις ανάγκες του.

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω.

Αν και οπαδός της τεχνολογίας , αν και δεν θα ήθελα με τίποτα να ξαναγυρίσουμε στα παλιά κινητά(ούτως ή άλλως , δεν πρόκειται)παρόλα αυτά αναγνωρίζω ότι δεν καλύπτουν πραγματικές ανάγκες.

Περισσότερο εντυπωσιάζει η τεχνολογία παρά η χρησιμότητα.

Πραγματικά, τόσο πολύ χρήσιμη σου είναι η κάμερα στα κινητά?Αν είναι έτσι , τότε θα πρέπει να περίμενες πάααρα πολλά χρόνια μέχρι να βγεί το πρώτο cameraphone.

Ναι , ξέρω , δεν μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί την ψηφιακή , αλλά υπάρχει και λόγος να βγάζεις συνεχώς φωτογραφίες???Αν δεν υπήρχαν κινητά με κάμερα, θα έλεγε κανείς "αχ, να είχε και μια κάμερα το κινητό μου????"ούτε στον ύπνο του δεν θα το σκεφτόταν.Αυτό σημαίνει ότι ...μάλλον δεν το χρειαζόταν και τόσο πολύ...

 

Και δεν μπορώ ,θα το πώ.Βλέπω κάποιους , στα διάφορα θέματα του myphone για παράδειγμα , να περιμένουν την κυκλοφορία ενός νέου κινητού πώς και πώς!!Με το που θα σκάσουν μύτη μερικά κομμάτια από αυτό, τρέχουν σαν τρελοί να τα πάρουν!

Λες και αν το πάρουν μια βδομάδα αργότερα θα χαλάσει ο κόσμος.

Αλήθεια, τόοοοοοσο χρήσιμο τους είναι ??Απορώ πώς ζούσαν μέχρι εκείνη τη στιγμή!!

Δεν είναι η χρησιμότητα...είναι η κ**λα τους για αυτό που λέμε κινητό τηλέφωνο.Το καταλαβαίνω και το σέβομαι , αφου και εγώ, λίγα χρόνια πριν έτσι έκανα.Αλλά μην λέμε καλύπτει και ανάγκες:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι κάναμε τη δουλειά μας με ένα κινητό 3-4 χρόνων παλιό, τότε πως θα πουλούσαν οι εταιρείες τα καινούρια (και πολύ πιο ακριβά) κινητά με τα εκατομμύρια χρώματα, τις κάμερες και τα mp3 players???

Πλέον όμως τα κινητά είναι gadget, ενσωματώνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες από το να κάνουν και να δέχονται κλήσεις.

Η τεχνολογία, το design, η "φιγούρα", μας τραβάνε και υποκύπτουμε στην αγορά κάθε καινούριου μοντέλου, όχι οι πραγματικές μας ανάγκες!

Βέβαια οι περισσότεροι από εμάς στο myphone, αγαπάμε την τεχνολογία, και γι'αυτό είμαστε εδώ!

Αλλιώς, θα είχαμε ένα 6310i και δεν θα ασχολούμασταν με τις νέες εξελίξεις και τις νέες δυνατότητες των μικρών κινητών μας συσκευών!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι κάναμε τη δουλειά μας με ένα κινητό 3-4 χρόνων παλιό, τότε πως θα πουλούσαν οι εταιρείες τα καινούρια (και πολύ πιο ακριβά) κινητά με τα εκατομμύρια χρώματα, τις κάμερες και τα mp3 players???

Πλέον όμως τα κινητά είναι gadget, ενσωματώνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες από το να κάνουν και να δέχονται κλήσεις.

Η τεχνολογία, το design, η "φιγούρα", μας τραβάνε και υποκύπτουμε στην αγορά κάθε καινούριου μοντέλου, όχι οι πραγματικές μας ανάγκες!

Βέβαια οι περισσότεροι από εμάς στο myphone, αγαπάμε την τεχνολογία, και γι'αυτό είμαστε εδώ!

Αλλιώς, θα είχαμε ένα 6310i και δεν θα ασχολούμασταν με τις νέες εξελίξεις και τις νέες δυνατότητες των μικρών κινητών μας συσκευών!

 

Συμφωνώ απολύτως.Αρκεί ο καθένας να έχει και την αυτογνωσία να καταλαβαίνει τι ακριβώς χρειάζεται και τι απλά θέλει για χίλιους δυό λόγους.:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Με τπτ δεν θα μπορουσα να ζησω με παλια ασπρομαυρη συσκευη τεραστιων διαστασεων και κακης αναμονης, αλλα ετσι για την πλακα θα ηθελα να εχω πολλες στην συλλογη μου.
Link to comment
Share on other sites

9 μερες ΜΕ τ39.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μα καλά,δεν νομίζω να θέλετε να γυρίσετε την τεχνολογία πίσω.για φανταστείτε κόσμο με πόσα πράγματα...Δεν θέλω ούτε να το σκέπτομαι

ps.θα προτιμούσα να γυρίσω εγώ στον χρόνο παρα ο κόσμος όλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η καταναλωτική βλακεία που μας ωθεί στην αγορά καινούριων και σύχρονων κινητών τηλεφώνων.

Στο παλιό μου κινητό δεν είχε ούτε ΜΡ3,ούτε ραδιόφωνο ούτε κάμερα,δυνατότητες που μου είναι εξαιρετικά χρήσιμες στην καινούρια μου συσκευή.

 

Το 6230 έχει ξεπερασμένη κάμερα και μετριότατη οθόνη.

Είναι απολύτως φυσιολογική η επιθυμία κάποιου,η ανάγκη του να θέλει έπειτα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να αποκτήσει κάτι πιο εξελιγμένο που θα του προσφέρει μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση όσων αφορά τις ανάγκες του.

 

Αν ήθελες τόσο πολύ να ακούς εν κινήσει μουσική , τόσο καιρό που τα κινητά δεν είχαν αυτή τη λειτουργία γιατί δεν είχες πάρει ένα φορητό mp3?Και αν είχες πάρει , τότε γιατί μετά ήθελες ένα κινητό που να κάνει το ίδιο πράγμα???

όχι παιδιά , είναι καταναλωτική μανία(όχι απαραίτητα βλακεία και δεν είναι απαραίτητα κακό):)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελες τόσο πολύ να ακούς εν κινήσει μουσική , τόσο καιρό που τα κινητά δεν είχαν αυτή τη λειτουργία γιατί δεν είχες πάρει ένα φορητό mp3?Και αν είχες πάρει , τότε γιατί μετά ήθελες ένα κινητό που να κάνει το ίδιο πράγμα???

όχι παιδιά , είναι καταναλωτική μανία(όχι απαραίτητα βλακεία και δεν είναι απαραίτητα κακό):)

Διότι δεν ήθελα να δαπανήσω χρήματα για την αγορά μιας τέτοιας συσκευής.

Συν τοις άλλοις δεν επιθυμούσα να την μεταφέρω συνεχώς μαζί μου.

 

Η μόνη ηλεκτρονική συσκευή που ανέχομαι να έχω αδιάκοπα στην τσέπη μου είναι το κινητό μου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν ήθελα να δαπανήσω χρήματα για την αγορά μιας τέτοιας συσκευής.

Συν τοις άλλοις δεν επιθυμούσα να την μεταφέρω συνεχώς μαζί μου.

 

Η μόνη ηλεκτρονική συσκευή που ανέχομαι να έχω αδιάκοπα στην τσέπη μου είναι το κινητό μου τηλέφωνο.

 

Δεκτό , αλλά νομίζω ότι ένα stickάκι σε μέγεθος αναπτήρα δεν θα ήταν βάρος

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Με τίποτα δεν θα μπορούσα να γυρίσω στα παλιά κινητά...Εδώ να φανταστείτε έχω ένα Νοκια 3310 το οποίο το χρησιμοποιώ αν τύχει και πάθει κάτι το κανονικό μου τηλέφωνο ή αν το χάσω,μέχρι να πάρω άλλο,και μπορώ να πω ότι το βρίσκω πολύ δύσχρηστο στο χειρισμό πρέπει να πατάς 50 φορές το βελάκι για να βρεις τα παιχνίδια για παράδειγμα....Ειδικά αυτός ο τύπος μενού με χάλαγε πολύ στα παλιά κινητά,αν δεν κάνω λάθος έτσι ήταν τα περισσότερα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...