Jump to content

Επιστροφή στα παλιά κινητά;


 Κοινοποίηση

Επιστροφή κατά κάποιο τρόπο στα παλιά κινητά ή όχι;  

65 members have voted

  1. 1. Επιστροφή κατά κάποιο τρόπο στα παλιά κινητά ή όχι;

    • ΝΑΙ
      24
    • ΟΧΙ
      41


Recommended Posts

Πολλες φορες αναπολω τα κινητα του παρελθοντος... Ηταν πιο μικρά κ μερικά είναι ακομα και πιο ωραία σε εμφάνιση! ας πουμε, κατα τη γνώμη μου το πιο ωράιο κινητο σε εμφάνιση ειναι το θρυλικο τοτε must-have νοκια 8210. ιλικρινα αν eygene παλι με νεα χαρακτιριστικα και χορισ πολλα πολλα μεσα θα το αγοραζα με τη μια. δινεται πολλη σημασια πλεον σε 3G k tetia. eleos. den xriazomai kinto gia na vgalo mia foto oyte gia na vlepo tileorasi. otan ime ektos spitiou de thelo na vlepo tv, thelo na ime me filous ktl. an thelo tv kathomai k spiti moy. episis ola afta gia katevasma tragudion k ringtones. ma kala iparxun atoma pou katevazun ringtones eno mporis na perasis aneta apto pc osa thes k na ta allazis kathe toso? tespa, poli simasia dinete sto an mpori na ftiaksi akoma k kafe to kinito k oxi sto design stin anthektikotita k to styl. vlepo kati iperokiania nokia k mu sikonete i trixa. siga mi paro k tsanta gia na kuvalao to kinito... afta! kathe apopsi dekti...
Link to comment
Share on other sites

Symfwnw panosathns!

Egw eimai kollimenos me to 8310!:p

Teleio design...gprs, radio, megali mnimi gia minimata...uperithres gia sindesi me pc h gia diplo fidaki, k mpataria pou krataei xalara 5 meres!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι και μιλωντας προσωπικα ΔΕν θα το ηθελα αυτο με τιποτα.

-Χαιρομαι το κινητο μου να εχει μεγαλη οθονη με χρωματα (ειναι πιο ξεκουραστη),

-χαιρομαι να εχει καμερα (γιατι δεν μπορω να κουβαλαω παντου και παντα την ψηφιακη)

-Χαιρομαι να μπορω να μπω ανα πασα στιγμη internet(γιατι δεν θα μπορω να εχω παντα μαζι το laptop ή να τρεχω σε net cafe)

-χαιρομαι να εχει πολυφωνικους-mp3 σαν ηχους κλησεις ωστε να μην μου σπαει τα νευρα το ντριιιιν των παλιων ή εκεινοι οι ηχοι που ειχαν...

-χαιρομαι να παιρνει προγραμματα γιατι πολλα απο αυτα με βοηθουν στην σχολη και στην ζωη μου

και παει λεγοντας!:D

Με λιγα λογια πολυ καλα ηταν τα παλια κινητα αλλα προσωπικα δεν θα ηθελα με τιποτα ενα τετοιο πισωγυρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Symfwnw panosathns!

Egw eimai kollimenos me to 8310!:p

Teleio design...gprs, radio, megali mnimi gia minimata...uperithres gia sindesi me pc h gia diplo fidaki, k mpataria pou krataei xalara 5 meres!

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Κορυφαιο κινητο!

 

Μικρο μεγεθος + Κορυφαιο design + Ραδιοφωνο ( Πολυ σημαντικο για μενα )

 

Εγω πριν απο λιγες μερες το πηρα μεταχειρισμενο αριστο με 45 Ε μονο. Ειναι παρα πολυ βολικο. :)

 

Για ολα τα υπολοιπα που προσφερουν τα νεα κινητα εχω το DELL X51V !!!

Κορυφαιο PDA επισης !!! :D :D .

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι happy με τα νέα κινητά. Έγχρωμα, με mp3, camera, video, software applications κλπ. Όλα αυτά σε ένα πακέτο και όχι να κουβαλάς όλο το σπιτικό μαζί σου. Όσον αφορά το μέγεθος, συγγνώμη αλλά υπάρχουν πολλά μικρά νέας τεχνολογιάς, πχ Samsung. Με καμιά παναγία δεν θα ήθελα να γυρίζαμε στις πράσινες οθόνες και όντως στα standard borring ringtones!
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν θα μπορούσα να γυρίσω στα κινητά με τις μονόχρωμες οθόνες! Θυμάμαι δε, πόσο είχα χαρεί όταν είχε κυκλοφορήσει το Τ39 με τη δυνατότητα να απεικονίζει 4 κλίμακες του γκρι!!

Από την πρώτη φορά που αντίκρυσα έγχρωμη οθόνη, είναι άλλη η αίσθηση! Ιδίως η ανάλυση 240Χ320! Τέλεια!

Τώρα από design... και τώρα βγαίνουν κινητά με ωραίο design, πχ Motorola V3, Nokia 8800, Samsung D500 - D600, panasonic VS3

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

egw epidi to sx1 efige apo ta polla piragmata apo thn zwh twra katelhksa pali sto palio kalo 8310!!:O to kalo einai oti twra den menw apo mpataria:D

http://www.dizpins.com/pinventory/images/dlalphabetpics/wdw_vondrake.jpg

GREEK TORRENTS-http://www.greek-tracker.com/

Link to comment
Share on other sites

Και γω αναπολώ συχνά τα παλιά κινητά..

Όχι ότι θα ήθελα να γύριζα σε εκείνη την εποχή αλλά είχε και τα ωραία της!

Τώρα όλοι θέλουν να έχουν το τελευταίο μοντέλο που μόνο καφέ δεν κάνει.

Γι αυτό και γω έχω για δεύτερη και τρίτη συσκευή ένα siemens me45 και ένα panasonic gd95. Βέβαια σε λίγη ώρα τα βαριέμαι και γυρίζω στο motorola v635:rolleyes: :D

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Kai to den tha edina na evlepa tin Nokia na ksanaevgaze to 8210 me colour screen(352x288), camera, mp3, radio, 3g, mpataria anamonis 1000 h., Symbian(S60), karta mnimis, bluetooth kai wi-fi

:yahoo: YYIIIIHHAAAAA :yahoo:

Lalisa!

A na ftiaxnei kai cafe

 

Tespa protimo ta sixrona!!!

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Kai to den tha edina na evlepa tin Nokia na ksanaevgaze to 8210 me colour screen(352x288), camera, mp3, radio, 3g, mpataria anamonis 1000 h., Symbian(S60), karta mnimis, bluetooth kai wi-fi

:yahoo: YYIIIIHHAAAAA :yahoo:

Lalisa!

A na ftiaxnei kai cafe

 

Tespa protimo ta sixrona!!!

 

χα χα χα εγώ θα ήθελα επιπλέον να σιδερώνει, να βάζει πλυντήριο και να μαγειρεύει....πολλά ζητάω???? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ τα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα.

Ο σχεδιασμός τους είναι πιο καλόγουστος και πιο μοντέρνος,η ποιότητα κατασκευής τους καλύτερη και οι δυνατότητές τους εμφανώς ανώτερες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για καμερα, μπ3 και ολα τα αλλα..

 

αρκει να κρεαταει και η μπαταρια.. :)

 

τωρα κανω την δουλεια μου με ενα Τ39..

που με καλυπτει πολυ-πολυ.. :)

 

μεχρι να καταληξω σε καποιο "αλγοριθμο" (firmware, εκδοση και "αλλα"..)

για το ποτε ενα Κ750i ειναι ΟΚ.. να βρω και κανα γνωστο στο service.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ στο θέμα της καλύτερης αυτονομίας και των μικρότερων διαστάσεων για κάποια επιτυχημένα, παλαιότερα κινητά, υπάρχει ένας βασικός λόγος να ΜΗΝ γυρίσεις πίσω. Αρκεί να ρίξεις μια ματιά στο SAR τους. Το πολύ πετυχημένο πχ 8210 είχε SAR 1.0 (!!!!) ενώ σήμερα δύσκολα βρίσκεις κινητό με SAR πάνω από 0,6 αν δώσεις κάποιο ποσό...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα 8850 και χρησιμοποιω τωρα.

Εχει τους κλασσικους μονοφωνικους ηχους ωστε ακουγεται και σε θορυβωδη περιβαλλοντα,

ασπρομαυρη οθονη οποτε δεν καταναλωνει πολυ μπαταρια για φωτισμο,

το πιο γρηγορο μενου που εχω δει σε κινητο,κατι που ειναι ιδιαιτερα θετικο για μενα μιας και ολα εχουν μια καθυστερηση

και φυσικα αξεπεραστο σχεδιασμο και ποιοτητα κατασκευης.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου η τεχνολογία είναι μονόδρομος. Βέβαια πρέπει να σκεφτούμε αν η ανάγκη δημιουργεί το προϊόν ή το προϊόν την ανάγκη. Νομίζω πάντως πως κανείς δεν θα έμενε στα παλιά κινητά. Το ίδιο συμβαίνει και στους Η/Υ. Η νέες τεχνολογίες δημιούργησαν πραγματικά υπολογιστικά τέρατα που κατά κανόνα μας διευκολύνουν σημαντικά.

 

Τώρα τα κινητά είναι και λίγο φετίχ :rolleyes: Ας μην ξεχνάμε όμως πως πλέον μας δίνεται η δυνατότητα να έχουμε στα χέρια μας ένα πολυεργαλείο. Σίγουρα κυκλοφορούν και κινητά που απλά καλύπτουν τις βασικές-αρχικές λειτουργίες (κλήσεις, sms κλπ). Έχουν κι αυτά την απήχησή τους. Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει. Όλοι οι χρήστες κινητών δεν είναι ίδιοι. Ήδη υπάρχουν εταιρείες που κάνουν τηλεδιασκέψεις μέσω 3G. Ο χρόνος είναι χρήμα και ο επιχειρηματίας με κανένα τρόπο δε θα σκεφτεί να κάνει 12χλμ ή 1 ώρα για να επιστρέψει στο γραφείο του και να διαβάσει ένα σημαντικό e-mail (γιατί e-mail; δεν θα μπορούσε να περιμένει το ταχυδρομείο; ). Οι νέες τεχνολογίες στα κινητά μας λύνουν τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις. Είμαστε ακόμα σε ερασιτεχνικά στάδια (πχ τα smartphones απλά μας δείχνουν τι θα έλθει στο μέλλον γιατί τώρα λειτουργούν με πολλές δεσμεύσεις στις λειτουργίες τους. Σαφώς όμως είναι γίγαντες δυνατοτήτων μπροστά σε ένα κινητό του 1998). Σύντομα όμως η τεχνολογία καλύπτει τα όποια προβλήματα και δυσκολίες στη χρήση των κινητών.

 

Βέβαια υπάρχουν και άτομα που χρησιμοποιούν ένα κινητό κατά 75% για ψυχαγωγία (ράδιο, mp3, παιχνίδια κλπ) και πολύ λιγότερο για επαγγελματικούς λόγους. Δεν τους αδικώ αν αυτές είναι οι ανάγκες που ζητάνε να καλύψουν. Το κινητό δεν είναι πλέον "κινητό τηλέφωνο" αλλά "κινητό εργαλείο πληροφόρισης και ψυχαγωγίας". Είναι μέρος της ζωής μας όπως κάποτε έγινε και το ρολόϊ.

 

Όσο για την μπαταρία, κάποτε είχαμε μπαταρίες Nικελίου κλπ με ειδικές απαιτήσεις φόρτισης ενώ τώρα έχουμε προχωρήσει αρκετά. Η αυτονομία δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα γιατί πλέον ένα κινητό τραβάει πολύ ενέργεια για να πραγματοποιήσει το σύνολο των εργασιών που πρέπει. Παλιά υπήρχε μόνο η επιλογή κλήσης (με αποτέλεσμα τη μεγάλη αυτονομία). Τώρα βρισκόμαστε σε άλλα επίπεδα πληροφόρισης που ξεπερνούν τα όρια των κλήσεων.

 

Πείτε λοιπόν ναι στην εξέλιξη της τεχνολογίας, πείτε όμως όχι στην υπερεκτίμησή της γιατί οτιδήποτε νέο κοστίζει και κοστίζει διπλά όταν δεν το χρειάζεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμπρός πίσω!:lol:

πολυ καλο.. :)

 

κανω την δουλεια μου με ενα Τ39m,

αλλα εχω και το palm..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

...επίσης να γυρίσουμε στα παλιά αυτοκίνητα, στις παλιές τηλεοράσεις και να καταργήσουμε τον ηλεκτρισμό.
Link to comment
Share on other sites

...epistrofi stin fusi!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ayti ti sfaliara tin efaga kai egw...

eimai 18 mines xristis tou 6230 kai epiasa ton eayto mou na skeftetai na agorasei kainourio pou exei oti akrivws mporei na sou prosferei kai to 6230!

pragmatika de katalava pote to giati, kapote eixa to gd95 kai to mono pou xairomoun se ayti ti siskeyi itan i poiotita kataskeyis tis kai to ekpliktiko design tou(apo ta prwta slim kinita)!

einai mallon i katanalwtiki vlakeia pou pianei ton kathe ena se kapoia fasi tis zwis tou!

telika katalava oti ithela mia deyteri siskeyi pou tha itan fthini ma kai poly omorfi!

epsaxa kai pira to samsung x200(to avatar mou ayti ti stigmi)!

prepei pistevw o kathe enas na katanoei tis anagkes epikoinwnias tou kai na kanei tis analoges agores etsi wste na kerdisei kai xrimata alla kai lleitourgikotita kai praktikotita!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

ayti ti sfaliara tin efaga kai egw...

eimai 18 mines xristis tou 6230 kai epiasa ton eayto mou na skeftetai na agorasei kainourio pou exei oti akrivws mporei na sou prosferei kai to 6230!

pragmatika de katalava pote to giati, kapote eixa to gd95 kai to mono pou xairomoun se ayti ti siskeyi itan i poiotita kataskeyis tis kai to ekpliktiko design tou(apo ta prwta slim kinita)!

einai mallon i katanalwtiki vlakeia pou pianei ton kathe ena se kapoia fasi tis zwis tou!

telika katalava oti ithela mia deyteri siskeyi pou tha itan fthini ma kai poly omorfi!

epsaxa kai pira to samsung x200(to avatar mou ayti ti stigmi)!

prepei pistevw o kathe enas na katanoei tis anagkes epikoinwnias tou kai na kanei tis analoges agores etsi wste na kerdisei kai xrimata alla kai lleitourgikotita kai praktikotita!:shifty:

Δεν είναι η καταναλωτική βλακεία που μας ωθεί στην αγορά καινούριων και σύχρονων κινητών τηλεφώνων.

Στο παλιό μου κινητό δεν είχε ούτε ΜΡ3,ούτε ραδιόφωνο ούτε κάμερα,δυνατότητες που μου είναι εξαιρετικά χρήσιμες στην καινούρια μου συσκευή.

 

Το 6230 έχει ξεπερασμένη κάμερα και μετριότατη οθόνη.

Είναι απολύτως φυσιολογική η επιθυμία κάποιου,η ανάγκη του να θέλει έπειτα από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να αποκτήσει κάτι πιο εξελιγμένο που θα του προσφέρει μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση όσων αφορά τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

καλα απο τα παλια κινητα το κορυφαιο φυσικα για μενα ειναι το 6110 νοκια.αν ειχε και δονηση ακομα καλυτερα.

επιστροφη δεν μπορει να γινει,απο την στιγμη που η τεχνολογια εξελισεται σε γρηγορους ρυθμους...οποτε θελοντας και μη καποιοι την ακολουθουμε σε καθε της βημα με το οποιο κοστος.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...