Jump to content

Αποκωδικοποιητής DVB-T για τα ψηφιακά της ΕΡΤ


cypherth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Θεσσαλονίκη πιάνει ψηφιακή αν δεν κάνω λάθος από τον Χορτιάτη. Εσύ εκεί έχεις την κεραία σου;

Μην γκρινιάζεις... Ούτε όλοι στην Αθήνα πιάνουν.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

 

 

πηγα πηρα αποκωδικοποιητη(επιγειο ψηφιακο κτλ κτλ)τον συνεδεσα ολα καλα αρχισε και η αυτοματη σαρωση και τιποτα!!δεν βρηκε ουτε ενα καναλι.και ολα αυτα μεσα στην Θεσσαλονικη!το μεγαλυτερο χωριο του πλανητη ενος και βαλε εκατομμυριων κοροιδων.εδω σημα θα δουμε οταν δουμε και μετρο :lol:

 

thanks ert for nothing

 

 

Πιάνω ψηφιακή εδώ και 6 μήνες. Μένω λίγο πάνω από το Makedonia Palace

Ας μην είμαστε υπερβολικοί...:X

Link to comment
Share on other sites

μενω λιγο πανω απο το υπουργειο και δεν πιανω τιποτα.μεσα δηλ στο κεντρο της πολης.το ξερω οτι εκπεμπει απο χορτιατη αλλα απο ανω πολη και μετα(δηλ η μιση πολη)βλεπει προς ζαγκλιβερι για να πιασει σωστο σημα.συνεπως να γυρισω την κεραια χορτιατη για να πιανω ψηφιακη και να χασω τα μισα καναλια ...δεν λεει....χορτιατη βλεπει η ανατολικη θεσσαλονικη και το μισο κεντρο.δηλ η μιση πολη δεν πιανει τιποτα
Link to comment
Share on other sites

επειδη το στυλακι στις απαντησεις ειδικα στην μια ηταν σε στυλ κομπλεξικε σαλονικιε μην μιλας απαντω ελαφρως εκτος θεματος,θελω να πω οτι πολη ανω του ενος εκατομμυριου της οποιας το αεροδρομιο δεν ειναι σε θεση να φιλοξενησει υπερατλαντικες πτησεις,οι υπολοιπες μισες και βαλε πτησεις γινονται παντα με ανταποκριση μεσω αθηνων .της οποιας το λιμανι εχει ολο κι ολο ενα φερρυ μποτ να εξυπηρετησει τα νησια και αυτο το πηραν στην αθηνα για ενα διαστημα επειδη εφευγε ενα αλλο δικο τους για να παρει κοσμο απο Λιβανο!!Πολη που πριν εικοσι πεντε χρονια πριν ηταν πρωτη σε κατα κεφαλην αεπ στην χωρα και τωρα μετα την κυβερνητικη αφαιμαξη(ονοματα δεν λεμε) καταντησε ογδοη. Πολη που μενει ακομα με αυτο το ψωραλεο και γερασμενο καμπριολε καυτατζογλειο (ενω η γιαννα στην πατριδα της εκανε καινουριο απο το μηδεν!),μια τετοια πολη(για μετρο κτλ μην συζηταμε μην γινομαστε και υπερβολικοι) που για να να κανεις την δουλεια σου πρεπει να παρεις σβαρνα ολο το γραφειοκρατιλικι του αθηναικου κρατους εχει αναγκη απο σεβασμο.Και η θεσσαλονικη αν εφερνε καμια ολυμπιαδα και σεις μενατε παριες για τα δικα μας γηπεδα και εσεις θα γκρινιαζατε για το παραμικρο.πληρωνουμε φορους εναμιση εκατομμυριου ατομων στο αθηναικο κρατος εισπραττουμε εργα και υπηρεσιες καβαλας προκειμενου κατω να υπαρχει γηπεδο... σοφτμπολ

 

Συγγνωμη που αρχισα με φιλιππικο καρντασι μου αλλα τα εχω παρει να αγοραζω αποκωδικοποιητη να ειμαι στο κεντρο της πολης και να μην πιανω τιποτα λες και μενω στην τσαγκαραδα!!

 

να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κι εσύ να 'σαι καλά και καλό υπολοιπο καλοκαιρι εύχομαι.

Κι έρχομαι στη δική μου απορία: έβαλα τον αποκωδ. και χάλασαν τα μισά κανάλια της τηλεόρασης.

Ενω πριν Αντενα κλπ έπιανα παρα πολυ καλά, τώρα μαυρο χάλι.

Τα ψηφιακά άψογα.

Καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη το στυλακι στις απαντησεις ειδικα στην μια ηταν σε στυλ κομπλεξικε σαλονικιε μην μιλας απαντω ελαφρως εκτος θεματος,

Μου φαίνεται ότι έχεις τη μύγα... Ποιός σου μίλησε έτσι; :confused:

Δεν θα σου απαντήσω στα άλλα που είπες γιατί είναι εκτός θέματος.

Για το θέμα σου απάντησαν πιο πάνω. Η εκπομπή είναι πειραματική, κάποιοι πιάνουν στην Αθήνα και κάποιοι στη Θεσσαλονίκη... Εδώ στην Αθήνα υπάρχουν περιοχές που δεν πιάνουν επίγεια αναλογική και αγοράζουν Nova για να βλέπουν τηλεόραση...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

μενω λιγο πανω απο το υπουργειο και δεν πιανω τιποτα.μεσα δηλ στο κεντρο της πολης.το ξερω οτι εκπεμπει απο χορτιατη αλλα απο ανω πολη και μετα(δηλ η μιση πολη)βλεπει προς ζαγκλιβερι για να πιασει σωστο σημα.συνεπως να γυρισω την κεραια χορτιατη για να πιανω ψηφιακη και να χασω τα μισα καναλια ...δεν λεει....χορτιατη βλεπει η ανατολικη θεσσαλονικη και το μισο κεντρο.δηλ η μιση πολη δεν πιανει τιποτα

 

 

Βάλε μια δεύτερη κεραία.

Εμένα πιάνει ικανοποιητικότατα και με εσωτερική...

 

 

 

:offtopic:

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια, φοβάμαι ότι αυτή η μιζέρια μας ημών των Θεσσαλονικέων μας κάνει περισσότερο κακό παρά το γεγονός ότι η Αθήνα των 5 εκατομμυρίων λαμβάνει και τη μερίδα του λέοντος. Καλύτερα να βλέπουμε τί μπορούμε να κάνουμε εμείς για να βελτιωθούμε παρά να περιμένουμε το "μάννα εξ ουρανού" να μας έρθει από νότια. Και πίστεψέ με σε 20 χρόνια θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, υπάρχουν πολλές ενδείξεις για αυτό... Όσο για το πόσο πιο "καλή" ζωή έχουν οι Αθηναίοι ...άσε, έχω προσωπική γνώμη...

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Κι έρχομαι στη δική μου απορία: έβαλα τον αποκωδ. και χάλασαν τα μισά κανάλια της τηλεόρασης.

Ενω πριν Αντενα κλπ έπιανα παρα πολυ καλά, τώρα μαυρο χάλι.

Τα ψηφιακά άψογα.

Καμμια ιδέα?

Να το επαναφέρω μήπως και??:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mια ερωτηση προς οσους εχουν αποκωδικοποιητες.

Μπορουν να συνδεθουν σε pc μεσο video in ωστε να βλεπεις εκει τηλεοραση;

 

Αν ναι, το κανουν ολα τα μοντελα;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας παιδιά. :)

 

Ψάχνω να αγοράσω DVB-T decoder. 'Ηθελα απλά να ρωτήσω αν το πρότυπο που παίζει η ΕΡΤ είναι το κοινό ευρωπαϊκο;

 

Ρωτάω επειδή έχω βρει κάποια πιο επώνυμα decoders (βλ. π.χ. Philips) στο amazon.co.uk και λέω να το φέρω από εκεί. Θα παίζει το decoder αυτό εδώ στην Ελλάδα ή έχουμε διαφορά στα formats;

 

Ευχαριστώ πολύ όσους τυχόν απαντήσουν.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πως γράφουμε τα ψηφιακά προγράμματα σε βίντεο?? Έχω αγοράσει τον daewoo DT 2003 και παρότι έχει vcr scart σύνδεση και έχω κάνει όλες τις συνδέσεις βάσει του εγχειριδίου, δεν έχω ιδέα για το πως μπορώ να συντονίσω το βίντεο στα ψηφιακά της ΕΡΤ... Όσο και εάν προσπάθησα, όσο και εάν έψαξα (btw, η daewoo δεν έχει ούτε καν σάιτ με τους αποκωδικοποιητές της) δεν μπόρεσα να βρω άκρη... :( Κάποια βοήθεια???
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα πρεπει να βαλεις το βιντεο να γραφει απευθειας απο την tv και να μενεις συντονισμενος στον αποκωδικοποιητη (δηλ. να γραφεις αυτο ακριβως που βλεπεις, το βιντεο να παιρνει εικονα απο την tv)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα το REC ενώ στην τηλεοραση προβαλόταν το Σινε+ αλλά το κανάλι που γράφτηκε ήταν το κανάλι στο οποιο ήταν συντονισμένο εκείνη τη στιγμή το βίντεο... :( Υπάρχει κάποια λειτουργία του βίντεο για απευθείας εγγραφή του καναλιού που προβάλλεται στην τηλεοραση??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πάντως πριν κανα μήνα τα mediamarkt είχαν αποκωδικοποιητη με 35Ε.... :blink:

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα στον Technisat Digipal 2 που πηρα μπορω να το ρυθμισω να βλεπω εκτος απο τα 4 καναλια και τα υπολοιπα,οχι ψηφιακα αλλα κανονικα ωστε να μην μπλεκω με 2 τηλεκοντρολ?Δλδ να γινει εγκατασταση και των υπολοιπων καναλιων με την κλασικη εικονα

 

Επισης θα μπορουσε να μου πει καποιος την συνδεσμολογια μια που ψιλομπερδευτικα εχθες που το τοποθετησα.

Θελω να συνδιασω τηλεοραση,dvd και Digipal.Βασικα ποσες κεραιες θελω?3?

Και γενικα το scart πως παει.Απο την tv στον digi και απο εκει στο dvd?Η τv μου εχει ενα scart και το dvd μου 2

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eρωτηση (ασχετου ισως...):Μονο αθηνα-θεσσαλονικη εκπεμπουν τα ψηφιακα της ΕΡΤ?Η πανελλαδικα?:X

Εχει δοκιμασει κανεις DVB σε samsung?

Ενω εχουν ενσωματωμενο δεκτη (τουλαχιστον οι σειρες S8χ,R8χ,M8χ), λειτουργει ΜΟΝΟ για ορισμενες ευρωπαικες χωρες, μεταξυ των οποιων ΔΕΝ ειναι η Ellada!!! :X :X :X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή (schaub lorenz sl730 dvb-t) και πλέον δεν έχω σήμα για τα ψηφιακά κανάλια. Συγκεκριμένα αναβοσβήνει το λαμπάκι στο "working" χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι για να ανοίξει ο δέκτης. Μπορείτε να με βοηθήσετε? Ευχαριστώ
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στην Νέα Πεντέλη Αττικής υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με διάφορους αποκωδικοποιητές και κυρίως με κάρτες TV για τον υπολογιστή..

Ολοι δοκιμασμένοι σε διαφορετικές περιοχές της Αττικής και λειτουργούν αψογα..

Επίσης πρόβλημα σήματος δεν θα πρεπε να υπάρχει μιας και τα αναλογικά πιάνουν καμπάνα..

Α ρε ΕΡΤ το μεγαλείο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή (schaub lorenz sl730 dvb-t) και πλέον δεν έχω σήμα για τα ψηφιακά κανάλια. Συγκεκριμένα αναβοσβήνει το λαμπάκι στο "working" χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι για να ανοίξει ο δέκτης. Μπορείτε να με βοηθήσετε? Ευχαριστώ

 

το ιδιο εχω κ εγω..εναν αποκωδικοποιητη της πλακας βεβαια (ultravox)αλλα ως τωρα επιανε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...