Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

v3i ---> 3g

ara logika 8a exeis 3g enabled..

ara gia na exeis 3g enabled, exeis usim giati alliws dn ginetai..

ara gia dokimase opws sou eipe kai o alany, me 3g-internet ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Η ιστορία μου έχει ως εξής

 

μετά το τέλος του συμβολαίου μου (cosmote 90) έκανα αλλαγή προγράμματος στο cosmote 120 + 60. Ο πωλητής του oteshop μου είπε ότι μπορώ να έχω 60 λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας για 2 κινητά cosmote ή ένα cosmote και ένα οτε.

Όταν τον ρώτησα τι γίνετε μετά το τέλος του χρόνου (60΄) μου απάντησε ότι θα καταναλώνετε ο χρόνος από τα 120 δωρεάν λεπτά. Εντάξει λέω ...με βολεύει.

Στον πρώτο λογαριασμό που γινόταν η μετάβαση από το παλιό πρόγραμμα στο καινούργιο δεν είδα τίποτα παράξενο. Σήμερα όμως που ήρθε ο νέος λογαριασμός εξολοκλήρου cosmote 120 + 60 βλέπω ότι όταν τελείωσε ο χρόνος από τα 2 κινητά EXTRA που είχα δηλώσει στον λογαριασμό δεν καταγράφονται σαν κλήσεις EXTRA αλλά σαν κλήσεις προς COSMOTE. ΟΚ μέχρι εδώ...αλλά το παράξενο είναι ότι χρεώνονται!! και δεν έχω καταναλώσει τον χρονο 120 δωρεάν λεπτών! Όλες οι επόμενες κλήσεις προς cosmote, vodafon και TIM δεν χρεώνονται!!! ανάμεσα σε αυτές όσες είναι προς τα κινητά που είχα δηλώσει σαν EXTRA χρεώνονται κανονικά!

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι εγω μιλάω 80-90% με 2-3 τηλέφωνα...από τα οποία τα 2 τα έχω δηλώσει σαν EXTRA. Άρα είναι πολύ χαζό να δηλώνεις σαν EXTRA 2 νούμερα που μιλάς πολύ γιατί ο Extra χρόνος είναι μικρότερος του κανονικού!

 

Έχει κανένας καμιά ιδέα για το τί γίνετε? Μου έκανε λάθος ενημέρωση ο πωλήτης? Έγινε μπέρδεμα στην Cosmote?

 

Με την ευκαιρία να πω για την απάτη του 1212 που περιμένεις 100 ώρες χρεώνεσαι και πέφτει και η γράμμή!!!

 

Πήγα στο Site της Cosmote και τους έδωσα τα στοιχεία μου και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο αυτοί!! εκτός και αν βρεθώ σε κανένα oteshop και τα ΑΚΟΎΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

Δεν πρόκειτε να χρεωθώ ποτέ ξανά για το 1212!!!

 

Πείτε μου σας παρακάλώ την γνώμη σας, η αν σας έχει συμβεί το ίδιο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος δεν σε πληροφόρησε σωστά. Μόλις καταναλώσεις τον "extra" χρόνο ομιλίας χρεώνεσαι κανονικά, δεν μετρά το κανονικό σου πακέτο.

Προφανώς και δεν συμφέρει άμα μιλάς πολύ με συγκεκριμένα νούμερα...

Δεν ξέρω κατά πόσο θα δεχτούν αλλαγή οικονομικού πακέτου λόγω λανθασμένης ενημέρωσης (δύσκολο να αποδειχτεί)... Τουλάχιστο να πίεζες για μετάβαση σε ένα μεγαλύτερο πακέτο (κανονικό, όχι extra) για να κάνεις τη δουλειά σου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν φίλο μου, με τον οποίο είχα πάει στο oteshop, όταν έκανα την ανανέωση συμβολαίου. Δεν άκουσα λάθος από τον πωλητή. Ο πωλητής έκανε λάθος ενημέρωση.

Αλλαγή στα νούμερα που έχω δηλώσει για EXTRA μπορώ να κάνω? Να βγάλω τον έναν αριθμό που μιλάω πολύ να και βάλω κάποιον άλλο? Λογικά θα γίνετε αλλά λέτε να έχει και εφάπαξ χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν μιλάς σε 2 ή 3 συγκεκριμένα νούμερα δεν σε συμφέρει το στυλ xxx+yyy. Καλύτερα να έχεις μόνο το xxx ή να ανέβεις σε υψηλότερο πρόγραμμα. Πάντως αυτή την ιστορία με το αν σας τελειώσει το yyy παίρνεις τα xxx και ξοδεύεις το έχω ακούσει να το λένε και σε άλλους. Μάλλον είναι η πολιτική τους
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έτυχε μόνο σε μένα..τότε κάτι συμβαίνει....

 

Έτσι όπως μου το είχε πει σε μένα ο πωλητής με σύμφερε το xxx + yyy

με τα νέα δεδομένα όμως δεν συμφέρει και με μπερδεύει στον υπολογισμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας μου. Θα αλλάξω πρόγραμμα με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είχα πει πιο πάνω, είχα πάει στο site της Cosmote στην εξυπηρέτηση πελατών και έδωσα τα στοιχεία μου για να επικοινωνήσουν αυτοί με εμένα, αφού εγώ δεν αντέχω την αναμονή στο 1212.

Έφτασε η μέρα και η ώρα που είχα δηλώσει για να επικοινωνήσουν μαζί μου, με καλούνε στο τηλέφωνο "Γεία σας από την Cosmote είμαστε....μπλα μπλα.."

τους λέω το πρόβλημα και μου λένε πρέπει να καλέσετε το 1212 από το κινητό η το 13838 από σταθερό τηλέφωνο και να ζητήσετε το τμήμα λογαριασμών! μοθ είπε !!!! Τη εξυπηρέτηση είναι αυτή? ούτε καν να με συνδέσει μπορούσε?

 

Για γέλια είναι η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απέκτησα πρόσφατα συσκευή 3g και η κάρτα σιμ που χρησιμοποιώ είναι η κλασσική ,εαν την αντικαταστήσω με μια νεα Usim κάρτα θα μπορώ να την χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα στην απλή συσκευή (2,5g) που χρησιμοποιώ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά.τουλάχιστον στη Vodafone Που το κάνω εγώ δεν έχω πρόβλημα.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

usim kai samsun d500 (που ειναι 2G συσκευη) παιζουν μια χαρουλα καιρο τωρα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά.τουλάχιστον στη Vodafone Που το κάνω εγώ δεν έχω πρόβλημα.

Για την κοσμοτέ με ενδιαφέρει για την βόνταφον απο ότι βλέπω δεν υπάρχει πρόβλημα με το Ν70 που χρησιμοποιώ.Ρωτάω για την περίπτωση που την Usim της κοσμοτέ θέλω την χρησιμοποιήσω στο 6310i,6230 kai6230i

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω καρτα usim 3g της cosmote απο τοτε που η εταιρεια εδωσε τις υπηρεσιες 3g αν θυμαμαι καλα περιπου 6/2004. Ποτε δεν ειχα προβλημα ασυμβατοτητας. Επιπλεον οταν χρησιμοποιω την καρτα σε 3g συσκευη μπορω να βαζω σε καθε επαφη τηλ. καταλογου της sim δυο (2) νουμερα και ενα email. Βεβαια μπορω να τις δω μονο σε 3g συσκευη.

Τα παραπανω τα εχω δοκιμασει σε κινητα 3g nec N600i,nokia 6680i,samsung z250 αν θυμαμαι σωστα το τελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις symbian Κινητό τότε με κατάλληλο πρόγραμμα μπορείς...αλλιώς δεν γίνεται.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μπλοκαρω εναν συγκεκριμενο αριθμο απ το να με παιρνει τηλ?

Το nec N600i εχει αυτη την υπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

an se perni xoris apokripsi mporis na baleis to noymero ayto se mia omada kai na rithmisis tin omada ayti na min xtipaei i na kleini tin grami amesos aytin tin litoyrgia tin exoyn pola til :)

!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

opois breis pios ine pm!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την συζήτηση δεν αναφέρατε τα πιό βασικά και το οποία λείπουν από όλες τις τηλεφωνικές: την δυνατότητα να φράσσουμε κλήσεις και μηνύματα από συγκεκριμένους αποστολείς, blacklisting και whitelisting.

Απαράδεκτες ελλείψεις!

http://serve.dynasig.net/3800.gif

DynaSig: Dynamic Forum Signature

Link to comment
Share on other sites

εχω το MOTOROLA E770V 3G με συνδεση της vodafone. Επίσης εχω αλλη μια συνδεση στην cosmote. Θα ηθελα λοιπον να χρησιμοποιω με την ιδια συσκευη τις 3G υπηρεσιες και των 2 εταιρειων.

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ;

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, Δεν ξέρω και πρέπει να ρωτήσω. :O Το μέγιστο μήκος SMS εξαρτάται από τη συσκευή ή από την εταιρία; Εγώ πχ έχω max 70 χαρακτήρες και αν τους υπερβώ δημιουργείται 2ο SMS. Είμαι στην cosmote με Sony Ericsson V600i.
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι θεμα συσκευης...τα παρουσιαζουν τα κινητα της sony

αν δοκιμασεις να αλλαξεις την γλωσσα απο ελληνικα σε αγγλικα

και γραψεις μηνυμα στα αγγλικα θα δεις οτι ενα μηνυμα=160 χαρακτηρες.

οποτε αν θυμαμαι καλα..με αναβαθμιση λογισμικου λυνεται το θεμα

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! Δεν ειναι θεμα συσκευης αλλα θεμα ρυθμισης του πως θα στειλεις το μηνυμα. Καπου στις ρυθμισεις οριζεις την κωδικοποιηση των χαρακτηρων με τους οποιους θα γραψεις το μηνυμα. Αυτη την στιγμη εχεις 70 επειδη στα περισσοτερα κινητα ειναι προεπιλεγμενο να στελνεται το μηνυμα με κωδικοποιηση unicode η οποια χρειαζεται για καθε ενα χαρακτηρα που θα γραφεις παραπανω απο μια θεση απο τους κλασσικους 160 μεσα στο μηνυμα. Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω. Και τα νοκια και οι περισσοτερες εταιριες εχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Καλη επιτυχια!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! Δεν ειναι θεμα συσκευης αλλα θεμα ρυθμισης του πως θα στειλεις το μηνυμα. Καπου στις ρυθμισεις οριζεις την κωδικοποιηση των χαρακτηρων με τους οποιους θα γραψεις το μηνυμα. Αυτη την στιγμη εχεις 70 επειδη στα περισσοτερα κινητα ειναι προεπιλεγμενο να στελνεται το μηνυμα με κωδικοποιηση unicode η οποια χρειαζεται για καθε ενα χαρακτηρα που θα γραφεις παραπανω απο μια θεση απο τους κλασσικους 160 μεσα στο μηνυμα. Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω. Και τα νοκια και οι περισσοτερες εταιριες εχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Καλη επιτυχια!

 

Είναι θέμα ρύθμισης άρα είναι θέμα συσκευής ;)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι θέμα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε τις ρυθμισεις. Στο sony ericsson k700 που εχω ειναι οταν εισαι μεσα στο νεο μηνυμα, επιλογες, εθνικοι χαρακτηρες και θα πρεπει να επιλεξεις το "ανενεργο". Λογικα το ιδιο μενου θα εχει πανω κατω.

 

Το έκανα, mate, ευχαριστώ πολύ. Βέβαια, έτσι χάνω τη μικρογράμματη γραφή αφού έχω μόνο κεφαλαία. :mad: Όχι τίποτ΄άλλο αλλά το είχα συνηθίσει και έστελνα και πολύ κυριλέ sms... :lol: Απ' την άλλη, πολύ ακριβά μου ερχόταν ο... Μπαμπινιώτης. ;)

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να γραψεις ενα μηνυμα 160 χαρακτηρων με την διαταξη που ειχες μεχρι τωρα ξοδευες 3 φορες το κοστος του ενος μηνυματος. Οποτε καλα ειναι τα πεζα και η μορφοποιηση στο κειμενο αλλα και η τσεπουλα μας καλη ειναι...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...