Jump to content

Αγορά Dvd-rw: Ναι ή όχι? Γνώμες....


konnak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή θέλω να περνάω σε δίσκους captures από κάμερα DV, και εφόσον με το CD-RW μου είτε SVCD θα κάνω, είτε DivX, σκέφτηκα μήπως ήταν καλύτερο να πάρω κάποιο DVD-RW με καμιά 300 έουρα. Δεδομένου ότι ακόμα οι ταχύτητες είναι χαμηλές και γίνεται ένας ψιλοχαμός σχετικά με τα πρότυπα που κυκλοφορούν, τι θα προτείνατε?Θέλω να χωράω το πολύ 60 λεπτά video σε κάθε δισκάκι. Επίσης: Τα DVD-RW είναι καθόλου πιο "ώριμα" τελευταία? Θυμάμαι στην αρχή όλο προβλήματα παρουσίαζαν. Πότε θα είναι δυνατή η εγγραφή άνω των 4,7 Gb σε κάθε δίσκο (όχι σε δύο πλευρές, αλλά όπως στα DVD που βγαίνουν οι ταινίες). Λυπάμαι και το Plextor 48x που είναι μόνο 2 μηνών ακόμα. Αν έβρισκα κάπου να το δώσω με καμιά 60άρα euro θα μαλάκωνα πιστεύω, αλλά μάλλον δεν είναι εφικτό
Link to comment
Share on other sites

Τα εσκασα για το Pioneer 105 και χωρις ισταγμο μπορο να σου πω πως ειναι απο τισ καλυτερες αγορεσ μου ever.

 

Ειχα αρχισει να πνιγομαι στα CD, as poy eixa px utilities σε 10 CD και εψαχνα, τωρα ειναι ολα σε ενα!

 

Οι ταχυτητεσ δεν ειναι καθολου κακες. Το 4χ που λενε δεν ειναι ιδιο με το 4χ τον CD-R. 4χ στα DVD σημενει πως γραφεισ ενα δισκακι σε 20 λεπτα ακριβως!

 

Νομιζω μαλιστα οτι η Pioneer εβγαλε τωρα και 6χ μοντελο!

 

Parto χωρις δισταγμο.

 

Τωρα αν για καποιο λογο θες οπωσδηποτε παραπανω απο 4,5 GB, υπαρχει το DVD-RAM της Panasonic, αλλα δε θα σου το προτεινα...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε +1 στους ευτυχισμένους κατόχους Pioneer 105 (χα! Το nick άλλωστε δεν είναι τυχαίο :cool: ).

 

Το'χω εδώ και κανά 5μηνο (απ'όταν βγήκε δηλαδή). Πολύ αξιόπιστο. Δε μου έχει κάψει τίποτα μέχρι στιγμής. Και όταν χρειάστηκε να κάνω backup τον 200αρη γιατί ήταν έτοιμος να τα φτύσει, με 6 DVD είχα καλυφθεί. Υπολογίστε πόσα CD θα χρειαζόμουν για την αντίστοιχη δουλειά...!

To understand the human mind:

http://www.noesistheory.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Σίγουρα είναι μια καλή αγορά αλλά τα δισκάκια παραμένουν ακριβά!

 

 

Δεν ειναι ακριβα!

 

Εγω πληρωνω 100δρχ το CD kai 400 drx to DVD που ειαι 6 CD...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δεν ειναι ακριβα!

 

Εγω πληρωνω 100δρχ το CD kai 400 drx to DVD που ειαι 6 CD...

 

 

Αν είναι έτσι το παίρνω πίσω αυτό που είπα!

Είχα την εντύπωση οτι έκαναν πάνω απο 5 euros!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλο μηχανημα. Το εχω 2-3 μηνες τωρα.

DVD διπλης εγγραφης βρισκεις και με 2 euro εαν ψαξεις αρκετα.... :)

Link to comment
Share on other sites

@konnak που έγραψε :...."Επίσης: Τα DVD-RW είναι καθόλου πιο "ώριμα" τελευταία? Θυμάμαι στην αρχή όλο προβλήματα παρουσίαζαν. Πότε θα είναι δυνατή η εγγραφή άνω των 4,7 Gb σε κάθε δίσκο (όχι σε δύο πλευρές, αλλά όπως στα DVD που βγαίνουν οι ταινίες)......"

 

---------------------------------------------------------------------------------

Θα ήταν καλύτερο να περιμένεις ακόμα αν δεν ζορίζεσαι....

Εκτός ότι ανεβάινουν οι ταχύτητες εγγραφής (και σε CDR με τo ίδιo μηχάνημα) ,βελτιώνονται και τα προγράμματα.....και πέφτει η τιμή !

Το πρότυπο που (λένε) θα κυριαρχήσει είναι το DVD+R(W) και η τιμή τέλος του έτους αναμένεται <300ε με εγγραφή 40XCDR(W) και 8X DVD+-R(W) (δες Liteon ,Plextor,Sony,Nec,Benq που ήδη ανακοίνωσαν τα νέα μοντέλα τους.....Τα Pioneer δυστυχώς επιμένουν ακόμα μόνο εγγραφή DVD-R και μικρή ταχύτητα σε CDR...

 

Αν βιάζεσαι ,ολα τα πρότυπα υποστηρίζουν προς το παρόν μόνο τα Sony 5χχ με ακριβή τιμή (450-550ε) αλλά έχουν και λίγες περισσότερες δυνατότητες.

 

Τελος με προγραμματάκια τύπου Clone DVD ,Discjuggler ,CopyXDVD oι αντιγραφές DVD-Rom (που βγαίνουν οι ταινίες ) μάλλον είναι παιχνιδάκι .....και γι'αυτό έχουν αρχίσει και πωλούνται πλέον και από τους μαύρους στις πλατείες μαζί με CD και DVD ταινιών με 6ε !

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για αδεια DVD, mono apo Internet.

 

To http://www.bigpockets.co.uk dinei τα προς 400 δρχ το ενα ( σε σετ τον 25) και στελνει Ελλαδα κατοπιν επικοινωνιας και πληρωμης με καρτα.

 

Καλλεσ τιμες τιμες εχει επισησ το http://www.ebuyer.com (διλεχτε το αγγλικο section)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Pioneer

 

Βάλτε +1 στους ευτυχισμένους κατόχους Pioneer 105 (χα! Το nick άλλωστε δεν είναι τυχαίο :cool: ).

 

Το'χω εδώ και κανά 5μηνο (απ'όταν βγήκε δηλαδή). Πολύ αξιόπιστο. Δε μου έχει κάψει τίποτα μέχρι στιγμής. Και όταν χρειάστηκε να κάνω backup τον 200αρη γιατί ήταν έτοιμος να τα φτύσει, με 6 DVD είχα καλυφθεί. Υπολογίστε πόσα CD θα χρειαζόμουν για την αντίστοιχη δουλειά...!

 

Ειμαι κ εγω μεταξυ του pioneer kai sony τα οποια εξναι και τα δυο 4χ.Ποιο προτεινετε?Το θελω για φορητο οπου μου ειπαν να παρω ενα nternal k na to balw se kasa usb.Γνωριζει κανεις τιμη για τα εν λογω μοντελλα?

Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ρε παιδια να αναφέρεται πουθενά το PLEXTOR :eek: !!!. Φίλε konnak, επειδή είμαι και εγώ λίγο πριν την αγορά ενός DVD-RW θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PLEXTOR με ταχυτητα εγγραφής 8Χ :D και υποστήριξη DVD+R & DVD-R :D . Αν δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμα πιστεύω ότι αξίζει να το περιμένει κανείς.

 

Δεν έχω δοκιμάδσει ούτε το Plextor ούτε κάποιο άλλο, αλλά πιστεύε ότι το μηχάνημα αυτό θα είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον n1ck0s

...Δεν έχω δοκιμάδσει ούτε το Plextor ούτε κάποιο άλλο, αλλά πιστεύε ότι το μηχάνημα αυτό θα είναι κορυφή.

 

Και φυσικά πανάκριβο, όπως άλλωστε και όλα τα μηχανάκια της Plextor. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω ενα DVD-RW.. Αλλά να ρωτήσω κάτι; αν γράψω μια ταινία DiVx θα την παίζει κανονικά στο DVD-player? ή πρέπει να κάνω αλλαγες σε Mpg κτλπ; μετα θα παίζει σε player?

 

thanks ;)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον `trapped

 

παιδιά το σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω ενα DVD-RW.. Αλλά να ρωτήσω κάτι; αν γράψω μια ταινία DiVx θα την παίζει κανονικά στο DVD-player? ή πρέπει να κάνω αλλαγες σε Mpg κτλπ; μετα θα παίζει σε player?

 

thanks ;)

 

 

Ταινίες DivX δεν παίζουν τα επιτραπέζια DVD-players!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον `trapped

 

φτου.. δεν θα παίξουν καποια στιγμή στο μελλον; :p

 

 

Υπαρχουν αρκετες ταινιες που χορανε σε 4,7 GB otan bgaleis ta Special Features, opote de peirazeis ta vobs.... :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον `trapped

 

παιδιά το σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω ενα DVD-RW.. Αλλά να ρωτήσω κάτι; αν γράψω μια ταινία DiVx θα την παίζει κανονικά στο DVD-player? ή πρέπει να κάνω αλλαγες σε Mpg κτλπ; μετα θα παίζει σε player?

 

thanks ;)

 

 

 

Eχουν κυκλοφορήσει μερικά "'άγνωστα" οικιακά DVD players που πάιζουν και DIvx .Προφανώς θα βγάλουν σιγά σιγά και οι άλλες εταιρίες (που για εμπορικούς λόγους τώρα άρχισαν να βγάζουν όλα τα μηχανήματα με υποστήριξη όλων των φορμάτ DVD)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Και φυσικά πανάκριβο, όπως άλλωστε και όλα τα μηχανάκια της Plextor. :whistle:

 

 

Είστε ανυπόμονοι , περιμένετε τις εξελίξεις με την πτώση τιμών να είναι στον ορίζοντα ! -Mε 275ε δεν νομίζω να είναι ακριβό το Plextor !

 

http://forum.cdfreaks.com/showthread.php?threadid=72100

 

http://www.plextor.be/English/products/PX708A.html

 

Και αναμένονται και από Liteon ,Sony,Benq,Nec,Philips,Asus/Teac

μέχρι τα Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα το περιμενε, ανα πασα στιγμη αν περιμενεισ σε 3 μηνες θα παρεισ κατι καλυτερο.

 

Αυτο συμβαινει παντα με τα PC...

 

Το θεμα ειναι πως η αγορα ειναι πλεον αρκετα ωριμη για μια τετοια αγορα...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο "Gary Kokkin". Τα Plextor δεν είναι ακριβά. Αρκεί να μην αγοράσεις από κανένα Αγιογδύτη.

 

Και αξίζει να περιμένεις αν δεν βιάζεσαι πολύ γιατί με τον ερχομό τvν νέων μοντέλων θα πέσουν οι τιμές (ή θα πάρεις το καινούργιο Plextor :D )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δεν εχει νοημα το περιμενε, ανα πασα στιγμη αν περιμενεισ σε 3 μηνες θα παρεισ κατι καλυτερο.

 

Αυτο συμβαινει παντα με τα PC...

 

Το θεμα ειναι πως η αγορα ειναι πλεον αρκετα ωριμη για μια τετοια αγορα...

 

 

Nαι αλλά εδώ μιλάμε για 2πλάσιες δυνατότητες ,που δεν ισχύει με τα PC σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια αλλάζουν οι προδιαγραφές mobo -όχι η ταχύτητα των επεξεργαστών...) ενώ οι τιμές αναβάθμισης παραμένουν το ίδιο.......Στα οπτικά όμως μέσα βλέπετε να ισχύει το ίδιο ? (πχ τα 52x CDRW)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Ταινίες DivX δεν παίζουν τα επιτραπέζια DVD-players!

 

 

Τι φορματ υποστηρίζουν τα επιτραπέζια DVDs? κάτι σε mpeg?

Motorola MPX220 + 1GB MiniSD Sandisk

http://www.danasoft.com/sig/JiMk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...