Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που να δεις και πόσο σέρνεται! Σου έχω πει τη γνώμη μου για το Navigon στο forum της NGi:

 

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?p=10249

 

Νομίζω απλά πως ότι έχεις μια εμμονή στη VGA, που και κατά τη δικιά μου γνώμη θα έπρεπε να έχει λυθεί. Βέβαια εμείς δεν είμαστε το αντιπροσωπευτικό δείγμα των τελικών καταναλωτών (πιστεύω πως στην Ελλάδα μόνο το 1% των PDA - PNA που κυκλοφορούν έχουν δυνατότητα να προβάλουν εικόνα με ανάλυση VGA)

 

Φίλε Zeppelin,

 

Ξέρεις ότι σε εκτιμώ ιδιαίτερα, τόσο λόγω της ποιότητας της δουλειάς που κάνεις στην NGi και στο φόρουμ, όσο και για την ευγένεια που σε διακρίνει..

 

Αλλά γιατί σέρνεται το ΜΝ5? Σε μένα πάει σφαίρα (FSC N560), στις στροφές δε υπερέχει του Dest 5/6.

 

Για την VGA: Σίγουρα ένας λόγος είναι ότι το αποτέλεσμα είναι πιό όμορφο :)

Επιπλέον, υπάρχει χώρος για περισσότερη πληροφορία. Το ΜΝ5 π.χ. στην ίδια επιφάνεια, πέρα από τις πληροφορίες του Dest 6, απεικονίζει ταχύτητα οχήματος, κλίση, υψόμετρο, όνομα τρέχουσας οδού και απόστασης που απομένει, κουμπί επανάληψης ηχητικού μηνύματος, πινακίδα λωρίδας οδοστρώματος, όριο ταχύτητας, κουμπί για άμεση πρόσβαση στα Windows, notes κλπ.

Τέλος πάντων, πέρα από τη VGA, που απ' ότι φαίνεται προς το παρόν θα πρέπει να ξεχάσουμε, δύο είναι οι προσωπικές μου επιθυμίες (από ότι κατάλαβα το τελικό πρόγραμμα που θα προσφέρει η NGi θα έχει και δικό της input..)

 

1. Ταυτόχρονη απεικόνιση του τρέχοντος δρόμου και της απόστασης που απομένει για τον τελικό προορισμό, και

2. Δυνατότητα αλλαγής από γρήγορη σε ταχύτερη διαδρομή και αντίστροφα, στη διάρκεια της διαδρομής, όπως στο 5,

 

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά σαν ενημέρωση, τόσο το PN όσο και το PN6 παίζει μια χαρά με το BenQ P51 με το ενσωματωμένο GPS.

 

Το οποίο το βρήκες;

:rolleyes:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στην αγκαλιά μου :)

 

:) Πες μας καμιά εντύπωση στο thread του P51 για το νέο

ppc της BenQ-Siemens γιατί ακούγεται ότι φυσάει.

Thanks...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται βρε παιδιά να έχω και το PN και το 6 στο PPC;Εχω και το PN και τους χάρτες στην κάρτα SD και όταν πάω να εγκαταστήσω το 6 είτε στην κάρτα είτε στην μνήμη του PPC μου λέει οτι πρέπει να απεγκατασταθεί η προηγούμενη έκδοση.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται βρε παιδιά να έχω και το PN και το 6 στο PPC;Εχω και το PN και τους χάρτες στην κάρτα SD και όταν πάω να εγκαταστήσω το 6 είτε στην κάρτα είτε στην μνήμη του PPC μου λέει οτι πρέπει να απεγκατασταθεί η προηγούμενη έκδοση.Ευχαριστώ.

Σε μένα εγκαταστάθηκε χωρίς προβλημα. Μια λυση πάντως είναι η εξής:

Αντέγραψε όλο το φάκελο DestinatorApps σε ένα φακελο που θα δημιουργήσεις(π.χ DestinatorPN). Στη συνέχεια απεγκατέστησε το ΡΝ και κάνε εγκατάσταση το 6. Έτσι θα τα έχεις και τα δύο(προσεξε μόνο στο DestinatorApps που θ'αντιγράψεις να περιλαμβάνεται το destcore.dll. Αν δεν βρίσκεται εκεί, τότε θα είναι στο φάκελο windows απ'όπου μπορείς να το μεταφέρεις στο φακελο DestinatorApps πρίν κάνεις οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zeppelin,

 

Ξέρεις ότι σε εκτιμώ ιδιαίτερα, τόσο λόγω της ποιότητας της δουλειάς που κάνεις στην NGi και στο φόρουμ, όσο και για την ευγένεια που σε διακρίνει..

 

Αλλά γιατί σέρνεται το ΜΝ5? Σε μένα πάει σφαίρα (FSC N560), στις στροφές δε υπερέχει του Dest 5/6.

 

Για την VGA: Σίγουρα ένας λόγος είναι ότι το αποτέλεσμα είναι πιό όμορφο :)

Επιπλέον, υπάρχει χώρος για περισσότερη πληροφορία. Το ΜΝ5 π.χ. στην ίδια επιφάνεια, πέρα από τις πληροφορίες του Dest 6, απεικονίζει ταχύτητα οχήματος, κλίση, υψόμετρο, όνομα τρέχουσας οδού και απόστασης που απομένει, κουμπί επανάληψης ηχητικού μηνύματος, πινακίδα λωρίδας οδοστρώματος, όριο ταχύτητας, κουμπί για άμεση πρόσβαση στα Windows, notes κλπ.

Τέλος πάντων, πέρα από τη VGA, που απ' ότι φαίνεται προς το παρόν θα πρέπει να ξεχάσουμε, δύο είναι οι προσωπικές μου επιθυμίες (από ότι κατάλαβα το τελικό πρόγραμμα που θα προσφέρει η NGi θα έχει και δικό της input..)

 

1. Ταυτόχρονη απεικόνιση του τρέχοντος δρόμου και της απόστασης που απομένει για τον τελικό προορισμό, και

2. Δυνατότητα αλλαγής από γρήγορη σε ταχύτερη διαδρομή και αντίστροφα, στη διάρκεια της διαδρομής, όπως στο 5,

 

Φιλικά!

 

To navigon το έχω δει στα mio 269 και 268 κάτω από την ονομασία mio map. Πραγματικά σερνόταν σε μηχάνηματα dedicated για πλοήγηση! Σερνόταν σε οποιοδήποτε mode: Εύρεση διεύθυνσης, Χρήσιμων, περιήγηση στο χάρτη. Πάντως στη διαδικασία πλοήγησης ήταν ανεκτό με αρκετή καθυστέρηση στον υπολογισμό νέας διαδρομής.

Τα περισσότερα μηχανήματα που κυκλοφορούν δεν έχουν 600άρηδες επεξεργαστές.

Φαντάσου λοιπόν αυτόν το άτυχο (κυρίως στο εξωτερικό γιατί στην Ελλάδα δε πούλησε ούτε 2 κομμάτια) που το αγόρασε και δεν μπορούσε να αλλάξει και λογισμικό.

Ίσως βέβαια τα πράγματα να έχουν αλλάξει μιας και πέρασε ένα εξάμηνο. Δε το έχω ξαναδοκιμάσει από τότε.

Τέλος όλες οι παρατηρήσεις σας μεταφέρονται στη Destinator Technologies. Ποιες αλλαγές και πότε θα γίνουν δεν το αποφασίζουμε εμείς όμως. Συμφωνώ πάντως και στις δύο παρατηρήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Τα spx αρχεία του destinator 6 στον φακελο voice ακούγονται αρκετά χαμηλά .Υπάρχει προγραμμά που να αυξάνει την ενταση των εν λογω αρχείων?(Τα αντιστοιχα wav αρχεια του PN ακουγονται 20% πιο δυνατά)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

speexdrop για μετατροπή των wav σε spx. Μπορεις να μετατρέψεις τα αρχεία από το ΡΝ με αυτό.

Ενναλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά:

http://rapidshare.de/files/23194374/Greek_spx.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Τα spx αρχεία του destinator 6 στον φακελο voice ακούγονται αρκετά χαμηλά .Υπάρχει προγραμμά που να αυξάνει την ενταση των εν λογω αρχείων?(Τα αντιστοιχα wav αρχεια του PN ακουγονται 20% πιο δυνατά)

 

Και γιατί δεν χρησιμοποιείτε τα wav του PN; Σβήστε και αντικαταστήστε τα αντίστοιχα του (και μόνο αυτά) .speex και τελειώσατε. Χώρια που αυτά τοθ D6 πρέπει να τα έχει υπαγορεύσει Ρωσίδα/Φιλανδή/Τζαμαϊκανή (πάντως όχι Ελληνίδα)!:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν χρησιμοποιείτε τα wav του PN; Σβήστε και αντικαταστήστε τα αντίστοιχα του (και μόνο αυτά) .speex και τελειώσατε. Χώρια που αυτά τοθ D6 πρέπει να τα έχει υπαγορεύσει Ρωσίδα/Φιλανδή/Τζαμαϊκανή (πάντως όχι Ελληνίδα)!:cool:

Αυτά ειναι στο παραπάνω link, απλά σε speex format που καταλαμβάνουν λιγότερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εξακολουθώ να έχω το διπλό "Σε" μετά το διορθωμένο .inf ...

 

Επίσης, κάποιος τρόπος για να έχουμε ξεχωριστή ειδοποίηση σε κάθε κατηγορία κάμερας, υπάρχει ? Θα ήταν βολικό να βάζουμε τις κάμερες της πόλης στα 100 μέτρα και αυτές της εθνικής στα 1000 ας πούμε ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εξακολουθώ να έχω το διπλό "Σε" μετά το διορθωμένο .inf ...

 

Επίσης, κάποιος τρόπος για να έχουμε ξεχωριστή ειδοποίηση σε κάθε κατηγορία κάμερας, υπάρχει ? Θα ήταν βολικό να βάζουμε τις κάμερες της πόλης στα 100 μέτρα και αυτές της εθνικής στα 1000 ας πούμε ...

Το διπλό "σε" διορθώνεται με τη διαγραφή του αρχείου "in.spx". Όσο για τις ειδοποιήσεις κάμερας πιθανότατα να γίνεται με επεξεργασία του "DestinatorVoiceManeuvers.inf".

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ο Ελληνικος χάρτης του dest_6 έχει βγεί στα Ελληνικα? Γιατί μόνο λατινικά έχει όπως βλέπω, και ακούω αγγλικά.

 

? Μπορώ να βάλω τον παλιό χάρτη του PN?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ο Ελληνικος χάρτης του dest_6 έχει βγεί στα Ελληνικα? Γιατί μόνο λατινικά έχει όπως βλέπω, και ακούω αγγλικά.

 

? Μπορώ να βάλω τον παλιό χάρτη του PN?

Μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις ειδοποιήσεις κάμερας πιθανότατα να γίνεται με επεξεργασία του "DestinatorVoiceManeuvers.inf".

 

Ναι, αλλά πώς ?

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πώς ?

Είπα δεν ξέρω αν γίνεται σίγουρα. Δεν το έχω ψάξει.

Πάντως μπορείς να το κάνεις και μέσα από το πρόγραμμα.

Ανοιγεις το destinator, πηγαίνεις αγαπημένα, επιλέγεις την ειδοποίηση κάμερας που θέλεις, πατάς ειδοπ. και εκεί έχει επιλογή για το σε πόσα μέτρα θέλεις να γίνεται η πρώτη και σε πόσα η δεύτερη ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς τον ελληνικό χάρτη του PN 5.XXX. Απλά αντιγράφεις στο dir του destinator τον φάκελο με τον χάρτη, τόσο απλά.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είπα δεν ξέρω αν γίνεται σίγουρα. Δεν το έχω ψάξει.

Πάντως μπορείς να το κάνεις και μέσα από το πρόγραμμα.

Ανοιγεις το destinator, πηγαίνεις αγαπημένα, επιλέγεις την ειδοποίηση κάμερας που θέλεις, πατάς ειδοπ. και εκεί έχει επιλογή για το σε πόσα μέτρα θέλεις να γίνεται η πρώτη και σε πόσα η δεύτερη ειδοποίηση.

 

Ναι, αλλά με αυτόν τον τρόπο έχεις ένα setting για όλες τις κατηγορίες από τις κάμερες. Δεν μπορείς να βάλεις 100 και 50 για τις κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας και 2000 και 1000 για τα radar ας πούμε ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά με αυτόν τον τρόπο έχεις ένα setting για όλες τις κατηγορίες από τις κάμερες. Δεν μπορείς να βάλεις 100 και 50 για τις κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας και 2000 και 1000 για τα radar ας πούμε ...

Για ψάξε στα φόρουμ της NGI για τα speed cameras.Νομίζω ότι κάπου αναφέρεται το πως μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε στα φόρουμ της NGI για τα speed cameras.Νομίζω ότι κάπου αναφέρεται το πως μπορεί να γίνει.

 

Αν μπείτε στο αρχείο DestinatorVoiceManeuvers.inf σε κάποια γραμμή του (δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς) θα δείτε να αναφέρει χαρακτηριστικά για voicealerts

50;200;500;.... Βρείτε τη γραμμή αυτή και βάλτε όποιες τιμές και όσο θέλετε ;)

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπείτε στο αρχείο DestinatorVoiceManeuvers.inf σε κάποια γραμμή του (δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς) θα δείτε να αναφέρει χαρακτηριστικά για voicealerts

50;200;500;.... Βρείτε τη γραμμή αυτή και βάλτε όποιες τιμές και όσο θέλετε ;)

Ελπίζω να βοήθησα.

Αυτές αφορούν την πλοήγηση και όχι τις ειδοποιήσεις για τις κάμερες. Ισως όμως να είναι εφικτό να γίνουν και κάποιες καταχωρήσεις σε σχεση με τις κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...