Jump to content

Ανανεωμένη υπηρεσία F&F (friends&family)


billakosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kala h ejyphrethsh den exei idea..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θυμαμαι να εχουμε κανει διαφορες συζητησεις στο myphone που να αφορουν το f&f της TIM, λεγοντας ποσο καλο και χρησιμο ειναι, πως μειωνει τον λογαριασμο κτλ κτλ. Αφου το ψαξαμε λοιπον καταληξαμε στο οτι το f&f καταναλωνει τον μισο δωρεαν χρονο ομιλιας στα αντιστοιχα πακετα, το οποιο ειναι κατι που 'αγνοουν' στην TIM αλλα εμεις το ειδαμε στους λογαριασμους μας οποτε δεν χωραει αμφιβολια. Το πρωτο πραγμα που θελω να πω ειναι πως επιτελους το επισημοποιησανε απο την ΤΙΜ οποτε μιλαμε αφοβα και δεν προκειται για 'bug'.. Επισυναπτω τι μου στειλανε απο την εξυπηρετηση:

 

Σχετικά με το ερώτημά σας θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι η υπηρεσία Friends and Family παρέχει 50% έκπτωση μόνο στις κλήσεις και στα γραπτά μηνύματα(sms) προς τους δηλωμένους αριθμούς της επιλογής του συνδρομητή. Με την υπηρεσία αυτή, ο συνδρομητής κερδίζει διπλάσιο χρόνο συνδιάλεξης χωρίς περιορισμό.

Θα θέλαμε να σημειώσουμε ότι στα νέα οικονομικά πακέτα(TIM 60, TIM 120, TIM 180, νέο ΤΙΜ 240, TIM 360, TIM 480, νέο TIM 600 και TIM 1000) η έκπτωση 50% που παρέχει η υπηρεσία Friends and Family στις κλήσεις προς τους δηλωμένους αριθμούς του συνδρομητή ισχύει κανονικά και εφαρμόζεται και στο δωρεάν χρόνο ομιλίας του οικονομικού πακέτου του συνδρομητή.

Με βάση τα παραπάνω, αυτό θα ισχύει και στη σύνδεσή σας, εφόσον βρίσκεστε στο οικονομικό πακέτο ΤΙΜ 1000.

 

Κατα δευτερον, το ατυχες της υποθεσης ειναι πως σιγουρα κατι τετοιο δεν ισχυει για τα μηνυματα.. Θα ηταν πολυ ωραια αν με τον ιδιο τροπο στο sms300 επι παραδειγματι χρεωνε 'μισο' μηνυμα..

 

Κατα τριτον, και βασικα αυτο ηθελα να σας πω, παρατηρησα πως ισχυει το εξης: το f&f λειτουργει αναλογικα ΚΑΙ με τα mms. Και αυτο ειναι κατι που (ως συνηθως) αν τους το πειτε θα σας βγαλουν τρελους. Ισως καποια στιγμη το καταλαβουν και ενημερωσουν αναλογα, οπως και για τις κλησεις. Πιο συγκεκριμενα, αν εχετε το προγραμμα mms15 για καθε 2 mms που στελνετε στον f&f αριθμο αφαιρει 1, ενω η χρεωση μετα τα 15 mms γινεται 0,195, δηλαδη εκπτωση κανονικα 50%.

 

Ειναι αξιοπεριεργο που η ΤΙΜ ειναι η μοναδικη εταιρεια που πολλες φορες δεν ξερει τις προσφορες της, ποσο μαλλον να τις διαφημισει κιολας. Αυτα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπεριεργο που η ΤΙΜ ειναι η μοναδικη εταιρεια που πολλες φορες δεν ξερει τις προσφορες της, ποσο μαλλον να τις διαφημισει κιολας. Αυτα!
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έγιναν επίτηδες αυτά, απλά οι προγραμματιστές δεν κατάλαβαν ότι η ΤΙΜ ήθελε να μη γίνεται η έκπτωση και στον προπληρωμένο χρόνο.

Όταν το κατάλαβαν ήταν αργά για να το πάρουν πίσω, οπότε αναγκαστικά το κράτησαν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έγιναν επίτηδες αυτά, απλά οι προγραμματιστές δεν κατάλαβαν ότι η ΤΙΜ ήθελε να μη γίνεται η έκπτωση και στον προπληρωμένο χρόνο.

Όταν το κατάλαβαν ήταν αργά για να το πάρουν πίσω, οπότε αναγκαστικά το κράτησαν.

emas to idio mas kanei!! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν με αυτο το Friends & Family ισχυει η εκπτωση 50% και στον δωρεαν χρονο ομιλιας των οικογενειακων προγραμματων που ειναι 60 λεπτα σε καθε λογαριασμο?? ή πολλα ζηταω :D

Και αν δεν κανω λαθος αυτη η υπηρεσια Friends & Family εχει παγιο ενεργοποιησης 7,14 ευρω και παγιο το μηνα 1,7 ευρω και για τους δυο αριθμους??και αν θελεις να αλλαξεις εναν απο τους δυο αριθμους γινεται παλι η ενεργοποιηση της υπηρεσιας?? ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν με αυτο το Friends & Family ισχυει η εκπτωση 50% και στον δωρεαν χρονο ομιλιας των οικογενειακων προγραμματων που ειναι 60 λεπτα σε καθε λογαριασμο?? ή πολλα ζηταω :D

Και αν δεν κανω λαθος αυτη η υπηρεσια Friends & Family εχει παγιο ενεργοποιησης 7,14 ευρω και παγιο το μηνα 1,7 ευρω και για τους δυο αριθμους??και αν θελεις να αλλαξεις εναν απο τους δυο αριθμους γινεται παλι η ενεργοποιηση της υπηρεσιας?? ευχαριστω :)

 

oxi nomizw dn isxyei. ta pagia swsta tapes, an 8es na allajeis mporeis se diasthma oxi mikrotero twn 30 hmerwn xwris xrewsh.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν έγιναν επίτηδες αυτά, απλά οι προγραμματιστές δεν κατάλαβαν ότι η ΤΙΜ ήθελε να μη γίνεται η έκπτωση και στον προπληρωμένο χρόνο.

Όταν το κατάλαβαν ήταν αργά για να το πάρουν πίσω, οπότε αναγκαστικά το κράτησαν.

α βρε lewton assembly programmer...

το ήξεραν,αλλά αυτός ήταν και ο σκοπός της προσφοράς.Μη λέμε επομένως ότι μια υπηρεσία ήταν προγραμματιστικό λάθος ή ότι οι programmers της ΤΙΜ ήταν τόσο άσχετοι ώστε να μην μπορούν να χειριστούν τις χρεώσεις...ώρες ώρες με εκπλήσουν οι απαντήσεις σας!:X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα προγραμματιστικό λάθος, αλλά λάθος συνεννόησης ανέμεσα στο τμήμα marketing και τους προγραμματιστές.

Αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός ότι δε διαφημίστηκε ότι οι μειωμένες χρεώσεις ισχύουν και για τον προπληρωμένο χρόνο.

Ξέρω πολλούς που θεωρούσαν το Friends and Family πρακτικά άχρηστο για αυτόν ακριβώς το λόγο. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η εκπτωση στο πλαισιο του προπληρωμενου χρονου ισχυει μονο στα πακετα ΤΙΜ 60-ΤΙΜ 1000 (συμπεριλαμβανονται και τα παλια ΤΙΜ που δεν εχουν το roll over). Εγω που μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα το PRO 500 με το Friends & Family, ειχα εκπτωση απο την στιγμη που ξεπερνουσα τον χρονο των 500 λεπτων. Και πηρα στο cc να κανω την αλλαγη στο ΤΙΜ 600 και μου ανεφεραν οτι πλεον θα εχω την εκπτωση και μεσα στο πλαισιο των 600 λεπτων. Γι'αυτο πολλοι χρηστες του F&F εχουν λανθασμενη εντυπωση για την υπηρεσια και την εκπτωση που παρεχει.
Link to comment
Share on other sites

oxi nomizw dn isxyei. ta pagia swsta tapes, an 8es na allajeis mporeis se diasthma oxi mikrotero twn 30 hmerwn xwris xrewsh.

στα οικογενειακα δεν υπαρχει F&F και τετ α τετ μεταξυ τους...δυστηχως.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα προγραμματιστικό λάθος, αλλά λάθος συνεννόησης ανέμεσα στο τμήμα marketing και τους προγραμματιστές.

Αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός ότι δε διαφημίστηκε ότι οι μειωμένες χρεώσεις ισχύουν και για τον προπληρωμένο χρόνο.

Ξέρω πολλούς που θεωρούσαν το Friends and Family πρακτικά άχρηστο για αυτόν ακριβώς το λόγο. ;)

εγώ πάντως από τότε που θυμάμαι το friends and family,έτσι ήταν! Οι υπάλληλοι στο ΤΙΜ καρδίτσας όταν είχα ατομικό συμβόλαιο μου είπαν "50% έκπτωση στην τηλ/νιακή κίνηση".Προφανώς,αυτό με το δωρεάν χρόνο,εννοείται...Αν δεν ήθελαν να το αφήσουν πίστεψέ με,την επόμενη μέρα θα το έκοβαν.όμως μιλάμε για μια υπηρεσία του 2000 επομένως η υπηρεσία ήταν de facto ρυθμισμένη έτσι,και έτσι έμεινε... Αν οι προγραμματιστές έκαναν κάτι διαφορετικό από ότι τους είπε το marketing για τον τρόπο χρέωσης της υπηρεσίας τότε την επόμενη μέρα θα ζητούσαν δουλειά στα Multirama για υπάλληλοι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχουμε ξαναπει για την συγκεκριμενη υπηρεσια εδω!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

opws kai naxei emena h aporia mu einai giati den diafhmisthke apo thn tim, kia vasika giati htan oloi oi ypallhloi toso anenhmerwtoi.

 

νομιζω οτι εχουμε ξαναπει για την συγκεκριμενη υπηρεσια εδω!

ontws, me th monh diafora pws ayto to anoija gia na syzhthsume to 8ema twn ekptwsewn sta mms, pu den toxei parathrhsei kanenas mas. opote akyro to sxoliaki su. exei parathrhsei loipon kaneis sto f&f ayto pu perigrafw sthn arxh?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο θέματα σχετικά με το friends & family συνενώθηκαν... και συνεχίζουμε.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
mias k den to timhsame apo tote, exei dei k kanenas allos na epivevaiwsei pws to friends and family isxyei k gia ta mms?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν κρίνω από τη συμμετοχή στο thread, μάλλον το F&F έχει πολύ μικρή απήχηση πλέον...

 

Εγώ το έχω ενεργοποιημένο χρόνια τώρα αν και το χρησιμοποιώ μόνο κατά καιρούς. Ο λόγος όμως που ξεθάβω το θέμα είναι ότι τις προάλλες πήγα να αλλάξω το πρόγραμμα μου σε Flexy και μου είπαν ότι το F&F δεν συνδυάζεται με αυτό οπότε δεν θα μπορώ πλέον να κάνω χρήση της υπηρεσίας. Βλέπω τώρα ότι αυτό αναφέρεται και στο site τους. Ξέρει κανείς αν τελικά βαίνει προς κατάργηση; Γιατί αυτή η εξέλιξη κάτι τέτοιο προοιωνίζει μάλλον. Υπάρχει νεότερη υπηρεσία που να το αντικαθιστά; Εγώ δεν έχω κάτι υπ'όψιν αλλά ούτε και ο υπάλληλος του καταστήματος ΤΙΜ...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

εγω θα λυπηθω πολυ αν κατεργηθει αυτη η υπηρεσια...

προτιμω να την ανανεωσουν και να την κανουν δυνατοτερη! γιατι η ΤΙΜ τελευταια εφαρμοζει τον κανονα "Δεν υπαρχουν Ορια"

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

 

Ασύμφορο σε σχέση με το F&F. Εγώ το ΤΕΤ Α ΤΕΤ έχω αλλά μόλις μπορέσω θα το αλλάξω.

Η υπηρεσία αυτή ακόμα υπάρχει ε?

Link to comment
Share on other sites

Το τετ-α-τετ ειναι καλο αλλα λίγο. Το F&F είναι όλα τα λεφτά ;)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα ρίξει μια ματιά στο ΤΕΤ-Α-ΤΕΤ αλλά όπως ειπώθηκε (και σε παλιότερες συζητήσεις του forum) τα μειονεκτήματά του είναι ο ένας μόνο αριθμός και το σχετικά υψηλό πάγιο (γι'αυτούς που δεν μιλάνε πολύ στον συγκεκριμένο αριθμό). Ο βασικότερος όμως λόγος που δεν έδωσα σημασία στο ΤΕΤ-Α-ΤΕΤ τσεκάροντάς το πριν το προηγούμενο post, ήταν πως σύμφωνα με τη σελίδα της ΤΙΜ ούτε αυτό παρέχεται σε TIM Flexy!! Εκτός βέβαια κι αν πρόκειται για παράλειψη των συντακτών της ιστοσελίδας... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 αριθμούς, ένα τιμ240 και ένα flexy30 κα είναι συνδεδεμένοι σε οικογενειακό με 2 ώρες δωρεάν μεταξύ τους.

Μπορώ να ενεργοποιήσω και friends and family ωστε να μιλάω και μετά από τις δύο ώρες με χαμηλή χρέωση και να βάλω και κάποιο σταθερό αριθμό μέσα? Αν ναι, η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει και στους δύο αριθμούς;

 

Ή μήπως θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ΑΛΛΑ βάζοντας άλλους αριθμούς, και όχι αυτούς του οικογενειακού...

Link to comment
Share on other sites

η εκπτωση του f&f ισχυει παντα, ειτε εχεις δωρεαν λεπτα ακομα ειτε τα εχεις εξαντηλησει. Μπορεις να το ενεργοποιησεις στο 240.Εαν πχ. εχεις καταναλωσει τις 2 ωρες δωρεαν, και "τρως" απο τα 240, να ξερεις αν κανεις μια κληση 10 λεπτων, θα σου αφαιρεθουν τα 5 μονο. Η εκπτωση ισχυει βεβαια και αφου εξαντλησεις τα δωρεαν λεπτα.

Σαν αριθμο f&f μπορεις να δηλωσεις τον αριθμο στο flexy και το σταθερο σου, η τον αριθμο flexy και εναν αλλον ασχετο αριθμο ΤΙΜ, η νουμερα τελειως ασχετα με το οικογενειακο σου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...