Jump to content

[Επίσημο] HTC Ρ3600 (Trinity)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
tha rwtisw ali mia fora kai elpizw se apantisi.... exei dokimasei na dei kaneis live tv mesw tou WIND PLUS me siskevi ppc? opos to p3600 gia paradigma?

 

enw mou litourgei kanonika to windplus kai to internet otan paw na dw tv, mou leei oti i siskevi mou den exei tis aparetites ruthmiseis. mporei na voithisei kapios?

προφανως για να μην σου απανταει καποιος δεν θα μπορει να γινει αυτο που λες φιλε μου;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας, το παρακάτω μήνυμα είναι ο ορισμός του σπαστικού μηνύματος από ένα n00b, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αποφύγω. Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετη με pda (μόλις λίγες μέρες κάτοχος του p3600) αλλά με πολύ καλές γνώσεις στους υπολογιστές, κυρίως στα λειτουργικά (windows, linux, os x). Aπό την εμπειρία μου εκεί ξέρω ότι οι απορίες μου είναι για μια και έξω. Αν το κάνω μια φορά δεν θα τις έχω πια και θα μένει μόνο να αντιμετωπίσω τις τυχόν δυσκολίες. Ο λόγος που διστάζω εδώ (και δεν δίσταζα στους υπολογιστές) είναι ότι εδώ 1 λάθος μπορεί να μου στοιχίσει το μηχάνημα, (που δεν μπορώ να αντικαταστήσω) κάτι που εκεί δεν ισχύει, μόνο data και ας είναι καλά οι backupόδισκοι. Συγνώμη για το μεγάλο πρόλογο αλλά θεώρησα ότι χρειάζεται μια προκαταβολική εξήγηση και συγνώμη για τα παρακάτω. Ευχαριστώ. :)

 

Θέλω να αναβαθμίσω τα wm5 σε wm6. (όχι ανάγκη, αλλά για τη χαρά του πειραματισμού και του ψαξίματος). Διάβασα τους οδηγούς στο trinityguides, διάβασα το thread στο xda-developers, διάβασα όλο το τόπικ εδώ αλλά κάποια πράγματα με μπέρδεψαν ή δεν βρήκα την απάντηση, ίσως γιατί υπάρχουν διαφορετικές περιγραφές για την ίδια δουλειά.

 

1. Από τις διάφορες roms (κυρίως με ελληνικά, χωρίς να είναι δεσμευτικό) ποιά από την εμπειρία σας θεωρείται πιο απροβλημάτιστη; (το καλύτερη είναι σχετικό και με την άγνοια που έχω αυτή τη στιγμή, όλες καλές είναι :rolleyes: )

Στα βασικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν να μην έχω πρόβλημα είναι (φυσικά) το τηλέφωνο, sms, mms, το wifi, το bluetooth, το gps, το ελληνικό πληκτρολόγιο ( :worry: )

 

2. Οι οδηγοί δίνουν ένα σωρό αλλαγές που πρέπει να γίνουν πριν, εδώ διάβασα άτομα που απλά πέρασαν τη νέα rom χωρίς να πειράξουν κάτι άλλο (Hard SPL κλπ.) Πρέπει να γίνουν; Αν κάτι πάει στραβά μπορούν να γίνουν εκ των υστέρων;

 

3. Όταν γίνεται η αναβάθμιση έχω μέσα τη sim και την κάρτα ή δεν πρέπει ή είναι αδιάφορο; (αυτή την ερώτηση μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε και σαν ανέκδοτο, αλλά τι να κάνω; :p )

 

4. Το πέρασμα σε bootloader πριν είδα ότι μπορεί να αποφευχθεί, είναι ασφαλές αυτό; (μια φορά που μπήκα σε bootloader mode, δεν έβρισκα την ...έξοδο να φύγω :blink: )

 

5. Η έκδοση του λειτουργικού μου είναι: 5.1.465 (Build 15673.3.3.1)

Έκδοση ROM: 1.23.405.2

Έκδοση radio: 1.38.00.11

Έκδοση ExtROM: 1.23.405.103

Μπορώ να αναβαθμίσω μόνο τη ROM, αλλά να συνεχίσω (προς το παρόν) με την ίδια radio, χωρίς προβλήματα συμβατότητας;

 

6. Διάβασα παραπάνω ότι συνδέω το p3600 στο pc, φροντίζω να έχει μπαταρία, τρέχω το exe, τελείωσα... Τελικά είναι τόσο απλό ή κάτι δεν πρόσεξα;

 

7. Για να γυρίσω στο default στήσιμο κρατάω κάτι backup, υπάρχει κάποιο έτοιμο πακέτο ή κάνω κάποιου είδους restore μέσα από το p3600;

 

(Σταματάω εδώ προς το παρόν. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχoληθεί να μου απαντήσει τι χρώμα έχει το ...γκαζόν, αντί για rtfm ;) )

Link to comment
Share on other sites

πέρασα το HTC TOUCH Keyboard & Touchpad 1.0 στο p3600 (WM5) και μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος αν γίνεται να το κάνουμε να μιλήσει ελληνικά & αν υπάρχει κάποιο ελληνικό λεξικό;;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Sh4dow, Πόσταρα και σε 1 ακόμη site τα σχολια σου, ανέμενε απάντηση απο τους "ειδικούς" του είδους;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. Από τις διάφορες roms (κυρίως με ελληνικά, χωρίς να είναι δεσμευτικό) ποιά από την εμπειρία σας θεωρείται πιο απροβλημάτιστη; (το καλύτερη είναι σχετικό και με την άγνοια που έχω αυτή τη στιγμή, όλες καλές είναι :rolleyes: )

Στα βασικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν να μην έχω πρόβλημα είναι (φυσικά) το τηλέφωνο, sms, mms, το wifi, το bluetooth, το gps, το ελληνικό πληκτρολόγιο ( :worry: )

 

Epeidi den exw ti sygkekrimeni syskevi, den mporw na se boithisw se afto... Ean omws anatrekseis ligo pio pisw i akoma kai sto XDA den tha dyskolefteis na apofasiseis. Pantws eite me elliniko, eite me aggliko tha mporeis na exeis pliri ypostiriksi se ellinika (se sms, epafes, ktl).

 

2. Οι οδηγοί δίνουν ένα σωρό αλλαγές που πρέπει να γίνουν πριν, εδώ διάβασα άτομα που απλά πέρασαν τη νέα rom χωρίς να πειράξουν κάτι άλλο (Hard SPL κλπ.) Πρέπει να γίνουν; Αν κάτι πάει στραβά μπορούν να γίνουν εκ των υστέρων;

 

Kalo einai na akoloutheis ola ta bimata symperilambanomenoukai tou HardSPL. Sto XDA einai ksekathara ta bimata kai kalo einai na ta akolouthiseis.

 

3. Όταν γίνεται η αναβάθμιση έχω μέσα τη sim και την κάρτα ή δεν πρέπει ή είναι αδιάφορο;

 

Den epireazoun oute epireazontai apo ti diadikasia.

 

4. Το πέρασμα σε bootloader πριν είδα ότι μπορεί να αποφευχθεί, είναι ασφαλές αυτό; (μια φορά που μπήκα σε bootloader mode, δεν έβρισκα την ...έξοδο να φύγω :blink: )

 

Afto den prepei na se apasxolei mias kai ta bimata einai sygkekrimena.

 

5. Μπορώ να αναβαθμίσω μόνο τη ROM, αλλά να συνεχίσω (προς το παρόν) με την ίδια radio, χωρίς προβλήματα συμβατότητας;

 

Nai, den exeis problima,

 

6. Διάβασα παραπάνω ότι συνδέω το p3600 στο pc, φροντίζω να έχει μπαταρία, τρέχω το exe, τελείωσα... Τελικά είναι τόσο απλό ή κάτι δεν πρόσεξα;

 

Exw apantisei idi.

 

7. Για να γυρίσω στο default στήσιμο κρατάω κάτι backup, υπάρχει κάποιο έτοιμο πακέτο ή κάνω κάποιου είδους restore μέσα από το p3600;

 

Pare ena backup (me to SPB backup i me to Sprite Backup) apo ti syskevi sou gia na to epanafereis an theliseis sto mellon. Omws... gia na epanafereis to backup prepei na tou exeis perasei tin official ROM tin opoia briskeis efkola (an theleis sou lew apo pou).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πέρασα το HTC TOUCH Keyboard & Touchpad 1.0 στο p3600 (WM5) και μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος αν γίνεται να το κάνουμε να μιλήσει ελληνικά & αν υπάρχει κάποιο ελληνικό λεξικό;;

 

Ginetai alla akoma to psaxnoume!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λιγο που το ειδα καλο ειναι,αλλα δεν επιανε παντα,ισως φταιει οτι ειχε screen protector η συσκευη η εγω δεν το δουλευα καλα,προσωπικα κραταω ακομα του bepe γιατι βαριεμε βασικα να τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη:O

 

Για touchFLO, πέρασα τη lite εκδοση Mary, όπου ο κύβος δουλεύει ρολόι και γενικώς, ως ROM είναι ταχύτατη, χωρίς να με έχει κρεμάσει εδώ και 48 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Παρότι η συσκευή πήγαινε σφαίρα, εκτός αν έκανα υπερβολές (π.χ. λειτουργία του Destiinator μαζί με το slide2unlock οπότε μετά από τρεις επαναφορές από το screen saver κολούσε το σύμπαν), η RAM ήταν πεσμένη στα 16-17 mb. Μήπως είναι γενικά πρόβλημα των WM6 στο Trinity; Τέλος πάντων, το TouchFLO δουλεύει πρίμα στη Mary

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
thanks για την ενημερωση:)γενικα καπου εκει παιζει η μνημη στα 6 στο 3600,οποτε αφου δουλευει οκ ο κυβος μπορουμε να την περασουμε:)ειναι κατι το διαφορετικο
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη δεν εχω βαλει ποτε αγγλικη rom.... βαζω μετα το resco keyboard και εχω ελληνικο πληκτρολογιο οπου θελω να γραψω? επαφες, μυνηματα, κ.τ.λ....Εμφανιζεται αντι του default Που εχει μεσα η rom το resco? Και το backup απο την ελληνικη rom θα πεσει σωστα πανω στην αγγλικη?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια επειδη δεν εχω βαλει ποτε αγγλικη rom.... βαζω μετα το resco keyboard και εχω ελληνικο πληκτρολογιο οπου θελω να γραψω? επαφες, μυνηματα, κ.τ.λ....Εμφανιζεται αντι του default Που εχει μεσα η rom το resco? Και το backup απο την ελληνικη rom θα πεσει σωστα πανω στην αγγλικη?

Ευχαριστω!

 

Nai me to Resco Keyboard (H' me to Hikeyboard pou proteinw egw) tha lyseis to problima me ta ellinika.

 

Oson afora to backup... mi to kaneis giati den to glytwneis to hard reset. Backup epanaferoume panta kai mono stin idia ROM apo tin opoia to pirame.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ναι βαζεις το resco και εχεις ελληνικα και μαζι και ενα αρχειο για 160 χαρακτηρες,backup θα παρεις αφου περασει η νεα ρομ και τα προγραμματα σου απο την αρχη,δεν κανουμε ΠΟΤΕ restore απο προηγουμενη-αλλη ρομ ΥΓ με προλαβε ο athanaso
Link to comment
Share on other sites

poies ROM exoun TOUCH FLO kai ine grigores oso afti tou bepe?

lete na ine kaliteri i MARY i AFTI tou karmba_a ?

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Mary 3.4.1 Lite που έχει "φορεμένο" το touchFLO είναι αρκετά γρήγορη, σχεδόν όσο οι Bepe, αλλά είναι lite (λείπουν αρκετά από τα διάφορα καλούδια-voice dial κ.λπ, τα οποία μπορεί να τα προσθέσει κανείς με μικρές συνέπειες στην ταχύτητα). Διαθέτει επίσης το Hibernate που απελευθερώνει κάποιο ποσό μνήμης κάθε φορά που τρέχει (συνδέεται και με hard button αν θέλετε). Όσο για τη karmba_a δεν τη δοκίμασα, γιατί είδα στο xda ότι είχε κάποια προβληματάκια στο touchFLO, που βασικά με ενδιέφερε .
Link to comment
Share on other sites

Αν σώνει και καλά θες touchFLo με κύβους κ.λπ (είναι τρομερή εφαρμογή πάντως), νομίζω ότι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=343583, θα δουλεύει κανονικά σε WM6. Εγώ το δοκίμασα όσο το Trinity δούλευε με WM5 και ο κύβος δούλευε μεν (περιστρεφόταν, ήταν παραμετροποιήσιμος στα shortcuts κ.λπ) αλλά η πλευρά των επαφών δεν ανταποκρινόταν καθόλου. Στα WM6, ολα ΟΚ
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα install-like cab στο φάκελο program files/touch flo-νομίζω λέγεται active_touch. Κλικάρεις, reset και ιδού. Μετά χρειάζεται να εξαιρέσεις τα προγράμματα που δεν θες να λειτουργούν με touchFLO π.χ. το Notes, από το text αρχείο στον ίδιο φάκελο (προσθέτοντας στο τέλος Exclude και το exe του προγράμματος που θες να εξαιρέσεις.
Link to comment
Share on other sites

xalia i mary...de sigrinete me tou bepe...

8a dokimaso kai tou karmba_a kai vlepoume

 

a re BEPE...vgale tin 0.8 na telionoume! mpas kai exi kalytero memory management!

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

ne alla me pedika bugs! opos to na min anigi i pasientza kai ena eknevristiko task manager pou den ksexorizi to tap apo to long tap gia na klini ta applications :ninja:

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ωπ!!!δικιο εχεις!!!μαυρο στον μαυρογυαλουρο:pαντε ξανα παλι πισω στου bebe,ευτυχως που δεν εφαγα κανενα 2ωρο να περασω προγραμματα
Link to comment
Share on other sites

pigenne

START->SETTINGS->PHONE->RING TYPE kai ekei exi mia epilogi RING AND VIBRATE ;)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Pompodektakias και athanaso77 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Προς το παρόν πέρασα την Des' Crash-Proof SPL, (το τσέκαρα για να είμαι και σίγουρη :blink: ) και είμαι στην αναζήτηση rom. Από όσα διάβασα μάλλον θα καταλήξω σε αυτή του bepe. Η πρώτη μου επιλογή-σκέψη ήταν για την Gelly αλλά δεν βρήκα αναφορές, προβλήματα, εντυπώσεις με αποτέλεσμα να μην την επιλέξω μιας και δεν μπορώ ακόμη να κρίνω αν τα τυχόν προβλήματα είναι bugs της rom ή δική μου άγνοια, ώστε να την ψάξω καλύτερα.

Στη rom του bepe (όσοι τη χρησιμοποιείτε) υπάρχει κάτι (εκτός από την κατανάλωση μνήμης που είναι μάλλον πρόβλημα σε όλες τις wm6) αρνητικό, κάτι που πρέπει να προσέξω ή κάτι που δεν δουλεύει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...