Jump to content

[Επίσημο] HTC Ρ3600 (Trinity)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει καταφέρει κανεις να βάλει την rom της ace μετα απο upgrade? και να το επαναφερει στης εργοστασιακες ρυθμήσεις?

 

Ναι εγώ αλλα δεν υπαρχει νομιζω κανενας λογος να το κανεις αυτο.

Κ εγώ που το εκανα το εκανα απλα για να testaro καποια πραματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν το πάρω το P3600 απο Ελλάδα, πως θα γίνει να μην έχω ελληνικά windows; :worry:

(Δεν με ενδιαφέρει ακόμα να βάλω άλλες rom... αγγλικές κλπ - οι ανησυχίες μου έχουν περισσότερο σχέση με τις επαφές μου που είναι σε greeklish)

 

Καμιά βοήθεια στο παραπάνω;

Υπάρχει περίπτωση να πάω στην Ace Hellas μόλις το πάρω και να μου περάσουν χωρίς πρόβλημα την αγγλική έκδοση;

 

Η βασική μου ανησυχία είναι στη γλώσσα του phone pad (λόγω των επαφών που με βολεύει να τις έχω στα greeklish) δηλαδή θέλω όταν πατάω ένα "πλήκτρο" στην touch screen να ξεκινάει με τους αγγλικούς χαρακτήρες. Π.χ. 2 = abc κι όχι 2= αβγ (ή μήπως αυτό γίνεται και με άλλο τρόπο ανεξάρτητα από την γλώσα του OS ; ) :worry:

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/16913872/tapres.dll.0408.mui

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αμα το κανεις σωστα να μην δουλεψει..

Κ αν οχι τοτε πας απλα για hard-reset.

Κ στο λεο αυτο γιατι ειχα το ιδιο προβλημα γραφει επαφες παντα κ ωταν το πατας ουτε οι επαφές ανοιγουν :wacko:

 

ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.

Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ.:happy:

KOSTAS
Link to comment
Share on other sites

:worry: ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΡΟΜ ΜΕ ΤΟ GPS, ΠΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.:)

 

Αυτα:

 

http://rapidshare.com/files/16394408/Greek.rar

 

 

Πες μου εαν εχεις καποιο προβλημα αν κ δεν νομιζω γιατι ειναι δοκιμασμενα. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από εκτεταμένες δοκιμές με το 3600 επανέρχομαι και αναφέρω.

Με οποιοδήποτε πρόγραμα επισκόπησης GPS σήμα δορυφόρων ικανοποιητικό γιά πλοήγηση, μέτριο - καλό με απόλυτες τιμές. Δηλαδή σε περιοχή χωρίς κτίρια η οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να εμποδίζει τη σωστή λήψη σήμα από 7-10 δορυφόρους 3-4 στο 40-50%. Με αυτά τα δεδομένα και τις ίδιες ενδείξεις από το iGo πλοήγηση χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δίπλα δίπλα με το Χ500 (σημείο αναφοράς γιά μένα) το ΕΤΕΝ ίδιους η +1 δορυφόρους με +30-40% καλύτερη ισχύ σήματος. Μέχρι εδώ όλα άψογα.

Με Destinator 6 και χρησιμοποιώντας όλες τις γνωστές εκδόσεις και τα γνωστά DestCore.dll το ίδιο κακό αποτέλεσμα. Εξηγούμαι. Σήμα από τον ίδιο αριθμό δορυφόρων αλλά στους μισούς μηδενικό σχεδόν και σε 3-4 5-30%. Πέρα από αυτό και πιθανώς λόγω της κακής έντασης του σήματος (αλλά και σε άλλους ανεξήγητους γιά μένα λόγους γιατί έχω δει μηχανάκια με τέτοιο σήμα να πλοηγούν ικανοποιητικά) συχνά με πέταγε στο διπλανό δρόμο και ξανά πίσω με αποτέλεσμα να προσπαθεί διαρκώς να κάνει επαναυπολογισμό διαδρομής.

Θεωρώ οτι με αυτά τα δεδομένα είναι αδύνατον να πλοηγηθείς με 3600 και Destinator 6 εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις εξωτερικό GPS. Mε το iGO κανένα πρόβλημα. Διαπίστωσα γιά άλλη μιά φορά την ικανότητα του να βλέπει δορυφόρους και να κλειδώνει πανεύκολα σε εσωτερικούς χώρους έστω και με ανύπαρκτη ποιότητα σήματος, αλλά αυτό μάλλον άχρηστο είναι.

Αυτά είδα και μην με βαράτε που τα γράφω, να ενημερώσω θέλω και περιμένω από ανθρώπους που είναι στην ίδια κατάσταση να γράψουν κι αυτοί αναλυτικά τις εμπειρίες τους.

Η ROM μιά χαρά δείχνει, χωρίς προβλήματα, γρήγορο, όμορφο μηχανάκι με καλή οθόνη και καταπληκτικό ήχο από το εξωτερικό ηχείο, με κανένα περαιτέρω πρόβλημα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι φιλε μου οποια πλοηγηση και να εκανα μια χαρα με πηγε , τωρα για αυτα που γραφεις για μενα σε ευχαριστω , ολοι μας εδω μεσα ειμαστε τρελαμενοι με τα μηχανηματακια μας και ΦΥΣΙΚΑ βηθαμε ο ενας τον αλλο , καλο ειναι να γραφουμε ολες μας τις εμπειριες για καθε μηχανημα που εχουμε , καλο ειναι να ενθουσιαζομαστε και να απογοητευόμαστε και να το μεταφερουμε αυτο στο φορουμ , φυσικα και δεν εχω καμια διαθεση να υπερτιμησω κανενα μηχανημα που τυχον εχω αγορασει , για το λογο αυτο γραφω και τα θετικα και τα αρνητικα του καθε μηχανηματος , αλλωστε απο τοτε που πηρα winmobile δεν μπορω να συνηθισω την ιδεα να εχω αλλο κινητο (εχω ενα Κ800 μονο για φωτογραφιες) μακαρι οι εταιριες να μας βγαλουν και αλλα μηχανακια με περισσοτερες δυνατοτητες να τα τρελανουμε ........

Τωρα για την ROM αυτη με το gps παρατηρησα και κατι αλλο

1.- το μηχανημα γινεται ποιο γρηγορο και ποιο σταθερο (δεν ειχε βεβαια και πολλα προβληματα σταθεροτητας)

2.- Το gps του εμενα με ικανοποιει αρκετα εως παρα πολυ (κανενα προβλημα μεχρι τωρα, φυσικα δεν το εχω δοκιμασει στην αθηνα ακομα)

3.- Ενω με την ελληνικη ρομ ειχα προβλημα με καρτα 2gb (δοκιμασα 2 και mmc & sandisk) με την ρομ αυτη δεν εχω κανενα προβλημα !!!!!!!

Αυτα και καλο ειναι αντι για αντιπαραθεσεις να βοηθαμε ο ενας τον αλλο , αλλωστε δεν εχουμε και τιποτα να χωρισουμε ε ......

τελος ,, αρε δικεφαλε πηγες να πεταξεις και γκρεμοτσακιστηκες (ουτε ο αετος του ψωμιαδη να ειμαστε ....)....... λετε να γινει κανενα θαυμα στο Παρισι ..?? μπαααααα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για την χρυσα και για οσα παιδια θελουν να το κανουν (παντα με δικη τους ευθυνη !!!!!

1.- τρεχετε αυτό το προγραμμα http://rapidshare.com/files/15929201/SSPL-TRIN.zip

(διαβαστε τις οδηγιες που εχει το text αρχειο μεσα) αμεσως μετα κανετε upgrade στην νεα εκδοση με το gps http://rapidshare.com/files/16261250...hi p.exe.html

2.- Αν θελετε ελληνικο μενου και ελληνικο πληκρολογιο μολις κανετε τα παραπανω

εγκαθιστατε αυτό http://rapidshare.com/files/16394408/Greek.rar

restart

και εχετε ελληνικο htc3600 με gps :) :D :rolleyes:

στο destinator αλλα και σε αλλα προγραμματα με Gps οριζετε χειροκινητα το gps στην θυρα com 9, ταχυτητα την μεγαλυτερη, και NEMEA

 

Φυσικα και ευχαριστω και παλι τον ausdim που καθησε ο ανθρωπος και ασχοληθηκε !!!!!!!!!!!!!

Οσοι δεν θελετε να ρισκαρετε περιμενετε την ace ισως θα βγαλει λεει κατά τον Απριλιο μια rom με gps:rolleyes:

 

Οπως φαινεται εχει πεσει πολυ δουλια πανω σε αυτο!!! Μπραβο σε ολους!!

 

Εκανα ολα τα παραπανω το ROM tis Dopod δουλευει καθως και το GPS (Dest6.1.140 ωσ και το iGO 2007) αλλα το μονο που δεν καταφερα ειναι να βαλω τα Ελληνικα της ACE απο τον AUSDIM.

 

Ισως κανω κατι ηλιθιο!!

Το πληκτρολογιο μονο του το εβαλα αλλα μου μπλοκαει τις εισερχομεμενες κλησεις. Δεν κουδουνιζει. Επισης μπλοκαρει

τα κατω Softkeys. Contacts kai Calendar.

 

To Ελληνικο-Αγγλικο περιβαλλον και πληκτρολογιο δεν μπορεσα ποτε να το κανω να δουλεψει. Μου εβγαζε μηνυμα μετα το Soft reset οτι ειναι παρανομο

και εκανε Hard Reset.

 

Εχει καποιοσ καμμια καλη ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Symfono me ton proprograpsanta kai me tin efkairia na efxaristiso arketa paidia edo mesa pou os aploi xristes (opos oloi mas alloste), ormomenoi apo ti latreia tous gia to antikeimeno k xoris ixnos idioteleias k simferontos exoun prosferei ta megista se afto to forum. Eidika na egfxaristiso tous domal, mastelos k.a. pou me tin empeiria tous, tin ipiotita k ti dialaktikotita tous voithisan k sinexizoun na voithoun tous neous sto xoro opos ego, se antithesi me allous pou sinexos epidiokoun tin aftoprovoli k ti sigkrousi...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από kostasphone

ΟΧΙ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΦΕΣ (που απο εκει δεν ανοιγουν δηλαδη το κατω αριστερα δεν δουλευη)

 

Παράθεση:

Πηγαινε βαλτα αρχικα στα αγγλικα...

Μετα παρε αυτο το αρχειακι κ πηγεναι κ πετατο μεσα στον φακελο τον

windows.

Θα σου ζητησει αντικατασταση. πατα yes.

Μετα πηγεναι κ γυρνατο παλι στα ελληνικα κ λογικα θα εισαι ok

 

Πες μου αν σου δουλεψε....

 

http://rapidshare.com/files/16913872...s.dll.0408.mui

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αμα το κανεις σωστα να μην δουλεψει..

Κ αν οχι τοτε πας απλα για hard-reset.

Κ στο λεο αυτο γιατι ειχα το ιδιο προβλημα γραφει επαφες παντα κ ωταν το πατας ουτε οι επαφές ανοιγουν

:D :D :D

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ AUSDIM ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΥΟ ΤΗΛ. Ρ3600 ΤΟ ΕΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΤΩΝ windows. ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗ ΡΟΜ ΜΕ GPS ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο (ausdim ) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΨΟΓΑ ΜΕ ΦΟΥΛ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ.(τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ειναι διαφορετικα στα δυο τηλεφωνα):) :) :)

KOSTAS
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που εχει gps receiver? εχω το bt 74s δεν βρησκει gps

 

Σου απάντησα στο PM σου.

Δοκίμασε τις οδηγίες μου και αν δεν τα καταφέρεις ρώτα πάλι από εδώ στο forum. Καλό είναι να ρωτάμε και να απαντάμε εδώ και όχι με PM γιατί όπως λέει ένας φίλος μου, " 1 ρωτάει πολλοί μαθαίνουν !!"

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Xairetai,

 

Yparxei kamia epishmh plhroforish gia to an kai pote 8a kukloforhsei h epishmh ROM pou 8a 3ekleidwnei to gps tou htc?

 

Sorry an epanaferw kapoio xilioeipwmeno 8ema.. :happy:

 

Thanx

AntonisPPC

 

για αρχες Απριλη λενε οτι θα βγει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Telika ontws exei In-built GPS receiver 'h ekmetaleuetao to GPRS, opws anafer8hke se kapoio post?

Αντώνη κάτσε και διάβασε αν και σαφή γνώμη δεν θα σχηματίσεις. Αυτοί που πέρασαν τη ROM που δίνει το GPS και έχουν το μηχανάκι στα χέρια τους είναι ελάχιστοι απ΄ οτι φαίνεται. Σου πρότεινα και αλλού αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα της πλοήγησης μείνε στο Χ500 που έχει το καλύτερο ενσωματωμένο GPS της αγοράς, αν όχι πάρε το 3600 άφοβα. Αν εξαιρέσεις το GPS είναι ανώτερο. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Telika ontws exei In-built GPS receiver 'h ekmetaleuetao to GPRS, opws anafer8hke se kapoio post?

 

Το gps του ειναι εντελος αυτονομο.

Δεν εχει να κανει με καμια αλλη λειτουργεια του ppc μονο ανοιχτο να ειναι κ ας μην εχει καν καρτα μεσα δυλέυει μια χαρα το gps.

 

Αυτα σχετικα με την απορια σου..

 

Τωρα απο θεμα ισχύως θηγεται συχνα το θεμα...

Οτι καληπτει τον καθε να μας..

 

Φιλικα

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη κάτσε και διάβασε αν και σαφή γνώμη δεν θα σχηματίσεις. Αυτοί που πέρασαν τη ROM που δίνει το GPS και έχουν το μηχανάκι στα χέρια τους είναι ελάχιστοι απ΄ οτι φαίνεται. Σου πρότεινα και αλλού αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα της πλοήγησης μείνε στο Χ500 που έχει το καλύτερο ενσωματωμένο GPS της αγοράς, αν όχι πάρε το 3600 άφοβα. Αν εξαιρέσεις το GPS είναι ανώτερο. :cool:

 

Thanx για τη συμβουλή, αλλά έχω διαβάσει όλα τα σχετικά posts από πολλά forums (και ξένα) και τελικά όντως δε σχημάτισα ξεκάθαρη γνώμη. Αυτό που μάλλον είναι σίγουρο είναι ότι υπάρχει gps δυνατότητα, που για εμπορικούς πιστεύω λόγους δεν έχει ενεργοποιηθεί. Πιθανόν το release της επίσημης ROM να απαιτεί κάποιο χρηματικό ποσό.. Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι το αν είναι όντως In-build gps chip ή ψευδο-gps, που μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα ίσως (μέχρι και κακόβουλης παρακολούθησης ομιλιών κλπ. :cry: )

 

Anyway, σχετικά με επιδόσεις του λειτουργικού-cpu κλπ. το p3600 είναι όντως καλύτερο; Εχουμε καμία τέτοια σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

Another dumb question... :(

 

To update για την επίσημη ROM με το GPS θα απεύθυνεται σε όλες τις πιθανές εκδόσεις του P3600. Για παράδειγμα, αν πάω και πάρω μια οποιαδήποτε συσκευή P3600 από το Πλαίσιο, θα ξεκλειδωθεί το gps σίγουρα;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Thanx για τη συμβουλή, αλλά έχω διαβάσει όλα τα σχετικά posts από πολλά forums (και ξένα) και τελικά όντως δε σχημάτισα ξεκάθαρη γνώμη. Αυτό που μάλλον είναι σίγουρο είναι ότι υπάρχει gps δυνατότητα, που για εμπορικούς πιστεύω λόγους δεν έχει ενεργοποιηθεί. Πιθανόν το release της επίσημης ROM να απαιτεί κάποιο χρηματικό ποσό.. Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι το αν είναι όντως In-build gps chip ή ψευδο-gps, που μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα ίσως (μέχρι και κακόβουλης παρακολούθησης ομιλιών κλπ. :cry: )

 

Anyway, σχετικά με επιδόσεις του λειτουργικού-cpu κλπ. το p3600 είναι όντως καλύτερο; Εχουμε καμία τέτοια σύγκριση;

 

Οπως ειπα κ πιο πανω αλλα μαλλον δεν διαβαζεις παει να πει πως ειναι in-build. :shifty:

 

Τωρα αμα σκεφτεσαι σχετικα με υποκλοπες κ ιστωριες τετοιες τι να σου πω δεν ασχολουμαι :rolleyes:

 

Και τον Απριλιο που θα βγει η νεα rom 100% θα ειναι τσαμπα.

 

Κ αν θες για καλο δικο σου χρησιμοποιησε κ λιγο το google. :happy:

 

Κ για να σου λυθη η απορεια σχετικα με το τι gps κουβαλαει το p3600 ψαξε για a-gps.

 

Ενα P3600 υπαρχει δεν εχει εκδοσεις.

Ψαχτο ρε σι Αντωνη λιγο ολοκληρο νετ εχεις μπροστα σου.

Φιλικα

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Another dumb question... :(

 

To update για την επίσημη ROM με το GPS θα απεύθυνεται σε όλες τις πιθανές εκδόσεις του P3600. Για παράδειγμα, αν πάω και πάρω μια οποιαδήποτε συσκευή P3600 από το Πλαίσιο, θα ξεκλειδωθεί το gps σίγουρα;:blink:

 

δεν παιζει ρολο ποιο P3600 θα παρεις.

η rom θα απευθυνεται για ολα τα P3600.

δεν θα εχεις προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gps υπαρχει και δουλευη αψογα με το Destinator pn που δοκιμασα εγω ουτε κολληματα ουτε τιποτα. Και μαλιστα με την rom που εβαλα εγινε και πιο γρηγορο Eλληνικα δεν με ενδιαφερουν και δεν προσπαθησα να βαλω, οι χαρτες και η ομιλια του destinator ειναι στα Ελληνικα. Επανερχεται στης εργοστασιακες ρυθμησεις οπως ακριβως ηταν στο κουτι του οταν αγοραστηκε ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ οποται αν παει για service στην ace σιγουρα θα το καταλαβουν και τοτε μαλλον δεν θα ισχυη εγκυηση (ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ACE ΔΕΝ ΙΣΧΥΗ Η ΕΓΚΥΗΣΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ACE ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΗ). Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.... αν δεν σας ενδιαφερει η εγκυηση τολμηστετο

Αλιως περιμενεται... Η rom ειναι της dopod μιας εταιριας που βγαζει συσκευες ιδιες με htc http://www.dopodasia.com/Dopod/Singapore/En

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.... αν δεν σας ενδιαφερει η εγκυηση τολμηστετο

Αλιως περιμενεται...

 

Εδώ κανεις λαθος φιλε μου δεν χανεται η εγγυηση εαν χρησιμοποιηθη το καταλληλο προγραμματακι.

Αν και βεβαια καταφερουν να αλλαξουν την rom πριν το στειλουν στην ace.

 

Τωρα για αυτους που πληρωσαν στο unlock.com ναι πιθανον να εχουν χασει την εγγυηση τους.

 

Αντώνη εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα κ πιο πανω αλλα μαλλον δεν διαβαζεις παει να πει πως ειναι in-build. :shifty:

 

Τωρα αμα σκεφτεσαι σχετικα με υποκλοπες κ ιστωριες τετοιες τι να σου πω δεν ασχολουμαι :rolleyes:

 

Και τον Απριλιο που θα βγει η νεα rom 100% θα ειναι τσαμπα.

 

Κ αν θες για καλο δικο σου χρησιμοποιησε κ λιγο το google. :happy:

 

Κ για να σου λυθη η απορεια σχετικα με το τι gps κουβαλαει το p3600 ψαξε για a-gps.

 

Ενα P3600 υπαρχει δεν εχει εκδοσεις.

Ψαχτο ρε σι Αντωνη λιγο ολοκληρο νετ εχεις μπροστα σου.

Φιλικα

Δημητρης

 

Check this out..

 

http://www.expansys.com/p.aspx?i=145389

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...