Jump to content

Περί μπαταρίας φορητών...


kmeg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία που χρησιμοποιεί ο φορητός είναι λιθίου! Η απορία μου είναι απλή: Είναι προτιμώτερο όταν έχω την δυνατότητα να τον συνδέω στο ρεύμα ακόμη και αν είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία ή να φορτίζω / αδειάζω την μπαταρία του κυκλικά;

Στα κινητά φυσικά η απάντηση θα ήτανε φόρτιση / εκφόρτιση και όχι κάθε λίγο και λιγάκι φόρτηση ακόμη και με γεμάτη μπαταρία! Η' μήπως κάνω λάθος; :worry: Τα φώτα σας παρακαλώ! :o

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αποφορτίζεται πλήρως η μπαταρία και μετά να τον φορτίζεις πάλι! Οι μπαταρίες των φορητών είναι πολύ ευαίσθητες!

Εγώ τον αφήνω πολλές φορές να πέσει στο 5% και μετά το βάζω στην πρίζα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα μα πάντα το παίζω από άδεια σε γεμάτη μπαταρία και πάλι άδεια. Και ποτε δεν την αφήνω επάνω.

Έχω αλλάξει 3 laptop και κανένα (ακόμα και το πρώτο) δεν έχει πέσει αισθητά η δειάκρκεια της μπαταρίας..

Δηλαδή Ρ3 του 2000 αντέχει 2.5 ώρες

Ρ3 του 2002 αντέχει 3+ ώρες

Centrino του 2003 αντέχει 4 ώρες.

 

Άλλοι φίλοι μου με μόνιμα την μπαταρία επάνω έχουν δει τους υπολογιστές τους να σβήνουν σε μία ώρα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Και ποτε δεν την αφήνω επάνω.

 

Tι,πρεπει να τη βγαζουμε οταν ειναι στην πριζα;Το manualλεει οτι δεν πρεπει να βγαινει ποτε!Εχω ενα presario 2820...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον aggeloz

 

Tι,πρεπει να τη βγαζουμε οταν ειναι στην πριζα;Το manualλεει οτι δεν πρεπει να βγαινει ποτε!Εχω ενα presario 2820...

 

καλά που το ανέφερες. Τα compaq είναι εξαίρεση. Δεν ξέρω γιατί αλλά λένε ότι δεν πρέπει να βγαίνει. Ακόμα και η μαμά εταιρεία HP λέει ότι πρέπει να βγαίνει πάντως.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Εγώ πάντα μα πάντα το παίζω από άδεια σε γεμάτη μπαταρία και πάλι άδεια. Και ποτε δεν την αφήνω επάνω.

Έχω αλλάξει 3 laptop και κανένα (ακόμα και το πρώτο) δεν έχει πέσει αισθητά η δειάκρκεια της μπαταρίας..

Δηλαδή Ρ3 του 2000 αντέχει 2.5 ώρες

Ρ3 του 2002 αντέχει 3+ ώρες

Centrino του 2003 αντέχει 4 ώρες.

 

Άλλοι φίλοι μου με μόνιμα την μπαταρία επάνω έχουν δει τους υπολογιστές τους να σβήνουν σε μία ώρα.

 

 

Ο παθώς είναι μαθώς!!! :( :(

 

Ετσι κι εγω είχα συνεχώς την μπαταρία πανω στο laptop ενώ δούλευα συνήθως με ρεύμα και τώρα ... δεν έχω μπαταρία! :'(

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

ta idia eixa travixei paliotera me ena mitac pou eixa kai den kratage i mpataria panw apo 20 lepta itan kai nikeliou. telika vrethike enas filos kai me xemplexe

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ compaq presario 920 και κάποιο διάστημα έβγαλα την μπαταρία εντελώς! Ακριβώς τότε η ΔΕΗ αποφάσισε να κάνει στιγμιαίες διακοπές στο ρεύμα και έτσι την ξαναέβαλα (ως UPS!!)! Το manual αναφέρει ότι μπορείτε να βγάλετε την μπαταρία κατά βούληση!!

Φυσικά μετά από όλα αυτά που διάβασα έβγαλα την μπαταρία!!

Τί γνώμη έχετε για το calibration που αναφέρει στο βιβλίο οδηγιών; Το έχει κάνει ποτέ κανείς; Ουσιαστικά χρησιμεύει για τις σωστές ενδείξεις πιο πολύ και όχι τόσο για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας (φαντάζομαι)!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον aggeloz

 

Tι,πρεπει να τη βγαζουμε οταν ειναι στην πριζα;Το manualλεει οτι δεν πρεπει να βγαινει ποτε!Εχω ενα presario 2820...

 

 

Έχω και ένα ίδιο μοντέλο σαν το δικό σου (2820ΕΑ πρέπει να είναι το ολοκληρωμένο όνομα του laptop, αν φυσικά μιλάμε για το ίδιο) και στον ένα χρόνο που το έχω, αυτό που έκανα για τους πρώτους 6-7 μήνες, ήταν να το φορτίζω και αφού "γέμιζε" η μπαταρία, έκλεινα με ένα ασύρματο διακόπτη την παροχή ρεύματος στον μετασχηματιστή του Laptop, μέχρι να τελειώσει η μπαταρία (και μετά ο ίδιος κύκλος).

 

Η μπαταρία του, μετά από ένα χρόνο "εντονότατης χρήσης", διαρκεί περισσότερο από 2 ώρες (ανάλογα βέβαια και το τι κάνεις στο laptop εκεί την στιγμή - αν ακούς συνέχεια Mp3 κ.λ.π. π.χ. ή έχεις το Photoshop ανοιχτό, πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία).

 

Τους τελευταίους μήνες, δεν βγάζω από την πρίζα τον μετασχηματιστή και λειτουργεί περισσότερο έτσι. Όταν βλέπω όμως και τί παίζει με την διάρκεια της μπαταρίας, οι χρόνοι είναι πάλι πολύ καλοί, όπως και πριν, στις 2+ ώρες.

 

Σε άλλο laptop (Compaq και πάλι), Armada E500 που το έχω 3,5 χρόνια, η μπαταρία διαρκεί περίπου 1.5 ώρα +κάτι (ανάλογα πάντα και το τι κάνεις). Στον συγκεκριμένο, η τακτική ήταν και είναι, να φορτίζει η μπαταρία, να τελειώνει και μετά να ξαναφορτίζει καπάκι (για όσες ώρες και χρειαστεί να γίνει η διαδικασία αυτή.

 

Αυτό που έχω ακούσει, ότι οι συνεχόμενες φορτίσεις "σκοτώνουν" την μπαταρία, δεν το έχω ζήσει παιδιά και πιστεύω πως αν τελειώνει η μπαταρία και μετά κάνουμε καπάκι φόρτιση και μόλις "γεμίσει", ξαναδουλεύουμε με την μπαταρία μόνο (και ο κύκλος συνεχίζεται έτσι), δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου, μπαταρία είναι. Κάποια στιγμή, θα "πέσει" και από μόνη της ;)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

 

 

Τους τελευταίους μήνες, δεν βγάζω από την πρίζα τον μετασχηματιστή και λειτουργεί περισσότερο έτσι. Όταν βλέπω όμως και τί παίζει με την διάρκεια της μπαταρίας, οι χρόνοι είναι πάλι πολύ καλοί, όπως και πριν, στις 2+ ώρες.

 

 

 

 

Αυτό δεν το κατάλαβα! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Αυτό δεν το κατάλαβα! :confused:

 

 

Τον δουλεύω περισσότερο με τον μετασχηματιστή και όχι με την μπαταρία (δεν βγάζω όμως την μπαταρία από τον φορητό). Όταν όμως τσεκάρω και την μπαταρία, για την διάρκεια που έχει, αντέχει για 2+ ώρες :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

Όταν όμως τσεκάρω και την μπαταρία, για την διάρκεια που έχει, αντέχει για 2+ ώρες :)

 

Τι εννοείς τσεκάρεις? :o

Αλήθεια.Πόσο έχει μια μπαταρία?Μπορεις να αγοράσεις και ιμιτασιον?

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Τι εννοείς τσεκάρεις? :o

Αλήθεια.Πόσο έχει μια μπαταρία?Μπορεις να αγοράσεις και ιμιτασιον?

 

 

Όταν το αφήνω να δουλεύει με την μπαταρία για να δω την διάρκεια :D (Απλόν...)

Δεν γνωρίζω τιμές πάντως (δεν έχω αλλάξει ακόμα μπαταρία)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Τι εννοείς τσεκάρεις? :o

Αλήθεια.Πόσο έχει μια μπαταρία?Μπορεις να αγοράσεις και ιμιτασιον?

 

Εγώ μια φορά που έψαχνα είχα βρεί για τον δικό μου με 160 euros αν θυμάμαι καλά! Toshiba Series 1900.

Δεν βρίσκω το site τώρα! :o

 

To βρήκα! :happy: http://www.batterytopia.com/notebooks/xq/asp.batteryitem/modelid.21850/partno.B-5351/qx/Toshiba_Satellite_1900_Laptop_Battery.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kmeg

 

Χρησιμοποιώ compaq presario 920 και κάποιο διάστημα έβγαλα την μπαταρία εντελώς! Ακριβώς τότε η ΔΕΗ αποφάσισε να κάνει στιγμιαίες διακοπές στο ρεύμα και έτσι την ξαναέβαλα (ως UPS!!)! Το manual αναφέρει ότι μπορείτε να βγάλετε την μπαταρία κατά βούληση!!

Φυσικά μετά από όλα αυτά που διάβασα έβγαλα την μπαταρία!!

Τί γνώμη έχετε για το calibration που αναφέρει στο βιβλίο οδηγιών; Το έχει κάνει ποτέ κανείς; Ουσιαστικά χρησιμεύει για τις σωστές ενδείξεις πιο πολύ και όχι τόσο για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας (φαντάζομαι)!

 

το calibration απλά αδειάζει γεμίζει και ξαναδειάζει τη μπαταρία και μετράει το χρόνο που κάνει κτλ ώστε να ρυθμίσει και τον μετρητή της (%)

Δεν της κάνει κάποια συντήρηση δηλαδή πέρα από το άδειασμα - φόρτισμα που είναι κατα κάποιο τρόπο συντήρηση αν την είχες μονίμως επάνω προηγουμένως.

Μην το κάνετε πολύ συχνά όμως. 2 φορές το χρόνο είναι καλά.

 

florinaperis 2 ώρες είναι λίγες για καινούριο Laptop. μήπως δεν είναι mobile/centrino και είναι desktop pentium/amd;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DeathAngel

 

χμ τι είναι αυτό το καλιμπρέισιον?? το έχουν όλα τα λάπτοπ???

 

είναι μια διαδικασία όπως την περιέγραψα παραπάνω. Τρέχει με boot από flopy και την έχω δει μόνο σε HP (και λογικά και compaq)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

florinaperis 2 ώρες είναι λίγες για καινούριο Laptop. μήπως δεν είναι mobile/centrino και είναι desktop pentium/amd;

 

 

Είναι ενός έτους το laptop και όπως είπα καίει πάρα πολλές ώρες κάθε μέρα (πολλά Σαββατοκύριακα δεν σταματά καθόλου), οπότε έχει δουλέψει αρκετά η μπαταρία, τουλάχιστον για διάρκεια που έχει τώρα, είναι μια χαρά (μην ξεχνάς και τις συνεχόμενες φορτίσεις τους πρώτους μήνες - δούλευε με την μπαταρία και μόλις τελείωνε αυτή, γινόταν πάλι φόρτιση καπάκι, αρκετές φορές την ημέρα). Στην αρχή πήγαινε στις 3.5 ώρες περίπου.

 

Σήμερα π.χ. (λόγω της συζήτησης εδώ), το άφησα με την μπαταρία το μεσημέρι και πήγε περισσότερο από 2.5 ώρες.

 

Όπως είπα rigasnic, ανάλογα το τί κάνεις είναι όλο το θέμα. Για ίντερνετ μόνο και κατέβασμα εφαρμογών (kazaa, imesh κ.λ.π.) κρατάει πολύ.

 

Για εφαρμογές όπως Photoshop, CooleditPro κ.λ.π., λογικό είναι να πέφτει η μπαταρία (άσχετα από Amd κ.λ.π.) και ασχέτως αν το laptop είναι ενός ή 10 μηνών.

 

Επίσης, εξαρτάται και από το πόσες εφαρμογές τρέχουν στο backround εκείνη την στιγμή (και πίστεψέ με, στον δικό μου παρατρέχουν αρκετές :) , γιαυτό και η μνήμη των 768ΜΒ).

 

Ο επεξεργαστής είναι Intel Pentium 4 Mobile στα 1.8GHz.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

είναι μια διαδικασία όπως την περιέγραψα παραπάνω. Τρέχει με boot από flopy και την έχω δει μόνο σε HP (και λογικά και compaq)

 

 

Στον έναν Compaq που έχω (Armada), την κάνει μέσα από τα Windows την διαδικασία αυτή, στις ρυθμίσεις της μπαταρίας το έχει.

(Εννοείται ότι πρέπει να έχουν εγκατασταθεί και κάποια προγράμματα από το site της HP (επίσημο site πλέον για τους drivers των Laptop της Compaq).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

Στον έναν Compaq που έχω (Armada), την κάνει μέσα από τα Windows την διαδικασία αυτή, στις ρυθμίσεις της μπαταρίας το έχει.

(Εννοείται ότι πρέπει να έχουν εγκατασταθεί και κάποια προγράμματα από το site της HP (επίσημο site πλέον για τους drivers των Laptop της Compaq).

 

α έφυγα εδώ και λίγους μήνες από ΗΡ (και μάλλον το μετάνιωσα) και δεν ήξερα ότι το ανανεώσανε.

 

Όσο για τη δειάρκεια της μπαταρίας, ΟΚ εγώ μιλούσα για περιορισμένη κατανάλωση και με εφαρμογές που επιτρέπουν στους επεξεργαστές mobile να δουλεύουν εως και στα 200Μhz.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DeathAngel

 

Ξέρει κανείς αν το calibration δουλεύει σε acer;

 

μόνο αν το έχει η acer στο site της στα downloads! Δεν σου συνιστώ να το πάρεις από άλλο pc!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας μπερδέψω, έχω την εντύπωση ότι το calibration έτσι τουλάχιστον όπως το κατάλαβα εγώ διαβάζοντας το βιβλίο οδηγιών, γίνεται πολύ απλά, αν αλλάζοντας τις ρυθμίσεις στα windows (διαχείρηση ενέργειας), ο υπολογιστής δεν πηγαίνει αυτόματα σε αδρανοποίηση όταν η μπαταρία σχεδόν αδειάσει, αλλά συνεχίζει να δουλεύει μέχρι κάποια στιγμή και απότομα να σβύσει εντελώς!! Ουσιαστικά δηλαδή επιτυγχάνεται πλήρες άδειασμα της μπαταρίας! Για να γίνει σωστά η διαδικασία, απαιτείται πλήρη φόρτιση, εκφόρτιση όπως περιγράψαμε και ξανά πλήρη φόρτιση! Αυτό γίνεται μόνο για να είναι σωστές οι ενδείξεις της μπαταρίας (χρόνος που απομένει και ποσοστά) και θα συμφωνήσω με αυτά που υπόθηκαν πριν, ότι δηλαδή δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας!! Επίσης ο κατασκευαστής συνιστά αυτή τη διαδικασία μόνο αν οι ενδείξεις δεν είναι σωστές ή η μπαταρία έμεινε εκτός υπολογιστή για περισσότερο από ένα μήνα!

Κάπου διάβασα όμως ότι δεν είναι καλό να αδειάσει εντελώς μια μπαταρία λιθίου και αναρωτιέμαι...

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...