Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν είμαι φοροτεχνικός, και από τα λίγα που διαβάζω, μάλλον απαγορεύεται κάτι να φορολογείται 2 φορές, οπότε ίσως για αυτό ονομάζεται το ένα τέλος καρτοκινητής και όχι φόρος. Δεν ξέρω αν βαραίνει ο ΦΠΑ το τέλος, αλλά η λογική λέει πως όχι. Εκτός του ότι αυτό μου δίνει να καταλάβω αυτό που λέει στο link που έχω παραθέσει σε προηγούμενη σελίδα ("Το τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας"), θα βλέπαμε διαφορά στο ποσό της ανανέωσης μετά την αλλαγή του ΦΠΑ. Από τη στιγμή που με 23% ΦΠΑ με 10€ είχες 8,93€ διαθέσιμα, και με 24% έχεις το ίδιο ποσό μάλλον δεν έχει να κάνει το ένα "χαράτσι" με το άλλο. Αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική εξήγηση, ή γνωρίζει πιο καλά λόγω ενδεχόμενης ενασχόλησης ας μας διαφωτίσει.
Link to comment
Share on other sites

Το καθαρό ποσό στην ανανέωση είναι 7,20

Το τέλος κινητής ειναι 0,12 Χ 7,20 =0,864

Επιβάλεται Φ.Π.Α πανω στο τέλος κινητής

0,864 * 1,24= 1,07 Άρα το τέλος κινητής είναι 1,07 μαζί με τον Φ.Π.Α.

και το υπόλιπο της ανανέωσης 7,20*1,24 = 8,93

 

Ας υποθέσουμε οτι ο Φ.Π.Α είναι 10 %

Το καθαρό ποσο είναι 8,116

τέλος κινητής 8,116 Χ 0,12 = 0,97392

0,97392 Χ 1,10 = 1,07 τιμή με Φ.Π.Α..

με μηδέν τα εκατό Φ.Π.Α

Αρχική τιμή 8,93 φόρος 1,07

Η σύντομη αυτή ανάλυση δειχνει ότι το τέλος κινητής είναι 1,07 ευρώ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ύψους Φ.Π.Α.

Να ξαναθυμίσω ότι στον πολαπλασιασμό ισχύει η αντιμεταθετική ιδιότητα άρα δεν έχει καμμία απολύτως σημασία αν πολαπλασιάσουμε πρώτα με 1,12 και μετά με 1,24 ή αν προτιμήσουμε να πολαπλασιάσομε πρώτα με 1,24 και μετά με 1,12. Κοντολογής δεν έχει σημασία αν το τέλος υπολογιστεί πριν τον Φ.Π.Α η μετά.

το τέλος κινητής (με τον Φ.Π.Α του ) είναι πάντα 10- 10/1,12

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να τροποποιήσω τη δημοσίευσή μου.

Κάθησα και διάβασα το link από το taxheaven στο σημείο που λέει για τα συμβόλαια, και νομίζω ότι κατάλαβα κάπως καλύτερα.

Στην ουσία θα γράψω τα ίδια με τον Vasileios αλλά το πάω ανάποδα που ίσως βοηθάει λιγάκι στην κατανόηση.

 

Για να το κατανοήσουμε πιο καλά, ας δούμε πρώτα τι γίνεται στο συμβόλαιο.

Ας πούμε ότι το πάγιο και η χρήση (χωρίς ΦΠΑ)είναι ένα συγκεκριμένο ποσό, π.χ. 25€

Παίρνουμε το 12% των 25€ που είναι 3€ και το προσθέτουμε, άρα έχουμε σύνολο 28€. Σε αυτό το ποσό μπαίνει και ο ΦΠΑ 24%, οπότε έχουμ 28*1,24=34,72€ τελικό ποσό λογαριασμού προς πληρωμή.

 

Με τον ίδιο συλλογισμό, ας το πάμε αντίστροφα. Μιας και είναι ακριβώς ίδιο το τέλος στα συμβόλαια μέχρι 50€(12%) μπορούμε να το υπολογίσουμε.

Έστω ότι Χ είναι ο αρχικός λογαριασμός χωρίς ΦΠΑ και τέλη και ότι το τελικό ποσό αν προστεθούν και αυτά θέλουμε να μας κάνει 10€.

Μπορούμε να φτιάξουμε την παρακάτω εξίσωση μέσω του τρόπου υπολογισμού που είδαμε ότι ισχύει :

(Χ + 0,12Χ)1,24=10 Κάνοντας τις πράξεις έχουμε

1,24Χ+0,1488Χ=10

Χ(1,24+0,1488)=10

Χ=10/1,3888

Άρα το Χ είναι ίσο με 7,20€ στρογγυλοποιημένο. Αυτό που λέγαμε, δηλαδή αν προσθέσεις και το ΦΠΑ βγαίνει το γνωστό 8,93€.

 

Παρατηρήσεις :

  • Έχει απόλυτο δίκιο τελικά ο Psylos. Αν δούμε τον τρόπο υπολογισμού, αφού αφαιρεθεί το τέλος, τελικά μπαίνει ΦΠΑ σε όλα.

  • Αν δεν γινόταν αυτό, και είχαμε ξεχωριστά την επιβολή του τέλους από το ΦΠΑ, το καθαρό ποσό(πάντα μιλάω για 10€ ανανέωση) θα ήταν 7,35€ αντί για 7,2. Δηλαδή μετά την ανανέωση θα βλέπαμε 9,12€ να προστίθενται στο υπόλοιπό μας. Απλά για να ξέρουμε τη διαφορά που έχει αυτό.

  • Με τα λίγα μαθηματικά που θυμάμαι, νομίζω πως παρατηρώντας την εξίσωση που έβαλα πιο πάνω, εξηγείται γιατί το ποσό της ανανέωσης δεν άλλαξε με την αλλαγή του ΦΠΑ. Απλά όσο είναι 12% θα είναι σταθερό το νούμερο που μένει. Με 23% φπα το "Χ" θα μας έβγαινε 7,26(αντί για 7,20), αλλά πολλαπλασιαζόμενο με 1,23 πάλι θα βγει 8,93.

  • Άσχετο με τα προηγούμενα, αλλά βλέπουμε πως η επιβάρυνση στο 10ρικο με την αύξηση του ΦΠΑ είναι περίπου 6 λεπτά. Αναλογικά όσο αυξήθηκαν τα πακέτα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως είσαι πάντα πιο εύκολα κατανοήσιμος από μενα.
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η αντιστάθμιση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/58d6922b0c98783933b13c1a3872f9c2.jpg

 

Άρα, τέρμα το 500ΜΒ με 5,04€.

 

Αν και η ανακοίνωση έλεγε για 6,10€ (ΚΑΙ ΟΧΙ 6€):

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40425&dateFrom=&dateUntil=

 

 

http://i65.tinypic.com/2ltislg.jpg

 

Γλιτωσαμε το 0,10€...Χα χα!!!:p

 

Άλλα ντ'άλλων:

Αντί για 500ΜΒ (με 6,10€) όπως έλεγε η ανακοίνωση

600ΜΒ με 6€.....ΟΚ.

 

Θέλω να δω το min "κάρτας" ανανέωσης ΑΝ θα πάει (όντως) 6€.......2 μέρες ακόμα...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1241

γιατι βλεπω κανονικα το surf and mail με το 5ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα γίνει κ με αυτό αύριο:

 

http://i64.tinypic.com/2dmh2d0.jpg

 

Πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ. Η πράσινη το παρέτεινε ως τέλη Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί τα βλέπω ακόμα ίδια τα πακέτα;;

 

[ATTACH]66196[/ATTACH]

Κι εγώ τα ίδια βλέπω ακόμα στην εφαρμογή του CU.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πια . Εξαφανίστηκαν τα πακέτα 3 και 5 ευρώ internet και ομιλίας . Τώρα πλέον μόνο με 6 ευρώ και κατ εξαίρεση το Napster με 5,04..

Για φτηνή λύση internet σε ένα tracker αυτοκινήτου που χρησιμοποιώ το CU combo 300 με 4 ευρώ και 30 ΜΒ.....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι στην ιστοσελίδα (του καρτοκινητού ) υπάρχουν ακόμα και στο 1252 υπάρχουν αλλά στο APP και την σελίδα του CU δεν υπάρχουν πια , Φαντάζομαι ότι γρήγορα θα τα βγάλουν και από το 1252..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόνο σε μένα φαίνονται τα νέα πακέτα πολύ καλύτερα από τα παλιά?
Link to comment
Share on other sites

τα βγάλαν και από το 1252

εγώ δεν τα θεωρώ καλύτερα . Από 1000ΜB με 5 ευρώ τώρα παίρνω 1.100 ΜΒ με 6 ευρώ, Θεωρητικά η τιμή ανά ΜΒ αυξήθηκε, θα έπρεπε να δίνει 1200 αναλογικά.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόνο σε μένα φαίνονται τα νέα πακέτα πολύ καλύτερα από τα παλιά?

Eξαρτάται πως το βλέπεις. Εγώ αγόραζα στους δικούς μου το CU talk a lot 600 με 5€ και έδινε 500' προς CU και 300' προς όλους τους άλλους με on line ενεργοποίηση. Με αυτόν τον τρόπο έβαζα στον κάθε έναν από 12€ ώστε να μείνουν 10€ καθαρά και περνούσαν 2 μήνες.

 

Πλέον βλέπω ότι δίνει 400' προς CU και 300' προς όλους με 6€. Άρα ελαφρώς λιγότερες παροχές με 1€ παραπάνω. Οπότε, καλύτερα δεν μπορώ να τα δω.

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται πως το βλέπεις. Εγώ αγόραζα στους δικούς μου το CU talk a lot 600 με 5€ και έδινε 500' προς CU και 300' προς όλους τους άλλους με on line ενεργοποίηση. Με αυτόν τον τρόπο έβαζα στον κάθε έναν από 12€ ώστε να μείνουν 10€ καθαρά και περνούσαν 2 μήνες.

 

Πλέον βλέπω ότι δίνει 400' προς CU και 300' προς όλους με 6€. Άρα ελαφρώς λιγότερες παροχές με 1€ παραπάνω. Οπότε, καλύτερα δεν μπορώ να τα δω.

Στο συλλογισμό σου, έχεις συμπεριλάβει και το online bonus των 100' προς όλους στο παλιό πακέτο, αλλά όχι στο νέο. 400' προς CU+400' προς όλους δίνει, μαζί με το online bonus. Εννοείται πως είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο γιατί ενώ στο site μου γράφει για 200+100 προς όλους στην εφαρμογή που μπήκα τώρα λέει 200+100+100.

Γενικά είναι καλύτερο, συμφωνώ. Ειδικότερα, για άτομα σαν τον πατέρα μου που δεν τα χρησιμοποιούν όλα από τα 300', απλά τους βάζει να πληρώνουν 1€ επιπλέον/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα θέσει ερώτημα πριν μερικές σελίδες.. γνωρίζει κάποιος αν έχει αφαιρεθεί το 1GB Δώρο Ίντερνετ , μετά από κάθε ανανέωση online σε Vodafone Καρτοκινητή (όχι CU) ? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα θέσει ερώτημα πριν μερικές σελίδες.. γνωρίζει κάποιος αν έχει αφαιρεθεί το 1GB Δώρο Ίντερνετ , μετά από κάθε ανανέωση online σε Vodafone Καρτοκινητή (όχι CU) ? Ευχαριστώ

Ναι, έχει αφαιρεθεί. Ίσχυε έως τις 30 Σεπτεμβρίου, ενώ τον Οκτώβριο δίνονταν μόνο 500 MB για 15 ημέρες, ώστε να συνηθίσουμε τις περικοπές (κάτι σαν τη σταδιακή διακοπή του καπνίσματος!). Τώρα δε δίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ πολύ. Άρα , τότες, για πιο λόγο πλέον να προχωρώ σε online αγορά χώρις κάποιο δέλεαρ?! Ναι... Γιατί , αν είναι να βγαίνει το ίδιο κόστος για την τσέπη μου τότε να πάρω κάρτα από το περίπτερο όπου θα μείνει και "κάτι" ώς κέρδος σε κάποιο συνάνθρωπο.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ πολύ. Άρα , τότες, για πιο λόγο πλέον να προχωρώ σε online αγορά χώρις κάποιο δέλεαρ?! Ναι... Γιατί , αν είναι να βγαίνει το ίδιο κόστος για την τσέπη μου τότε να πάρω κάρτα από το περίπτερο όπου θα μείνει και "κάτι" ώς κέρδος σε κάποιο συνάνθρωπο.

Είναι πιο εύκολο αν γίνεται online και αν η αγορά γίνει με πιστωτική κάρτα έχεις και κάποια επιστροφή από το πρόγραμμα επιβράβευσης της κάρτας σου. Τώρα αν εσύ θέλεις να πηγαίνεις βόλτα στο περίπτερο είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το αν συμφέρει ή όχι το on line, είναι υποκειμενικό. Για άλλον μπορεί να είναι δέλεαρ το bonus που υπήρχε. Για εμένα π.χ., πέρα από το bonus, είναι πιο εύκολο να ανανεώσω ηλεκτρονικά με λίγα κλικ από το να πάω στο περίπτερο.

 

Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το θες καρτοκινητό Vodafone, κάνε το CU που εξακολουθεί να ισχύει το just surf bonus(500MB με ανανέωση 10€/1GB με ανανέωση 20€).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ πολύ. Άρα , τότες, για πιο λόγο πλέον να προχωρώ σε online αγορά χώρις κάποιο δέλεαρ?! Ναι... Γιατί , αν είναι να βγαίνει το ίδιο κόστος για την τσέπη μου τότε να πάρω κάρτα από το περίπτερο όπου θα μείνει και "κάτι" ώς κέρδος σε κάποιο συνάνθρωπο.

 

Συμφωνω μαζι σου.

Το ιδιο 'παιχνιδι' παντου.

Να βαλουν τον κοσμο στο 'ηλεκτρονικο μαντρι', και αφου μπει ο κοσμος, μετα κοβουν το δελεαρ.

Συμφωνω, να παω να την παρω απο το περιπτερο, να στηριξω και τον περιπτερα της γειτονιας, δεν ειναι και τοσο κοπος πια, αφου και online δεν κερδιζεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...