Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα σύνδεση cu και πληρωσα 5€ για τη σιμ από την q και πληρωσα 25€ υποχρεωτικά για ανανέωση χρόνου..αυτά για τι είναι γιατί δεν μπήκαν στο cu app

 

Στάλθηκε από το Le 1 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως στην my Vodafone εφαρμογή δεν βλέπω να έχει γίνει καμιά αλλαγή.

Γιατί προφανως αγνοείς την ανακοίνωση της 5/10/2016 : *Η ημερομηνία εφαρμογής των τιμολογιακών αλλαγών, μετατίθεται για την 7η/11/2016 αντί για την 1η/11/2016

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40441&dateFrom=&dateUntil=

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε το CU , ούτε η άλλη που έλεγαν ότι θα καταργήσουν από Νοέμβρη το πακέτο 120ΜΒ με 3,02€, δεν το έκαναν (2/11/2016).

 

 

Έχω την απορία ΑΝ θα το κάνει αυτό τη Δευτέρα:

http://i66.tinypic.com/2is6ver.jpg

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το πακέτο των 200 λεπτών προς όλα τα δίκτυα είναι από τα βασικά.

Η wind, από 11/11 το κάνει στα 6ευρώ, δίνοντας επιπλέον 100ΜΒ. Η cosmote έχει το ίδιο ακριβώς πακέτο με τη wind και κρατάει επιπλέον το κλασσικό των 5ευρώ με μόνο τα 200 λεπτά.

Η vodafone είναι η μόνη που από 7/11 το πάει στα 6ευρώ, χωρίς να δίνει κάτι παραπάνω (βλ. wind) ή κάποια άλλη επιλογή (βλ. cosmote). Πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εξηγείτε αν δεχθείς ότι οι εταιρείες δεν είναι καρτέλ.
Link to comment
Share on other sites

Αν τη Δευτέρα που έρχεται (διάβαζε τι γράφω Mark, έτσι; Δευτέρα 7/11/2016 γράφω)....εφαρμοστεί αυτό απ'το CU:

http://i66.tinypic.com/2is6ver.jpg

 

Και ως το τέλος 2016 δεν εφαρμοστεί από τις άλλες 2

ΤΟΤΕ:

Ναι, δεν είναι καρτέλ..(που λέει ο λόγος)..!!

 

Δέχεσαι το στοίχημα Vasileios?

 

Αν ως το τέλος 2016 κάνουν 6€ την ελάχιστη ανανέωση και οι άλλες 2 ΤΟΤΕ: Είναι.....

 

Πάει; Δεν λέω "να γίνει απ'το 2017".....ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά τι είπες. Διάβασε κι εσύ τι απάντησα.

Λες ότι στο CU δεν κατήργησε κάτι από αρχές Νοέμβρη, και αναρωτιέσαι αν θα το κάνει από δευτέρα.

Και σου απαντάω ότι λογικά, με βάση αυτά που λέει στο link που έχει γίνει παράθεση στο προηγούμενο μήνυμα, εξηγεί την απορία σου. (δηλαδή ναι, μάλλον). Το μάλλον το βάζω γιατί έχουμε δει ορισμένες φορές πράγματα που ανακοινώθηκαν και δεν ίσχυσαν(όπως οι 28 μέρες των πακέτων).

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά τι είπες. Διάβασε κι εσύ τι απάντησα.

Λες ότι στο CU δεν κατήργησε κάτι από αρχές Νοέμβρη, και αναρωτιέσαι αν θα το κάνει από δευτέρα.

Και σου απαντάω ότι λογικά, με βάση αυτά που λέει στο link που έχει γίνει παράθεση στο προηγούμενο μήνυμα, εξηγεί την απορία σου. (δηλαδή ναι, μάλλον). Το μάλλον το βάζω γιατί έχουμε δει ορισμένες φορές πράγματα που ανακοινώθηκαν και δεν ίσχυσαν(όπως οι 28 μέρες των πακέτων).

 

Η 2η ανακοίνωση αφορούσε "τιμολογιακές" αλλαγές: Δεν ήταν η κατάργηση των 120ΜΒ με 3,02€ τέτοια ("τιμολογιακή"): Άλλωστε αναφερόταν ξεχωριστά (1η-1η) στην 1η ανακοίνωση.

 

Κι εγώ έχω αμφιβολία ΑΝ όντως θα το κάνει (ΟΛΑ αυτά):

Αν δω στην ανανέωση πχ με χρεωστική επιλογή μόνο 6€ (αντί για 5€) θα εκπλαγώ: Νομίζω ότι ειδικά αυτό δε θα το εφαρμόσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα προχωρήσει στο ελάχιστο 6ευρω

 

 

Για να δούμε αν θα αλλάξει καθόλου αυτό σε 4 μέρες από τώρα:

 

http://i66.tinypic.com/16ly6vm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν θα αλλάξει καθόλου αυτό σε 4 μέρες από τώρα:

 

http://i66.tinypic.com/16ly6vm.jpg

 

Μπορεί να το κρατήσει στα 5 στις ονλαιν ανανεώσεις και να το κάνει 6 σε ανανεώσεις από κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κρατήσει στα 5 στις ονλαιν ανανεώσεις και να το κάνει 6 σε ανανεώσεις από κατάστημα

 

εγώ πιστεύω ότι θα τα εφαρμόσει όλα κανονικά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το myvodafone . Δεν γίνεται . Μόνο να το ενεργοποιήσεις μπορείς αλλά πλέον ενεργοποιείται αυτόματα με την πρώτη χρήση.

Απενεργοποίηση μόνο μέσω της εξυπηρέτησης πελατών ή από κατάστημα.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40341&dateFrom=&dateUntil=

 

 

• Tο Daily Travel pack ενεργοποιείται αυτόματα σε όλους τους νέους και υφιστάμενους συνδρομητές καρτοκινητής & καρτοπρογράμματος

• To Daily Travel Pack ισχύει για 24 ώρες. Μετά την πάροδο του 24ώρου η υπηρεσία ανανεώνεται αυτόματα όταν ο συνδρομητής κάνει μια από τις παρακάτω ενέργειες (εξερχόμενη κλήση, SMS, Data) και μόνο για τις ημέρες που ο συνδρομητής χρησιμοποιεί το κινητό του στο εξωτερικό.

• Μετά την πάροδο των 24 ωρών ο υπολειπόμενος χρόνος ομιλίας, SMS και ΜΒ δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ή να μεταφερθούν στην επόμενη ημέρα.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=6611

 

 

Όντας κάτοικος εξωτερικού, δεν χρησιμοποιώ το ελληνικό μου CU. Συγκεκριμένα απλά κάνω ανανέωση 5€ ανά τρίμηνο. Πριν μια εβδομάδα ενεργοποίησα το ελληνικό μου νούμερο και έκανα μια κλήση σε ελληνικό νούμερο (η χρέωση πλέον είναι 0,062€/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις) και στο καπάκι μου έρχεται μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε αυτόματα αυτό το πακέτο που δεν είχα ιδέα για την ύπαρξή του. Επικοινώνησα με την Vodafone CU μέσω facebook ρωτώντας για ποιο λόγο μου ενεργοποίησαν αυτό το συγκεκριμένο πακέτο και μου απάντησαν σχεδόν αυτό που έκανα quote. Προφανώς το θεώρησα απατεωνιά διότι α) χρεώθηκα και β) μου διευκρίνισαν ότι αν ΔΕΝ το ήθελα το πακέτο θα έπρεπε να τους το πω :blink: . Οπότε θα έπρεπε να χρεωθώ ούτως ή άλλως την επικοινωνία γιατί απλά...μπορούν και κάνουν ότι θέλουνε. Θεωρώ τρομερά ανεπίτρεπτο το γεγονός της ενεργοποίησης του πακέτου χωρίς την συγκατάθεσή μου. Μπορώ να αναφέρω αρκετά παραδείγματα για ποιο λόγο στηρίζω αυτήν μου την άποψη.

 

ΥΓ: Μετά από καινούρια ερώτησή μου προς την εξυπηρέτηση CU μου ειπώθηκε ότι " Έχουμε προωθήσει αίτημα απενεργοποίησης και ελέγχου χρεώσεων για τη γραμμή"

 

ΥΓ2: Το παραπάνω αίτημα διεκπεραιώθηκε μόλις, μου πιστώθηκε το ποσό του travel pack (3,01€).

Edited by djalma
Ενημέρωση από CU
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Μήπως γνωρίζετε τι ενεργοποιούμε σε vodafone cu ώστε όταν τελειώσουν τα Mb τότε να κόβεται η σύνδεση και να μην χρεωθει 1€ /Μb για παραπέρα χρήση ; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Μήπως γνωρίζετε τι ενεργοποιούμε σε vodafone cu ώστε όταν τελειώσουν τα Mb τότε να κόβεται η σύνδεση και να μην χρεωθει 1€ /Μb για παραπέρα χρήση ; Ευχαριστώ.

 

δεν υπαρχει κατι, το μονο προχειρο που μπορω να σου πω ειναι να εχεις υπολοιπο κατω απο ενα ευρω για να μην σε χρεωσει , επισης υπαρχουνε εφαρμογες ή μεσω του κινητου να ορισεις την χρηση σου και οταν τελειωσει ογκος να κλεισει το ιντερνετ .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έλεος πια με την ειδοποίηση για τα mb κάθε δέκα ποστ και η ίδια ερώτηση.υπαρχει σαφής δυνατότητα μέσω του Android να καθορίσεις το όριο και χρήσης και προειδοποίησης.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Μήπως γνωρίζετε τι ενεργοποιούμε σε vodafone cu ώστε όταν τελειώσουν τα Mb τότε να κόβεται η σύνδεση και να μην χρεωθει 1€ /Μb για παραπέρα χρήση ; Ευχαριστώ.

 

Το απαράδεκτο 1,03€/1ΜΒ που έκοψε η πράσινη με το myinternet, και τερμάτιζε το υπόλοιπο € σε msec,

δεν ίσχυε ποτέ στην κόκκινη:

http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-internet/surf-email-100/

 

"Σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα MB του πακέτου ισχύουν οι χρεώσεις του Internet Όλη μέρα.

η χρέωση του 1,01€ για τα πρώτα 15ΜΒ. Στη συνέχεια, θα χρεώνεσαι 1,01€ για κάθε 50ΜΒ."

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η αντιστάθμιση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/58d6922b0c98783933b13c1a3872f9c2.jpg

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η αντιστάθμιση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/58d6922b0c98783933b13c1a3872f9c2.jpg

 

εχει βγαλει δελτιο τυπου η vodafone για αυτες τις αλλαγες; προφανως εφαρμοσε οτι ειχε και η cosmote στα καρτοκινητα της , για να δουμε τι ακριβως προστεσε και τι απο 7/11 , ναι μεν εχουμε δει τις αλλαγες αλλα ακομα περιμενουμε να δουμε τι τελικα εφαρμοσε με αυτο το μυνημα που εστειλε! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που γράφει εδώ το τέλος καρτοκινητής επιβάλλεται προ του ΦΠΑ.

 

 

 

Για τον ακριβή υπολογισμό λοιπόν, αρκεί να διαιρέσουμε το 10 που κοστίζει η κάρτα με το 1,12. Το πηλίκο της διαίρεσης είναι 8,928571428571429 ή 8,93€ στρογγυλοποιημένο.

 

Πρακτικά δεν έχει νόημα να μπλέξουμε το ΦΠΑ με το τέλος καρτοκινητής. Όσο είναι 12% το τέλος, στα 10€ κάρτας θα μένουν πάντα 8,93€ υπόλοιπο, όσο και να είναι ο ΦΠΑ.

 

Σόρρυ που επανέρχομαι αλλά τα έχουν μπερδέψει τόσο πολύ που δεν βγαίνει καθόλου νόημα. Εν τέλει αυτός που είχε πει ότι είναι θέμα marketing έχει δίκιο. :wacko:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσω να το πω λίγο διαφορετικά. Όταν πωληθεί μια κάρτα των 10€, πρέπει η εταιρεία να πληρώσει στο κράτος 2,8€(1,03€ το τέλος καρτοκινητής και 1,73€ το φπα). Το 1,03€ το έχει κάνει εξ αρχής, αφού μετά την ανανέωση έχεις υπόλοιπο 8,93€.

 

Από το κόστος του πακέτου που θα ενεργοποιήσεις(ή της χρήσης εκτός πακέτου από κλήσεις,sms κλπ) σου κρατάει το φπα για να μαζέψει το 1,73€ που έδωσε.

 

Αν σε βοηθάει περισσότερο, πες ότι αντί για 8,93€ με την ανανέωση, έχεις 7,20€ και τα πακέτα είναι χωρίς φπα. Για παράδειγμα αυτό των 5,04€ κοστίζει 4,07€. Οπότε αντί για 7,20 και 4,07, έχεις 8,93 και 5,04 με το φπα.

 

Αν εσύ ανανεώσεις με 10€ και δεν χρησιμοποιήσεις το υπόλοιπο εντός 3 μηνών πια και το χάσεις, στην ουσία η εταιρεία θα έχει κέρδος 7,2€(αφού τα 2,8€ θα τα έχει πληρώσει στο κράτος ήδη).

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν κολλάει;

-ότι το τέλος κινητής μπαίνει πριν τον φπα

-το τέλος υπολογίζεται στα 10€ (μετά τον φπα; )

ή δες το ανάποδα ότι δηλαδή το τέλος κινητής υπολογίζεται επί της αξίας υπολοίπου χρόνου ομιλίας (8,93€) που σου δίνει, με το οποίο υπόλοιπο αγοράζεις πακέτα ή ισχύει τιμοκατάλογος με ενσωματωμένο φπα. :wacko:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ατελείωτα χρόνια τώρα ο ένας φόρος βαρύνει τον άλλο φόρο. Από όταν ακόμα δεν υπήρχε τέλος κινητής στα καρτοκινητά, παρά μόνο στα συμβόλαια, εκεί το τέλος έμπαινε στις καθαρές τιμές και μετά όλα έπαιρναν την αύξηση του ΦΠΑ. Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται έτσι γίνεται σίγουρα κοντά στα 15 χρόνια τώρα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...