Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς παιδιά δεν έχω καταφέρει τίοπτα.Δοκιμάζω με τον διακόπτη κλειστό και ανοιχτό,με το joystick προς τα πάνω αλλά τίποτα.Να μας πει κάποιος που το έχει κάνει πως ακριβώς γίνεται.

 

Αν κατάλαβα καλά γίνεται ώς εξής:

Βάζεις τη γραφίδα στην τρύπα που είναι για το soft reset και πατάς συνεχόμενα.

Ταυτόχρονα σπρώχνεις τον μοχλό του joystick προς τα επάνω.

Μετά τα αφήνεις όλα μαζί και κάνει hard reset.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παίδες την βρήκα τη λύση.Πατάς προς τα επάνω το joystick και ταυτόχρονα πατάς το reset.Τα κρατάς πατημένα μαζί γιά 1 λεπτό και μετά αφήνεις ΜΟΝΟ το reset.Το joystick ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να το κρατάς πατημένο μέχρι να δείξει Windows Mobile.Τότε το εργαλείο γίνεται ξανά καινούργιο.

Ευχαριστώ όλους και εύχομαι Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Έβαλα στο 350 το Dest,τους χάρτες όλα καλά.Τώρα όμως θέλω να κάνω backup στην κάρτα ώστε αν γίνει κάτι να το επαναφέρω αμέσως.Δεν μπορώ όμως να βρώ πως γίνεται.Το δικό μου (Loox 610) έχει ένα πρόγραμμα FSC Backup το οποίο το Mio δεν έχει.Μήπως ξέρει κανείς πως θα το κάνω;

Eπίσης το Loox εμφανίζει και στο Active Sync δυνατότητα backup ενώ το Mio όχι.

 

Υ.Γ. Τελικά γιά το Hardware reset έχει οδηγίες μέσα στα Windows:Κρατάμε πατημένο προς τα πάνω το joystick και πατάμε και αφήνουμε το μπουτονάκι software reset μέχρι να μπουτάρει και μπαίνει στη διαδικασία του reset.

 

Ευχαριστώ όλους.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Έβαλα στο 350 το Dest,τους χάρτες όλα καλά.Τώρα όμως θέλω να κάνω backup στην κάρτα ώστε αν γίνει κάτι να το επαναφέρω αμέσως.Δεν μπορώ όμως να βρώ πως γίνεται.Το δικό μου (Loox 610) έχει ένα πρόγραμμα FSC Backup το οποίο το Mio δεν έχει.Μήπως ξέρει κανείς πως θα το κάνω;

Eπίσης το Loox εμφανίζει και στο Active Sync δυνατότητα backup ενώ το Mio όχι.

 

Υ.Γ. Τελικά γιά το Hardware reset έχει οδηγίες μέσα στα Windows:Κρατάμε πατημένο προς τα πάνω το joystick και πατάμε και αφήνουμε το μπουτονάκι software reset μέχρι να μπουτάρει και μπαίνει στη διαδικασία του reset.

 

Ευχαριστώ όλους.

 

Υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτό που ζητάς, δυστυχώς δεν έχω βρεί κανένα free:(

Ψάξε ας πούμε για το SPB BACK UP:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια καλά σε όλους...

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα p550..

Ενας Φίλος πήρε το G100 με το destinator και μου λέει να το πάρω εγώ σκέτο και θα περάσουμε το δικό του προγραμμα και θα δουλευει ρολόι. Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προγραμμα που κανει για πι σι Πως θα το κανω να κατσει και στο MIO μου? Το προγραμμα ειναι το magelan

 

Ξέρει μήπως κανείς το site της εκκλησίας που θέλω να κατεβάσω κάτι καντήλια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, πρόσφατα αγόρασα το mio P550 και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν εγκαθιστώ το Destinator 6 στην καρτα μνήμης το πρόγραμμα και o χάρτης φορτώνουν πολύ αργά (δηλ, για ένα recalculate μπορεί να κάνει και 15 sec) Εγκαθιστώντας τα πάντα στην κεντρική μνήμη το πρόβλημα λύνεται αλλά δεν μου φένεται πολύ φυσιολογικό. είναι δυνατόν η σύνδεση της μνήμης με τη συσκευή να είναι τόσο αργή σε μία σχετικά καινούρια συσκευή; Μήπως φταίει η μνήμη που χρησιμοποιώ; είναι η transcent SD 2GB 150X

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, πρόσφατα αγόρασα το mio P550 και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν εγκαθιστώ το Destinator 6 στην καρτα μνήμης το πρόγραμμα και o χάρτης φορτώνουν πολύ αργά (δηλ, για ένα recalculate μπορεί να κάνει και 15 sec) Εγκαθιστώντας τα πάντα στην κεντρική μνήμη το πρόβλημα λύνεται αλλά δεν μου φένεται πολύ φυσιολογικό. είναι δυνατόν η σύνδεση της μνήμης με τη συσκευή να είναι τόσο αργή σε μία σχετικά καινούρια συσκευή; Μήπως φταίει η μνήμη που χρησιμοποιώ; είναι η transcent SD 2GB 150X

 

Μια χαρά είναι η μνήμη που έχεις.

Αλλά και τα 15sec για επανυπολογισμό δεν είναι και δραματική καθυστέρηση.

Βέβαια, από τη main memory πάντα όλα λειτουργούν ταχύτερα:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ddr2 η αλήθεια είναι ότι παρολές τις καθυστερίσεις από τη μνήμη το χρησιμοποιώ πολύ και χωρίς προβλήματα ως προς την χρηστικότητα. Απλά ήθελα να μάθω αν είναι κάτι το φυσιολογικό ή φταίει η μνήμη η συσκευή η κάτι άλλο. Έχω καταλήξει πάντως στο εξής config: το πρόγραμμα στην κεντρική ώστε να φορτώνουν γρήγορα τα menu και τον/τους χάρτες στη κάρτα μνήμης με μόνο πρόβλημα να άργει καμιά φορά να φορτώσει τα ονόματα των δρόμων και τη διαδρομή...;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, πρόσφατα αγόρασα το mio P550 και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν εγκαθιστώ το Destinator 6 στην καρτα μνήμης το πρόγραμμα και o χάρτης φορτώνουν πολύ αργά (δηλ, για ένα recalculate μπορεί να κάνει και 15 sec) Εγκαθιστώντας τα πάντα στην κεντρική μνήμη το πρόβλημα λύνεται αλλά δεν μου φένεται πολύ φυσιολογικό. είναι δυνατόν η σύνδεση της μνήμης με τη συσκευή να είναι τόσο αργή σε μία σχετικά καινούρια συσκευή; Μήπως φταίει η μνήμη που χρησιμοποιώ; είναι η transcent SD 2GB 150X

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει...

 

 

Εγω με Mio 350 (ιδιο μηχάνημα ειναι ουσιαστικά) και Destinator στην κυρια μνημη

+ χάρτη στην κάρτα μνήμης ATP MMC 200x δεν εχω τέτοιο πρόβλημα. Δοκίμασέ το έτσι, μήπως δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ddr2 η αλήθεια είναι ότι παρολές τις καθυστερίσεις από τη μνήμη το χρησιμοποιώ πολύ και χωρίς προβλήματα ως προς την χρηστικότητα. Απλά ήθελα να μάθω αν είναι κάτι το φυσιολογικό ή φταίει η μνήμη η συσκευή η κάτι άλλο. Έχω καταλήξει πάντως στο εξής config: το πρόγραμμα στην κεντρική ώστε να φορτώνουν γρήγορα τα menu και τον/τους χάρτες στη κάρτα μνήμης με μόνο πρόβλημα να άργει καμιά φορά να φορτώσει τα ονόματα των δρόμων και τη διαδρομή...;)

 

Θα σου πρότεινα να τα βάλεις όλα στην κεντρική, εκτός και αν έχεις έλλειψη χώρου βέβαια.

Ετσι όπως το λες είναι σα να σπάς το πρόγραμμα στη μέση.

Η κάρτα το καθυστερεί(σε σχέση με την κεντρική), και μαζί όλο το πρόγραμμα

καθυστερεί(ή μπορεί και να ψιλοκολλάει).

Πάντως, αν σου δουλεύει καλά, μην σε βάζω σε σκέψεις και φασαρίες...ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φασαρία δεν είναι άφου όσο ψάχνεις τόσα περισσότερα μαθαίνεις:) Αρχικά πριν πάρω την κάρτα όλα στην κεντρική ήταν και πήγαινε άψογα. Κυρίως ο προβληματισμός μου είναι τι γίνεται όταν θα χρειαστώ κάποιο χάρτη για άλλη χώρα που δεν θα χωράει στη κεντρική μνήμη και δεν θα θέλω να τον κόψω κιόλας :D thanx πάντως αφού είναι φυσιολογικό ισύχασα κάπως
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ο προβληματισμός μου είναι τι γίνεται όταν θα χρειαστώ κάποιο χάρτη για άλλη χώρα που δεν θα χωράει στη κεντρική μνήμη και δεν θα θέλω να τον κόψω κιόλας :D

 

E, γι αυτό υπάρχουν και οι κάρτες μνήμης:D

Αναγκαστικά τότε, αφού δεν θα έχεις άλλη επιλογή

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

stark δηλαδη το recalculate σου είναι περίπου το ίδιο σε χρόνο όταν και ο χάρτης είναι στην κεντρική; και εγώ όπως τα έχεις και εσύ τα χω βάλει αλλά κάτι καθυστερίσεις τις έχει ο χάρτης, λες να είναι αργή η μνήμη;
Link to comment
Share on other sites

stark δηλαδη το recalculate σου είναι περίπου το ίδιο σε χρόνο όταν και ο χάρτης είναι στην κεντρική; και εγώ όπως τα έχεις και εσύ τα χω βάλει αλλά κάτι καθυστερίσεις τις έχει ο χάρτης, λες να είναι αργή η μνήμη;

 

Ναι, ο χρονος μου φανηκε ιδιος. Πραγματικά πολύ μικρός για επανυπολογισμό διαδρομής.

 

Τα μονο μικροπροβληματα που έχω με το dest 6.1 ειναι αυτά που έχουν πάνω κάτω όλοι με το *****ed version (κι όχι μόνο). 1) οτι μια στις τοσες φαίνεται να χάνονται τα ονόματα των δρόμων από το χάρτη, 2) μια μικρή απόκλιση 10-20 μέτρων απο το πραγματικό σημείο - αυτό όμως από όσο ξέρω είναι πρόβλημα γενικά του προγράμματος. Ολα αυτα εχουν αναφερθει και στην NGI φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα είναι ότι με το spb bench βγαίνει ποιο γρήγορη η κάρτα μνήμης στo read/write :rolleyes:

Εγω έχω την έκδοση 6.0.0.24556 πάντως δεν νομίζω να φταίει αυτό είναι καθαρά θέμα αργού φορτοματος σε τι μπορεί να φταίει το πρόγραμμα...τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά!:)

Paidia geia sas. Exw ena Mio P550 kai parousiazetai to idio problhma. Enw syndeetai kanonika mesw tou Active Sync 4.1 me ton ypologisth, meta apo ligo xanei apo mono tou thn syndesh toy. Gnwrizei kapoios an yparxei kati pou mporoume na kanoume gia na mhn symbainei auto?

Link to comment
Share on other sites

Paidia geia sas. Exw ena Mio P550 kai parousiazetai to idio problhma. Enw syndeetai kanonika mesw tou Active Sync 4.1 me ton ypologisth, meta apo ligo xanei apo mono tou thn syndesh toy. Gnwrizei kapoios an yparxei kati pou mporoume na kanoume gia na mhn symbainei auto?

 

Επίσης και εγώ τα ίδια και ψάχνομαι να το λύσω.... και με την 4.2 τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και εγώ τα ίδια και ψάχνομαι να το λύσω.... και με την 4.2 τα ίδια

kalh xronia paidia

opos anefere k o Pompodektakias 3 selides prin, allazontas th timh sto registry ftiaxnei k auto, toulaxiston se emena epaikse, 3 ores sundedemeno den exase ka8olou th sundesh

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μη βαράτε, αλλά μήπως η υποδοχή που μπαίνει το βύσμα έχει κάποιο πρόβλημα?:worry:και γι αυτό χάνει την σύνδεση με το AS?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μηπως γνωριζει καποιος το τροπο να συνδεσω το Μιο550 με το Ιντερνετ.Εχω adsl και Microsoft ActiveSync 4.2 και δεν μπορω με τιποτα:cry: :cry: !

Ευχαριστω!

:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...