Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ηθελα την βοήθεια κάποιου. Εχω το 550 και απο εχθές δεν μου εμφανιζει το εικονιδιο του wi-fi μονο του bluetoοth,εψαξα και μέσα στο connections και με πετάει στο wireless manager το οπιο μου εμφανίζει μονο το bluetooth... τι μπορώ να κάνω τώρα???????

 

Θα σε συμβούλευα να κάνεις hard-reset, κλείσε το P550 με το μικρό διακοπτάκη κάτω, περίμενε 7-8 δευτερόλεπτα, βάλτο στο ρεύμα και κάνε επανεκκίνηση. Windows είναι, τι περιμένεις....

 

Προσφατα αγόρασα το ΜΙΟ350 Το πρόβλημα που έχω με το Μιο είναι ότι το GPS καθυστερεί την αποτύπωση της θέσης μου περίπου 10 sec , δηλαδή στο δρόμο βρίσκομαι 200 μέτρα πιο μπροστά από ότι μου δείχνει το dest. Έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα?

 

Νομίζω είναι θέμα σχεδιασμού των Mio P350 και P550. Όταν ενεργοποιώ το Destinator 6/7 ή ακόμα και το iGo MyWay Plus 2007, έχοντας βγει από το σπίτι/γκαράζ, περνάνε και 5 λεπτά μέχρι να λοκάρει σε 7-8 δορυφόρους και να δώσει στίγμα.

 

ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ τώρα, αυτή η καθυστέρηση που αναφέρεις είναι δεδομένη και με τη δική μου χρήση (έχασα εξόδους λόγω αυτής της μικρής "απόκλισης") και δεν ξέρω αν είναι θέμα (α) κεραίας GPS στο Mio ή γενικώς στα PDA ή (β) θέμα σχεδιασμού του software καθαυτού. Πάντως, υπάρχει. Λύση; Μην πας πάνω από 60χλμ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

10 sec είναι πάρα πολλά.. Μήπως εννοείς κάτι λιγότερο.. Πάντως καλό είναι να μην στηρίζεσαι στις φωνητικές νετολές αλλά να κοιτάς και τον χάρτη και να υπολογίζεις που σου λέει να στρίψεις. Εγώ έχω κινηθεί κυρίως επαρχία και ΔΕΝ παρατήρησα τέτοια απόκλιση. Άντε 1-2 sec. 10 που λες εσύ είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη απόκλιση.:shock:Το μόνο λάθος του destinator είναι που λέει σε 200 μέτρα στρίψτε δεξιά και στην πραγματικότητα αυτό είναι 50-100 μέτρα μακριά..:kitty: Οποτε ακούω 200 μέτρα ξέρω ότι είναι 50-100 :O
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

10 sec είναι πάρα πολλά.. :O

 

Είναι όντως 10 και όχι μόνο στο destin. αλλά και σε άλλο πρόγραμμα ναυτικού χάρτη που σημαίνει ότι είναι πρόβλημα του ΜΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγόρασα το ΜΙΟ350 Το πρόβλημα που έχω με το Μιο είναι ότι το GPS καθυστερεί την αποτύπωση της θέσης μου περίπου 10 sec , δηλαδή στο δρόμο βρίσκομαι 200 μέτρα πιο μπροστά από ότι μου δείχνει το dest.Έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα?

 

Themis τα 10s που αναφερεις ειναι χοντρο λαθος και το mio 350/550 διακρινεται για την ικανοποιητικη του ακριβεια στο στιγμα (για τα λεφτα του).

 

Οποτε ειτε εχει καποιο προβλημα το mio σου ειτε εχεις κανει λαθος ρυθμισεις. Επισης καλο ειναι οταν τρεχει το dest να μην εχεις και αλλα προγραμματα ανοιχτα (φανταζομαι ξερεις οτι στα ppc οταν κλεινεις ενα προγραμμα δεν κλεινει τελειως αλλα μπαινει σε αναμονη).

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το Μιο 550 (δεν το σκέφτομαι δηλ. μόνο, θα το αγοράσω :p) Απλώς ήθελα να σας ρωτήσω για την memory card. Απο ότι διάβασα παίρνει SD card. Μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιες SD cards οι οποίες τρέχουν πιο γρήγορα από τις απλές. Ξέρει κανείς ποιες είναι αυτές? Παραπέμψετέ με, αν μπορείτε, σε κάποιο site να πάρω μια ιδέα... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι προβληματισμένος (για να μην πω σκασμένος) γιατί το ΜΙΟ P350 που αγόρασα μόλις την περασμένη βδομάδα ανακάλυψα ότι δεν διαθέτει WiFi (δυστυχώς κατόπιν εορτής). Αυτά παθαίνουν οι όχι και τόσο εξοικειωμένοι με την τεχνολογία και ενημερωμένοι καταναλωτές. Τώρα τι επιλογές έχω; Μπαίνω μέσα στο μενού connections>network cards και μου βγάζει έναν κατάλογο network adapters. Και μετά τι; Μπορώ να εφοδιάσω το MIO P350 με κάποια τέτοια κάρτα ώστε να μπορεί να μπαίνει στο Internet ασύρματα;

Ευχαριστώ πολύ:confused:

Link to comment
Share on other sites

kalispera

molis mou efere enas filo ena mio 350 kai prospa8o na bro an pernei ellinika windos.iparxei tetia dinatotita???:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ SKYPE ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΜΙΟ550?, ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ, ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΝ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, αφού θυμήθηκα (από το προηγούμενο μήνυμα) ότι το MIO P350 δεν έχει και ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο. Αν υπάρχει καμιά λύση και σε αυτό το ζήτημα heeeeelp!!!
Link to comment
Share on other sites

Για σας που έχετο 350 και θέλετε wifi υπάρχει SD WiFi (δυστυχώς δεν έχει ΚΑΙ μνήμη είναι μόνο Wifi). To interface λέγετε SDIO (google SDIO WiFi). Να μια στα 32€ να μια άλλη (β/γ) Spectec SDW-821 SD WiFi Card

ΔΕΝ την έχω δοκιμάσει :!: δεν ξέρω αν δουλεύει,:!: υπάρχουν πολλές τέτοιες και κάποιες ΜΕ ΜΝΗΜΗ (να μία) κάποια ισως θα δουλεύει.:p: Καλό ψάξιμο.

Ελληνιkα WM για το 550 350 ΔΕΝ υπάρχει, αλλά υπάρχει πρόγραμμα εξελληνισμού των ΜΕΝΟΥ μονο (όχι όλα τα πιο πολλά) τα help πχ παραμένουν στα αγγλικά. Δεν θυμάμαι πιο google it. ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει :!:

Πληκτρολόγια ελληνικά υπάρχουν άπειρα και freeware Απλά google it (greek keyboard for WM5) , ή ψάξτε αυτό το φορουμ:rolleyes:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το Μιο 550 (δεν το σκέφτομαι δηλ. μόνο, θα το αγοράσω :p) Απλώς ήθελα να σας ρωτήσω για την memory card. Απο ότι διάβασα παίρνει SD card. Μου είπαν ότι υπάρχουν κάποιες SD cards οι οποίες τρέχουν πιο γρήγορα από τις απλές. Ξέρει κανείς ποιες είναι αυτές? Παραπέμψετέ με, αν μπορείτε, σε κάποιο site να πάρω μια ιδέα... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Ξέρει κάποιος να μου πει για την memory card που λέω παραπάνω? Ποιες είναι αυτές που λένε πως τρέχουν πιο γρήγορα? Help plz είμαι στην αναμονή της αγοράς του Mio P550 για αυτόν τον λόγο. Thnx

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει για την memory card που λέω παραπάνω? Ποιες είναι αυτές που λένε πως τρέχουν πιο γρήγορα? Help plz είμαι στην αναμονή της αγοράς του Mio P550 για αυτόν τον λόγο. Thnx

 

Pare mia transcent 150x 2Gb kai tha eisai mia xara..

Link to comment
Share on other sites

kαι μια 512 ειναι μια χαρά.. δεν θα την γεμίσεις με τίποτα. Εγώ έχω μια 2γβ x150 και κάθετε. Παρε από την http://www.eml.gr (microland) μία 1gb SD x150 που δεν την γεμίζεις με τιποτα (το x150 ειναι η γρήγορη, αλλά και x80 να είναι θα είναι πάλι σφαίρα)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Είναι φορτισμένο πλήρως και κάποιες φορές, η τρίτη σήμερα, την επόμενη ημέρα δεν ανοίγει επειδή η μπαταρία είναι άδεια.

Να σημειώσω ότι

- δεν τρέχει κανένα πρόγραμμα στο background

- από τον Μάιο που το έχω δεν έχει παρουσιάσει ξανά κάτι τέτοιο.

- Το έχει εμφανίσει τον τελευταίο μήνα 3 φορές, το βράδυ κλείνει με μπαταρία στο 95%-100% και το μεσημέρι της επόμενης δεν ανοίγει (ούτε με soft reset)

- Το έχει κάνει με φόρτιση και από το usb καλώδιο αλλά και με τον φορτιστή.

- δεν είναι επαναλαμβανόμενο φαινόμενο, 7-8 φορτίσεις το τελευταίο 30ημερο το έκανε στις 3, τις υπόλοιπες είχε την φυσιολογική απώλεια ρεύματος.

 

Υπάρχει καμιά πρόταση ή προηγούμενη εμπειρία από κάποιον;

Το service φυσικά είναι η τελευταία λύση και ναι, είναι σε εγγύηση, η οποία είναι 2 έτη από την ημερομηνία αγοράς του.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κατατοπίστικα κάπως! Είμαι κάπως αρχάρια στην τεχνολογία...αλλά μαθαίνω :p Πήραμε smartphone, τώρα θα πάρω και το PDA ...μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έκανα και εγώ την κίνηση να αγοράσω το ΜΙΟ 350 αλλα μάλλον σύντομα θα το αλλάξω με το 550.

Μια ερώτηση μόνο γιατι ψάχνωντας χάθηκα σε τόσες σελίδες... Πως μπορώ να έχω Ελληνικό μενού στα Windows mobile? που θα βρώ το πρόγραμμα εξελληνισμού των ΜΕΝΟΥ που αναφέρετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη της παρέας για τις άμεση, ολόσωστη και αποτελεσματική βοήθεια σχετικά με τις SD κάρτες WiFi για το MIO P350. Ελπίζοντας ότι μπορώ να βοηθήσω και εγώ λίγο ενημερώνω ότι για το MIO P350 βρήκα στο google το πρόγραμμα υποστήριξης και εξελληνισμού των WM5 (http://pocket-pc-software.penreader.com). Το κατέβασα σε δοκιμαστική (αλλά πλήρη μορφή) μορφή και είδα ότι κάθεται μια χαρά στο MIO P350. Μου έδωσε ελληνικό πληκτρολόγιο, σημαντικό ιδιαίτερα όταν έχεις εγκατεστημένο και κάποιο dictionary (Gr-En). Το μόνο κακό είναι ότι την επόμενη μέρα έσκασα 45 ευρώπουλα για το registration key. Το έχω όμως νόμιμο και με δυνατότητες updates.

Αυτά τα ολίγα. Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ!!!

ΥΓ. Την κάρτα SD για Wi-Fi δεν την αγόρασα ακόμα. Μόλις τη δοκιμάσω θα έχετε νεώτερα.

Χαιρετισμούς:)

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή μία συζήτηση που είχα, αν κάποιος θέλει δωρεάν ελληνικό πληκτρολόγιο μεταξύ άλλων μπορεί να δοκιμάσει αυτό της tranexp

Εγώ έχω ένα άλλο (δεν θυμάμαι πως το λεν) αλλά και αυτό καλό φαίνεται.. :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

:D Εμένα με βόλεψε η λύση του φίλου μας του sokrapi πάντως...

όσο για το προβληματάκι που αντιμετώπισε την επόμενη μέρα... Το yahoo είχε την λύση ανέξοδα! :p

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μία ευτυχής κάτοχος του P550. Διάβασα σε κάποιες σελίδες πιο πίσω για το "active sync" και την απενεργοποίησή του. Εκανα τη διαδικασία και από τότε δεν έχει ξανασυνδεθεί το pda με τον υπολογιστή. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μία ευτυχής κάτοχος του P550. Διάβασα σε κάποιες σελίδες πιο πίσω για το "active sync" και την απενεργοποίησή του. Εκανα τη διαδικασία και από τότε δεν έχει ξανασυνδεθεί το pda με τον υπολογιστή. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

 

Me tin diadikasia pou perigrafetai parapanw apenergopoieis tin aftomati ekinisi tou activesync..Afto simainei oti otan thes na sindeseis to pda me to pc tha prepei na anoigeis to activesync moni sou..

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ΄έχουν ακούσει η MITAC ανακοίνωσε έιδη τους αντικαταστάτες των 350 και 550 και δεν είναι άλλα από τα Mio 360 και 560

Να γιατί δεν διατίθετε αναβάθμηση σε WM 6 για τα 350 550 μας. Μικρές διαφορές κυρίως αισθητικές.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Me tin diadikasia pou perigrafetai parapanw apenergopoieis tin aftomati ekinisi tou activesync..Afto simainei oti otan thes na sindeseis to pda me to pc tha prepei na anoigeis to activesync moni sou..

 

Μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο απλό. Οταν ανοίγω το active sync τότε μου ζητάει να κάνω την εγκατάσταση του active sync στο Desktop. Αλλά εκεί έχω τα vista που έχουν κακιώσει στο pda και δεν θέλουν να το αναγνωρίσουν. οταν έψαξα να βρω το active sync για τα vista τότε βρήκα αυτό :

Note: Microsoft ActiveSync works only with Windows XP SP2 or earlier. If you have Windows Vista, your synchronization settings will be managed through the Windows Mobile Device Center.

 

Το κατέβασα το εγκατέστησα αλλά δεν βλέπω να γίνεται σύνδεση και η ένδειξη στο pda είναι πάντα με "χ"

 

Μετά από αυτό κατέβασα και το active sync για τα xp και το εγκατέστησα στο laptop που έχω xp. Αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ο υπολογιστής αντιλαμβάνεται ότι έχει συνδεθεί μία άγνωστη συσκευή, την οποία όμως δεν μπορεί να ανγνωρίσει και το active sync δείχνει ότι δεν υπάρχει τίποτα συνδεδεμένο και στον υπολογιστή αλλά και στο pda.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως θα ενεργοποιήσω πάλι το active sync να λειτουργεί αυτόματα μήπως και καταφέρω κάτι?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...