Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω κατεβάσει την MioP550-Osc260AR05_P09 (για να την έβαζα στο 350 αλλά δε δοκίμασα τελικά). Αν δεν τη βρεις απο πουθενά αλλού, πες αν είναι να στη στείλω mail ή να την ανεβάσω πουθενά

 

Efxaristw nikthanos alla tin exw afti..Mou eipan oti exei vgei R11 kai psaxnw na tin vrw..Efxaristw pantws..:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@ελα002 Για μεγαλύτερη αυτονομία, υπάρχουν λύσεις σαν κι αυτη:

http://www.gpsforless.co.uk/product_details.php?id=4143

Ουσιαστικά μια εξωτερική μπαταρία που συνδεεται με το μιο με usb.

Ή μπορεις να φτιάξεις και μόνος σου με ένα κουτί με 4 ΑΑ μπαταρίες που να τις συνδεεις με καλωδιο στο μιο, πουλανε και στο ebay καποια ετοιμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για διευκρινιστε μου αν μπορειτε:

ειμαι κατοχος ενος 550εδω και 5ημερες και απο οτι διαβαζω και διαπιστωνω στη διαρκεια μπαταριας για παραδειγμα το ανοιξα σημερα το πρωι με 100 τις 100 και τωρα στις 16:00 ειναι στο 40 τα εκατο αμν απελπισια ειναι σωστα η υπαρχει πρβλημα? (απλα το εριξα μια ματια χωρις να τρεξω εφαρμογες και συνεχως παρατηρουσα και εκλειαν το ακτιβσυνκ....... χελπππππππππππ ασε που αν εχω ατοματο κλειδωμα μετα απο ωρα δεν ανοιγει μενει σβηστη η οθονη και επανερχετε με επανεκινηση..............

 

Υπαρχει τιποτα για διαβασμα pdf αρχειων??? ΤΝΚΣ!!! αρχεια jar den trexoyn?

για ριξτε καμιια ιδεα

 

ΥΓ και να φανταστειτε εδωσα το htc3300 για να παρω ενα ας πουμε καλο πιντιει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για διευκρινιστε μου αν μπορειτε:

ειμαι κατοχος ενος 550εδω και 5ημερες και απο οτι διαβαζω και διαπιστωνω στη διαρκεια μπαταριας για παραδειγμα το ανοιξα σημερα το πρωι με 100 τις 100 και τωρα στις 16:00 ειναι στο 40 τα εκατο αμν απελπισια ειναι σωστα η υπαρχει πρβλημα? (απλα το εριξα μια ματια χωρις να τρεξω εφαρμογες και συνεχως παρατηρουσα και εκλειαν το ακτιβσυνκ....... χελπππππππππππ ασε που αν εχω ατοματο κλειδωμα μετα απο ωρα δεν ανοιγει μενει σβηστη η οθονη και επανερχετε με επανεκινηση..............

 

Υπαρχει τιποτα για διαβασμα pdf αρχειων??? ΤΝΚΣ!!! αρχεια jar den trexoyn?

για ριξτε καμιια ιδεα

 

ΥΓ και να φανταστειτε εδωσα το htc3300 για να παρω ενα ας πουμε καλο πιντιει....

 

Analoga me to poso to xrisimopoiises einai logiko na epese i mpataria.Na thimasai pws den einai kinito alla pda.

 

An den to xrisimopoiises polu tote isws prepei na apenergopoiiseis to active synch to opoio trwei mpataria giati energopoieitai mono tou kathe 5 lepta.Tin diadikasia apenergopoiisis tha tin deis se proigoumenes selides..An kai pali sou 'trwei' grigora tin mpataria tote isws prepei na peraseis to powerpatch pou dinei i mio sto site tis..

 

An exeis provlima edw eimaste..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' ολα ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν στο μύνημά μου σχετικά με τη καθυστέρηση που παρουσιάζεται στην real απεικόνιση του σήματος GPS στο ΜΙΟ Ρ550. Επίσης συγνώμη που άργησα να ανταπαντήσω.

Τι να πώ, λέτε ότι δεν έχει καμία καθυστέρηση ή ελάχιστη. Εντάξει ήμουν υπερβολικοάς για τα "2 τετράγωνα παρακάτω" αλλά......

σε απλή χρήση χάρτη και εκτός πόλης μπορώ να πώ ότι είναι ακριβές ακόμα και σε αρκετά μεγάλη ταχύτητα (πανω από τα 40-50 κμ/ώρα που λέγεται ότι είναι είναι το ανώτατο όριο ακρίβειας). 'Ομως μέσα στη πόλη? ή όταν το βάζετε για πλοήγηση? Φτάνει όταν φτάνετε και εσείς στη γωνία? στρίβει όταν στρίβετε και εσείς? εμένα πάντως σε δευτερόλεπτα δεν το έχω υπολογίσει αλλα μου εμφανίζει το στίγμα μου τουλάχιστον 10-20 μέτρα μετά που έχω στρίψει. ϊσως μέσα στις πόλεις με τα ψηλότερα κτήρια να μην έχει καλό σήμα gps και να αργεί στην απεικόνιση... αλλά .... για τις πόλεις δεν το θέλουμε πιο πολύ?

Χρησιμοποιώ 2 προγράμματα το ΜιοΜαρ και το destinator 7. Νομίζω ότι το destinator λόγω καλύτερων και πιο γεμάτων χαρτών είναι λιγάκι πιο αργό. Επίσης μου παρουσιάζει μεγαλύτερη καθυστέρηση κατά το χειρισμό του. Ακόμα και στα κουμπιά του ζοομ κάνει περίπου 1 δευτερόλεπτο να αντιδράσει. Το είδα όμως (το dest 6) να τρέχει σε ΤιΒΟ pna και έπαθα πλακάρα, εκπληκτικά γρήγορο. Aπό την ευρεση του σήματος, από την απεικόνιση του στίγματος,από τη ταχύτητα των λειτουργειών του.. σε όλα του. Σαν περιβάλλον προτιμώ του ΜΙΟ που μου φαινεται και λίγο πιο γρήγορο σε όλα και έχει καλύτερο user interface. Μακάρι να υπήρχε ένα υβρίδικο και των 2. Α! για να κλείσω... για τη μείωση της ταχύτητας στο δικό μου ΜΙΟ είχα υποπτευθεί το gps gate που έτρεχε από κάτω. Τελικά μάλλον δεν ευθύνεται ούτε αυτό. Τι να πώ λοιπόν...Ευχαριστώ που με διαβάσατε... Συγνώμη για τη λογοδιάροια και.... καληνύχτα.

 

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση.....άλλου είδους....

 

Μήπως μπορεί κανένας να βοηθήσει?

 

Αγόρασα μία κάρτα ασύρματης δικτύωσης MSI με τη προοπτική να συνδεθώ με wifi με το ΜΙΟ Ρ550 ώστε να έχω internet στο PDA μου.

Αφού έφαγα αρκετό πέδεμα (αυτη τη στιγμή δε θυμάμαι ακριβώς τα βήματα σε PDA και PC που με έφεραν εδώ) κατάφερα να έχω σύνδεση. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι στο PDA έχω δηλώσει ότι είναι σύνδεση ad hoc( μάλλον το ίδιο δήλωσα και κάπου στο PC). Βέβαια όταν λέω ότι κατάφερα σύνδεση εννοω ότι τόσο το PDA στο wireless manager όσο και το ανάλογο είκονίδιο του PC γράφουν το όνομα της σύνδεσης άρα υποθέτω ότι μέχρι εδώ καλά. Απο δώ και πέρα όμως.... 1ον θα περίμενα ότι στις θέσεις δίκτυου του Η/Υ θα έβλεπα το PDA και μάλιστα ήλπιζα ότι θα εχω και πρόσβαση στα αρχεία, και 2ον και κυρ(χειρ)ότερο είναι ότι όταν χρησιμοποιώ τον internet explorer στο PDA όταν δίνω δνση URL για να επισκευτώ κάποια σελίδα μου βγάζει το μύνημα ότι "η σελίδα δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί . Ελέξτε το όνομα". Περριτό να πώ ότι το όνομα είναι χιλιοελεγμενο. Μετά από αυτη τη τόσο περιγραφική (και ελπίζω όχι βαρετή) περιγραφή....έχει κανένας να προτείνει κάτι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα

θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση java καθώς και του NET.Microsoft στο 550 μου.υπάρχει κάποια διαδικασία.τι αρχειο εγκατάστασης java θα κατεβάσω?Για το ΝΕΤ. εχω κατεβάσει ένα αρχειο που πρότεινε κάποιος φίλος σε προηγούμενη σελίδα αλλα δεν αναγνωρίζεται απο το ppc.αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

ΥΓ.υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σαν remote control για ηλ συσκευές?κ επίσης κάποιο προγραμματάκι που να δείχνει κίνηση στους δρόμους ή κάμερες ή δεν ξέρω κ γω τι?μπορω από κάπου να βάζω διαδρομές αποκλείοντας δακτύλιο??

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' ολα ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν στο μύνημά μου σχετικά με τη καθυστέρηση που παρουσιάζεται στην real απεικόνιση του σήματος GPS στο ΜΙΟ Ρ550. Επίσης συγνώμη που άργησα να ανταπαντήσω.

Τι να πώ, λέτε ότι δεν έχει καμία καθυστέρηση ή ελάχιστη. Εντάξει ήμουν υπερβολικοάς για τα "2 τετράγωνα παρακάτω" αλλά......

σε απλή χρήση χάρτη και εκτός πόλης μπορώ να πώ ότι είναι ακριβές ακόμα και σε αρκετά μεγάλη ταχύτητα (πανω από τα 40-50 κμ/ώρα που λέγεται ότι είναι είναι το ανώτατο όριο ακρίβειας). 'Ομως μέσα στη πόλη? ή όταν το βάζετε για πλοήγηση? Φτάνει όταν φτάνετε και εσείς στη γωνία? στρίβει όταν στρίβετε και εσείς? εμένα πάντως σε δευτερόλεπτα δεν το έχω υπολογίσει αλλα μου εμφανίζει το στίγμα μου τουλάχιστον 10-20 μέτρα μετά που έχω στρίψει. ϊσως μέσα στις πόλεις με τα ψηλότερα κτήρια να μην έχει καλό σήμα gps και να αργεί στην απεικόνιση... αλλά .... για τις πόλεις δεν το θέλουμε πιο πολύ?

Χρησιμοποιώ 2 προγράμματα το ΜιοΜαρ και το destinator 7. Νομίζω ότι το destinator λόγω καλύτερων και πιο γεμάτων χαρτών είναι λιγάκι πιο αργό. Επίσης μου παρουσιάζει μεγαλύτερη καθυστέρηση κατά το χειρισμό του. Ακόμα και στα κουμπιά του ζοομ κάνει περίπου 1 δευτερόλεπτο να αντιδράσει. Το είδα όμως (το dest 6) να τρέχει σε ΤιΒΟ pna και έπαθα πλακάρα, εκπληκτικά γρήγορο. Aπό την ευρεση του σήματος, από την απεικόνιση του στίγματος,από τη ταχύτητα των λειτουργειών του.. σε όλα του. Σαν περιβάλλον προτιμώ του ΜΙΟ που μου φαινεται και λίγο πιο γρήγορο σε όλα και έχει καλύτερο user interface. Μακάρι να υπήρχε ένα υβρίδικο και των 2. Α! για να κλείσω... για τη μείωση της ταχύτητας στο δικό μου ΜΙΟ είχα υποπτευθεί το gps gate που έτρεχε από κάτω. Τελικά μάλλον δεν ευθύνεται ούτε αυτό. Τι να πώ λοιπόν...Ευχαριστώ που με διαβάσατε... Συγνώμη για τη λογοδιάροια και.... καληνύχτα.

 

 

baxy

 

better late than never λενε

 

να φανταστω οτι το pc εχει συνδεση στο νετ, ετσι? εχεις δοκιμασει να κανεις bridge τη wireless συνδεση στο PC και να βαλεις στο WLAN interface του PDA, στοιχεια (IP, Gateway, DNS) ίδια (εκτος της ΙΡ) με αυτα του PC?

Nokia N82

HTC Touch Diamond

Mio P550 + Destinator 7.0.0.46

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Mio P550. Στα ξαφνικά ενώ το συνδέω με καλώδιο usb στο pc μου, δεν ανοίγει το active sync για να κάνει συγχρονισμό, έχω κάνει αρκετές φορές μέχρι στιγμής και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, δεν ξέρω τι έγινε στα ξαφνικά! Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα? Κάτι από τις ρυθμίσεις μήπως? Δεν μπορώ να καταλάβω ... και το δοκίμασα και σε άλλο pc μήπως είχε πρόβλημα το δικό μου...αλλά τίποτα πάλι :(
Link to comment
Share on other sites

μήπως το κόβει το firewall;

 

εγώ όποτε το έχω ανοικτό δεν συνδέεται. Μόλις το απενεργοποιώ όλα οκ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Mio P550. Στα ξαφνικά ενώ το συνδέω με καλώδιο usb στο pc μου, δεν ανοίγει το active sync για να κάνει συγχρονισμό, έχω κάνει αρκετές φορές μέχρι στιγμής και δεν είχα κάποιο πρόβλημα, δεν ξέρω τι έγινε στα ξαφνικά! Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα? Κάτι από τις ρυθμίσεις μήπως? Δεν μπορώ να καταλάβω ... και το δοκίμασα και σε άλλο pc μήπως είχε πρόβλημα το δικό μου...αλλά τίποτα πάλι :(

 

Και εμένα το έκανε αυτό και η λύση ήταν... ένα απλό restrat-reset του Mio από τον διακόπτη;). Γενικά η κάτάσταση του 550 με την ROM που έχω "φθηνει" συν το χρόνο και παρουσιαζει διάφορα κουλά.. Με ένα resart όλα φτιάνουν..:p

 

Υ.Γ και ο personal firewall (μου) το κόβει active sync (εγώ έχω τον παλιό καλό sygate) και τον βγάζω προσωρινά για αυτή τη δουλειά.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το έκανε αυτό και η λύση ήταν... ένα απλό restrat-reset του Mio από τον διακόπτη;). Γενικά η κάτάσταση του 550 με την ROM που έχω "φθηνει" συν το χρόνο και παρουσιαζει διάφορα κουλά.. Με ένα resart όλα φτιάνουν..:p

 

Υ.Γ και ο personal firewall (μου) το κόβει active sync (εγώ έχω τον παλιό καλό sygate) και τον βγάζω προσωρινά για αυτή τη δουλειά.

 

Και αυτό το έκανα ... :(

Link to comment
Share on other sites

offtopic.....αχ αυτό το sygate τι μου έκανε....πήγα να κάνω update στο firmware του router, και το πήρα στα χέρια.....:):):):):)

 

μέσυ, σου εμφανίζει κανα μήνυμα λάθους ή τπτ άλλο??

Link to comment
Share on other sites

πώς στον κόρακα κάνω hard reset?

 

θέλω να έρθει στην εργοστασιακή του κατάσταση. Οχι soft reset.

Start -> Settings -> Kαρτέλα System ->SysInfo -> Clean Boot

Link to comment
Share on other sites

offtopic.....αχ αυτό το sygate τι μου έκανε....πήγα να κάνω update στο firmware του router, και το πήρα στα χέρια.....:):):):):)

 

μέσυ, σου εμφανίζει κανα μήνυμα λάθους ή τπτ άλλο??

 

Όχι, δεν εμφανίζει τίποτα! Το συνδέω με το καλώδιο στη θύρα usb τοθ υπολογιστή, ανάβει το λαμπάκι που δείχνει αν φορτίστηκε αλλά δεν κάνει συγχρονισμό :( Συνήθως όταν το έβαζα άνοιγε από μόνο του, μου ζητούσε τον κωδικό, το έγραφα και άρχιζε συγχρονισμό. Τώρα τίποτα! Δεν ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εμφανίζει τίποτα! Το συνδέω με το καλώδιο στη θύρα usb τοθ υπολογιστή, ανάβει το λαμπάκι που δείχνει αν φορτίστηκε αλλά δεν κάνει συγχρονισμό :( Συνήθως όταν το έβαζα άνοιγε από μόνο του, μου ζητούσε τον κωδικό, το έγραφα και άρχιζε συγχρονισμό. Τώρα τίποτα! Δεν ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

 

m3shY mipws ekanes prosfata format sto pc kai 3exases na eggatastiseis to activesync?;);)

Link to comment
Share on other sites

m3shY mipws ekanes prosfata format sto pc kai 3exases na eggatastiseis to activesync?;);)

Όχι... Αλλά μόλις λύθηκε το πρόβλημα από μόνο του...δεν ξέρω τι να πω...το έβαλα πάλι και λειτούργησε κανονικά! :blink: Αυτή η τεχνολογία ρε παιδί μου, με τρελαίνει! :rocket: :p Σας ευχαριστώ πάντως όλους όσους απαντήσατε :D

Link to comment
Share on other sites

offtopic.....αχ αυτό το sygate τι μου έκανε....πήγα να κάνω update στο firmware του router, και το πήρα στα χέρια.....:):):):):)

Τι router ηταν;; πολλοί φτιάχνουν και μετά και ας έχει χαλάσει το firmware. Σε πολλούς routers υπάρχει κάποιο BIOS που επιτρέπει μέσω πχ TFTP να περάσουμε καινούριο Firmware. Έτσι μπορέι το γραφικό (www) να χάλασε και να μην εκκινεί αλλά δουλεύει κάποιου είδους CLI (BIOS). Για να το δέις επειδή δεν έχουν VGA έξοδο αυτά θέλει κάποιο σειριακό καλώδιο (RS 232) και να δημιουργήσεις hyper terminal conection και "ειδική" εκκίνηση (πατάς πχ f1 κατά τα πρώτα sec της εκίνησης). Αλλά αυτό έιναι offtopic:O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Start -> Settings -> Kαρτέλα System ->SysInfo -> Clean Boot

 

σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.:cool:

 

θα έχω καμία επίπτωση στα destinator που έχω στην κάρτα ;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Πήρα χθες το Ρ550 το οποίο είναι σούπερ! Ουσιαστικά είναι ο αντικαταστάτης του Α201 όπως άλλωστε και το Ρ350 του 168.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βρω (χωρίς φυσικά να χρεωθώ...).

 

Το Ρ550 έχει Windows Mobile 5.0 και φοβάμαι πως οι λύσεις οι άλλες δεν θα κάνουν...HELP!

 

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΣΙΜΟ,

ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΟ Ρ550... ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ? ΑΝΑΜΕΝΩ (ΕΛΠΙΖΩ) ΓΙΑ ΛΥΣΗ....

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα ενα mio με εγγυηση αμερικής (φαντάζομαι εδώ δεν θα καλύπτεται). Περασα το patch για το power on που εχει βγάλει επίσημα η mio και κόλλησε το μηχάνημα στο boot. Αφού έκανα off-on από κάτω από τότε μαύρη οθόνη, αναμμένα δυο led κόκκινο και μπλε στην μπροστινή οθόνη, αναμένα τα leds των κουμπιών, δεν φορτίζει και δεν κάνει soft/hard reset (αν το κάνω καλά ΄βέβαια). Ειχε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Εχει στείλει κανείς σε αμερική να μου πει ποια διαδικασία πρέπει να κάνω?κουριερ με έξοδα του αποστολέα ή της mio?thanks!

να φλασαρω τη ρομ δεν μπορω αφου δεν συνδεεται με τον υπολογιστη, ειναι σαν να πεθανε!! Προσπαθησα να βγαλω την μπαταρια μπας και αλλαξει τιποτα αλλα αφου ανοιξα το καπακι δεν μπορουσα να βγαλω την μπαταρια οποτε το ξανακλεισα

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΣΙΜΟ,

ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΟ Ρ550... ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ? ΑΝΑΜΕΝΩ (ΕΛΠΙΖΩ) ΓΙΑ ΛΥΣΗ....

 

To resco keyboard einai to pio diadedomeno.An psa3eis se alles selides tou forum tha deis oti kata kairous exoun proteinei diafora dwrean pliktrologia..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.:cool:

 

θα έχω καμία επίπτωση στα destinator που έχω στην κάρτα ;

 

τσου....:):)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...