Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις απέκτησα το Mio P350. :)

 

1) Στο μικρό manual αναφέρει τουλάχιστον 8 ώρες για την 1η φόρτιση.

To λαμπάκι όμως έσβησε μετά από 3 ώρες νομίζω. Να το αφήσω;

2) Στο destinator 6 αν βάλω αρκετά extras (χρήσιμα σημεία κτλ)

θα είναι πιο αργό στην πλοήγηση; Υπάρχει πρόβλημα αν εγκαταστήσω και 2ο πρόγραμμα πλοήγησης π.χ το igo;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για το 1 ναι να το αφήσεις!

για το 2 δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως θα είναι πιο αργό.

 

πρόβλημα αν βάλεις δεύτερο πρόγραμμα πλοήγησης δεν υπάρχει.

εγώ έχω destinator και papago (χωρίς το gpsgate).

αλλά φυσικά δε τα τρέχω ταυτόχρονα...

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

εχω το 550 εδω και ενα δυο μηνες και ειμαι ευχαριστημενος.. εν γενει εκτώς από την μπαταρια του. αφου ξεφορτωθηκα το ενοχλητικό active sync και ετρεξα και το patch απο το site καλού κακού (δεν ξλερω αν το χριαζόμουν και αν το έιχα από πριν (πως να το καταλάβω;) πάντως οπτικά τιποτε δεν άλλαξε ούτε ένα γράμμα στο version. Τελικά σε συνεχώμενη λειτουργία με κάποιο navigation softeare κρατά λίγο. Το ανοιγοκλέινω για να μου βγάλει ένα μεγάλο ταξιδι..(5 ώρες) Σε κάποια site ειδα ότι κρατά 5, 6 ώρες συνεχώμενα και αυτό διαπιστωνω και εγώ.. (με μεση φωτεινώτητα). Με ανοιγωκλημα μπορει να βγάλει δυο μερες ταξιδιου αλλά για λιγη χρήση πάντα. Έχω ακούσει ότι το g100 qtek κρατάει ποοολλλλυυ περισσ’οτερο. Οι δικιές σας εμπειρίες ποιες ειναι;:confused:

 

ΥΓ. Πάντως για ν ακάνεις δουλειά μόλις το πάρεις πρέπει να το φωρτώσεις πολλά προγραμματα καθώς τα παρελκόμενα που ερχονται με το wm5 ειναι ελειπέστατα (ουτε mpeg, divx, ουτεpdf δεν ανοιγει από την μάνα του :blink: ). ευτυχώς υπάρχουν και πολλά μάλιστα freeware (πχ το φοβερό tcpmp που πετά έξω το άχριστο media pleyer που παίζει ΜΟΝΟ ελάχιστα φορματ)

Του έχω και μία x150 2gb SD (sandisk) που πάει μάλλον σφαίρα.. (λες και το έχω δει και με απλή για να συγκρίνω :p)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εγραψε κανενας για αυτο το προβλημα με το p550 και το destinator 7, αλλα εμενα, μολις κλειδωσει τους δορυφορους μου αλλαξει την ημερομηνια και την ωρα, π.χ. το κανει μαρτιος 2009 και αρχιζουν και χτυπανε ολες οι υπενθυμισεις που εχω. το εχει κανει σε κανεναν αλλο?

 

p.s. τον τελευταιο καιρο το ηχειο πισω κανει ενα εντονο βουητο. Μαλλον παει για service ε? Ξερετε με ποιον να επικοινωνησω εδω,γιατι το πηρα απο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπάρχει ρύθμηση στο Destinator να ΜΗΝ αλλάζει η ώρα από τους δορυφόρους. Κάπου στις ρυθμισεις
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εχω το 550 εδω και ενα δυο μηνες και ειμαι ευχαριστημενος.. εν γενει εκτώς από την μπαταρια του. αφου ξεφορτωθηκα το ενοχλητικό active sync και ετρεξα και το patch απο το site καλού κακού (δεν ξλερω αν το χριαζόμουν και αν το έιχα από πριν (πως να το καταλάβω;) πάντως οπτικά τιποτε δεν άλλαξε ούτε ένα γράμμα στο version. Τελικά σε συνεχώμενη λειτουργία με κάποιο navigation softeare κρατά λίγο. Το ανοιγοκλέινω για να μου βγάλει ένα μεγάλο ταξιδι..(5 ώρες) Σε κάποια site ειδα ότι κρατά 5, 6 ώρες συνεχώμενα και αυτό διαπιστωνω και εγώ.. (με μεση φωτεινώτητα). Με ανοιγωκλημα μπορει να βγάλει δυο μερες ταξιδιου αλλά για λιγη χρήση πάντα. Έχω ακούσει ότι το g100 qtek κρατάει ποοολλλλυυ περισσ’οτερο. Οι δικιές σας εμπειρίες ποιες ειναι;:confused:

 

ΥΓ. Πάντως για ν ακάνεις δουλειά μόλις το πάρεις πρέπει να το φωρτώσεις πολλά προγραμματα καθώς τα παρελκόμενα που ερχονται με το wm5 ειναι ελειπέστατα (ουτε mpeg, divx, ουτεpdf δεν ανοιγει από την μάνα του :blink: ). ευτυχώς υπάρχουν και πολλά μάλιστα freeware (πχ το φοβερό tcpmp που πετά έξω το άχριστο media pleyer που παίζει ΜΟΝΟ ελάχιστα φορματ)

Του έχω και μία x150 2gb SD (sandisk) που πάει μάλλον σφαίρα.. (λες και το έχω δει και με απλή για να συγκρίνω :p)

 

Na kanw mia erwtisi???Giati den xrisimopoieis ton fortisti aftokinitou otan kaneis ta3idia?

Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia erwtisi???Giati den xrisimopoieis ton fortisti aftokinitou otan kaneis ta3idia?

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. :lol:

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γουστάρω βασικά να κακοφορτιζω τις μπαταρίες το οποίο κάνεις όταν χρησιμοποιεις το φορτιστη αυτοκινητου. Προτιμώ πλήρεις κύκλους φορτισης αποφόρτισης. Αλλοιώς συντομα (σε ένα χρόνο) θα καταλήξω με μία άχριστη μπαταρία (και ας είναι Ηλιθίου). Ασε που το έχω αριστερά στο τζάμι δίπλα στο τιμόνι και αμφιβάλω να φτάνει το καλώδιο (μενει να το ελεγξω).

 

Στην ανάγκη θα το χρησιμοποιησω

 

Και ύστερα δεν καταλαβαίνω πως άλλα GPS PDA που είναι και κινητά κρατούν δύο μέρες.. (τουλάχιστον σε standby δεν ξέρω αν και αυτά έτρεχαν κάποιο navi πόσο θα κράταγαν). Θα κάνω ερευνες πιο συστηματικές να δώ πόσο κρατά η μπαταρία του (πχ θα το αφίσω σκέτο περίμενε χωρίς να τρέχει προγράμματα)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το καλώδιο φτάνει μια χαρά μάλλον αλλά είναι σπιράλ και είναι κάπως ο όγκος του......

 

 

η πατέντα-φορτιστής που έφτιαξα για το τουτου δουλεύει μια χαρά πάντως.....γλύτωσα από το ματσούκι στην κονσόλα του αυτοκινήτου....:):)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του P550 (δηλαδή ένα 350 ανεφ WiFi και BT) θα έλεγα πως κανένα ppc δεν κάνει για office σοβαρό παρά μόνο ανάγκης (πχ στην εκδρομή στο νησί ή στο εξωτερικό). Να γραψεις κειμενα με τι με την ψιφίδα..:lol: Πόσες σελίδες δηλαδή,:p Ασε από δυνατότητες το mobile office είναι το 1/10 του PC.

Άντε να του βάλεις κανα λεξικο κανα voice recording και κανα παιχνίδη (έχω ένα σκάκι), Πρακτικά PDF και HTML δεν διαβάζονται (όπως to PC) εκτώς να ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο (πχ μία σημείωση στην ταδε σελιδα).

Αυτό που έλεγα για την ανάγκη πχ να δεις gmail σε καφέ στην Σαντορίνη είναι λίγο χρήσιμο αλλά πρέπει να έχεις wifi (550 όχι το 350:()

 

Κοινώς τα ppc pda είναι για συγκεκριμένες δουλειες πχ cafe παραγγελίες, navigation, και contacts, callentar (που το κάνει και το κινητό) και τίποτα άλλο. άντε και email της συμφοράς.. (αν εχεις WiFi)

 

Γνώμη μου

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι, όπως τα λέει ο keysmith.....αλλά αυτό ισχύει για τα περισσότερα ppc....

βάζεις ένα pdf reader,ενα divx player.....βάζεις και κανα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα αλλά για mp3, επαφές, ημερολόγιο, αν έχεις ένα καλό κινητό τα κάνεις και χωρίς το ppc.

 

το καλό είναι να συνδυάσεις το ppc και το κινητό σε μια συσκευή.....

 

βάζεις και μια κάρτα sim καρτοκινητής wind που σου δίνει με 4 ευρώ απεριόριστο GPRS και έχεις και msn στο κινητό σου και internet...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν είπα να το κάνω desktop-replacement...:lol:

Στο εξελάκι έχω κάνει αρκετά πραγματάκια...

 

Λοιπόν 2 ερωτήσεις:

 

αα) υπάρχει τρόπος ...αντάπτορας οτιδήποτε...να συνδέσω το p350 στο router μου με ethernet;

βου) ie ή netfront ή opera ;

 

θενξ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γουστάρω βασικά να κακοφορτιζω τις μπαταρίες το οποίο κάνεις όταν χρησιμοποιεις το φορτιστη αυτοκινητου. Προτιμώ πλήρεις κύκλους φορτισης αποφόρτισης. Αλλοιώς συντομα (σε ένα χρόνο) θα καταλήξω με μία άχριστη μπαταρία (και ας είναι Ηλιθίου).

Aκριβώς έτσι χαλάνε αυτές οι μπαταρίες. Ιδανικά μπαίνουν για φόρτιση συχνά και δεν τις αφήνουμε ν΄αδειάζουν ΠΟΤΕ. ;)

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς έτσι χαλάνε αυτές οι μπαταρίες. Ιδανικά μπαίνουν για φόρτιση συχνά και δεν τις αφήνουμε ν΄αδειάζουν ΠΟΤΕ. ;)

Καλά τα λες για αυτό και εγώ τις αφήνω να αδιάσουν αλλά όχι τελείως αν και αλλού έχω ακούσει πως και αυτό πρέπει να γίνεται που και που. Αυτό που τις χαλά όμως είναι να ΜΗΝ τις φορτίσεις πλήρως (να τις βγάλεις υπoφορτισμένες). Τα siemens σε κρυφό μενού μετρούσαν τις πλήρεις και ΜΗ πλήρεις φορτίσεις για να απεικονίσουν την καταπόνηση της μπαταρίας. Από laptop που έχω εμπειρία συνεχώς στη μπρίζα καταλήγεις να καταστρέψεις την λιθιού σου γρήγορα. Αρα αποφορτίσεις χρειάζονται απλά να ΜΗΝ σβήνει από μπαταρία, εκέι στο 10-20% ξαναφορτιζεις. Έτσι έχω διαβάσει και έχω καταλάβει και εγώ δηλαδή, αν και υπάροζουν πολλές απόψεις. Μην ξεχνάτε πως μία μπαταρία έχει περατό αριθμό φορτίσεων. Έστω 500. Αν το κινητό κρτατάει μία μέρα η μπαταρία θα πεθάνει και θεωρητικά στα 2,5 χρόνια. Αν κρατάει δύο μέρες θα πεθάνει στα 5 (μάλλον νωρίτερα λλά για άλλους λόγους)

υπάρχουν αντικρουόμενες θεωρίες πχ έχω διαβάσει για την συντήρηση λιθίου μπαταριών (φύλαξη) να τις ξεφορτίζεις πριν την φύλαξη, και άλλη εκδοχή να τις φιλάς φορτισμένες (και οι δυο συμφωνούν για μία φόρτση κάθε 4-6 μήνες τουλάχιστον).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς έτσι χαλάνε αυτές οι μπαταρίες. Ιδανικά μπαίνουν για φόρτιση συχνά και δεν τις αφήνουμε ν΄αδειάζουν ΠΟΤΕ. ;)

 

μπερδεύεστε...:rolleyes:

 

για λιθίου μιλάμε όχι νικελίου-καδμίου...δεν παίζει ρόλο αυτό που λες.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

μπερδεύεστε...:rolleyes:

 

για λιθίου μιλάμε όχι νικελίου-καδμίου...δεν παίζει ρόλο αυτό που λες.

το ανάποδο ιαχύει για νικελίου καδμίου!!

 

σε αυτές πρέπει η φόρτιση να γίνεται όταν αδειάζει τελείως γιατί αλλιώς εμφανίζει τα λεγόμενα φαινόμενα "μνήμης"

 

σε λιθίου κι εγώ έχω διαβάσει ότι δεν είναι καλό να αδειάζουν τελείως και ακόμα περισσότερο να μένουν για καιρό αφόρτιστες. υπάρχει περίπτωση μέχρι και να γίνει αντιστροφή πολικότητας!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

 

Παιδιά πριν 2 μέρες αγόρασα κ γώ το mio p550 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κάρτα μνήμης. : 'Οταν την έχω στο pda δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα αρχεία της η να προσθέσω οτιδήποτε.Είναι μόνο readable.Αλλά αν προσθέσω αρχεία απο το pc τα διαβάζει κανονικά το pda.Της έκανα format σε fat32 και πάλι τίποτα.Δεν είναι απο τη κάρτα το πρόβλημα σίγουρα γιατί δοκίμασα και μια άλλη.Plz μια βοήθεια όποιος γνωρίζει.Thx!

 

ΥΓ.Στο pc λειτουργεί κανονικότατα η mmc.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα που συζητείται στις τελευταίες απαντήσεις.

Έχω ένα πρόβλημα με τις επαφές του Ρ550 (WM5).

Τις πέρασα από το Outlook του PC μέσω του Activesync αλλά τους ελληνικούς χαρακτήρες τους βγάζει σε αλλαλούμ format.

Πως μπορώ τις διαγράψω όλες μαζί?

Ευχαριστώεκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα που συζητείται στις τελευταίες απαντήσεις.

Έχω ένα πρόβλημα με τις επαφές του Ρ550 (WM5).

Τις πέρασα από το Outlook του PC μέσω του Activesync αλλά τους ελληνικούς χαρακτήρες τους βγάζει σε αλλαλούμ format.

Πως μπορώ τις διαγράψω όλες μαζί?

Ευχαριστώεκ των προτέρων

SKTools, pocket informant και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

 

Παιδιά πριν 2 μέρες αγόρασα κ γώ το mio p550 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την κάρτα μνήμης. : 'Οταν την έχω στο pda δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα αρχεία της η να προσθέσω οτιδήποτε.Είναι μόνο readable.Αλλά αν προσθέσω αρχεία απο το pc τα διαβάζει κανονικά το pda.Της έκανα format σε fat32 και πάλι τίποτα.Δεν είναι απο τη κάρτα το πρόβλημα σίγουρα γιατί δοκίμασα και μια άλλη.Plz μια βοήθεια όποιος γνωρίζει.Thx!

 

ΥΓ.Στο pc λειτουργεί κανονικότατα η mmc.

Κάνε format σε fat και όχι fat32.Mάλλον πρόκειται για πρόβλημα που παρουσιάζει το συγκεκριμένο μοντέλο.Ειχα ένα yakumo deltax5(έχει την πλακέτα του 550 αλλά χωρίς το wi-fi) που κάποια στιγμή έσβησα καταλάθος την rom του και του έβαλα αυτή από το 550.Μετά απο λίγο καιρό αντιμετώπισα το πρόβλημα που αναφέρεις.Γνώμη μου να το επιστρέψεις και να δοκιμάσετε στο κατάστημα μια νέα κάρτα μνήμης,για να σιγουρευτει και ο καταστηματάρχης ότι λες την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...