Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με sd bluetooth θα γίνοταν, αλλα δεν παράγεται νομίζω διότι υπάρχει το 550... Θέλεις να συνεργαστείς με κάποια συσκευή bluetooth?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σ'ολους

Ξερετε μήπως αν στο ΜΙΟ Π350, μπορούμε να προσθέσουμε καρτα bluetooth και με ποιο τρόπο?

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2599

Link to comment
Share on other sites

Kali i kartoula pou sou edei3e o filos bbbb alla isws tha eprepe na skefteis kai kapoia alli pio ftini lisi.An einai na skaseis alla 110 E tote poio to noima na pareis to P350 kai oxi to P550.Twra an to exeis parei idi...

Pantws pistevw pws me ligo psaksimo mporeis na vreis kai kati ftinotero.Min apogoitevesai.Kai prosoxi an thes na agoraseis mia tetoia karta na rwtiseis prwta ton pwliti gia tixon asimvatotites...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Από προχθές είμαι κάτοχος του ΜΙΟ P550.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής μετά από λίγο ψάξιμο που του έχω κάνει. Τώρα θέλω να αγοράσω μία κάρτα SD ή MMC για να επεκτείνω την χωρητικότητά του. Έψαξα σε διάφορα φορουμ και έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Ποιο είδος κάρτας από τις 2 να προτιμήσω;

Τι ταχύτητα και πόση χωρητικότητα πρέπει να έχει η κάρτα που θα πάρω;

Για SD κάρτες είδα πως υπάρχουν 3 είδη. Mini-SD, Micro-SD και SD απλές αν δεν κάνω λάθος. Ποιες είναι οι διαφορές τους και τα πλεονεκτήματα τους; Κάνουν όλες για τα PDA;

Σε άλλα φόρουμ διάβασα πως οι κάρτες της TWINMOS έχουν προβλήματα με τα MIO. Είναι κι άλλες κάρτες σε black list;

Να σημειώσω πως το PDA θα το χρησιμοποιώ κυρίως για GPS navigation, για κανα e-book και κανα προγραμματάκι.

Αυτά!

 

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις!

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 6 μήνες μετά την αγορά του P550 έχω να πω:

1. είναι καλό για τα λεφτά που δίνεις - ότι πληρώσεις θα πάρεις

2. ποιότητα κατασκευής μέτρια, δημιουργεί πολλά ανεξήγητα κολλήματα (με τα save power κλπ). Γενικά κάποιες φορές σου σπάει λίγο τα νεύρα

3. Η κεραία του είναι λίγο της υπομονής. Πριν τα Χριστούγεννα δεν έπιανες με τίποτα. Δεν ξέρω γιατί. Ήταν πολύ αργό. τόσο ώστε σκέφτηκα να πάρω κάτι άλλο με πιο "επαγγελματική" κεραία. Ωστόσο μετά τα Χριστούγεννα είναι πιο γρήγορο. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και ξέρω ότι ακούγεται "κάπως" αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου.

4. Σας είπα ότι είναι φτηνό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι τους χρήστες του Mio 550?H συσκευή έχει στην αριστερή πλάγια μεριά της κουμπί on-off?Kαι επίσης το κάτω δεξί κουμπί στην πρόσοψη τι λειτουργία έχει?
Link to comment
Share on other sites

 

Η συγκεκριμένη τιμή δε περιλαμβάνει Destinator, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!!

epeidh kapoioi de frontizoun gia ta dika mas pda k bgazoun mono gia alla

(http://www.moderntalking.gr/index.php?option=content&task=view&id=434&Itemid=97)

me molis 2 euro eftiaksa to diko mou fortisth.einai aplo k fortizei kanonika :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και υποψήφιος αγοραστής ενός P550 (τουλάχιστον εδώ κατέληξα μέχρι στιγμής).

Εκτός από τη χρήση ως gps με ενδιαφέρει και η χρήση ως pda.

 

Είδα και διάβασα στο φόρουμ ότι το λειτουργικό είναι αγγλικό. Αυτό αν κατάλαβα καλά σημαίνει ότι πέρα από το περιβάλλον σε αγγλική γλώσσα (δεν με απασχολεί) δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Οι εφαρμογές που συνοδεύουν το λειτουργικό υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες; Αν εισάγω από το Outlook του PC μου καρτέλες επαφών στα ελληνικά θα εμφανίζονται στο περιβάλλον του PDA με ελληνικά;

Λύσεις αυτού του τύπου λειτουργούν; Greek Language support for windows mobile 5.0

 

Βλέποντας και ανταγωνιστικά μοντέλα έπεσα στο HP iPAQ rx5710. Αν δείτε τον συγκριτικό πίνακα φαίνεται να υπερτερεί (ίδιος επεξεργαστής, μεγαλύτερη μνήμη, καλύτερη ίσως μπαταρία) εκτός βέβαια από την ασύρματη συνδεσιμότητα (wifi).

Θα ήθελα την άποψη/βοήθεια εμπειρότερων χρηστών για να αποφασίσω ανάμεσα στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αγοράσεις πακέτο με το destinator παρέχεται μέσα στην εγκατάσταση του destinator και ένα αρχείο το οποίο σου εγκαθιστά ελληνικό πληκτρολόγιο. Απο κει και πέρα το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να βάλεις "greek" στα regional settings και οι επαφές σου μαζί με τα αρχεία θα φαίνονται κανονικά. Αν πάλι δεν το πάρεις πακετό ή για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτο το αρχείο μέσα στα αρχεία εγκατάστασης του destinator, με μια σύντομη βόλτα ακόμη και στο συγκέκριμένο topic θα βρείς πληροφορίες για το που χρειάζεται να πας για να το κατεβάσεις. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες εφαρμογούλες με τις οποίες μπορείς να ενσωματώσεις ένα ελληνικό πληκτρολόγιο τις οποίες επίσης θα βρεις μέσα στο forum με μια σύντομη βόλτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και υποψήφιος αγοραστής ενός P550 (τουλάχιστον εδώ κατέληξα μέχρι στιγμής).

Εκτός από τη χρήση ως gps με ενδιαφέρει και η χρήση ως pda.

 

Είδα και διάβασα στο φόρουμ ότι το λειτουργικό είναι αγγλικό. Αυτό αν κατάλαβα καλά σημαίνει ότι πέρα από το περιβάλλον σε αγγλική γλώσσα (δεν με απασχολεί) δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Οι εφαρμογές που συνοδεύουν το λειτουργικό υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες; Αν εισάγω από το Outlook του PC μου καρτέλες επαφών στα ελληνικά θα εμφανίζονται στο περιβάλλον του PDA με ελληνικά;

Λύσεις αυτού του τύπου λειτουργούν; Greek Language support for windows mobile 5.0

 

Βλέποντας και ανταγωνιστικά μοντέλα έπεσα στο HP iPAQ rx5710. Αν δείτε τον συγκριτικό πίνακα φαίνεται να υπερτερεί (ίδιος επεξεργαστής, μεγαλύτερη μνήμη, καλύτερη ίσως μπαταρία) εκτός βέβαια από την ασύρματη συνδεσιμότητα (wifi).

Θα ήθελα την άποψη/βοήθεια εμπειρότερων χρηστών για να αποφασίσω ανάμεσα στα δύο.

Θα σου προτείνω το 5710 γιατί έχει μεγαλύτερη μνήμη και δείχνει πιο στιβαρή κατασκευή σε σχέση με το 550.Το wi-fi μπορείς να το προσθέσεις αργότερα με sd κάρτα.Επίσης έχει κάποια επιπλέον πλήκτρα για να εκτελείς άμεσα κάποιες λειτουργίες.Το πιο σημαντικό είναι όμως ότι η συγκεκριμένη συσκευή πουλιέται από το e-shop της Ngi ως κατάλληλη για χρήση με τους χάρτες της και το destinator.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς πρόγραμμα για Remote Control στο 350?

Εγώ δοκίμασα το TV Remote και το Remote Control II αλλά δεν κατάφερα τίποτα:(

Όταν πήγαινα να προγραμματίσω τα πλήκτρα δεν αναγνώριζε τις IR κανενός τηλεκοντρολ μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς πρόγραμμα για Remote Control στο 350?

Εγώ δοκίμασα το TV Remote και το Remote Control II αλλά δεν κατάφερα τίποτα:(

Όταν πήγαινα να προγραμματίσω τα πλήκτρα δεν αναγνώριζε τις IR κανενός τηλεκοντρολ μου

 

Εχω παρομοιο προβλημα και εγω.

Εβαλα το προγραμμα NEVO για να το χρησιμοποιω ως τηλεκοντρολ , και οταν βαλω τις καταλληλες ρυθμισεις για τις TV μου ή DVD μου , που σε αλλα PDA λειτουργουν , στο 350 δεν κανει τπτ?

Γνωριζει κανεις κατι? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Από προχθές είμαι κάτοχος του ΜΙΟ P550.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής μετά από λίγο ψάξιμο που του έχω κάνει. Τώρα θέλω να αγοράσω μία κάρτα SD ή MMC για να επεκτείνω την χωρητικότητά του. Έψαξα σε διάφορα φορουμ και έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Ποιο είδος κάρτας από τις 2 να προτιμήσω;

Τι ταχύτητα και πόση χωρητικότητα πρέπει να έχει η κάρτα που θα πάρω;

Για SD κάρτες είδα πως υπάρχουν 3 είδη. Mini-SD, Micro-SD και SD απλές αν δεν κάνω λάθος. Ποιες είναι οι διαφορές τους και τα πλεονεκτήματα τους; Κάνουν όλες για τα PDA;

Σε άλλα φόρουμ διάβασα πως οι κάρτες της TWINMOS έχουν προβλήματα με τα MIO. Είναι κι άλλες κάρτες σε black list;

Να σημειώσω πως το PDA θα το χρησιμοποιώ κυρίως για GPS navigation, για κανα e-book και κανα προγραμματάκι.

Αυτά!

 

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις!

 

Κώστας

καλοριζικο το p550

αυτες τις ερωτησεις να τις κανεις στην αντιστοιχη ενοτητα, για να παιρνεις πιο γρηγορα απαντησεις, εγω θα σου προτεινα μια transcend γιατι απο οσο ξερω παιζει μια χαρα στο mio, εγω εχω αυτη: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554453

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous...

Eimai edw kai 2 sxedon ebdomades katoxos enos neou p550 kai thelw ti boitheia sas...

1) 1-2 fores to pda mou den anoigei katholou..Anagazomai na kanw reset gia na parei mpros.. einai kako auto??? Mipws tou dimiourgei kapoio problima to destinator 6 pou einai spasmeno...?

2) Mipws kserei kaneis pou tha brw anabathmiseis (perissoterous xartes) gia to destinator? eimai katoikos irakleiou kritis kai auta pou periexei mesa to paketo einai polu liga..

 

Sas eyxaristw ek twn proterwn kai zitw sygnwmi an exoun apantithei ta erwtimata mou kapou allou, alla den thymamai...

 

SP: to thema to eixa anoiksei kai sto Windows Mobile Pocket Pc, alla den eida antapokrisi..Zitw sygnwmi gi auto..:rolleyes:

to anoigeis se la8os meros gia auto de sou apantane, ela sto http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=100787&page=18 k 8a sou apantane, to destinator de ftaei gia to problhma sou, exei bgei ena patch gia th mpataria, sto forum uparxei to link.

poia version tou xarth exeis?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρομοιο προβλημα και εγω.

Εβαλα το προγραμμα NEVO για να το χρησιμοποιω ως τηλεκοντρολ , και οταν βαλω τις καταλληλες ρυθμισεις για τις TV μου ή DVD μου , που σε αλλα PDA λειτουργουν , στο 350 δεν κανει τπτ?

Γνωριζει κανεις κατι? :cry:

λιγο που το εψαξα, φταιει μαλλον η ασυμβατοτητα του επεξεργαστη με τα συγκεκριμενα προγραμματα. "IR driver error: Device has unsupported processor: S3C2440A 400MHZ" . βγηκε μια beta εκδοση του vito. δοκιμαστε το

Link to comment
Share on other sites

λιγο που το εψαξα, φταιει μαλλον η ασυμβατοτητα του επεξεργαστη με τα συγκεκριμενα προγραμματα. "IR driver error: Device has unsupported processor: S3C2440A 400MHZ" . βγηκε μια beta εκδοση του vito. δοκιμαστε το

 

ρε παιδια, εχεται βρει την IR στο 550 ή το 350? εγω γιατι νομιζω πως δεν εχει?

 

 

sorry λαθ0ς το 550 δεν εχει.

Nokia N82

HTC Touch Diamond

Mio P550 + Destinator 7.0.0.46

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εχεται βρει την IR στο 550 ή το 350? εγω γιατι νομιζω πως δεν εχει?

στο 550 δεν υπαρχει, σε αυτο που φερνουν στην ελλαδα, στο εξωτερικο υπαρχει διπλα απο τα ακουστικα

Link to comment
Share on other sites

λιγο που το εψαξα, φταιει μαλλον η ασυμβατοτητα του επεξεργαστη με τα συγκεκριμενα προγραμματα. "IR driver error: Device has unsupported processor: S3C2440A 400MHZ" . βγηκε μια beta εκδοση του vito. δοκιμαστε το

Δεν βρήκα beta έκδοση του vito. Αυτή που υπάρχει στο επίσημο site πάντως ενώ υποστηρίζει ΜΙΟ350 δεν υποστηρίζει WM5:wacko:

Είναι δυνατόν :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ

 

http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=6828977

 

Φθηνές και αξιόπιστες

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την αλλαγή του Device Id τι γίνεται? Έκανα Hard Reset και ξαφνικά το D.I. άλλαξε,κι ενώ έχω κρατήσει τους κωδικούς από την πρώτη φορά που έκανα ενεργοποίηση, τώρα μάλον θα πρέπει να κάνω 2η ενεργοποίηση.

Έχω κάνει αρκετές φορές Hard Reset και αρκετές φορές εγκατάσταση το Destinator, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Αν γνωρίζεται κάτι για να μην πάει χαμένη μια ενεργοποίηση σας παρακαλώ βοηθήστε. Αλλιώς........ ενεργοποίηση για άλλη μια φορά!!!:(

Εν αναμονή για OZZY!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...