Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13846

13ΤΙΜ

 

1.Το καλείτε για πληροφορίες από κινητό οποιασδήποτε άλλης εταιρίας χωρίς χρέωση!

(δεν μπορείτε να καλέσετε από ΤΙΜ)

2. Σε αντίθεση με την Q που πρέπει να αγοράσετε ένα πολύ ωραίο πακετάκι και να περιμένετε να εγκριθεί κλπ

αρκεί Να πάτε σε κατάστημα ΤΙΜ ή να δώσετε στο άνω νουμεράκι τα στοιχεία σας και φυσικά τον 20ψήφιο αριθμό που έχει τυπωμένο η κάρτα SIM.

Εφόσον εγκριθεί από την παλαια σας εταιρία θα σας ειδοποιησουν πότε (περίπου 20 μέρες) θα παραλάβετε την κάρτα με κούριερ (αν έχετε πάει σε κατάστημα παραλαμβάνετε από εκεί) και πότε θα γίνει η αλλαγή. Θα πληρώσετε 20,19 ευρά!

Μην απευθυνθείτε σε κατάστημα χωρίς να έχετε την κάρτα SIM μαζί, πιθανόν να θέλουν να την φωτοτυπήσουν, άλλωστε είναι και αστείο!

3. Ανώνυμο καρτοκινητό μπορεί να μεταφερθεί ως ανώνυμο στην ΤΙΜ.

4. Δεν επιτρέπεται σε πελάτη που αιτήται μεταφορά του αριθμού του η εταιρία να του προτείνει επιδότηση για να μην μεταφερθεί.

ούτε και επιδότηση στην καινούρια εταιρία δικαιούται.

Αν σας προτείνει κάτι τέτοιο η παλαια σας εταιρία καλό είναι να το καταγγείλετε στο http://www.eett.gr (Μπορείτε απλούστατα να αιτηθείται μεταφορά σε F2G ή ΤΙΜcard και την επόμενη μέρα να το μετατρέψετε στο συμβόλαιο που επιθυμείτε με την ανάλογη επιδότηση).

5. Αν το συμβόλαιο σας με την παλαια εταιρία δεν έχει λήξει θα σας καλέσουν πριν εγκρίνουν την μεταφορά για να σας ενημερώσουν για το ποσό που θα πληρώσετε για την επιδότηση που είχατε λάβει.

(τουλάχιστον έτσι μου έκανε η cosmote. Απλώς περίμενα να ολοκληρωθεί το έτος).

 

Εγώ τις δοκίμασα όλες:rolleyes:

Έχω μεταφέρει CU σε Qcard Και μετά σε F2G και μετά το μετέτρεψα σε συμβόλαιο.

Επίσης Cosmote συμβόλαιο σε TIM card

Επίσης Cosmocarta σε TIM f2g. (οχι δεν ηταν όλα δικά μου, τώρα όμως είναι στο οικογενειακό μου πακέτο ΤΙΜ !!!)

(H Cosmote ήταν όντως απαραδεκτη. Δεν ήξερα πως μπορεί να γίνει ανώνυμα και όταν πήρα τηλ. μου είπαν πως πρέπει να δηλώσω τα στοιχεία μου στο πλησιέστερο κατάστημα ΟΤΕ. Απο το κατάστημα του ΟΤΕ μου είπαν να καλέσω στην Cosmote). Ελπίζω η EETT να τους επιβάλει τελικά πρόστιμο για παραπλάνηση και κωλυσιεργία για την φορητότητα (ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ COSMOTE ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΊΛΕΤΕ ΣΤΗΝ http://www.eett.gr ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ).

Αυτά ελπίζω να εγραψα χρήσιμα πράγματα.:shifty:

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/702461_s.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το 2 δεν το καταλαβα, τι εννοεις?

Για το 4, δεν τα ξερεις καλα δικαιουσαι επιδοτηση στη νεα εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω στον Nikos P800, εδω και καιρο δικαιουσε επιδοτηση εαν πας με φορητοτητα σε συμβολαιο στην νεα εταιρεια, για καθε εταιρεια ισχυει! Επισης στην τιμ, απο τον Οκτωβρη, ενα καρτοκινητο για να γινει συμβολαιο πρεπεινα ειναι 30μερες παλιο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιούσαι επιδότηση εάν πρόκλειτε για μεταφορά από καρτοκινητό σε καρτοκινητό.

Η φίλη Roserouge, για τέτοια περίπτωση μίλησε (απο cy σε f2g).

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται αυτο! Μονο οταν το πας σε συμβολαιο δικαιουσε!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω στον Nikos P800, εδω και καιρο δικαιουσε επιδοτηση εαν πας με φορητοτητα σε συμβολαιο στην νεα εταιρεια, για καθε εταιρεια ισχυει! Επισης στην τιμ, απο τον Οκτωβρη, ενα καρτοκινητο για να γινει συμβολαιο πρεπεινα ειναι 30μερες παλιο.

Όντως έτσι είναι μπορεί-ρωτησα & εμαθα-σε περιπτωση μεταφοράς σε συμβόλαιο ΤΙΜ δινουν επιδοτηση όπως γίνεται με νέο συμβόλαιο.

Όντως χρειάζονται 30 ημέρες για να μετατραπει σε συμβολαιο το καρτοκινητο που μεταφέρθηκε στην ΤΙΜ.

thank you 13846!

 

Το 2 δεν το καταλαβα, τι εννοεις?.

 

Αυτό για την Q?

Μπορείς να πάς σε αντιπρόσωπο ΤΙΜ. Αγοράζεις την κάρτα και αιτήσε μεταφορά.

Αν γίνει δεκτή σε ενημερώνουν και ανοίγεις τη συσκευασία!

Τουλάχιστον έτσι γινόταν πριν 2 χρονάκια.:)

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/702461_s.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αριθμός SIM????

Πρέπει να έχω το κουτί σύνδεσης(καρτοκινητο) για να τον βρω ή ειναι εναν αριθμός που είναι γραμμένος πάνω στην SIM??

Άντε να αλλάξουμε γιατι μετακόμισα και δεν έχει καλό σήμα η Cosmote. Με δυσκολία μιλάω σε αντίθεση με την TIM που πιανει καμπανα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εαν δεν εχουμε την καρτα σιμ τι παιζει; (και ειναι ανωνυμο, επομενως δεν μπορουμε να κανουμε αντικατασταση στην πρωτη εταιρια).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Ας μου πει κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα της φορητότητας:

Είχα αριθμό Vodafone και πριν από 01 έτος περίπου το μετέφερα στην Cosmote. Όλα καλά μέχρι και πριν από 04 μήνες, που κάτοικοι της περιοχής <<κατέβασαν>> σταθμό βάσης. Σήμα καθόλου έως ελάχιστο.

Μπορώ τώρα τον αριθμό που αρχικά ανήκε στην Vodafone και τώρα στην Cosmote να τον μεταφέρω, με τη λήξη του συμβολαίου, στην ΤΙΜ;

Σε θετική περίπτωση δικαιούμαι επιδότηση;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την φορητότητα αριθμού.

Είμαι συνδρομητής στη vodafone εδώ και δύο χρόνια και θέλω να μεταφερθώ στην cosmote.

1. Κρατάω το νούμερο που έχω τώρα παντού; (μηνύματα, εξερχόμενες κλήσεις κλπ), δηλαδή θα φαίνεται σαν να είμαι συνδρομητής vodafone, ή θα αλλάξει κάτι;

2. Αν πάω σε cosmote, πάρω την επιδότηση, κάτσω έναν χρόνο, μετά θα μπορώ να ξαναεπιστρέψω σε vodafone, με νέα επιδότηση φυσικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την φορητότητα αριθμού.

Είμαι συνδρομητής στη vodafone εδώ και δύο χρόνια και θέλω να μεταφερθώ στην cosmote.

1. Κρατάω το νούμερο που έχω τώρα παντού; (μηνύματα, εξερχόμενες κλήσεις κλπ), δηλαδή θα φαίνεται σαν να είμαι συνδρομητής vodafone, ή θα αλλάξει κάτι;

2. Αν πάω σε cosmote, πάρω την επιδότηση, κάτσω έναν χρόνο, μετά θα μπορώ να ξαναεπιστρέψω σε vodafone, με νέα επιδότηση φυσικά;

Ευχαριστώ.

 

1. ΝΑΙ. Δεν θα καταλαβαίνει κανείς τίποτε. Το νούμερο θα είναι το ίδιο.

2. ΝΑΙ. Εξαρτάται βέβαια η πολιτική επιδότησης κάθε εταιρίας. Υπολόγισε όμως ότι για κάθε φορητότητα χρεώνεσαι 20 ΕΥΡΩ.

 

Υπολόγισε επίσης ότι η "πολιτική" της ΤΙΜ είναι να σε αφήνει 1 μήνα σε καρτοκινητό πριν σου κάνει τη νέα σύνδεση. Εγώ "φώναξα" και μου κάναν τη νέα σύνδεση σε 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ. Δεν θα καταλαβαίνει κανείς τίποτε. Το νούμερο θα είναι το ίδιο.

2. ΝΑΙ. Εξαρτάται βέβαια η πολιτική επιδότησης κάθε εταιρίας. Υπολόγισε όμως ότι για κάθε φορητότητα χρεώνεσαι 20 ΕΥΡΩ.

 

Υπολόγισε επίσης ότι η "πολιτική" της ΤΙΜ είναι να σε αφήνει 1 μήνα σε καρτοκινητό πριν σου κάνει τη νέα σύνδεση. Εγώ "φώναξα" και μου κάναν τη νέα σύνδεση σε 10 μέρες.

Ευχαριστώ...;)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια αν καποιος φυγει απο μια εταιρια με φορητοτητα..και το μετανιωσε..και θελει να παει παλι πισω στην εταιρια που ηταν..πρεπει να περασει ενας μηνας?πως γινεται?
Link to comment
Share on other sites

το συμβολαιο που θα υπογραψεισ με την "καινουργια" εταιρια ισχυει για ενα χρονο, λογο επιδοτησησ που σου δινεται.

αν αλλαηεισ γνωμη και θελεισ να ξανα αλλαηεισ εταιρια θα πρεπει να πληρωσεισ ποσοστο των παγιων+την επιδοτηση που σου χορηγηθηκε για καινουργια συσκευη

μετα το εξαμηνο θα μπορεισ να ξαναμεταφερθεισ σε αλλη εταιρια χωρισ να επιστρεψεισ επιδοτηση

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε αλλη εταιρια και θελεις να ξαναφυγεις τοτε πληρωνεις *μονο* το ποσοστο της επιδοτησης που οριζεται απο τον πινακα πισω απο το συμβολαιο αναλογως ποσο καιρο εχεις μεινει συνδρομητης της. Δεν επιστρεφεις κανενα νεο παγιο. Και μπορεις να το κανεις και αφου εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος σου στην 2η εταιρια.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

se kapoio prohgoumeno post diabasa pws an kaneis aithsh gia forhtothta se pairnoun thlefwno (apo ekei apo opou feugeis kai sou kanoun anti prosfora).

auto isxuei se oles tis etairies?

ginetai mono efoson kaneis thn aithsh (kai tous er8ei to aithma apo to neo paroxo) h me to pou blepoun oti phres noumero gia forhtothta to yaxnoun?

Link to comment
Share on other sites

Aν φυγεις, εφυγες! Αν φυγεις και θελησεις να γυρισεις...πελατες ψαχνουν! Αν θελησεις να φυγεις και μετανοιωσεις...καλυτερα γι'αυτους! Τι εχουν να κερδισουν με το black list?

exeis dikio, den exei idiaitero nohma :)

Link to comment
Share on other sites

se kapoio prohgoumeno post diabasa pws an kaneis aithsh gia forhtothta se pairnoun thlefwno (apo ekei apo opou feugeis kai sou kanoun anti prosfora).

auto isxuei se oles tis etairies?

ginetai mono efoson kaneis thn aithsh (kai tous er8ei to aithma apo to neo paroxo) h me to pou blepoun oti phres noumero gia forhtothta to yaxnoun?

 

Εμένα πάντως δε με πήρε κανείς τηλέφωνο (vodafone-TIM).

Αυτό το οτι η ΤΙΜ σε αφήνει ένα μηνα σε καρτοκινητό δεν το κατάλαβα, ούτε είδα κάτι τέτοιο... μπορεί να το εξηγήσει κάποιος ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στην ΤΙΜ σαν καρτοκινητος, θεωρητικα πρπει να περιμενεις ενα μηνα για να το γυρισεις σε συμβολαιο. Αν ομως επιμεινεις ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ τοτε ολα γινονται! ;)

 

Τώρα το κατάλαβα, ευχαριστώ...

Εγώ πήγα σα συμβόλαιος :w00t: για αυτό δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κανονας οτι σε παιρνουν τηλεφωνο για αντιπροσφορα. Εαν εισαι εταιρικος ισως παιζει περισσοτερη πιθανοτητα. Εμενα με ειχε παρει η Κοσμοτε. Σε αλλες φορητοτητες που ειχα κανει δεν με καλεσε κανενας. Ειναι παρανομο να στο κανουν αυτο βεβαια. Στην ΤΙΜ εαν πας σε καρτοκινητο πρεπει να περιμενεις ενα μηνα κανονικα αλλα εαν πας σε απλο καταναλωτικο ή οικογενειακο συμβολαιο μπορεις να το κανεις αμεσα χωρις να περιμενεις να περασουν οι 30 μερες. Οταν αλλαξε πριν κανα 10μηνο ηταν πολυ αυστηροι. Τωρα εχουν χαλαρωσει.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια που κάνουν για να σε προλάβουν μη φύγεις είναι να σου προτείνουν αναβάθμιση συσκευής πριν συμπληρώσεις τους 12 μήνες και έχεις το δικαίωμα να φύγεις.

Εμένα πέρυσι και φέτος μου είχαν στείλει γράμμα περίπου στο 10μηνο που μου ανακοίνωνε το ύψος της επιδότησης που είχα. Μάλιστα πέρυσι επειδή δεν πήγα αμέσως για ανανέωση με πήραν μετά και τηλέφωνο (!).

Anyway - εγώ επειδή δεν είχα σκοπό να φύγω τελικά δεν με πείραξε καθόλου - μάλλον με ευχαρίστησε να πάρω νωρίτερα την επιδότηση :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...