Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγα στην σελίδα αλλα οι drivers που εχει δεν ειναι για το ΜΑ-700, ειναι

για τα νεώτερα bluetooth. Δεν μπορεί να τους κάνει εγκατάσταση.

Οπότε θα χρειαστεί μάλλον να αγοράσω το καλώδιο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα usb bluetooth για να συνδεω τον υπολογιστη με το κινητο μου

ολα καλα λειτουργει

αλλα προσπαθω να βρω ρυθμιση οταν κανει connection στο κινητο μου να μεταφερει τα αρχεια στην εξτρα μνημη που εχω και οχι στην μνημη του κινητου, η οποία δεν επαρκει

 

ξερει κανεις τον τροπο;

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα usb bluetooth για να συνδεω τον υπολογιστη με το κινητο μου

ολα καλα λειτουργει

αλλα προσπαθω να βρω ρυθμιση οταν κανει connection στο κινητο μου να μεταφερει τα αρχεια στην εξτρα μνημη που εχω και οχι στην μνημη του κινητου, η οποία δεν επαρκει

 

ξερει κανεις τον τροπο;

 

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις γίνεται μόνο στα Symbian S60 (το 6131 είναι S40). Τα S40 δεν έχουν τη δυνατότητα να αποθηκεύσουν μηνύματα bluetooth απ' ευθείας στην κάρτα μνήμης όπως τα Symbian S60... Λυπάμαι... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αγορασα ενα usb bluetooth για να συνδεω τον υπολογιστη με το κινητο μου

ολα καλα λειτουργει

αλλα προσπαθω να βρω ρυθμιση οταν κανει connection στο κινητο μου να μεταφερει τα αρχεια στην εξτρα μνημη που εχω και οχι στην μνημη του κινητου, η οποία δεν επαρκει

 

ξερει κανεις τον τροπο;

 

Αν και πέρασε ένας μήνας...Απ'όσο κατάλαβα χρειάζεσαι το Nokia Pc Suite το οποίο σου εγκαθιστά και το Nokia Phone Browser.Μέσω αυτού μπορείς να χειρίζεσαι άνετα το κινητό σου από άποψη διαχείρισης αρχείων και να τα μεταφέρεις σε όποια μνήμη θέλεις.

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Αν και πέρασε ένας μήνας...Απ'όσο κατάλαβα χρειάζεσαι το Nokia Pc Suite το οποίο σου εγκαθιστά και το Nokia Phone Browser.Μέσω αυτού μπορείς να χειρίζεσαι άνετα το κινητό σου από άποψη διαχείρισης αρχείων και να τα μεταφέρεις σε όποια μνήμη θέλεις.

 

:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic:

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ζητάει. Η φίλη μας θέλει να ορίσει σαν default μνήμη αποθήκευσης εισερχόμενων συνδέσεων bluetooth την κάρτα μνήμης. Από τη στιγμή που το αρχείο φτάσει μέχρι το τηλέφωνο χαίρω πολύ ότι έπειτα μπορείς να το πας σε όποια μνήμη επιθυμείς! Η κάρτα μνήμης ΜΟΝΟ στα S60 μπορεί να οριστεί σαν default μνήμη εισερχόμενων μηνυμάτων και άρα και bluetooth μηνυμάτων δεδομένου οτι στα S60 τα μηνύματα bluetooth καταλήγουν και φαίνονται στην ίδια λίστα με τα sms. Στα S40 ο μέγιστος όγκος αρχείου που μπορεί να δεχθεί το κινητό τηλέφωνο από εισερχόμενη σύνδεση bluetooth περιορίζεται στο πόση ελεύθερη μνήμη ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ υπάρχει διαθέσιμη εκείνη τη χρονική στιγμή! Παράδειγμα, αν η ελεύθερη μνήμη ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ είναι 3 Megabytes ΔΕΝ μπορείς να κάνεις λήψη αρχείου μεγαλύτερου από 3 Megabytes μέσω bluetooth. 1 Terabyte κάρτα μνήμης να έχεις άδικα θα χτυπάς τον ποπό σου στο κάθισμα! :lol::lol:

 

Αυτό είναι και το μοναδικό τραγικό μειονέκτημα της πλατφόρμας S40 της Nokia το οποίο ελπίζουμε κάποτε να καταλάβουν οι ερευνητές εκεί στη Nokia και να το διορθώσουν σε μελλοντικά S40 κινητά τηλέφωνα.

 

Υ.Γ.: Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα για να τα καταλάβει μέχρι και ο πιο άσχετος νέωπας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και με συγχωρείτε για το μέγεθος του post.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic:

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ζητάει. Η φίλη μας θέλει να ορίσει σαν default μνήμη αποθήκευσης εισερχόμενων συνδέσεων bluetooth την κάρτα μνήμης. Από τη στιγμή που το αρχείο φτάσει μέχρι το τηλέφωνο χαίρω πολύ ότι έπειτα μπορείς να το πας σε όποια μνήμη επιθυμείς! Η κάρτα μνήμης ΜΟΝΟ στα S60 μπορεί να οριστεί σαν default μνήμη εισερχόμενων μηνυμάτων και άρα και bluetooth μηνυμάτων δεδομένου οτι στα S60 τα μηνύματα bluetooth καταλήγουν και φαίνονται στην ίδια λίστα με τα sms. Στα S40 ο μέγιστος όγκος αρχείου που μπορεί να δεχθεί το κινητό τηλέφωνο από εισερχόμενη σύνδεση bluetooth περιορίζεται στο πόση ελεύθερη μνήμη ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ υπάρχει διαθέσιμη εκείνη τη χρονική στιγμή! Παράδειγμα, αν η ελεύθερη μνήμη ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ είναι 3 Megabytes ΔΕΝ μπορείς να κάνεις λήψη αρχείου μεγαλύτερου από 3 Megabytes μέσω bluetooth. 1 Terabyte κάρτα μνήμης να έχεις άδικα θα χτυπάς τον ποπό σου στο κάθισμα! :lol::lol:

 

Αυτό είναι και το μοναδικό τραγικό μειονέκτημα της πλατφόρμας S40 της Nokia το οποίο ελπίζουμε κάποτε να καταλάβουν οι ερευνητές εκεί στη Nokia και να το διορθώσουν σε μελλοντικά S40 κινητά τηλέφωνα.

 

Υ.Γ.: Τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα για να τα καταλάβει μέχρι και ο πιο άσχετος νέωπας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και με συγχωρείτε για το μέγεθος του post.

 

Αυτο που αναφερεις σχετικα με την αδυναμια των s40 να δεχτουν αρχεια μεγαλυτερα απο την ελευθερη εσωτερικη τους μνημη δεν ισχυει φιλε μου, τουλαχιστον σε νεοτερα μοντελα απο το 6131. Μολις τωρα εστειλα με bluetooth απο ενα 6267 ενα mp3 5,5 mb σε ενα 6233 που εχει μονο 4 mb ελευθερη εσωτερικη μνημη και το αποθηκευσε στην καρτα μνημης. Αυτο που δεν θυμαμαι ειναι εαν το ορισα εγω καποια στιγμη ή το κανει αυτοματα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι οταν ειχα το 6131 και μου στελνανε πολλα αρχεια μεσω bleutooth οταν γεμιζε η εσωτερικη μνημη μετα τα υπολοιπα πηγαιναν κατευθειαν στην εξωτερικη.....:)

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

μηπως θυμαται καποιος να μου πει πως γινεται και μεσω ιντερνετ αναβαθμιζεται σε ΜΗ vodafone εκδοση?

Που περνας ενα code αρχικα και μετα το update...

:X
Link to comment
Share on other sites

μηπως θυμαται καποιος να μου πει πως γινεται και μεσω ιντερνετ αναβαθμιζεται σε ΜΗ vodafone εκδοση?

Που περνας ενα code αρχικα και μετα το update...

 

Δεν περνάς κανένα code φίλε μου. Απλά πρέπει να αλλάξεις το product code του τηλεφώνου.. ;) Αυτό γίνεται ή σε Nokia shop ή στο σπίτι με καλώδιο σύνδεσης, κάποια "παράνομα" προγράμματα που κυκλοφορούν στην "πιάτσα" και αρκετή hacker-ίστικη διάθεση εκ μέρους σου!! :lol::lol::ninja:

 

Διαλέγεις και παίρνεις... :cool:

Link to comment
Share on other sites

το ονομα του πογραμματος θελω

παιζει και να το χω βασικα αλλα δε θυμαμαι πως το λενε :)

Nemesis Service Suite (NSS) ονομάζεται. :)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα usb bluetooth για να συνδεω τον υπολογιστη με το κινητο μου

Κινητό με υπολογιστή.H διαχείρηση των αρχείων γίνεται μέσω προγραμμάτων όπως BlueSoleil, Nokia Pc Suite κλπ.

ολα καλα λειτουργει

αλλα προσπαθω να βρω ρυθμιση οταν κανει connection στο κινητο μου να μεταφερει τα αρχεια στην εξτρα μνημη που εχω και οχι στην μνημη του κινητου, η οποία δεν επαρκει

 

ξερει κανεις τον τροπο;

 

Όταν κάνει connection στο κινητό της το bluetooth απο τον υπολογιστή :!: Δεν αναφέρεται σε άλλα κινητά..

Όταν συνδέεται το κινητό με το bluetooth δεν του πετάει τα αρχεία ο υπολογιστής και όπου πιάσουν τόπο.Σου ανοίγει τις μνήμες του κινητού και επιλέγεις πού θα πας τα αρχεία σου.Δημιουργείς φακέλους με ότι ονόματα θέλεις,σε όποια μνήμη θέλεις,βάζεις αρχεία,διαγράφεις,κάνεις ότι σου έρθει στο μυαλό μέσα σε περιβάλλον όπως ο explorer των windows.

:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic:

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ζητάει. Η φίλη μας θέλει να ορίσει σαν default μνήμη αποθήκευσης εισερχόμενων συνδέσεων bluetooth την κάρτα μνήμης.

Τώρα αν η φίλη μας η Βασούλα μιλάει για το πού θα της έρχονται τα αρχεία όταν της τα στέλνουν άλλα κινητά μάλλον διατύπωσε λάθος την ερώτηση. Αλλιώς μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι ζητάει.

 

Όσο για το αν γεμίσει η εσωτερική μνήμη τι γίνονται τα αρχεία,σου απάντησαν ήδη οι 2 φίλοι μας.:mobile:

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν η φίλη μας η Βασούλα μιλάει για το πού θα της έρχονται τα αρχεία όταν της τα στέλνουν άλλα κινητά μάλλον διατύπωσε λάθος την ερώτηση. Αλλιώς μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι ζητάει.

 

Όσο για το αν γεμίσει η εσωτερική μνήμη τι γίνονται τα αρχεία,σου απάντησαν ήδη οι 2 φίλοι μας.:mobile:

 

1. Δηλαδή εισερχόμενη σύνδεση bluetooth έρχεται μόνο από άλλα κινητά; Όταν ανταλλάζεις δεδομένα μεταξύ Η/Υ και κινητού μέσω bluetooth δεν είναι εισερχόμενη σύνδεση bluetooth; Η κατάλαβα λάθος εγώ ή δεν διατύπωσε σωστά η vasoula... Το να μην κατάλαβες ΕΣΥ δεν παίζει; Είσαι τόσο διάνοια που δεν το εξετάζουμε καν; Και μόνο που μίλησα για εισερχόμενες συνδέσεις bluetooth ενώ εσύ μας λες να της στέλνουν αρχεία άλλα κινητά δείχνει το εύρος των γνώσεών σου πάνω στο αντικείμενο! Το υπόλοιπο post δε θα το σχολιάσω γιατί το θεωρώ άσκοπο και γιατί δε θέλω να ξεκινήσουν μαλώματα και ακολουθία άσκοπων posts. Όποιος θέλει να παραπληροφορηθεί ας παραπληροφορηθεί! Οι έχοντες σωστή κρίση θα τη βρουν την άκρη.

 

2. Όσο για το αν η πλατφόρμα S40 μπορεί ή όχι να αποθηκεύσει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από bluetooth στην κάρτα μνήμης, όσες φορές έχω προσπαθήσει να στείλω σε S40 φίλων και η μνήμη του τηλεφώνου δεν επαρκεί, το S40 βγάζει μήνυμα λάθους και απορρίπτει τη σύνδεση μόλις φτάσει στο σημείο που τελειώνει η μνήμη τηλεφώνου. Κάνω κάτι λάθος; Στο δικό μου S40 (έχω ένα 6233), τώρα που το βλέπω, δε συμβαίνει αυτό (:D:D), δηλαδή γίνεται αυτό που λέτε εσείς και πηγαίνει στην κάρτα μνήμης το αρχείο από μόνο του. Μήπως παίζει ρόλο η έκδοση του S40; Το 6233 είναι S40 3rd. Το 6131 τι έκδοση S40 είναι; Μήπως σε παλαιότερες εκδόσεις δε γινόταν αυτό και το διόρθωσαν τώρα... Πρέπει να το διευκρινίσουμε αυτό! :confused:

Link to comment
Share on other sites

MadBill, stefidis

 

Απ’ ο,τι φαίνεται παίζει ρόλο η έκδοση της Series 40.

Το 6233 και το 6131 ενσωματώνουν την Series 40 3rd Edition, Feature Pack 1.

Αρά μάλλον από την 3η έκδοση δόθηκε αυτή η δυνατότητα. Και λέω μάλλον διότι μένει να δούμε αν συσκευές 3rd Edition initial release εχουν αυτή τη δυνατότητα...

 

Παράκληση: Θα παρακαλούσα να ηρεμήσουν λιγάκι τα πνεύματα και να μη βγαίνουμε offtopic. Ευχαριστώ!:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

MadBill, stefidis

 

Απ’ ο,τι φαίνεται παίζει ρόλο η έκδοση της Series 40.

Το 6233 και το 6131 ενσωματώνουν την Series 40 3rd Edition, Feature Pack 1.

Αρά μάλλον από την 3η έκδοση δόθηκε αυτή η δυνατότητα. Και λέω μάλλον διότι μένει να δούμε αν συσκευές 3rd Edition initial release εχουν αυτή τη δυνατότητα...

 

Παράκληση: Θα παρακαλούσα να ηρεμήσουν λιγάκι τα πνεύματα και να μη βγαίνουμε offtopic. Ευχαριστώ!:)

 

Μάλλον έτσι είναι. Από το S40 3rd edition κι έπειτα, γίνεται να χρησιμοποιηθεί απευθείας η κάρτα μνήμης για εισερχόμενες push/obex συνδέσεις bluetooth. Το 3rd Edition initial release που αναφέρεις τι ακριβώς είναι;

 

 

Υ.Γ.: Όσο για την παράκλησή σου, από πλευράς μου είναι πλήρως σεβαστή. Άλλωστε δεν είχα τέτοιες προθέσεις ούτως ή άλλως. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι είναι. Από το S40 3rd edition κι έπειτα, γίνεται να χρησιμοποιηθεί απευθείας η κάρτα μνήμης για εισερχόμενες push/obex συνδέσεις bluetooth. Το 3rd Edition initial release που αναφέρεις τι ακριβώς είναι;

 

 

Υ.Γ.: Όσο για την παράκλησή σου, από πλευράς μου είναι πλήρως σεβαστή. Άλλωστε δεν είχα τέτοιες προθέσεις ούτως ή άλλως. :D:D

Η πρώτη -αρχική- 3rd Edition χωρίς feature packs κλπ... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη -αρχική- 3rd Edition χωρίς feature packs κλπ... ;)

 

Δηλαδη αυτα τα κινητα ;)

http://www.forum.nokia.com/devices/matrix_s40_3ed_fp0_1.html

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!!

 

Προσπαθώ να παίξω κάποιες σειρές στο κινητό αλλά ο ήχος προηγείται κατά πολύ της εικόνας!!! Τα video που αναπαράγω είναι 3gp (H.263 στα 160kbps, 176x144, audio: 22050-mono-24kbps) και 3gp (MPEG-4 στα 144kbps, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ίδια).

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο format το οποίο να αναπαράγεται απροβλημάτιστα στο 6131? Σας ευχαριστώ πολύ :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!!

 

Προσπαθώ να παίξω κάποιες σειρές στο κινητό αλλά ο ήχος προηγείται κατά πολύ της εικόνας!!! Τα video που αναπαράγω είναι 3gp (H.263 στα 160kbps, 176x144, audio: 22050-mono-24kbps) και 3gp (MPEG-4 στα 144kbps, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ίδια).

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο format το οποίο να αναπαράγεται απροβλημάτιστα στο 6131? Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Αυτό που φταίει είναι η μετατροπή του ήχου. Αν ο πρωτότυπος είναι 44.1 ή 48 kHz και εσύ τον έκανες 22 kHz όπως μας λες, λογικό είναι να αποσυγχρονίστηκε με το βίντεο. Γενικά είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα με την μετατροπή βίντεο. Για να μην είμαστε off topic όμως, υπάρχει ένα ανάλογο topic το οποίο είναι για S60 κινητά και έχει σκονιστεί λίγο (από τον Απρίλιο του 2007) αλλά θα σου λύσει αρκετές απορίες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=21809

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φταίει είναι η μετατροπή του ήχου. Αν ο πρωτότυπος είναι 44.1 ή 48 kHz και εσύ τον έκανες 22 kHz όπως μας λες, λογικό είναι να αποσυγχρονίστηκε με το βίντεο. Γενικά είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα με την μετατροπή βίντεο. Για να μην είμαστε off topic όμως, υπάρχει ένα ανάλογο topic το οποίο είναι για S60 κινητά και έχει σκονιστεί λίγο (από τον Απρίλιο του 2007) αλλά θα σου λύσει αρκετές απορίες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=21809

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Να διευκρινήσω όμως ότι δοκίμασα τα βίντεο σε άλλο κινητό και στον υπολογιστή και παίζουν κανονικά! Τέλος πάντων, θα ρίξω μια ματιά στο thread που μου λές... :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως έχει κάποιος πρόχειρο έναν repair guide για το κινητό?

Βασικά ενδιαφέρομαι να ανοίξω την οθόνη και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και πού να φτάσω.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απορία προς όλους τους κατόχους Νόκια 6131.

Σκέφτομαι να το αγοράσω επειδή το βρίσκω σε καλή τιμή [€167].

1. Το κουμπάκι που ανοίγει το πορτάκι αντέχει σε βάθος χρόνου;

2. Η μπαταρία πόσο κρατάει;

3. Έχει κάποιο bug;

4. Έχει κάποιο άλλο πρόβλημα ή κάτι που να ναι σημαντικό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...