Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερίζω το topic και χρόνια πολλά!:)

 

Έχοντας την v. 6.10, παρατηρώ ότι στην αντιστοίχιση εικόνας στην εξωτερική μικρή οθόνη καλύπτεται το κέντρο της οθόνης (φωτογραφίας) με μιά πλατιά αδιάφανη λωρίδα που γράφεται το όνομα. Αυτό συμβαίνει και στην τελευταία βέρσιον 6.60 ή έχει με κάποιο τρόπο διορθωθεί;

 

Χρόνια Πολλά:)

 

ο Nokia Updater μου βγάζει μόνο την 6.10.. η 6.60 που έχει ανέβει?

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρόνια Πολλά:)

 

ο Nokia Updater μου βγάζει μόνο την 6.10.. η 6.60 που έχει ανέβει?

Kαι μένα το ίδιο...Ίσως αυτή περιλαμβάνει την ελληνική γλώσσα γιατί στο "Firmware versions of Nokia mobile phones" φαίνεται πως η 6.10 είναι η προηγούμενη και η τελευταία είναι η 6.60.... : http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=6131

 

Θα ρωτήσω και σε κανένα alpha copy store και θα ενημερώσω σχετικά....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο την εγκατασταση μιας εφαρμογης το τηλ. δεν μπορει καν να εκκινησει παρα μονο μαυριζει η οθονη οταν αρχιζει να φορτωνει το μενου δηλ σε 3-4 sec.

μπορω μηπως να σωσω τον τηλ. καταλογο ? δεν με ενδιαφερουν τα υπολοιπα αρχεια. αν ναι με ποιο τροπο?

η εφαρμογη ηταν ενα game

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά...και καλησπέρα σας.

 

Έχω κάποια προβλήματα με τα κλιπάκια στο κινητό.Στα περισσότερα βίντεο ο ήχος παίζει κανονικά ενώ η εικόνα ακολουθεί σε χαμηλότερο ρυθμό με αποτέλεσμα απο ένα σημείο και μετά να υπάρχει μεγάλη διαφορά χρόνου.Αυτό συμβαίνει είτε μου τα στείλουν είτε τα μετατρέψω εγώ με 2-3 προγράμματα που έχω.Να τονίσω ότι τα ίδια βίντεο όταν τα στέλνω σε άλλα κινητά παίζουν μια χαρά.:X

 

Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι σε κάποια άλλα βίντεο παίζει μόνο ο ήχος και η οθόνη παραμένει μαύρη.:mad:

 

Και στις δύο περιπτώσεις δοκιμάζω και το multimedia player του Nokia Pc Suite που δίνει τη δυνατότητα μετατροπής σε 3gp.Έχει κανένας κάποια ιδέα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει λύση?:what:

 

(Έψαξα λίγο πρόχειρα τα posts και δε βρήκα κάτι ανάλογο.Αν υπάρχει παρακαλώ παραπέμψτε με.)

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά...και καλησπέρα σας.

 

Έχω κάποια προβλήματα με τα κλιπάκια στο κινητό.Στα περισσότερα βίντεο ο ήχος παίζει κανονικά ενώ η εικόνα ακολουθεί σε χαμηλότερο ρυθμό με αποτέλεσμα απο ένα σημείο και μετά να υπάρχει μεγάλη διαφορά χρόνου.Αυτό συμβαίνει είτε μου τα στείλουν είτε τα μετατρέψω εγώ με 2-3 προγράμματα που έχω.Να τονίσω ότι τα ίδια βίντεο όταν τα στέλνω σε άλλα κινητά παίζουν μια χαρά.:X

 

Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι σε κάποια άλλα βίντεο παίζει μόνο ο ήχος και η οθόνη παραμένει μαύρη.:mad:

 

Και στις δύο περιπτώσεις δοκιμάζω και το multimedia player του Nokia Pc Suite που δίνει τη δυνατότητα μετατροπής σε 3gp.Έχει κανένας κάποια ιδέα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει λύση?:what:

 

(Έψαξα λίγο πρόχειρα τα posts και δε βρήκα κάτι ανάλογο.Αν υπάρχει παρακαλώ παραπέμψτε με.)

 

φταίει η μικρή ανάλυση βίντεο που έχει το 6131...Συμβαίνει συνέχεια και σε μένα..

 

Άλλες φορές παίζει μόνο ήχος..(2ο πρόβλημα)

 

Πρέπει να βρεις τα βιντεάκια σε 176χ144 νομίζω :(

Link to comment
Share on other sites

φταίει η μικρή ανάλυση βίντεο που έχει το 6131...Συμβαίνει συνέχεια και σε μένα..

 

Άλλες φορές παίζει μόνο ήχος..(2ο πρόβλημα)

 

Πρέπει να βρεις τα βιντεάκια σε 176χ144 νομίζω :(

 

Δηλαδή πρέπει να πάρω απόφαση ότι στο κινητό μου θα παίζουν σε χάλια ανάλυση όλα?

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή γίνεται λόγος για video, ξέρετε καμιά δωρεάν ιστοσελίδα με ερεσιτεχνικά video για το κινητό?

Δυστηχώς το greekz το έκαναν επι πληρωμή...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να μάθω αν το nokia 6131 έχει κάποια ειδική ρύθμιση για να παίρνουν ιντερνετ οι java εφαρμογές...

 

(Το ουσιαστικό μου πρόβλημα είναι ότι έχω ιντερνετ στο κινητό μέσω του Wind Plus, απο τον browser του κινητού μπαίνω χωρίς κανένα πρόβλημα σε σελίδες αλλά καμιά άλλη εφαρμογή παίρνει ίντερνετ, έχω δοκιμάσει ebuddy, mig33, jmirc)

 

Sorry αν υπάρχει ήδη post σχετικό .. αν υπάρχει plz δώστε μου link γτ έχω χαθεί λιγάκι στα posts σχετικά με το ιντερνετ στα κινητά και το wind plus κτλ κτλ κτλ :)

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στείλεις απλές ρυθμίσεις για το WAP (http://europe.nokia.com/A4144889) μήπως και στο "εμποδίζει" το wind plus???
Link to comment
Share on other sites

Άλλες φορές παίζει μόνο ήχος..(2ο πρόβλημα)

 

Πρέπει να βρεις τα βιντεάκια σε 176χ144 νομίζω :(

 

Παιδιά εγώ στέλνω με bluetooth απο το pc τα video .3gp στο 6131, και μετά ακούω μόνο τον ήχο,δεν ανοίγει εικόνα!

Είναι κανονικά αρχεία 3gp, ενώ στις ιδιότητες γράφει "αρχείο Νοkia Multimedia Player".

Μήπως υπάρχει θέμα συμβατότητας μεταξύ bluetooth του PC και του NOKIA PC SUITE ???

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες συσκευές παίζει κανονικά? :blink:

Αυτό το έχω δει και σε κάποια άλλη συσκευή...

ποια αναβάθμιση έχεις (*#0000#)???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στείλεις απλές ρυθμίσεις για το WAP (http://europe.nokia.com/A4144889) μήπως και στο "εμποδίζει" το wind plus???

 

Κατ αρχάς μου έχουν πει ότι με WIND PLUS μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα τέτοια (μου το είπε κάποιος που το δοκίμασε)

 

Πήγα στο url έκανα το τεστ με το μηδέν το οποίο failed, πήρα από το site της nokia ρυθμίσεις, ήρθαν όλα κανονικά αλλά το test με το 0 πάλι fails.

 

Επίσης νομίζω ότι προσπαθεί να ανοίξει το portal.wind.gr το οποίο ΔΕΝ ανοίγει ούτε από το pc μου (σ εμένα τουλάχιστον... αν ανοίγει σε κάποιον άλλον πείτε...). Στην οθόνη του κινητού όταν προσπαθεί να κάνει σύνδεση, βλέπω ...al.wind.gr οπότε υποθέτω ότι είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα αφήνει το wind plus... μου θυμίζει τις συνδέσεις για ενεργοποίηση του

internet που σ' αφήνουν να μπαίνεις μόνο στην σελίδα τους...

Υπάρχει και η λύση του να το αναβαθμίσεις με το κλασσικό το firmware και να ξαναστείλεις

τις ρυθμίσεις ώστε να μην σε περιορίζει στο WIND PLUS menu...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα αφήνει το wind plus... μου θυμίζει τις συνδέσεις για ενεργοποίηση του

internet που σ' αφήνουν να μπαίνεις μόνο στην σελίδα τους...

Υπάρχει και η λύση του να το αναβαθμίσεις με το κλασσικό το firmware και να ξαναστείλεις

τις ρυθμίσεις ώστε να μην σε περιορίζει στο WIND PLUS menu...

 

Ναι αλλά έτσι θα χρεώνομαι ό,τι να ναι :P εγώ θέλω τη χρέωση του plus... :/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι θα χρεώνομαι ό,τι να ναι :P εγώ θέλω τη χρέωση του plus... :/

 

Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα κατάστημα wind και θα τους έλεγα "κάντε το"!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες συσκευές παίζει κανονικά? :blink:

Αυτό το έχω δει και σε κάποια άλλη συσκευή...

ποια αναβάθμιση έχεις (*#0000#)???

 

θα δοκιμάσω να βγάλω εντελώς το ΝΟΚΙΑ MULT. PL. για να δω αν τα επόμενα video αφού δεν θα περνάνε μέσα απο αυτό, θα παίζουν και στο κιν...

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα κατάστημα wind και θα τους έλεγα "κάντε το"!! ;)

 

Και προφανώς αυτό έκανα κι εγώ... Και η απάντηση που πήρα από τον υπάλληλο ήταν να τηλεφωνίσω στο τεχνικό τμήμα της wind. (εν ολίγοις δεν είχε ιδέα για τι πράγμα μιλούσα!!!)

 

Εγώ όμως είχα πάρει ήδη τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα... και ο υπάλληλος ήθελε να με ξεφορτωθεί εδώ που τα λέμε... και η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ότι αφού έχω ιντερνετ από τον browser του κινητού το ιντερνετ μου είναι οκ και όλα θα πρεπε να λειτουργούν!!!

 

Anyway... Αν κάποιος στη συγκεκριμένη συσκευή χρησιμοποιεί επιτυχώς wind plus + εφαρμογές ας μου πει κ εμένα ποιες εφαρμογές χρησιμοποιεί ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν το 6131 παίρνει κάποιον Image Editor ή είναι μόνο για τα symbian NOKIA?

 

Από τέτοιες εφαρμογές, τα S40 ότι έχουν απ΄τη μάνα τους. Και να βρεις κάτι σε java θα είναι της πλάκας... ;)

 

Υ.Γ.: Δεν έχει επεξεργασία εικόνας το 6131; Εγώ έχω ένα 6233 (S40 είναι κι αυτό) και έχει αρκετά ικανοποιητική επεξεργασία εικόνας. Επιτρέπει εισαγωγή κειμένου, εισαγωγή πλαισίου. εισαγωγή εικόνας και κοπή εικόνας και όλα αυτά αρκετά ευέλικτα από άποψη παραμετροποίησης - μόνο που δεν έχει εφέ και διάφορα άλλα καλούδια που έχουν μόνο τα symbian.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό με την απορία μου.

Έχω ένα Νοκια 6131 και θέλω να το συνδέσω με τον υπολογιστή

μέσω BLUETOOTH.

Έχω ήδη το Bluetooth MA-700, αλλά δεν μπορώ να το συνδέσω.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν drivers ή ότιδήποτε αλλο που

μπορεί να βοηθήσει?

Αν αγοράσω ένα άλλο bluetooth θα λυθεί το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το Bluetooth σου τι drivers χρησιμοποιεί - Widcomm ή BlueSoil????

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το κινητό σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το wıdcom και to bluesoil.

θα κοιτάξω να δω τι ακριβώς χρησιμοποιεί.

θέλω απλά να αντιγράψω τον τηλεφωνικό κατάλογο.

 

To bluetooth είναι το Mobile Action MA-700, το είχα πάρει για το ΝΟΚΙΑ 6600 και λειτουργούσε γιατι είχε οδηγούς στην σελίδα τους για το κινητό. Τώρα θέλω να αντιγράψω τον τηλεφωνικό κατάλογο του ΝΟΚΙΑ 6131, για να μην έρθει η στιγμή που θα το χάσω και θα κλαίω.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...