Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορία προς όλους τους κατόχους Νόκια 6131.

Σκέφτομαι να το αγοράσω επειδή το βρίσκω σε καλή τιμή [€167].

1. Το κουμπάκι που ανοίγει το πορτάκι αντέχει σε βάθος χρόνου;

2. Η μπαταρία πόσο κρατάει;

3. Έχει κάποιο bug;

4. Έχει κάποιο άλλο πρόβλημα ή κάτι που να ναι σημαντικό;

 

1. Το κουμπάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα αν του συμπεριφέρεσαι φυσιολογικά.

2. Η μπαταρία είναι λίγο "προβληματική". Μετά από ένα χρόνο μέτριας έως σκληρής χρήσης κάθε δεύτερη μέρα θα θέλει φόρτιση.

3. Με την τελευταία έκδοση είναι αρκετά ικανοποιητικό.

4. Η εσωτερική επίστρωση γύρω γύρω από την οθόνη μετά από ένα περίπου χρόνο συνήθως αρχίζει να "την κάνει με ελαφρά" σιγά σιγά.

 

Γενικά είναι ένα αρκετά καλό τηλέφωνο και σε αυτή την τιμή για να πάρεις κάτι καλύτερο πρέπει να αλλάξεις εταιρία. Αν είσαι nokia-κιας σε αυτά τα χρήματα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :)

 

Δεν κάνει τίποτα!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μηδενισμό των χρονομετρητών διάρκειας κλήσεων.

Κάθε φορά που προσπαθώ να το κάνω,μου ζητάει κάποιον κωδικό ασφαλείας,τον οποίο εκτός του ότι δεν τον γνωρίζω,δεν έχω ορίσει κιόλας ποτέ.

Κοίταξα στο βιβλίο των οδηγιών αλλά δεν φαίνεται να αναφέρεται κάτι σχετικά.

Επειδή είναι το πρώτο ΝΟΚΙΑ που πέφτει στα χέρια μου,είμαι σχετικά (τι σχετικά,παντελώς καλύτερα) άσχετος με τα επι μέρους τερτίπια τους.

 

Αν ξέρει κανείς ποιον κωδικό ασφαλείας δίνει η εταιρεία για τον μηδενισμό των χρονομετρητών,θα με βοηθούσε αρκετά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

12345

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία.

Προσπαθώ από το pc να στείλω στο κινητό μερικά τραγούδια.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν γεμίσουν τα 6-7 ελεύθερα mb της μνήμης του κινητού,η αποστολή δεν συνεχίζεται στην κάρτα μνήμης,αλλά διακόπτεται λόγω έλλειψης χώρου.

 

Ξέρει κανείς πως γίνεται η αποστολή να συνεχίζεται στην κάρτα μνήμης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία.

Προσπαθώ από το pc να στείλω στο κινητό μερικά τραγούδια.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν γεμίσουν τα 6-7 ελεύθερα mb της μνήμης του κινητού,η αποστολή δεν συνεχίζεται στην κάρτα μνήμης,αλλά διακόπτεται λόγω έλλειψης χώρου.

 

Ξέρει κανείς πως γίνεται η αποστολή να συνεχίζεται στην κάρτα μνήμης?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αυτό είναι κάτι που μας έχει απασχολήσει επανειλημμένως στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν έχουν συμφωνήσει οι εμπειρίες μας! Η δική μου εμπειρία λέει ότι στα παλιότερα S40 (συμπεριλαμβανομένου και του 6131) ΔΕΝ γίνεται αυτό. Κάποιοι άλλοι λεν πως γίνεται. Σε ένα 6233 που έχω, αν στείλω αρχείο μεγαλύτερο από το μέγεθος της ελεύθερης μνήμης τηλεφώνου, το αρχείο καταλήγει επιτυχώς στην κάρτα μνήμης. Κάποιοι ισχυρίζονται πως γίνεται και στο 6131.

 

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω και θεωρώντας πως όλοι λέμε αλήθεια, το μόνο λογικό είναι να ευθύνεται η έκδοση του firmware.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που μας έχει απασχολήσει επανειλημμένως στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν έχουν συμφωνήσει οι εμπειρίες μας! Η δική μου εμπειρία λέει ότι στα παλιότερα S40 (συμπεριλαμβανομένου και του 6131) ΔΕΝ γίνεται αυτό. Κάποιοι άλλοι λεν πως γίνεται. Σε ένα 6233 που έχω, αν στείλω αρχείο μεγαλύτερο από το μέγεθος της ελεύθερης μνήμης τηλεφώνου, το αρχείο καταλήγει επιτυχώς στην κάρτα μνήμης. Κάποιοι ισχυρίζονται πως γίνεται και στο 6131.

 

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω και θεωρώντας πως όλοι λέμε αλήθεια, το μόνο λογικό είναι να ευθύνεται η έκδοση του firmware.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σε μένα πάντως αν στειλω αρχείο μεγαλύτερο από τον χώρο που έχω ελεύθερο στην μνήμη το αρχείο δεν στέλνεται.

 

Πρέπει να πάω για αναβάθμιση firmware :X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και 9 μήνες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο ίσως σημείο που υστερεί είναι ότι δεν έχει να προγραμματίσεις το ξυπνητήρι σου περισσότερο από 1 φορές (όπως έχει για παράδειγμα η SE όπου μπορείς να έχεις ένα ξυπνητήρι να χτυπάει στις 07:30 το πρωί, ένα άλλο το απόγευμα, ένα άλλο το βράδυ κ.τ.λ.).

 

Εχω βάλει και μία κάρτα 1Gb και έχω κατεβάσει αρκετά τραγούδια και θέματα σε αυτήν. Πολλές φορές όμως όταν θέλω να βάλω κάποιο θέμα μου βγάζει μήνυμα "Ανεπαρκής μνήμη". Το παράξενο είναι ότι έχω αρκετή μνήμη τόσο στο κινητό όσο και στην κάρτα. Έχεις κάποιος καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

Σε παλιότερα clamshell Νοκια κινητά, όταν άνοιγεις το καπάκι με αυτόματη απάντηση, η γραμμή δεν ανοίγει αμέσως, περνάνε περίπου 1-2 sec. [πχ 6170, 7270].

Στο 6131 πατώντας το κουμπάκι που ανοίγει το πορτάκι, η γραμμή ανοίγει αυτόματα ή έχει μικρή χρονοκαθυστέρηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

Σε παλιότερα clamshell Νοκια κινητά, όταν άνοιγεις το καπάκι με αυτόματη απάντηση, η γραμμή δεν ανοίγει αμέσως, περνάνε περίπου 1-2 sec. [πχ 6170, 7270].

Στο 6131 πατώντας το κουμπάκι που ανοίγει το πορτάκι, η γραμμή ανοίγει αυτόματα ή έχει μικρή χρονοκαθυστέρηση;

 

Δεν υπάρχει κάποια καθυστέρηση. Ανοίγει το πορτάκι και μιλάς κανονικότατα!

 

Χριστός Ανέστη!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν όμως κι άλλα...Πχ στο παλιό 6103 του πατέρα μου σήκωνες το πορτάκι και η γραμμή άνοιγε ύστερα από κανάν αιώνα:down::p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώ να συγχρονίσω τις επαφές από το τηλέφωνο στο Outlook, και αντιγράφονται με σφάλματα (λείπουν χαρακτήρες, με κουτάκια, κτλ).

Επειδή έχω παλιότερο αρχείο συγχρονισμού, είναι όλες οι επαφές εντάξει.

Δοκίμασα σε Xp, Vista, Outlook 2003, Outlook 2007, Vista Contacts, όλα έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Μέσα από το PC Suite, οι επαφές φαίνονται κανονικά, αλλά αν επιχειρήσω να τις αντιγράψω στο PC (με drag-drop), τα ελληνικά γίνονται κινέζικα (utf-8 πρόβλημα;).

Το firmware του τηλεφώνου είναι το 6.10

Μήπως παίζει κάτι μ'αυτό; Το backup το είχα πάρει πριν την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μου έχει ξεκολήσει το μαύρο πλαίσιο γύρω απο την εσωτ.οθόνη.

Προσπάθησα με μια κόλλα που υποτίθεται κολάει τα πάντα, αλλά τίποτα!

'Ασε που μπήκε λίγη στο κύκλωμα απο κάτω, του ακουστικού και παραλίγο να έχω πρόβλημα.

Καμιά ιδέα,για να ξανακολήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το 6131:

 

αν κάποιος έχει καταχωρημένα 2 τηλέφωνα της μορφής

693 1234567 [Κώστας] και

694 1234567 [Βασίλης]

στην αναγνώριση φαίνονται ως οι ίδιοι αριθμοί ή διαχωρίζεται;

 

Το ρωτάω γιατί στα Νοκια η αναγνώριση γινόταν στα τελευταία 7 ψηφία ενώ σε κάποια κινητά γίνεται στα 8 πχ Νοκια 6070, 5070.

Το ρωτάω γιατί έχω αριθμούς κινητών που διαφέρουν για το πρόθεμα της εταιρείας μόνο και είναι σημαντικό για την αναγνώριση να φαίνεται ποιος κάλεσε.

 

Όποιος ξέρει ή έχει το τηλ και μπορεί να δοκιμάσει, θα βοηθούσε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως κοθμπώνει με καποιο τρόπο... δν ξέρω τ ν σε πω αν δν φτιάχνει πέρνα από τν alpha copy :(

 

Κατασκευαστικά -στο συγκεκριμένο σημείο- είναι της πλάκας.

Το έχουν απλά κολημένο απο τα πλάγια. Μόνο στην κορυφή φαίνεται να είναι κάπως κουμπωμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μολις μου'ρθε ενα Holux 1200 bluetooth gps. Ξερει κανεις αν υπαρχει προγραμμα σαν το destinator αλλα για s40 που να μη χρειαζεται να κατεβασεις τους χαρτες εκεινη την ωρα, αλλα να τους εχεις εγκατεστημενους; Βρηκα διαφορα java based στο getjar ομως ολα θελανε να μπουν στου 'ντερνετι για το χαρτι. To gps μια φορα το'βλεπαν :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μετά από ένα ολόκληρο χρόνο χρήσης το 6131 μου έπεσε κάτω και χάλασε το κουμπάκι του. Στην προσπάθειά μου να το επισκευάσω (όχι που θα το έφτιαχνα) χάλασε η καλωδιοταινία της οθόνης και δεν δουλεύει τώρα. Μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει καλωδιοταινία αλλά και τον μηχανισμό με το κουμπί που έχει χαλάσει;;;

Το μόνο που βρήκα:

http://www.techgsm.gr/Flex_Tape_Nokia_6131_original_,45184.html

αλλά επειδή δεν γνωρίζω από παραγγελίες internet και γενικά δεν θέλω να μπλέξω υπάρχει τίποτα;;;

 

 

Υ.Γ. Πήγα στον Γερμανό και έμαθα ότι η καλωδιοταινία έχει μόλις 4€ αλλά δεν την είχαν (και ούτε πρόκειται να την έχουν κάποια στιγμή είναι για το service τους).

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω κάτι που δεν μπόρεσα να βρω απάντηση:

αν κάποιος έχει καταχωρημένα 2 τηλέφωνα της μορφής

693 1234567 [όνομα Α] και

694 1234567 [όνομα Β],

στην αναγνώριση αναγράφεται κανονικά το όνομα ή εμφανίζεται απλά ο αριθμός;

 

Στα Nokia η αναγνώριση γινόταν με βάση τα τελευταία 7 ψηφία, ενώ σε κάποια τελευταία μοντέλα γίνεται με βάση τα 8 όπως στα 6070, 5070, 2760.

Το ρωτάω γιατί έχω 3 αριθμούς τηλεφώνων που διαφέρουν μόνο για ένα ψηφίο, στο πρόθεμα της εταιρείας, και είναι σημαντικό για την αναγνώριση να φαίνεται ποιος κάλεσε.

 

Όποιος ξέρει ή έχει το τηλ και μπορεί να δοκιμάσει, θα βοηθούσε, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω το 6131.

Ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω κάτι που δεν μπόρεσα να βρω απάντηση:

αν κάποιος έχει καταχωρημένα 2 τηλέφωνα της μορφής

693 1234567 [όνομα Α] και

694 1234567 [όνομα Β],

στην αναγνώριση αναγράφεται κανονικά το όνομα ή εμφανίζεται απλά ο αριθμός;

 

Στα Nokia η αναγνώριση γινόταν με βάση τα τελευταία 7 ψηφία, ενώ σε κάποια τελευταία μοντέλα γίνεται με βάση τα 8 όπως στα 6070, 5070, 2760.

Το ρωτάω γιατί έχω 3 αριθμούς τηλεφώνων που διαφέρουν μόνο για ένα ψηφίο, στο πρόθεμα της εταιρείας, και είναι σημαντικό για την αναγνώριση να φαίνεται ποιος κάλεσε.

 

Όποιος ξέρει ή έχει το τηλ και μπορεί να δοκιμάσει, θα βοηθούσε, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω το 6131.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φίλε μου, προσπάθησα να αποθηκεύσω ένα νούμερο το οποίο να είναι ίδιο με ένα ήδη υπάρχον στα τελευταία 7 ψηφία του, αλλά δεν με αφήνει!!!!! Απίστευτο και όμως αληθινό! Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Παιδια ποιο ειναι το ελληνικο product code για αυτην την συσκευη?

 

Παιδια ποιο ειναι το ελληνικο product code για αυτην την συσκευη?

 

To προβλημα λυθηκε...θα επανελθω ξανα για ενα αλλο κηνιτο που θελω να περασω ελληνικα:D

 

Σας ευχαριστω!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...