Jump to content

Dan Brown Movies (Da Vinci Code, Angels & Demons etc.)


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία :  

141 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία :

    • Πολύ καλή
      56
    • Καλή
      36
    • Μέτρια
      31
    • Κακή
      18


Recommended Posts

Αν πατε στο cnn, bbc και reuters, οι δημοσιογραφοι τους ολοι εχουν εκτενη αρθρα. Δεν λενε και τα καλυτερα.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται πως καλά έκανα και ρωτούσα ποιόν άλλο θα προτιμούσατε για πρωταγωνιστή...

Όλοι εστιάζουν στο θέμα της χημειάς μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως καλά έκανα και ρωτούσα ποιόν άλλο θα προτιμούσατε για πρωταγωνιστή...

Όλοι εστιάζουν στο θέμα της χημειάς μεταξύ τους.

 

Δε νομίζω πάντως να επηρεαστούν οι εισπράξεις από τις κριτικές. Έχω ακούσει (δυστυχώς δε θυμάμαι που) ότι έχουν πουληθεί ήδη 90.000 εισιτήρια.:wacko:

 

Το βιβλιο για εμενα αποτελει πεμπτουσια της λογοτεχνιας και μπορω ανετα να το παρομιασω με αλλα αριστουργηματα του ειδους, Φουκω κτλ.

 

??? :blink:

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω edit το μήνυμα μου γιατί πρόκειται για άλλο ζήτημα...

 

Ορίστε λοιπόν:

Προσφυγή στο Μονομελές Πρωτοδικείο κατά της προβολής του «Κώδικα Ντα Βίντσι»

Link to comment
Share on other sites

isolde, εχουν γινει κρατησεις πανελλαδικως για 90.000 εισιτηρια (αλλα δεν ειναι ολα προπληρωμενα γιατι στα ster δεν χρειαζεται να πληρωσεις)

Δηλαδη δεν ειναι ολα σιγουρα -οχι οτι δεν θα τα ξεπερασει-.Σιγουρα θα φτασει πολυ ψηλα στο box office, ισως πλησιασει και τον τιτανικο, αλλα αν ειναι ετσι οπως τα λενε πολλοι κριτικοι (που ειχαν διαβασει το βιβλιο) θα ειναι πολυ,πολυ κριμα.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

άχαρη και ξένερωτη είναι αυτή η αχώνευτη ή Τοτού... - ναι δεν τη συμπαθώ, είναι αλήθεια... ο Τομ Χανκς είναι ένας γλύκας και έχει αποδείξει ότι μπορεί να παίξει εξαιρετικά παντού...πού να τη βρούνε τη χημεία τα δυό τους...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

isolde, εχουν γινει κρατησεις πανελλαδικως για 90.000 εισιτηρια (αλλα δεν ειναι ολα προπληρωμενα γιατι στα ster δεν χρειαζεται να πληρωσεις)

.

 

A, ok :) Πάντως λέω να αποφύγω το χαμό για κανά δυο μήνες..:confused:

Έμαθα ότι στο στερ το προγραμμάτισαν σε ακόμα 5 αίθουσες απ'ο,τι ήταν αρχικά λόγω της μεγάλης ζήτησης..

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το εκκρεμές του Φουκώ ή τον Fouceault το συγγραφέα (αν και όχι λογοτέχνης). Εκτός αυτού ό,τι και από τα δύο να εννοείς επίτρεψε να διαφωνήσω σε πολύυυυυυυ μεγάλο βαθμό.

 

Κι εγώ επίσης. Το Εκκρεμές του Φουκώ (Ουμπέρτο Έκο) νομίζω ότι βρίσκεται σε πολύ υψηλότερο επίπεδο από το μεταγενέστερο θριλεράκι του Μπράουν, και κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι αδιανόητο να αναφέρεται ακόμα και στην ίδια παράγραφο με το τελευταίο. Εξάλλου, παρότι ασχολείται και αυτό με θεωρίες συνομωσίας, παίρνει μια νοήμονα θέση που το τοποθετεί στον αντίποδα τέτοιων βιβλίων και θεωριών.

 

Με την ευκαιρία. Οι πρώτες κριτικές για τον κώδικα Da Vinci είναι απίστευτα κακές. Στο Rotten Tomatoes, που συγκεντρώνει κριτικές, αυτή την στιγμή έχει σκορ... 0% (!!!), που το τοποθετεί πιο κάτω από αριστουργήματα όπως... το Showgirls (14%), και το Βασικό Ένστικτο 2 (6%). Να δούμε πώς θα πάει στην συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Aπ’οτι ειδα στις ειδησεις στη ετ1 επεσε μεγιστο θαψιμο απο τους κριτικους στις Καννες σε σημειο που οταν λεει τελειωσε η ταινια δεν επεσε χειροκροτημα και σε κατι σημεια υποτιθεται σοβαρα επεσαν και γελια. Ειδομεν...

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ταινία δεν θα είναι ότι περιμένουμε, λένε οι κριτικοί που την είδαν στις Κάννες. Και το είχα δει το όνειρο. Η σκηνή στο τρέιλερ με τον άνθρωπο που πνίγεται δεν νομίζω να υπάρχει στο βιβλίο (έχει περάσει και ένας χρόνος από τότε που το διάβασα). Θα δείξει. Αλλά μακάρι να μην ξεσηκωθούν την ώρα που θα είμαι εγώ στα Village στο Mall για να δω το έργο...

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Το ...κουρασατε και ψοφησε. :confused:

Ποτε δεν ημουν κατα του διαλογου ειδικα εαν η συζητηση γινεται σε λογικα και κοσμια πλαισια αλλα αναφερεστε σε πραγματα που δεν επρεπε να ειναι σ'αυτο το thread.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η εγκυροτητα των ευαγγελιων με το movies forum εστω και αν μιλαμε για τον κωδικα da vinci. Εχουμε να κανουμε με μια μεταφορα βιβλιου σε ταινια. Η ταινια ηδη προβαλλεται/θα προβληθει και προφανως το μονο που δεν θα σας απασχολησει ειναι η ταινια αυτη καθαυτη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Brown νομίζω πρέπει να είναι εξαιρετικά ευτυχισμένος... Το πόνημα του έχει γίνει talk of the town, για 1.000.000 διαφορετικούς λόγους. Άντε και αύριο περιμένουμε εντυπώσεις από την - μέτρια όπως όλα δείχνουν - ταινία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Aπ’οτι ειδα στις ειδησεις στη ετ1 επεσε μεγιστο θαψιμο απο τους κριτικους στις Καννες σε σημειο που οταν λεει τελειωσε η ταινια δεν επεσε χειροκροτημα και σε κατι σημεια υποτιθεται σοβαρα επεσαν και γελια. Ειδομεν...

 

Και εγώ κάτι τέτοιο άκουσα και ξενέρωσα απίστευτα.Ήταν ή μόνη ταινία για την οποία ανυπομονούσα τόσο πολύ... :( :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο άκουσα και ξενέρωσα απίστευτα.Ήταν ή μόνη ταινία για την οποία ανυπομονούσα τόσο πολύ... :( :confused:

 

καλα, ασε τους να λενε!

Εχει σπουδαιο καστ, κορυφαια μουσικη, εξυπνο σεναριο και καλο σκηνοθετη!

Οτι και να ειναι, το ΟΛΟ σκηνικο φαινεται σωστη συνταγη!:)

Αυριο θα σας πω!:D

Link to comment
Share on other sites

καλα, ασε τους να λενε!

Εχει σπουδαιο καστ, κορυφαια μουσικη, εξυπνο σεναριο και καλο σκηνοθετη!

Οτι και να ειναι, το ΟΛΟ σκηνικο φαινεται σωστη συνταγη!:)

Αυριο θα σας πω!:D

 

 

Μην παίρνεις και όρκο...μια ταινία είναι!:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ψυχραιμία! Μια ταινία είναι η οποία - κατά τα φαινόμενα - δε θα ξεπεράσει σε λογοτεχνική αξία το βιβλίο το οποίο επίσης ανήκει στην κατηγορία ιστορική ΜΥΘΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑ! Όλα τ'άλλα είναι εκ του πονηρού για όσους μυρίστηκαν ψητό κ έτρεξαν να αρπάξουν ένα κομμάτι.

 

Αρνητική ή όχι η διαφήμιση που έχει εισπράξει ο Brown και οι συντελεστές της ταινίας είναι δίχως προηγούμενο! Αυτό που ήθελαν το πέτυχαν!

 

Το βιβλίο το διάβασα πολύ πριν γίνει best seller απλά γιατί μ'αρέσει αυτό το είδος μυθιστορήματος. Και τα άλλα του βιβλία στο ίδιο ύφος κινούνται κ με εξαίρεση το Illuminati δεν είναι καλύτερα από το επίμαχο.

 

Οι κριτικές από τους "επαγγελματίες" του είδους επόμενο 'ηταν να είναι αρνητικές. Όπως κ το βιβλίο έτσι κ η ταινία δεν διεκδικεί δάφνες υψηλής κουλτούρας, όπως την επιζητούν μανιωδώς οι απανταχού κριτικοί. Μήπως οι λογοτέχνες δεν έσπευσαν να "θαψουν" το βιβλίο που έχει ξεπεράσει σε πωλήσεις τα 50.000.000 αντίτυπα παγκοσμίως? Απλά βιβλίο-ταινία ανήκουν στο "εμπορικό' κομμάτι κ όχι στο καθαρά "καλλιτεχνικό" με την έννοια της προσφοράς στην παγκόσμια λογοτεχνία κ κινηματογραφική τέχνη..

 

Δείτε τι απάντησε ο Χανκς όταν βλακωδώς κάποιος τον ρώτησε αν λόγω της ελληνορθόδοξης παράδοσης της γυναίκας του αντιμετωπίζει προβλήματα!! Αν είναι δυνατόν! Ένας ηθοποιός είναι ρε παιδιά! Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο..

 

Κλείνω το μικρό σημείωμα λέγοντας ότι δε ξέρω αν θα μου προκαλέσει γέλιο - όπως διάβασα ότι αντέδρασαν κάποιοι δημοσιογράφοι στο άκουσμα της ατάκας του πρωταγωνιστή στη Σόφι περί απογόνου του Χριστού - αλλά την ταινία θα τη δω δίχως να έχω την απαάιτηση να παρακολουθήσω ένα διαμάντι της έβδομης τέχνης...

 

Ψυχραιμία λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση δε θα έκανε άμα έλεγαν πως η ταινία ήταν καλή. Έτσι λοιπόν και οι κριτικοί είπαν πώς η ταινία ήταν ένα φιάσκο και άλλα πολλά... για να γίνει ντόρος και να πέσουν τα φώτα πάνω τους.

 

Και γενικά άμα σου αρέσει εσένα μια ταινία σου περισεύει το τι θα πούν οι κριτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Panorramix, σ'αγαπω!!! :love:

:lol:

 

 

Ενημερωτικα, η ταινια εχει παρει PG13

 

Σιγα σιγα να μπαινει και μια δημοσκοπηση περικαλω :D

 

Ποτε δεν εμπιστευομουν τους κριτικους (και ειλικρινα πιστευω οτι εχει καταντησει ενα απο τα πιο αχρηστα επαγγελματα) αλλα αυτοι που ελεγαν για την ταινια, δηλωσαν πως ειχαν διαβασει το βιβλιο και τους αρεσε. Φυσικα περιμενω να κρινω ο ιδιος (προσωπικα το Cinderella Man μου αρεσε πολυ σαν ταινια παρ'ολο που δεν μου αρεσε σαν θεμα οποτε πιστευω ο Howard να εχει κανει καλη δουλεια)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Panorramix, σ'αγαπω!!! :love:

 

Loooooool :lol: :lol:

 

Nα μιλήσουμε λοιπόν και για την ταινία, νομίζω ότι θα αρέσει περισσότερο σε αυτούς (όπως εγώ) που δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο (το οποίο κατά τη γνώμη μου ήταν άθλιο - το ξεκίνησα και το παράτησα, είναι χάλια γραμμένο). Άλλωστε από τη στιγμή που όσοι έχουν διαβάσει το βιβλίο ξέρουν τι γίνεται στη ταινία, επικεντρώνουν τη προσοχή τους στο πως έχει γίνει η μεταφορά στο κινηματογράφο, και αυτό που βλέπουν σχεδόν ποτέ δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες τους και το πώς το είχαν φανταστεί.

 

Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με το Lord of the Rings, άρεσε περισσότερο σε όσους δεν είχαν διαβάσει τα βιβλία.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Ο Χαουαρντ σαν σκηνοθετης δεν ειναι ασχημος,αλλα μου φαινεται πολυ συτηρητικος & της παλιας σχολης.Το "cinderella man" ηταν καλο μεν,αλλα χωρις καμια απολυτως πρωτοτυπια σκηνοθετικα.Να δουμε αν και σ'αυτο θα συμβει το ιδιο...
Link to comment
Share on other sites

Η ταινία (σύμφωνα με τις κριτικές) ακολουθεί σχεδόν ευλαβικά το βιβλίο. Άλλωστε αυτού του είδους τα βιβλία γράφονται με "κινηματογραφική" ματιά. Συνεπώς δεν είναι "μεταφορά" του βιβλίου αλλά περισσότερο οπτικοποίηση.

 

Μαντεύω ότι οι ευρωπαίοι σινεκριτικοί έθαψαν το έργο επειδη είναι 100% χολιγουντιανής αισθητικής, κάτι σαν τις ταινίες του Μάικλ Μπέι. Σε όσους αρέσουν οι αμερικάνικες ταινίες δράσης δεν θα έχουν πρόβλημα με την ταινία (με την προϋπόθεση να είναι καλογυρισμένη, πχ το "National Treasure" με παρόμοιο θέμα και πλοκή ήταν τεράστια πατάτα).

 

Επίσης, όταν λέμε μια ταινία "καλή" πρέπει να ορίζουμε το ως προς τι. Παράδειγμα, μια πίτσα μπορεί να είναι υπέροχη ως πίτσα αλλά γαστρονομικώς είναι στις χαμηλές κλίμακες. Η εν λόγω ταινία μπορεί να είναι μια θαυμάσια πίτσα και δεν έχω κανένα πρόβλημα μια και χθες με τον τελικό καταβρόχθισα μια μεγέθους τζάμπο. Όλα έχουν την ώρα τους και ο Κώδικας τη δική του.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα, η ταινια εχει παρει PG13

 

Ή για να είμαστε ακριβείς, έχει πάρει PG-13 στην συντηρητικη αμερικη ενω στην Ελλαδα (που συνηθως ο βαθμος καταλληλοτητας δεν ειναι τοσο αυστηρος οσο της MPAA) η Γενική Γραμματεία Τύπου, έκρινε ότι "η κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Νταν Μπράουν είναι ακατάλληλη για ανηλίκους έως 17 ετών."

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...