Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Σχετικά νέος με το τηλέφωνο και το έχω ρίξει στο πείραμα. Είχα το firm του Maverick απο motorolafans για 5 μήνες περιπου, multilingual, με αγγλικό μενού αλλά ελληνικο πληκτρολογιο.

Εβαλα το Novins_final και fingerpad αλλά δεν έχω ελληνικούς χαρακτήρες.

Δοκίμασα να κάνω mod to cg34 για να βάλω ελληνικά, αλλά πάτος. Μου βγάζει μηνυμα ότι:

"new cramfs file does not fit to codegroup. It most certainly won't work. Exiting"

Καμιά ιδέα? Μπορεί να παίζουν τα vista x64?

Παρόλο το μηνυμα το φτιάχνει το αρχείο, φτιάχνω το flash, flashάρω, ανοίγει το τηλέφωνο, βάζω pin, μπαίνει και μετά από λίγο πριν προλάβω να κάνω οτιδήποτε crash. Παγώνει την οθόνη, αλλά θεωρητικά από πίσω μπορεί και να δουλεύει.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι αγγλικό menu κλπ αλλά να μπορώ να γράφω ελληνικά.

Καποια βοήθεια?

Thnx

 

Το συνάντησα κι εγώ αυτό το πρόβλημα φίλε. Κοίτα, το κάθε codegroup (CGxx) μπορεί να έχει ένα μέγιστο μέγεθος. Στην πραγματικότητα, όταν κάνεις compile ένα codegroup από τα αρχεία που το αποτελούν, αυτόματα αυτό παίρνει ένα στανταρ μέγεθος. Αν έτσι όπως το μόνταρες, είναι μικρότερο από αυτό το μέγεθος κάνενα πρόβλημα, το ezxcodec αυτόματα "γεμίζει" το υπόλοιπο ώστε πάντα να έχεις σταθερό filesize σε κάθε codegroup. Αν όμως, με τα πράματα που πετάς εσύ έξτρα πάνω σε αυτό το codegroup αυτό "ξεφύγει" από filesize, έχεις πρόβλημα και το μήνυμα που μας ανέφερες! Και το ότι κρασάρει το κινητό σου έτσι όπως έκανες το firmware είναι απόλυτα αναμενόμενο!

 

Οπότε, αυτό που κάνεις είναι -πάντα με βάση τον οδηγό του macnick για να περνάς ελληνικό πληκτρολόγιο- να πετάξεις πράματα από τα αρχεία του CG34 που δεν είναι αναγκαία ώστε να ελευθερωθεί κάποιος χώρος, τόσος περίπου όσο πιάνουν τα extra αρχεία για το ελληνικό πληκτρολόγιο. Ελπίζω να βοήθησα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ησουν κατατοπιστικός. Βρήκα πολλές διαφορές και στα cfg, idx αρχεία.

Με editor έκανα κάποιες αλλαγές. Δεν έχω προλάβει να τελειώσω.

Ελπίζω να επανέλθω με νεότερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2 ερωτήσεις..

 

1) Υπάρχει τρόπος σε εισερχόμενη κλήση να βάλουμε να εμφανίζεται εικόνα; (Χωρίς να πηγαίνεις σε κάθε επαφή και να βάζεις την ανάλογη φώτο, μια γενικώς)

 

και

 

2) Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία φωτογραφιών με επιπρόσθετες επιλογές κι έτσι; Και αν όχι, τότε κάποια σελίδα που μπορώ να κατεβάσω frames, clip arts, κλπ;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις..

 

1) Υπάρχει τρόπος σε εισερχόμενη κλήση να βάλουμε να εμφανίζεται εικόνα; (Χωρίς να πηγαίνεις σε κάθε επαφή και να βάζεις την ανάλογη φώτο, μια γενικώς)

Μαλλον θες κατι τετοιο http://www.motorolafans.com/forums/a1200-applications/19086-app-pixcall-fullscreen-photo-caller-id.html

2) Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία φωτογραφιών με επιπρόσθετες επιλογές κι έτσι; Και αν όχι, τότε κάποια σελίδα που μπορώ να κατεβάσω frames, clip arts, κλπ;

Νομιζω οτι το αρχικο προγραμμα που εχει ειναι πολυ καλο.

Οστωσω αν θες μπορεις να βαλεις το καινουργιο media editor απο το Α1600 http://www.motorolafans.com/forums/a1200-applications/21907-app-media-editor-photoshop-ported-a1600-e6-a1200.html

 

 

Ή μπορεις να φλασαρεις ενα καινουργιο firmware http://www.motorolafans.com/forums/a1200-firmware/27377-firmware-amins-green-pg16r-brand-new-both-a1200e-a1200r.html που αναμεσα στα αλλα καλα, εχει περασμενο και το καινουργιο media editor.

Να σημειωσω οτι αυτο το firmware εχει πολλα καλα μεσα, ενα ειναι η δυνατοτητα edit σε κειμενα word και excel μεσα απο τον picsel viewer καθως και η δυνατοτητα αναγνωσης αρχειων του MS office 2007.

Το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει ελληνικα.Ελπιζω καποια στιγμη να βρω χρονο να του περασω ελληνικα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω αυτά, μόλις μάθω αυτό! Δηλαδή ότι κλείδωσα το κινητό μου χωρίς να ξέρω τον κωδικό, και τώρα είδα τις οδηγίες αλλά δεν είναι κατατοπιστικές. Όταν λέει σελ. 52 να επικοινωνήσω με τον παροχέα υπηρεσιών, εννοεί την εταιρεία που είμαι; Δηλαδή wind, cosmote κι έτσι;
Link to comment
Share on other sites

αν ενοεις τον κωδικο ασφαλειας του κινητου δοκιμασε 6 φορες το 0

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Μόλις θα ερχόμουν να κάνω τροποποίηση. Τελικά εγώ είχα βάλει κωδικό..μου ήρθε έκλαμψη. Tέλος πάντων, σ' ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Αλλη λυση για τον κωδικο ειναι να το φλασαρεις για να σβηστουν ολα (και ο κωδικος).Αλλα αφου το βρηκες τελος καλο...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω το a 1200e. εχω καλωδιο να το συνδεσω στο πισι αλλα δεν εχω προγραμμα στο πισι. αν μπορει καποιος να ποσταρει ενα προγραμμα (κατα προτιμηση στα ελληνικα) ...

βασικα θελω να σωσω τα αρχεια (τηλεφωνα κλπ κλπ) ωστε να του κανω φορματ γιατι δεν παιζει το bluetooth και ψιλοκολαει που και που.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

 

Έχει τύχει ποτέ, να μην ανοίγουν μηνύματα/κατάλογος και να βγάζει μόνο την ενοχλητική κλεψύδρα να γυρνάει όλη την ώρα;

Επίσης, όποια κίνηση πάω να κάνω, λέει "μνήμη πλήρης" χωρίς να έχω την κάρτα μέσα. Οπότε σβήνω ότι είναι αποθηκευμένο στο τηλ. αλλά όταν το κλείνω και μετά το ανοίγω, τα βρίσκω όλα μέσα εγκατεστημένα πάλι, ως δια μαγείας.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@vamire666

 

Να επαναλάβω, αν δε γίνεις πιο συγκεκριμένος δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω ούτε εγώ ούτε κανείς... :confused: Λέγοντας απλά πως δε μπορείς να το βρεις στα πληκτρολόγια το FingerPad δε βοηθάς πολύ... Διάβασε το προηγούμενο post μου αν έχεις ερωτηματικά!

 

Παλικαρια ευχαριστώ τοσο καιρό δεν ειχα ιντερνετ :(

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων τελικά το φλασαρα με αλλο firmware και έπαιξε δεν ξέρω τι έφταιγε αλλα τωρα δουλεύει μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα, μήπως μπορείς να μου πεις πως εγκαθιστώ αυτή την έκδοση? Με τον τρόπο του Macnick το RSD μου βγάζει συνέχεια Fail. Ευχαριστώ

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια!μηπως υπαρχει καποιος οδηγος γιατο πως περναμε αυτο που εχει στο link? θελει ξαναφλασαρισμα?

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις πρόβλημα με τα windows 7 και το ming του?

Προσπαθώ να το συνδέσω αλλα μάταια.

Μετα απο αρκετό googlάρισμα που εριξα βρήκα οτι εχει πρόβλημα με τους drivers δοκίμασα να περάσω και καποιους που λέγαν σε ενα forum αλλα @@.

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

γεια σας παίδες.Έχω το ming 2 χρόνια τώρα αλλά ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν ασχολήθηκα ποτέ με το "πειίραγμά" του γτ πολύ απλά δεν το είχα συνηθήσει να το κάνω ποτέ σε καμία μου συσκευή.Για έναν ανίδεο σαν κ εμένα τι θα μπορούσα να του αλλάξω για αρχή (κάτι εύκολο);;;Και πιο βασικά ΠΩΣ;;;

Βλέπετε ακόμα κ έτσι αυτο το κινητό είναι μακράν το καλύτερο που είχα μέχρι σήμερα κ ενώ πριν 2 μήνες πήρα καινούργεια συσκευή (με μισή καρδιά) ακομα χρησιμοποιώ ως πρώτη αυτή!Άσε που θέλει άλλαγμα η μπαταρία του κ έχω πάει σε 7 καταστήματα κάθε μεγάλης εταιρίας κ όλοι την φαίρνουν με ειδική παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους..

 

Πρώτο μύνημα, και φυσικά το αγαπημένο μου κιν. απο όσα moto είχα μέχρι τώρα είναι το ming..πραγματικά άν και όταν το πήρα δεν ήμουν "ερωτευμένος" όπως με το πρώτο V3, στην πορεία το λάτρεψα και το λατρεύω..μέχρι τώρα ειλικρινά δεν είχα βρεί κάποιο άλλο κιν που να με ικανοποιεί ώστε να το αντικαταστήσω..αλλά αυτές τις μέρες πήρα χαμπάρι την έλευση του Droid και νομίζω πώς έφτασε η ώρα..

 

Παρόλα αυτά θέλω να ρωτήσω κάτι για το a1200 .

Έχω δεί σε ebay κλπ τις ωραίες εξωτερικές θήκες (τα πλαστικά,το καπάκι,στυλό,βίδες,κατσαβιδάκι κλπ) σε εξευτελιστικές τιμές π.χ 17$-20$-30$ ειδικά αυτό σε άσπρο θα μου ανανέωνε τον έρωτα για το ming..το θέμα ποιό είναι?

Είμαι παντελώς άσχετος με ebay κλπ υπάρχει κάποιο μαγαζί (κέντρο ίσως?) που να τα φέρνει? ή κάποιος άλλος τρόπος να τα βρώ (έστω και με βοήθεια για το bay)

 

Ευχαριστώ κ sorry 4the big post

 

Καλώς σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλες μου, καλως μας βρηκες. Τοσο φθηνα δεν θα βρεις αλλου εδω στην ελλαδα. Μιλαμε για τετοια εξαρτηματακια (μην σου πω δεν θα βρεις κι ολας...)

Θεωρω πως αν θες να αναζωπυρωσεις τον ερωτα σου για το Ming, απλα να κανεις παραγγελια απο το e-bay.

 

Σου έφτιαξα και εναν μικρο οδηγό. :p

Μπές:

http://s1d2.turboimagehost.com/sp/c8d864468cd601c2b2b6cb517dd7f541/ebay_instuctions.jpg

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoump σε ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά...δεν μου ανοίγει κάποιο αρχείο και

με πετάει εδώ....

http://s1d2.turboimagehost.com/sp/c8d864468cd601c2b2b6cb517dd7f541/ebay_instuctions.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου.Προχώρα στην παραγγελία και αν συναντήσεις δυσκολία στείλε μου ένα πμ. :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει κανένας μήπως τα αρχεία του firmware με τα Ελληνικά του κινητού?

Περνάω διάφορα firmware στα δικά μου ming και λέω να βρώ κανένα καλό, να του περάσω και τα Ελληνικά και να το ανεβάσω αμά θέλετε, αλλά δεν έχω τα αρχεία.

Και τα αρχεία με τις ρυθμήσεις για internet και mms για να μην τις περνάμε χειροκίνητα...

Thanks!!! :D

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hi all,

My wife speak a little greek and we love greece.

Every year we visit greece.

I already posted a firmware with full greek support in Motorolafans.

But now i wish present linuxming, jffs2, so we can write in the whole, not only ezxlocal and ezx_user.

Firmware default it's ro (read only), but we can always write, for example replacing fingerpad witout rw command.

This is the link for the firmware:

http://www.4shared.com/file/212982539/486a622f/linux_ming_jffs2_gr_ita.html

Firmware it's AP and I tested in my a1200e and a1200i (c2 tracks).

Now I'm working in Motofan ru. (here I posted a russian ukrainian version).

here:

http://forum.motofan.ru/index.php?showtopic=169100

Also posted a spanish portuguese english version in Motorolafans.

Firmware keep a lot of preinstalled application and flip closed options.

Also defaul alarm it's foxalarm.

Some problem writing here, but I would like give better explain.

By

marco (from italy)

 

p.s.: I also compiled kernel jffs2 for sdhc support :)

 

Moderating team:Please ,try to write in Greek.I appreciate and respect your work but the only language allowed here is Greek.

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη γλώσσα που επιτρέπεται στο φόρουμ είναι η Ελληνική.Εκτιμώ την προσπάθεια σου marcolnx αλλά δυστυχώς αν θες να συμμετέχεις,πρέπει να γράφεις στα Ελληνικά.Σου στέλνω και προσωπικό μήνυμα στην Αγγλική γλώσσα ώστε να συνεννοηθούμε καλύτερα.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεταφραστές,όπως το babelfish.altavista.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...