Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως παιδιά στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό...Πάντως αξίζει να αναγνωρίσουμε πως το συγκεκριμένο ένθετο του Ελεύθερου τύπου για τους 4000 πυροσβέστες που θα προσληφθούν είναι σωστό και έχει επιβεβαιωθεί, όπως και για τους 200+ εκαπιδευτικό προσωπικό στη σχολή αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ, αλλά και για τους ειδικούς φρουρούς, όπως έγραψε και το Έθνος προχθές αν δεν κάνω λάθος. Το συγκεκριμένο δημοσιεύμα ξεχωρίζει από τα άλλα διότι αναφέρει πως όλα αυτά έχουν εγκριθεί απο το γεν. λογιστήριο του κράτους...

Περιμένουμε λοιπόν και τα επίσημα. Καλή επιτυχία σε όλους!

Και κάτι ακόμα γνωρίζει κανείς αν απο φέτος η σχολή αστυφυλάκων θα γίνει 2 χρόνια? δλδ θα παραμένεις μέσα 2 χρόνια και πρακτική σε τμήματα μόνο καλοκαίρι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως παιδιά στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό...Πάντως αξίζει να αναγνωρίσουμε πως το συγκεκριμένο ένθετο του Ελεύθερου τύπου για τους 4000 πυροσβέστες που θα προσληφθούν είναι σωστό και έχει επιβεβαιωθεί, όπως και για τους 200+ εκαπιδευτικό προσωπικό στη σχολή αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ, αλλά και για τους ειδικούς φρουρούς, όπως έγραψε και το Έθνος προχθές αν δεν κάνω λάθος. Το συγκεκριμένο δημοσιεύμα ξεχωρίζει από τα άλλα διότι αναφέρει πως όλα αυτά έχουν εγκριθεί απο το γεν. λογιστήριο του κράτους...

Περιμένουμε λοιπόν και τα επίσημα. Καλή επιτυχία σε όλους!

Και κάτι ακόμα γνωρίζει κανείς αν απο φέτος η σχολή αστυφυλάκων θα γίνει 2 χρόνια? δλδ θα παραμένεις μέσα 2 χρόνια και πρακτική σε τμήματα μόνο καλοκαίρι? Ευχαριστώ.

Φίλος μου αστυνομικός έτσι μου είπε. Από του χρόνου ακούγεται ότι επιστρέφει το παλιό σύστημα με 2 χρόνια μέσα στη σχολή και πρακτική τα καλοκαίρια.

Link to comment
Share on other sites

TXCELLAS,

όντως στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό, αλλά από την μια η έλλειψη προσωπικού στην ΕΛ.ΑΣ., τα κενά δηλαδή που ήδη υπήρχαν, συν τα κενά που δημιουργήθηκαν από τις πολλές αποχωρήσεις το 2010, αποτελούν ευνοϊκούς παράγοντες για αύξηση των θέσεων.......κι από την άλλη μεριά, εάν όντως έχουν εγκριθεί αυτές οι θέσεις, πάει να πει ότι η ΕΛ.ΑΣ. ζήτησε παραπάνω προσωπικό και ενέκριναν μόνο 2500 θέσεις αστυφυλάκων.

Ελπίζω να επιβεβαιωθεί.

Αυτή η προκήρυξη πότε θα βγει;

Όσο για το "κόβουν από παντού", μάλλον δεν έχεις πληροφορηθεί πχ για τα νέα καλύματα στον καναπέ στο υπουργείο οικονομικών, τους καφέδες και λοιπές σπατάλες που τις χρεώνουν σε μας....κόβουν επιλεκτικά, να λες καλύτερα.

 

 

ilkou,

λέγοντας "από του χρόνου...." εννοείς από τον Σεπτέμβριο του 2011 ή τον Σεπτέμβριο του 2012?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

για την προκυρηξη κανενας πιο αρμοδιος απο το α.τ. της γειτονιας σου.

προσωπικα εγω καθημερινα επαιρνα τηλ για να ενημερωθω αν βγηκε!!μακαρι να παρουν οσους παραπανω γινεται απλα η αστυνομια εχει μια βασικη αρχη την οποια οταν μπεις με το καλο θα την διαπιστωσεις!

''Αλλο αυτα που ακουγονται και αλλο αυτα που βλεπεις''

 

παντως προσωπικη μου αποψη εν μεσω οικονομικης κρισης και περικοπων ακομα και στα σωματα ασφαλειας που συνηθως δεν ακουμπανε δυσκολα να παρουν τοσα ατομα.ισως εγινε προταση απο την ελ.ασ για 2500 ατομα και περιμενουν εγκριση απο υπουργους οικονομικων κλπ..

σε αναμονη λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

TXCELLAS,

όντως στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό, αλλά από την μια η έλλειψη προσωπικού στην ΕΛ.ΑΣ., τα κενά δηλαδή που ήδη υπήρχαν, συν τα κενά που δημιουργήθηκαν από τις πολλές αποχωρήσεις το 2010, αποτελούν ευνοϊκούς παράγοντες για αύξηση των θέσεων.......κι από την άλλη μεριά, εάν όντως έχουν εγκριθεί αυτές οι θέσεις, πάει να πει ότι η ΕΛ.ΑΣ. ζήτησε παραπάνω προσωπικό και ενέκριναν μόνο 2500 θέσεις αστυφυλάκων.

Ελπίζω να επιβεβαιωθεί.

Αυτή η προκήρυξη πότε θα βγει;

Όσο για το "κόβουν από παντού", μάλλον δεν έχεις πληροφορηθεί πχ για τα νέα καλύματα στον καναπέ στο υπουργείο οικονομικών, τους καφέδες και λοιπές σπατάλες που τις χρεώνουν σε μας....κόβουν επιλεκτικά, να λες καλύτερα.

 

 

ilkou,

λέγοντας "από του χρόνου...." εννοείς από τον Σεπτέμβριο του 2011 ή τον Σεπτέμβριο του 2012?

Από φέτος εννοώ.Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο ακόμα. Απλά ακούγεται.

Επίσης σε προηγούμενο τεύχος Εργασία του Ελέυθερου τύπου είχα διαβάσει ότι το 2010 βγήκαν στη σύνταξη 3500 αστυνομικοί και άλλοι τόσοι αναμένεται να βγουν στη σύνταξη το 2011.

Επίσης από την αναλογία 1 μπαίνει και 5 φεύγουν έχουν εξαιρεθεί τα Υπουργεία Υγείας,Παιδείας και Προστασίας του πολίτη

 

Για την προκύρηξη μπορείς να μπαίνεις καθημερινά στην σελίδα της ΕΛΑΣ να ενημερώνεσαι

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=59&Itemid=50&lang=

Edited by ilkou
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια κουβέντα που είχαμε σήμερα με τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου που παω, μας είπε για το ενδεχόμενο μείωσης των εισακτέων στα αει κ τει έως και 30%, ενώ τόνισε οτι την έκπληξη παίζει να την κάνει η αστυνομία φέτος παίρνοντας περισσότερους από πέρυσι...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια κουβέντα που είχαμε σήμερα με τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου που παω, μας είπε για το ενδεχόμενο μείωσης των εισακτέων στα αει κ τει έως και 30%, ενώ τόνισε οτι την έκπληξη παίζει να την κάνει η αστυνομία φέτος παίρνοντας περισσότερους από πέρυσι...

 

Το ότι θα μειωθούν οι εισακτέοι στα ΑΕΙ κ ΤΕΙ δεν επηρεάζει τον αριθμό των εισακτέων στις αστυνομικές σχολές. Η αστυνομία παίρνει κάθε χρόνο τα άτομα που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναί το γνωρίζω αυτό,απλά μετέφερα αυτά που μας είπε. Δεν εννοούσα οτι η ενδεχόμενη αύξση στους αστυνομικούς είναι αποτέλεσμα της μείωσης των εισακτέων στα αει και τει...
Link to comment
Share on other sites

TXCELLAS

Thanks για τις πληροφορίες, εν αναμονή λοιπόν για την προκήρυξη....

 

ilkou

ευχαριστώ για το Link. Εγώ πάλι είχα διαβάσει ότι από την ΕΛ.ΑΣ. το 2010 αποχώρησαν περί τους 6000, ενώ μέχρι το τέλος του 2012 προέβλεπε μαζικές αποχωρήσεις, νομίζω πάλι του ελεύθερου τύπου ήταν το δημοσίευμα.....

 

Όσο για το σύστημα.....εάν με το καλό μπω, θα δω και θα μπορώ να σας πω σε μερικούς μήνες.

 

lefterisg

όντως παντού ακούγεται αυτό για μείωση θέσεων,

μάλιστα κάποια τει (πχ Πειραιώς) ζητάνε μόνο 1 (!!!!!) θέση ανά τμήμα.....

αν και επικρατέστερο σενάριο απ' αυτά που λένε οι εφημερίδες είναι μάλλον να κόψουν κυρίως στα τει αυτά τα χαμηλόβαθμα που έμεναν χωρίς εισακτέους πριν την κατάργηση της βάσεως του 10, που -ούτως η άλλως- πάλι έχουν πολλά κενά ή και όσοι περνάνε σχεδόν δεν πατάνε.....τώρα το κατά πόσο αυτές οι θέσεις που θα "κοπούν" θεωρείται "κόψιμο", δεν μπορώ να απαντήσω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα χθες ένα τηλεφώνημα στο α.τ. στο οποίο υπάγομαι και μου είπαν ότι ακόμη δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για τον χρόνο εκδώσεως της προκηρύξεως, ούτε για θέσεις ούτε για τίποτα...........τώρα 2 εβδομάδες λόγω Πάσχα κλπ να φανταστώ πως δεν πρόκειται να βγει τίποτα, ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Απρίλη μην περιμένεις τίποτα. Από Μάη έχε το νού σου...

 

Λόγω Πάσχα κλπ ή πάντα έτσι συμβαίνει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ βγήκε 20 Μαίου και πρόπερσυ 30 Απριλίου.

Ας ελπίσουμε ότι θα βγει μετά το Πάσχα δηλαδή πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις.

Κάτι νεότερο δεν έχει γραφτεί στον τύπο για τις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Πάσχα σίγουρα...

Στον τύπο δεν έχουν γράψει κάτι, αλλά και από τι στιγμή που βγήκε η προκήρυξη για στρατιωτικές και δεν είχαν θέσεις, δεν θα πάρω και στα σοβαρά οτι και αν γράψει ο τύπος...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Πάσχα σίγουρα...

Στον τύπο δεν έχουν γράψει κάτι, αλλά και από τι στιγμή που βγήκε η προκήρυξη για στρατιωτικές και δεν είχαν θέσεις, δεν θα πάρω και στα σοβαρά οτι και αν γράψει ο τύπος...

 

Άλλο κι αυτό πάλι!

Ας ελπίσουμε να μην βγει τελευταία στιγμή και δεν πάρουμε χαμπάρι ούτε καν τις προθεσμίες.

 

A propos, ιδού και η προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές:

http://www.smy.gr/content/smycontent/uploads/downloads/2011/04/Eisagogikes-2011-2012_EDYETHA.pdf

 

Όσο για το ότι δεν είχε θέσεις, ίσως να βγουν αργότερα, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι στον στρατό έρχονται άγριες περικοπές, ήδη λέει πήραν απόφαση να κλείσουν 6-7 στρατόπεδα, για λόγους οικονομίας. Που σημαίνει ότι εφ' εξής θα χρειάζονται και λιγότερο προσωπικό.

Edited by Eprahat
Σωστό link

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένα νέο από την προκήρυξη της αστυνομίας;;;

Φαίνεται στον ορίζοντα ή μπα;

Μάιος μπαίνει.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο από την προκήρυξη της αστυνομίας;;;

Φαίνεται στον ορίζοντα ή μπα;

Μάιος μπαίνει.......

 

Μέσα στις επόμενες 15 ημέρες πιστεύω θα βγει δεδομένου ότι φέτος οι πανελλήνιες τελειώνουν ποιο νωρίς. Οπότε περιμένουμε. Γενικά πάντως ακούγεται ότι θα πάρουν αρκετά άτομα φέτος. Τον τελευταίο καιρό το ακούω όλο και από περισσότερα άτομα. Ελπίζω να επιβεβαιωθεί και στην προκύρηξη αυτό.

Αν ψάξετε τις χρονιές από το 2005 και μετά κάθε 2 χρόνια παίρνουν 2000 άτομα. Δεν ξέρω αν είναι και αυτό τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις επόμενες 15 ημέρες πιστεύω θα βγει δεδομένου ότι φέτος οι πανελλήνιες τελειώνουν ποιο νωρίς. Οπότε περιμένουμε. Γενικά πάντως ακούγεται ότι θα πάρουν αρκετά άτομα φέτος. Τον τελευταίο καιρό το ακούω όλο και από περισσότερα άτομα. Ελπίζω να επιβεβαιωθεί και στην προκύρηξη αυτό.

Αν ψάξετε τις χρονιές από το 2005 και μετά κάθε 2 χρόνια παίρνουν 2000 άτομα. Δεν ξέρω αν είναι και αυτό τυχαίο.

 

Καλησπερα, να ρωτησω κατι ?

 

Στις αστυνομικες σχολες, πως μπαινει καποιος, μεσω Πανελληνιων και μηχανογραφικού ?

Εγω ειμαι 24 ετων φοιτητης, και σκεφτομαι να τα παρατησω για να μπω Αστυνομια (στρατο δεν μπορω λόγω ηλικιας). Με απολυτηριο ενιαιου λυκειου το 2004 , θα πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες του χρονου και να δηλωσω/δωσω επίσης και αγωνίσματα ?

μεχρι τι ηλικια μπορω να μπω στην Αξιωματικών και στην Αστυφυλάκων ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να ρωτησω κατι ?

 

Στις αστυνομικες σχολες, πως μπαινει καποιος, μεσω Πανελληνιων και μηχανογραφικού ?

Εγω ειμαι 24 ετων φοιτητης, και σκεφτομαι να τα παρατησω για να μπω Αστυνομια (στρατο δεν μπορω λόγω ηλικιας). Με απολυτηριο ενιαιου λυκειου το 2004 , θα πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες του χρονου και να δηλωσω/δωσω επίσης και αγωνίσματα ?

μεχρι τι ηλικια μπορω να μπω στην Αξιωματικών και στην Αστυφυλάκων ?

 

 

και εγω ετσι εκανα.ειναι μεχρι 26 χρονων και θα πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες.

μπορεις να μπεις ειτε με πανελληνιες οπου θα βγεις αστυφυλακας πσ (παραγωγικης σχολης)- υπαστυνομος β (αξιωματικος ελ.ασ)

ειτε με προκυρηξη οπου θα βγεις ειδικος φρουρος.

βασικη προυποθεση ειναι να εχεις παει στρατο στη δευτερη (συνηθως πανε ειδικες δυναμεις για να μαζεψουν μορια)

θα δωσεις κανονικοτατα αγωνισματα οπου και θα κριθει αν θα συνεχισεις η οχι!

ελπιζω να βοηθησα!:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου είμαι 23 ετών. Παράτησα τη σχολή μου φέτος και έκατσα ξανά στα θρανία με φροντηστήρια όλη τη χρονιά και προπονήσεις για τα αθλήματα. Για αστυφυλάκων είναι μέχρι 26 για ειδικός φρουρός είναι μέχρι 28.Οπότε σε παίρνει ακόμα να δώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο λογικά, είναι οτι η προκήρυξη θα μας βρεί κατά τη διάρκεια των Πανελληνίων, αν και σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν ειναι λογικό...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο λογικά, είναι οτι η προκήρυξη θα μας βρεί κατά τη διάρκεια των Πανελληνίων, αν και σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν ειναι λογικό...:mad:

 

Κάθε χρόνο βγαίνει και πιο αργά. Πέρσυ βγήκε 20 Μαίου. Το 2005 που είχα δώσει εγώ είχε βγεί αρχές Μαρτίου

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-typos.com/entheta/5/ergasia20110510pp.jpg

Αυτό είναι το αυριανό ένθετο εργασία. Από μέρα σε μέρα περιμένουμε την προκύρηξη.

Kαλή επιτυχεία να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...