Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα. είμαι στην 3η λυκείου και είναι οι μέρες που πρεπει να καταθέσουμε τα χαρτιά για τις στρατιωτικες και αστυνομικές σχολές. αν και θα ήθελα αστυνομικές δεν μπορώ γιατί δεν έχω ανοίξει 5ο πεδίο. από στρατιωτικές όπως ευελπίδων (όπλα) ή Σ.Τ.Υ.Α. τι ακριβώς παίζει? είναι για γυναίκες? ή είναι δύσκολη κατάσταση..δεν ξέρω καθόλου πώς έχουν τα πραγματα...ευχαριστώ.

Η ΣΤΥΑ είναι καλή επιλογή.Είναι πιο ήρεμα τα πράγματα σε σχέση με ευελπίδων.Πολύ καλύτερα.Έχει πολλές ενδιαφέρουσες ειδικότητες η σχολή και ναι έχει και πολλές γυναίκες,έχω και εγώ μια γνωστή.Πολύ λιγότερες μεταθέσεις από το στρατό επίσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ΣΤΥΑ είναι καλή επιλογή.Είναι πιο ήρεμα τα πράγματα σε σχέση με ευελπίδων.Πολύ καλύτερα.Έχει πολλές ενδιαφέρουσες ειδικότητες η σχολή και ναι έχει και πολλές γυναίκες,έχω και εγώ μια γνωστή.Πολύ λιγότερες μεταθέσεις από το στρατό επίσης.

 

Μια που ανέφερες την ΣΤΥΑ,

μεταξύ ΣΜΥ όπλα και ΣΜΥ σώματα ποια η διαφορά; ΚΑι ποια είναι καλύτερη, όπλα ή σώματα; Ή μήπως η ΣΜΥΝ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μια που ανέφερες την ΣΤΥΑ,

μεταξύ ΣΜΥ όπλα και ΣΜΥ σώματα ποια η διαφορά; ΚΑι ποια είναι καλύτερη, όπλα ή σώματα; Ή μήπως η ΣΜΥΝ;

μια που ανεφερε τη στυα και ρωτας για σμυ; στυα=πολεμικη αεροπορια, σμυ= στρατος ξηρας, σμυν=πολεμικο ναυτικο καμια σχεση το ενα με το αλλο και πιο πανω διεκρινα καποιο ενδιαφερον για αστυνομια, κοιτα να κατασταλαξεις γιατι το ενα απεχει πολυ, παααρα πολυ απο το αλλο σκεψου πως αυτο θα το κανεις για μια ζωη!

 

σμυ σωματα:

τεχνικο,εφοδιασμου μεταφορων,υλικου πολεμου,ερευνα πληροφορικης,υγειονομικο,γεωγραφικο,στρατιωτικων γραμματεων,ταχυδρομικο,φροντιστες τεχνικου υγεινομικου.

σμυ οπλα:

πεζικο,τεθωρακισμενα,πυροβολοκο,μηχανικο,διαβιβασεις,αεροπορια στρατου

 

γινεται κληρωση μεσα στην σχολη για το που θα μπεις, και απ'οτι γνωριζω ειναι καλυτερα τα σωματα και απο μεταθεσεις αλλα και απο δουλεια.

και οσον αφορα το "η μηπως σμυν" που ειπες σου απαντω με την πρωτη μου προταση!

φιλικα.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

μια που ανεφερε τη στυα και ρωτας για σμυ; στυα=πολεμικη αεροπορια, σμυ= στρατος ξηρας, σμυν=πολεμικο ναυτικο καμια σχεση το ενα με το αλλο και πιο πανω διεκρινα καποιο ενδιαφερον για αστυνομια, κοιτα να κατασταλαξεις γιατι το ενα απεχει πολυ, παααρα πολυ απο το αλλο σκεψου πως αυτο θα το κανεις για μια ζωη!

 

σμυ σωματα:

τεχνικο,εφοδιασμου μεταφορων,υλικου πολεμου,ερευνα πληροφορικης,υγειονομικο,γεωγραφικο,στρατιωτικων γραμματεων,ταχυδρομικο,φροντιστες τεχνικου υγεινομικου.

σμυ οπλα:

πεζικο,τεθωρακισμενα,πυροβολοκο,μηχανικο,διαβιβασεις,αεροπορια στρατου

 

γινεται κληρωση μεσα στην σχολη για το που θα μπεις, και απ'οτι γνωριζω ειναι καλυτερα τα σωματα και απο μεταθεσεις αλλα και απο δουλεια.

και οσον αφορα το "η μηπως σμυν" που ειπες σου απαντω με την πρωτη μου προταση!

φιλικα.

 

Thanks για τις πληροφορίες.

Ναι, αστυνομία παραμένει πρώτη και κυρία επιλογή. Σε κάθε περίπτωση, καιρό τώρα θέλω αστυνομία.

Αλλά για παν ενδεχόμενο, επειδή ποτέ δεν ξέρεις πώς θα πάνε τα πράγματα, πχ κάνα κόψιμο θέσεων πάλι και άνοδος βάσεων σε δυσθεώρητα ύψη.....ας έχουμε και κάποια στρατιωτική σαν επόμενη επιλογή, εκτός κι αν ξαναδώσω....αλλά τέσπα πολύ μακριά το πήγα.

Let us think possitive.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μια που ανέφερες την ΣΤΥΑ,

μεταξύ ΣΜΥ όπλα και ΣΜΥ σώματα ποια η διαφορά; ΚΑι ποια είναι καλύτερη, όπλα ή σώματα; Ή μήπως η ΣΜΥΝ;

Τα όπλα είναι πιο μάχιμα και πιο δύσκολα σε σχέση με τα σώματα.Αυτό μπορείς να το συμπεράνεις αν κοιτάξεις ποιες υπηρεσίες περιλαμβάνουν τα όπλα και ποιες τα σώματα.Τα σώματα είναι περισσότερο διοικητικά και παρέχουν υποστήριξη.

Η ΣΜΥΝ είναι οι υπαξιωματικοί του πολεμικού ναυτικού.Και εκεί είναι σχετικά δύσκολα.

 

Δεν υπάρχει απάντηση για το ποια είναι καλύτερη.Καλύτερη σε τί?

Εξαρτάται το τί σου αρέσει.

 

Θα σε συμβούλευα στρατό ξηράς και ναυτικό να μην πας αν δεν έχεις τρέλα.Θα περάσεις πολύ άσχημα.Η αεροπορία πάλι είναι καλύτερα.

 

Συμβουλή:Μην πάρεις σβάρνα στο μηχανογραφικό όλες τις στρατιωτικές σχολές μόνο και μόνο επειδή έχουν δουλειά.Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις να παραιτηθείς από τη βασική εκπαίδευση και να τρέχεις για 10% την επόμενη χρονιά..

Link to comment
Share on other sites

Τα σώματα είναι περισσότερο διοικητικά και παρέχουν υποστήριξη.

Εξαρτάται το τί σου αρέσει.

Συμβουλή:Μην πάρεις σβάρνα στο μηχανογραφικό όλες τις στρατιωτικές σχολές μόνο και μόνο επειδή έχουν δουλειά.Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις να παραιτηθείς από τη βασική εκπαίδευση και να τρέχεις για 10% την επόμενη χρονιά..

 

Εδώ και κάτι χρονάκια που έχω κατασταλλάξει οι αστυνομικές με ενδιαφέρουν, αξιωματικών, άλλως αστυφυλάκων....αλλά αν δεν περάσω;;;; Εκεί είναι που αρχίζω και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες το '12 ή να δηλώσω κάποια στρατιωτική....Anyway, θα δείξει.....

Πάντως απ αυτά που βλέπω γραμμένα σε παλιότερα posts για τα σώματα kαι απ αυτά που μου έγραψαν, μου φαίνεται πως μου αρέσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΤΥΑ είναι καλή επιλογή.Είναι πιο ήρεμα τα πράγματα σε σχέση με ευελπίδων.Πολύ καλύτερα.Έχει πολλές ενδιαφέρουσες ειδικότητες η σχολή και ναι έχει και πολλές γυναίκες,έχω και εγώ μια γνωστή.Πολύ λιγότερες μεταθέσεις από το στρατό επίσης.

 

έχει ακουστεί τίποτα για άνοδο στις βάσεις για τις στρατιωτικές?

Link to comment
Share on other sites

έχει ακουστεί τίποτα για άνοδο στις βάσεις για τις στρατιωτικές?

Να μην ακούς τίποτα και να είσαι συγκεντρωμένη στο στόχο σου.Το αν θα υπάρχει άνοδος ή πτώση στις σχολές εξαρτάται από τη δυσκολία των θεμάτων στις πανελλήνιες και από τις δηλώσεις στα μηχανογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ακούς τίποτα και να είσαι συγκεντρωμένη στο στόχο σου.Το αν θα υπάρχει άνοδος ή πτώση στις σχολές εξαρτάται από τη δυσκολία των θεμάτων στις πανελλήνιες και από τις δηλώσεις στα μηχανογραφικά.

 

Βασικά περίμενε πρώτα να ανακοινωθούν οι θέσεις των εισακτέων......κόψιμο θέσεων κατ' αρχήν σημαίνει άνοδο βάσεων. Αύξηση θέσεων αφήνει περιθώρια για πτώση βάσεων.

Και μετά εξαρτάται από τις προτιμήσεις στα μηχανογραφικά και από το πως θα τα έχουν πάει αυτοί που δήλωσαν προτίμηση.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πωπωπωπω!

Καλά, μιλάμε έχει ερημώσει αυτό το θέμα!

 

Κάτι σχετικό, λοιπόν, με το θέμα μας:

πότε θα ανακοινωθούν (περίπου) οι θέσεις των εισακτέων στις αστυνομικές σχολές;

Και πότε πρέπει να πάμε στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς μας γι α να μας μετρήσουν το ύψος; Διαβάζοντας παλαιότερα posts είδα ότι λένε τα παιδιά ότι περνάνε από την αστυνομία για να τους πάρουν το ύψος.....πότε περίπου γίνεται αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τα τελευταία γογονότα που είσαι ακόμα... Για τις θέσεις έχουμε καιρό ακόμα, υπομονή...! Στο τμήμα θα πας μόλις βγεί η προκήρυξη, όπου και θα τη συμπληρώσεις, τότε θα σε μετρήσουν κιόλας....
Link to comment
Share on other sites

Και μετά τα τελευταία γογονότα που είσαι ακόμα... Για τις θέσεις έχουμε καιρό ακόμα, υπομονή...! Στο τμήμα θα πας μόλις βγεί η προκήρυξη, όπου και θα τη συμπληρώσεις, τότε θα σε μετρήσουν κιόλας....

 

 

 

Όταν γράφεις "και μετά τα τελευταία γεγονότα πού είσαι ακόμα..." τι εννοείς;

Ποια είναι τα τελευταία γεγονότα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεις "και μετά τα τελευταία γεγονότα πού είσαι ακόμα..." τι εννοείς;

Ποια είναι τα τελευταία γεγονότα;

Μάλλον αναφέρεται στα δύο παιδιά της ομάδας ΔΙΑΣ που σκοτώθηκαν πριν μία βδομάδα.Πολλοί θα το ξανασκεφτούν να δηλώσουν αστυφυλάκων..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρεται στα δύο παιδιά της ομάδας ΔΙΑΣ που σκοτώθηκαν πριν μία βδομάδα.Πολλοί θα το ξανασκεφτούν να δηλώσουν αστυφυλάκων..

 

 

Ναι, τα παιδιά αυτά έπεσαν θύματα της οργανωμένης είτε τρομοκρατίας, είτε της οργανωμένης μαφίας.......αφού η Αθήνα έχει πια γίνει ξέφραγο αμπέλι, όποιος θέλει μπαίνει και κάνει ό.τι του καπνίσει. Είναι πραγματικά κρίμα, όμως, που έφυγαν αυτά τα δύο παλικάρια.

Αιωνία τους η μνήμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα παιδιά αυτά έπεσαν θύματα της οργανωμένης είτε τρομοκρατίας, είτε της οργανωμένης μαφίας.......αφού η Αθήνα έχει πια γίνει ξέφραγο αμπέλι, όποιος θέλει μπαίνει και κάνει ό.τι του καπνίσει. Είναι πραγματικά κρίμα, όμως, που έφυγαν αυτά τα δύο παλικάρια.

Αιωνία τους η μνήμη.

Ναι φίλε, ΑΘΑΝΑΤΟΙ.

Πάντως πιστεύω ότι αν ο αριθμός που θα πάρουν φέτος για αστυφυλάκων είναι ίδιος με πέρσι θα υπάρξει πτώση στη βάση λόγω αυτού του συμβάντος.Πόσοι γονείς θα εμποδίσουν τα παιδιά τους να δηλώσουν τη σχολή..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, ΑΘΑΝΑΤΟΙ.

Πάντως πιστεύω ότι αν ο αριθμός που θα πάρουν φέτος για αστυφυλάκων είναι ίδιος με πέρσι θα υπάρξει πτώση στη βάση λόγω αυτού του συμβάντος.Πόσοι γονείς θα εμποδίσουν τα παιδιά τους να δηλώσουν τη σχολή..

 

 

ΑΘΑΝΑΤΟΙ όντως.

 

Λες να τους εμποδίσουν;

 

Εγώ ξέρω γονείς που πιέζουν (ακόμη και τώρα) τα παιδιά τους να δηλώσουν κάθε "ένστολη" σχολή, να περάσουν σε μία, απλώς και μόνο για να έχουν την σιγουριά του δημοσίου, να κάνουν υπομονή 8-10 χρόνια πόσα χρόνια τεσπα έχεις υποχρέωση παραμονής στο σώμα, και εάν μετά φτιάξουν τα πράγματα, να τραβήξουν παραίτηση...................μιλάμε τρελά πράγματα δηλαδή!

Εγώ πάντως και να μου έλεγαν τέτοιο πράγμα οι δικοί μου ή και να μου ασκούσαν πίεση να μην δώσω, ξέρουν και ξέρω ότι είναι ενσυνείδητη και ώριμη η επιλογή μου για αστυνομικές σχολές και δεν θα μπορούσαν να με αποτρέψουν.....

 

Τέλος, ίσα ίσα αυτό το τραγικότατο συμβάν, θα πρέπει να ξυπνήσει όσους εκεί στο υπουργείο Samina κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και να καταλάβουν ότι η αστυνομία έχει ανάγκη από περισσότερο προσωπικό, και να αυξήσουν τις θέσεις......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια Πολλά!

Πότε περίπου αναμένεται να βγει η προκήρυξη της αστυνομίας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανακοινώθηκε σήμερα το πρόγραμμα των πανελληνίων εξετάσεων

 

Link

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2433%3A05-04-11-&catid=80%3Adeltia-typoy&Itemid=806&lang=el

 

Άντε να βγαίνουν σιγά σιγά και οι προκηρύξεις για αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναφέρει ότι εγκρίθηκαν από το υπουργείο οικονομικών 2500 δόκιμοι αστυφύλακες και 150 δόκιμοι υπαστυνόμοι.

 

Ένθετο εργασία του Ελεύθερου τύπου στις 29 Μαρτίου

 

http://www.e-typos.com/entheta/5/ergasia20110329pp.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναφέρει ότι εγκρίθηκαν από το υπουργείο οικονομικών 2500 δόκιμοι αστυφύλακες και 150 δόκιμοι υπαστυνόμοι.

 

Ένθετο εργασία του Ελεύθερου τύπου στις 29 Μαρτίου

 

http://www.e-typos.com/entheta/5/ergasia20110329pp.pdf

 

 

Mακάρι τους ίδιους αριθμούς να αναφέρει και η σχετική προκήρυξη από το προστασίας του πολίτη......και να μην είναι τόσο τρομερά τσιγγούνηδες, όπως πέρυσι, που ήταν μόνο 900 δόκιμοι αστυφύλακες και 76 δόκιμοι υπαστυνόμοι......

Πάντως περιμένουμε και το αυριανό ένθετο του ελεύθερου τύπου για την παιδεία, να δούμε μήπως εκεί έχει καμιά σχετική πληροφορία.....

Εν αναμονή λοιπόν. . . . . . . . . . . . .

Κάτι βλέπω και για 1000 ειδικούς φρουρούς.......και γιατί δεν προσλαμβάνουν 2500+100=3500 δοκίμους υπαστυνόμους;

Όχι ότι έχω κάτι με τους ειδικούς φρουρούς, αλλά οι ειδικοί φρουροί δεν είναι και για περιορισμένο χρονικό διάστημα (πχ 5ετία);

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι τους ίδιους αριθμούς να αναφέρει και η σχετική προκήρυξη από το προστασίας του πολίτη......και να μην είναι τόσο τρομερά τσιγγούνηδες, όπως πέρυσι, που ήταν μόνο 900 δόκιμοι αστυφύλακες και 76 δόκιμοι υπαστυνόμοι......

Πάντως περιμένουμε και το αυριανό ένθετο του ελεύθερου τύπου για την παιδεία, να δούμε μήπως εκεί έχει καμιά σχετική πληροφορία.....

Εν αναμονή λοιπόν. . . . . . . . . . . . .

Κάτι βλέπω και για 1000 ειδικούς φρουρούς.......και γιατί δεν προσλαμβάνουν 2500+100=3500 δοκίμους υπαστυνόμους;

Όχι ότι έχω κάτι με τους ειδικούς φρουρούς, αλλά οι ειδικοί φρουροί δεν είναι και για περιορισμένο χρονικό διάστημα (πχ 5ετία);

 

Όχι φίλε μου οι ειδικοί φρουροί είναι μόνιμοι κανονικά. Απλά αυτοί κανουν 3 μήνες σχολή κ μετά βγαίνουν έξω για δουλειά. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέει ο Ελεύθερος τύπος. Αυτές οι 2500 θέσεις που αναφέρει είχαν ζητηθεί από το Προστασίας του Πολίτη. Προφανώς το Υπουργείο Οικονομικών της ενέκρινε όλες.Ελπίζω δηλαδή :p

Edited by ilkou
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου οι ειδικοί φρουροί είναι μόνιμοι κανονικά. Απλά αυτοί κανουν 3 μήνες σχολή κ μετά βγαίνουν έξω για δουλειά. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέει ο Ελεύθερος τύπος. Αυτές οι 2500 θέσεις που αναφέρει είχαν ζητηθεί από το Προστασίας του Πολίτη. Προφανώς το Υπουργείο Οικονομικών της ενέκρινε όλες.Ελπίζω δηλαδή :p

 

Ουπς! Δεν το γνώριζα αυτό ilkou.....Εάν είμαι τυχερός και καταταχθώ στο σώμα, ε θα τα μάθω μετά σιγά σιγά αυτά! Είχα διαβάσει εδώ που έλεγαν ότι κάνουν 3μηνη εκπαίδευση οι ειδικοί φρουροί, αλλά νόμιζα ήταν περιορισμένου χρόνου, όχι μόνιμο προσωπικό.

Κοίτα το 2009 είχαν πάρει τους πιο πολλούς (2100 άτομα) και η βάση ήταν 13124!

Πέρυσι με 900 άτομα η βάση ήταν 15211.

Με 2500 θέσεις η λογική μας λέει ότι θα έχουμε δραματική μείωση της βάσης.....βεβαίως όσο πιο δύσκολα θα είναι τα θέματα -ή για να είμαι ακριβέστερος- όσο πιο προς τα κάτω θα είναι οι βαθμολογικές αποδόσεις σε αοθ και μαθηματικά των υποψηφίων, τόσο οδηγείται και η βάση προς τα κάτω.....αλλά ακόμη και με ευκολότερα θέματα, ειναι τόσες πολλές οι νέες προσφερόμενες θέσεις, που πάλι οδηγούν την βάση σε πτώση.

Μακάρι να μην είναι 2500 οι θέσεις που ζητήθηκαν και δούμε πάλι καμιά 900 να εγκρίνονται.

ΜΑΚΑΡΙ να είναι 2500 οι θέσεις που εγκρίθηκαν!

Άντε να παίρνουμε κι εμείς σειρά!

 

Υ.Σ. αλλά έχει τύχει να ακούσω ότι οι θέσεις που δίδονται στην ΕΛ.ΑΣ. τελούν σε άμεση συνάρτηση με τον αριθμό όσων αποχώρησαν από την υπηρεσία το προηγούμενο έτος. Λέγεται μάλιστα ότι το 2010 (λόγω συντάξεων ασφαλιστικού κλπ) έφυγαν μαζικά από την ΕΛ.ΑΣ. πολύς κόσμος.....οπότε μήπως γι' αυτό και έχουμε 2500 θέσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

εδω εμας μα΅εχουν κοψει στο δωρο του πασχα και γενικα ψαλιδιζουν και λετε να παρουν 2500 ατομα;ουτε καν προεκλογικη περιοδος δεν ειναι για να γινει αυτο αν μπορει να υποθει ετσι..

κοβουν απο παντου. . .

αν δεν βγει προκυρηξη εγω προσωπικα δεν πιστευω και η πιο εγκυρη εφημεριδα να το πει..

στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...