Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι πινεις και δεν μας δινεις ;

 

Το αρθρο προερχομενο απο εφημεριδα της ΠΟΑΣΥ, λεει οτι το προσωπικο της αστυνομιας εχει φτασει τις 56.000 αριθμος που ειναι μεγαλος αναλογικα με τον πληθυσμο και σε βαθος χρονου θα μειωθει σταδιακα , με μειωμενες προσλήψεις (περι τα 1500 ατομα φετος) και αυξημένες συνταξιοδοτήσεις λόγω αλλαγης του ασφαλιστικου το 2012

Edited by amyntas
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

να ηρεμήσουν λίγο οι τόνοι...please..!

 

χααχα ηρεμοι ειναι οι τονοι.:lol::lol::lol:

1500 ατομα θεωρουνται οι ε.φ. και οι δ.α.

αγορι μου αληθεια αστο γιατι δν γνωριζεις για το θεμα αν διαβαζεις τις εφημεριδες των αστυνομικων!επετρεξε μου να γνωριζω αυτα που εσυ αγνοεις.τα σωματα ασφαλειας δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι οπως το καταλαβανει το φτωχο μυαλο σου...

απο μενα τελος με τις αντιθεσεις.

επειδη δεν εχεις καμια απολυτης σχεση με την αστυνομια απλα γουσταρεις σε δικαιολογω.και γω μικρος ετσι ημουν

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοι οι χαρακτηρισμοι σου "αγορι μου" "φτωχο μυαλο σου "

Μάλλον εσυ αδυνατείς να καταλαβεις κάποια πράγματα

Μπορεις να μου πεις τι αγνοω που εσυ ξέρεις καλύτερα για να μου λυθεί η απορία

Για εμένα αν οι αστυνομικοί είχαν το δικαιώμα τις απεργίας δεν είχαν καμία διαφορά απο δημόσιους υπάλληλους .

Τώρα αν δουλεύεις στην διαχείρηση προσωπικού και έχεις καμιά πληροφορία παραπάνο ,μπορείς να την πεις και με πμ ,εγώ μάχιμος είμαι οπότε η τελευταία σου πρόταση πάει στον βρόντο

Ξαναδίαβασε τον Οργανισμό της ΕΛ.ΑΣ και πες μας πόσες οργανικές θέσεις προβλέπονται

και για να το ληξουμε εδώ αν αποφασίσει η εκάστοτε κυβέρνηση να κάνει προσλήψεις ,είτε μέσω των παραγωγικών σχολών είτε απο το παράθυρο με ειδικούς φρουρούς/συνοριακούς φύλακες αγροφύλακες κτλ ή όπως αλλιώς τους βαφτίσει θα το κάνει να είσαι σίγουρος .Αυτο έχει δείξει η ιστορία.Η προσωπική μου άποψη είναι ί είναι οτι δύσκολα θα γίνουν μεγάλες προσλήψεις γιατί δεν έχουμε εκλογές αυτήν την περίοδο και περισσότερο λόγω μνημονίου

Edited by amyntas
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

τοτε τσαμπα οι τονοι..και εγω της αποψης οτι θα παρει λιγοτερα ατομα ειμαι!!θα θελα τοσο να σου πω αλλα θα μας παρεξηγησουν.οσο για το μαχιμοτητα δεν διαφωνω με οτι λες αλλα σαν τη διωξη δεν νομιζω συναδελφε.με συγχωρεις για πριν!

κλεινοντας καλο θα ηταν να σβησουν τα οσα γραψαμε οι 2 μας γιατι βγηκαμε πολυ εκτος και δεν χρωστα κανενας να διαβαζει αυτα που λεμε και να γινομαστε ρομπα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή candace, αυτό που ξέρω και απ' αυτά που έχουν γράψει στα προηγούμενα posts τα παιδιά, γενικά να ξέρεις ότι ο στρατός έχει κάθε 3 χρόνια μεταθέσεις...

Τώρα ειδικά για κάθε σχολή, δεν ξέρω τι προβλέπεται....

 

Είμαι φέτος υποψήφιος και στοχεύω σχολή αξιωματικών Ελ.Ασ. από θεωρητική κατεύθνση (αλλά λίγο χλωμό λόγω μαθηματικών), αλλιώς αστυφυλάκων,

είμαι λίγο πορρωμένος με την αστυνομία, γουστάρω να μπω αστυνομία και γουστάρω άμα τελειώσω να ασχοληθώ με το transnational crime και γενικά οργανωμένο έγκλημα και τα σχετικά.

Αλλά ως παιδί κι εγώ έχω κάποιες απορίες:

 

1) υπάρχει όριο μυωπίας; Και εάν ναι, ποιο;

σ.σ. Εγώ έχω σύνθετο υφέρποντα μυωπικό αστυγματισμό, γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι μυωπία κι άλλο τόσο αστυγματισμό, απλώς δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμη (υφέρπων = αναπτυσσόμενος, ακμάζων).

 

2) έχοντας πατέρα, ο οποίος πάσχει από κάποιου είδους αναπηρία άνω του 67%, μπορώ να υπαχθώ σε κάποια ειδική κατηγορία ή θα πάω με την γενική σειρά;

 

3) πότε περίπου θα βγει εκείνη η αναθεματισμένη υπουργική απόφαση με τις θέσεις των εισακτέων;

 

4) Υποτεθίστω ότι μπαίνω στην αστυφυλάκων, ποιο σύστημα ισχύει; Αυτό μετα 2 χρόνια στην σχολή και τα καλοκαίρια 3 μήνες πρακτιική σε νησιά ή 1 χρόνο στην σχολή και 1 χρόνο έξω; Διάβασα διάφορα εδώ, άκουσα και από γνωστούς μου ανικρουόμενα και ασυμβίβαστα μεταξύ τους πράγματα, και δεν ξέρω τι ισχύει!

 

και

 

5) από την σχολή αστυφυλάκων πώς μπορώ να μπω στην αξιωματικών;

 

Ευχαριστώ a priori όποιον-α μπορεί να με βοηθήσει!

 

3)αν είχα ακούσει σωστα 900 αστυφυλακες και 100 αξιωματικοι

4)το σύστημα αλλάζει οποτε θέλει η διοίκηση... φέτος ήταν 1 χρόνο έξω , μου είπαν ξανά άλλαξε k από τη ερχόμενη χρονια μέσα στη σχολη. και το καλοκαίρι πρακτική εκτος σχολης

 

5)η διαβάζεις και μπαίνεις στο 5% των καλυτερων η ορκίζεσαι αστυφύλακας,δίνεις πανελλήνιες και μπαίνεις με 17.000 μόρια περίπου..

 

αν είσαι στο 5% μπαίνεις στο δεύτερο έτος. η σχολη είναι 4 έτη ...

βγαίνεις τεταρτη μεσημέρι 15.45 και μπαίνεις βραδυ 22.30 και παρασκευή μεσημέρι και μπαίνεις κυριακή βραδυ... το συνολικό πρόγραμμα αλλάζει πάντα με τα κέφια τις διοίκησης

Link to comment
Share on other sites

leonidasgr2003 ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

17,000 μόρια με το 10% περίπου, ε?

Ωραίο ακούγεται!

Ε του π.........η πια!

17.000 φαντάζομαι θα πιάσω, έχω λιώσει στο διάβασμα!

Αυτό με το 10% είναι εκείνη η υπ' αριθμόν 872 στο μηχανογραφικό που λέει αξιωματικών Ελ.Ασ. μόνο για αστυνομικούς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Για διαβάστε λίγο και αυτό:

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=48850992

 

σημερινό δημοσίευμα.

 

Μέσα στο γενικότερο πλαίσιο περικοπών, ακόμη και θέσεων στις σχολές των πανελληνίων εξετάσεων, βλέπω για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να πέφτει μεγάλο μαχαίρι και στις αστυνομικές σχολές.

 

Αλί σε μας που δίνουμε.

 

Καλή χρονιά παιδιά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω κ αν γινεται να μ απαντησει καποιος μεσα απο σχολη αστυνομιας ή ενας τελος παντων που να ειναι σιγουρος...

 

Μπορει καποιος π εχει περασει αστυνομια ενω βρισκεται μεσα στη σχολη να παρει αδεια λιγων ημερων λογω "υποχρεσεων"?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω κ αν γινεται να μ απαντησει καποιος μεσα απο σχολη αστυνομιας ή ενας τελος παντων που να ειναι σιγουρος...

 

Μπορει καποιος π εχει περασει αστυνομια ενω βρισκεται μεσα στη σχολη να παρει αδεια λιγων ημερων λογω "υποχρεσεων"?

 

δυσκολα.δεν εισαι για διακοπες μεσα..μαλλον δεν τον πιστευεις ε;:lol:

βεβαια αν υπαρχει λογος σημαντικος πχ υγειας συγγενικου προσωπου κλπ γινεται.ολα αυτα βεβαια εξαρτονται απο τον διοικητη της σχολης και μονο..

Link to comment
Share on other sites

1-20 Φεβρουαρίου δηλώνουμε ότι επιθυμούμε να είμαστε υποψήφιοι για Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα ρθει χαρτι στο σχολειο και θα σας ενημερωσουν..ετσι γινεται παντα.ναι τοτε ειναι συνηθως
Link to comment
Share on other sites

TXCELLAS ευχαριστώ για την ενημέρωση!

ρώτησε σήμερα και στο σχολείο και μου το επιβεβαίωσαν, αρχές Φεβρουαρίου θα δηλώσουμε.

 

 

anestios7 και ποιος από μας δεν θέλει να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερους; Join tthe club "η αγωνία των υποψηφίων".

 

 

 

 

Και το πιο σημαντικό, γιατί κοντεύει ο καιρός:

Θέμα: Προετοιμασία για αθλήματα για Αστυνομικές/Στρατιωτικές σχολές

 

υπάρχουν ειδικά γυμναστήρια ή κάπου αλλού, όπου μπορούμε εμείς που είμαστε υποψήφιοι για Αστυνομικές και Στρατιωτικές σχολές να προετοιμαστούμε σιγά σιγά για τις αθλητικές δοκιμασίες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Οι κλάδοι των σωμάτων ασφαλείας και υγείας είναι οι μοναδικοί που δεν θα υποστούν τις συνέπειες οσον αναφορά τις προσλήψεις.Δικιά μου εκτίμηση είναι πως δεν θα πάρουν τουλάχιστον λιγότερους από οτι πέρυσι.Και να το ευχόμαστε γιατι σε αντίθετη περίπτωση βλέπω τη βάση να πηγαίνει 16000 μόρια και να φουντάρω απο το μπαλκόνι...
Link to comment
Share on other sites

Οι κλάδοι των σωμάτων ασφαλείας και υγείας είναι οι μοναδικοί που δεν θα υποστούν τις συνέπειες οσον αναφορά τις προσλήψεις.Δικιά μου εκτίμηση είναι πως δεν θα πάρουν τουλάχιστον λιγότερους από οτι πέρυσι.Και να το ευχόμαστε γιατι σε αντίθετη περίπτωση βλέπω τη βάση να πηγαίνει 16000 μόρια και να φουντάρω απο το μπαλκόνι...

 

δυστηχως φιλε μου και οι κλαδοι αυτοι δεχονται τις επιδρασεις γιατι και αυτους το κρατος τους πληρωνει..:wacko:

και γω δεν νομιζω να παρουν λιγοτερα ατομα αλλα σιγουρα με τα χαλια του κρατους θα στραφουν περισσοτεροι στις σχολες που εχουν αμεση αποκατασταση..

Edited by TXCELLAS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρεις, γιατί πλέον και οι βολεψάκηδες θα το σκεφθούν περισσότερο πλέον με τις αλλαγές που έχουν γίνει σε μισθούς και συντάξεις.Κοντός ψαλμός...
Link to comment
Share on other sites

Τα σώματα ασφαλείας, υγεία και παιδεία ήταν το 2010 εκτός παγώματος.

Πλέον (δείτε και σχετικό Link που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα από εφημερίδα) όλοι οι κλάδοι του κρατικού μηχανισμού υπόκεινται στο πάγωμα.

Προφανώς αυτό σε πρώτη ανάγνωση σημαίνει ότι δεν θα προσληφθουν ειδικοί φρουροί και συνοριοφύλακες, και αντίστοιχες ειδικότητες στο υγείας και παιδείας (κατ' ευφημισμόν λέγεται παιδείας, τέσπα).

 

Ελπίζω να μη σημαίνει και μείωση του αριθμού των εισακτέων. Δεν φτάνει που υπάρχουν ανάγκες για περισσότερο προσωπικό στα σώματα ασφαλείας, εδώ μειώνουμε τις θέσεις με΄σω πανελληνίων...

 

Όσο για το βόλεμα και τουσ βολεψάκηδες, καλό είναι να ξέρουν ότι πρέπει να γουστάρεις να θες να πας αστυνομία, όχι απλώς να μπουν για να μπουν και να βολευτούν. άλλωστε ένας δάσκαλος που διορίζεται στα 22 που τελειώνει την σχολή, αμείβεται καλύτερα από έναν αστυφύλακα, ενώ (δεν) δουλεύει! Και έχει και 3 μήνες καλοκαιρινές διακοπές, διακοπές Χριστούγεννα, Πάσχα, αργίες, απεργίες, συνελεύσεις κλπ κλπ κλπ. Αυτό είναι βόλεμα. Πιστεύω, προσωπικώς, ότι κάποιος που θέλει να μπει αστυνομία, πρέπει να γουστάρει αυτό το επάγγελμα και να θέλει να μπει ο ίδιος, και όχι να τον/την πιέζουν οι δικοί του ή η ανάγκη για βόλεμα.

 

Εν αναμονή λοιπόν...............

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Eprahat

 

ΔΕΝ είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα!

 

1.Για τις περικοπές κ.α........όλα από μήνα σε μήνα αλλάζουν ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!Αυτές είναι οι επιπτώσεις του μνημονίου!

 

2.Με ΟΛΕΣ τις σχολές αναμένονται αλλαγές/συγχωνεύσεις κ.α.!

 

3.Για το ότι πρέπει να γουστάρεις(δεν θα το έλεγα) να θες να πας αστυνομία(τα ίδια ισχύουν και για στρατιωτικές σχολές!)......το γουστάρεις μεταφράζεται ποικιλοτρόπως!Κάποιοι πηγαίνουν εκεί για σίγουρη δουλειά!Κάποιοι λόγω οικογένειας!Κάποιοι λόγω της "εξουσίας" που σου δίνει!Κάποιοι γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν....!Ανάλογα την περίπτωση!

 

4.Λες για τους δασκάλους/καθηγητές....βρες μου εσύ δασκάλους καθηγητές που στα 22 τους μπαίνουν στο σχολείο......σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ!Ξεχνάς ότι μετά τα 4 χρόνια δίνεις κι άλλες εξετάσεις (ΑΣΕΠ) και ακόμα κι αν επιτύχεις μπαίνεις σε σειρά εκτός κι αν είσαι από τους πρώτους(σε κάποιες ειδικότητες όπως γυμναστές την τελευταία φορά έδωσαν 8000 και οι θέσεις ήταν 70!!Φοβερό ποσοστό!)!

 

5.Με λίγα λόγια δεν μπορούμε να συγκρίνουμε κάποια πράγματα ούτε να τα ισοπεδώνουμε!Όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται ένας καθηγητής/δάσκαλος/προπονητής διαμορφώνει τον χαρακτήρα του παιδιού σου ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!Καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι τεράστια ευθύνη!Εγώ ξέρω πολλούς αστυνομικούς που είναι και στα γραφεία και περιπολίες κ.α.!Σε πληροφορώ ότι αυτοί που ζορίζονται περισσότερο κυρίως λόγω των βραδινών ωραρίων αλλά και άλλων καταστάσεων είναι η ομάδα ΔΙΑΣ,όσοι χώνονται σε περιπολίες και τα ΜΑΤ!

 

6.Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο οποιοσδήποτε ότι και να διαλέξει πρέπει να το αγαπάει!

 

7.Τα όρια για τα αθλήματα είναι απλά γελοία!Αλλά για να τα δοκιμάσεις πριν δώσεις επίσημα θα βρεις προπονητές που ασχολούνται με ΤΕΦΑΑ/Στρατ. Σχολές/Αστυνομικές Σχολές σε συλλόγους που έχουν στίβο συνήθως!Ψάξε και στον δήμο σου μήπως έχουν κάνα τέτοιο πρόγραμμα στον Αθλητικό του Οργανισμό!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

runner wrote: ΔΕΝ είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα!

 

3.Για το ότι πρέπει να γουστάρεις(δεν θα το έλεγα) να θες να πας αστυνομία(τα ίδια ισχύουν και για στρατιωτικές σχολές!)......το γουστάρεις μεταφράζεται ποικιλοτρόπως!Κάποιοι πηγαίνουν εκεί για σίγουρη δουλειά!Κάποιοι λόγω οικογένειας!Κάποιοι λόγω της "εξουσίας" που σου δίνει!Κάποιοι γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν....!Ανάλογα την περίπτωση!

 

4.Λες για τους δασκάλους/καθηγητές....βρες μου εσύ δασκάλους καθηγητές που στα 22 τους μπαίνουν στο σχολείο......σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ!Ξεχνάς ότι μετά τα 4 χρόνια δίνεις κι άλλες εξετάσεις (ΑΣΕΠ) και ακόμα κι αν επιτύχεις μπαίνεις σε σειρά εκτός κι αν είσαι από τους πρώτους(σε κάποιες ειδικότητες όπως γυμναστές την τελευταία φορά έδωσαν 8000 και οι θέσεις ήταν 70!!Φοβερό ποσοστό!)!

 

5.Με λίγα λόγια δεν μπορούμε να συγκρίνουμε κάποια πράγματα ούτε να τα ισοπεδώνουμε!Όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται ένας καθηγητής/δάσκαλος/προπονητής διαμορφώνει τον χαρακτήρα του παιδιού σου ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!Καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι τεράστια ευθύνη!Εγώ ξέρω πολλούς αστυνομικούς που είναι και στα γραφεία και περιπολίες κ.α.!Σε πληροφορώ ότι αυτοί που ζορίζονται περισσότερο κυρίως λόγω των βραδινών ωραρίων αλλά και άλλων καταστάσεων είναι η ομάδα ΔΙΑΣ,όσοι χώνονται σε περιπολίες και τα ΜΑΤ!

 

6.Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο οποιοσδήποτε ότι και να διαλέξει πρέπει να το αγαπάει!

 

7.Τα όρια για τα αθλήματα είναι απλά γελοία!Αλλά για να τα δοκιμάσεις πριν δώσεις επίσημα θα βρεις προπονητές που ασχολούνται με ΤΕΦΑΑ/Στρατ. Σχολές/Αστυνομικές Σχολές σε συλλόγους που έχουν στίβο συνήθως!Ψάξε και στον δήμο σου μήπως έχουν κάνα τέτοιο πρόγραμμα στον Αθλητικό του Οργανισμό!

 

 

 

 

 

3. Το "γουστάρεις" το χρησιμοποίησα υπό την έννοια ότι θα πρέπει να αρέσει στον υποψήφιο, να το επιδιώκει και να το θέλει...απόδειξη ότι υπάρχουν αρκετοί "βολεψάκηδες" είναι ο υψηλός αριθμός αυτών που καίτοι πιάνουν τα μόρια, ακόμη και σε δυσθεώρητες σχολές σαν την Ευελπίδων, μέσα σε 1-2 μήνες τα παρατάνε. Καλό το βόλεμα, αλλά εάν κάτι το θέλεις αληθινά και πραγματικά, ε δεν το παρατάς σε 40 ημέρες. Κάνεις υπομονή ή, έστω, φροντίζεις και ενημερώνεσαι a priori τί είναι αυτό που θες, τί θα αντιμετωπίσεις πηγαίνοντας και άμα εξακολουθήσεις να θες, μπαινεις. Τώρα για την εξουσία μπορεί να το κάνουν. Αλλά όταν μια ολόκληρη "κοινωνία" για κάθε κατηγορία εργαζομένων έχει βρει κι έχει προσάψει από ένα αρνητικό παρατσούκλι ("μπάτσοι", "γαλονάδες", "χασοδίκηδες", "πεθαμενατζήδες", "ιδιαιτεράκηδες" και πολλά άλλα ων ουκ έστιν αριθμός, και τα οποία ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ)

δεν ξέρω πόσο τιμητικό είναι για έναν 17/18χρονο να ακούει, πριν καν μπει, ότι "ααααα!!!! εκεί θες να πας; Δηλαδή θα μας γίνεις ......;" Ούτε πόσο ενθαρρυντικό είναι...

 

4. Για τους δασκάλους το ξέρω από πρώτο κιόλας χέρι από την οικογένειά μου, ότι από το 2003 τους παίρνουν με το κιλό, σαν τσιπούρα στην ψαραγορά. 2002 τέλειωσε ο αδελφός μου, που είχε περάσει με δέσμες που τότε ήταν μεσαίας προς μεσοχαμηλής βαθμολογίας, τελειώνει στρατό και ετοιμάζεται να ψάξει για μεταπτυχιακό το 2003 το καλοκαίρι, ώσπου του σφύριξαν κάτι να κάνει τα χαρτιά του. Κάνει τα χαρτιά του, ξεσπάει τέλη Αυγούστου 2003 εκείνη η ζήτηση δασκάλων και διορίζεται με την μία σε ένα χωριό Κόρινθο και έρχεται και μετά από 2 χρόνια Αθήνα. Κι όλο αυτά στα 24 του, και θα μπορούσε και στα 23 αν δεν αργούσε σχεδόν 1 χρόνο στην σχολή.

Ε, με τους καθηγητές δευτεροβάθμιας είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά αυτοί έχουν και τις διεξόδους με τα φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ κλπ κλπ, έστω ένα (ικανοποιητικότατο) χατζηλίκι να βγάζουν. Τόσες χιλιάδες παιδιά είναι Λύκειο, ιδίως Β και Γ Λυκείου, τόσοι καθηγητές στα σχολεία είτε πάνε με ρυθμό χελώνας είτε δεν έχουν όρεξη να διδάξουν, (sic and light, μην με κόψει και το εσρ), οπότε δημιουργείται η ανάγκη για ιδιαίτερα και φροντιστήρια.

Για τους γυμναστές, ίσως είναι και η πιο απαραίτητη και χρήσιμη κατηγορίων καθηγητών, μιας που βοηθάνε στο σώμα, κάτι που θα χρειαστεί για μια ζωή, βοηθάνε στην βελτίωση της υγείας μας, που τα αποτελέσματα θα φαίνονται και στο μέλλον (πχ δεν θα κρεμάσουν κοιλίτσες τόσο εύκολα), και δεν καθόμαστε να ασχολούμαστε σαν την φυσική με ένα υποθετικό σωματίδιο που υποθετικά μπορεί να κινηθεί προς ένα άλλο υποθετικό σωματίδιο κα ι να γίνει μια υποθετική σύγκρουση κλπ κλπ κλπ ή σαν τα απεικάσματα του Πλάτωνος, ότι ο υπολογιστής που έχεις και βλέπεις μπροστά σου δεν είναι υπολογιστής, αλλά είναι φάντασμα, απείκασμα της Ιδέας του η/υ, που υπάρχει κάπου εκεί ψηλά έξω στον ουρανό!

 

5. Στο 5 δεν έχω κάτι να προσθέσω ή να διαφωνήσω. Όλοι είναι απαραίτητοι σ' αυτή την ζωή, ακόμη κι οι κρετίνοι (και σε παραπέμπω σ' ένα βιβλίο του Ευάγγελου Λεμπέση "Η Ταράστια Κοινωνική Σημασία Των Βλακών Στο Σύγχρονο Βίο" εκδόσεις Σπηλιώτη), εκτός από μια γειτόνισσά μας, η οποία το έχει σκάσει από Δαφνί Δρομοκαϊτειο και ΣΙνούρι ταυτόχρονα. Τρελή του Σαγιώ μιλάμε. Και επικίνδυνη όταν ανοίγει το στόμα της και εκσφενδονίζει πλίνθους και κεράμμους ατάκτως ερριμμένα, ικανά να οικοδομήσουν το Empire State Building.

 

7. ΑΘλητικός οργανισμός του Δήμου, ε;

Ομολογώ πως τόσα χρόνια δεν είχα ακούσει τίποτε για αθλητικό οργανισμό, θα ψάξω να ρωτήσω. Αν και δεν νομίζω να έχει τίποτα σε μας, ίσως σε κάναν διπλανό δήμο. Συνήθως το Μαρούσι έχει καινοτομίες σ αυτά.

Merci beaucoup πάντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

ο ορισμος του off topic....

ο καθενας πιστευει οτι θελει αλλα εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λενε..

Link to comment
Share on other sites

ο ορισμος του off topic....

 

Δίκιο έχεις.

Για να ξαναμπαίνουμε στο θέμα.

Και περιμένουμε να περάσουν τα διαγωνίσματα και να έλθει η ημέρα να δηλώσουμε -επιτέλους!- για τις αστυνομικές σχολές!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...