Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μην βιαζεσται να μπειτε στις στρατιωτικες η αστυνομικες σχολες.

Μην νομιζετε οτι οταν μπειτε αστυφυλακων ξαφνικα δεν θα εχετε καμια εννοια , δεν θα σας ενδιαφερει τιποτα και θα ειστε αραχτοι και light.Δεν ισχυει κατι τετοιο.Και εγω ετσι νομιζα και τωρα που ειμαι αστυφυλακων βλεπω οτι οι ευθηνες (εστω και αυτες που υπαρχουν) ειναι πολλες περισοτερες απο οσες πιστυεα , και επισης υπαρχουν εξεταστικες στις οποιες ΠΡΕΠΕΙ να διαβασεις.Τελος να αναφερω οτι δεν εισαι ολη μερα ξαπλωμενος σε ενα κρεβατι και οτι υπαρχει καθημερινο συγκεκριμενο προγραμμα που πρεπει να ακολουθησεις πραγμα που ειναι αρκετα κουραστικο.Παραταυτα η αστυφυλακων ειναι πολυ καλη επιλογη , εγω προσωπικα δεν το μετανοιωσα (βεβαια μου αρεσε και η αστυνομια πριν μπω) και την προτεινω σαν επιλογη.

werkers σε παρακολου8ω απο τοτε που ησουν τοτε κ εσυ στη 8εση μου κ ξερω, οπως λες κ εσυ, οτι ανυπομονουσες.Εχω αρκετους φιλους αστυνομικους.ΟΙ ευθηνες ειναι [αρα πολλες, στη σχολη ακομα εισαι αραχτος κ light σε σχεση με το οταν 8α γινεις αστυφυλακας...τα "χειροτερα" ερχονται weskers.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομίζω ότι όλοι το γνωρίζουνε ότι από τη στιγμή που θα μπεις στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές σίγουρα θα έχεις ευθύνες και δύσκολο πρόγραμμα...αλλά υπάρχουν άτομα που είναι λίγο πιο...σκληραγωγημένα να το πω; τέλος πάντων θα τους άρεζε να ζουν σε τέτοιες συνθήκες και κάτω από πίεση (εφόσον έχεις διαλέξει σχολή που θα σ'αρέσει φυσικά...)!έτσι από εκεί και πέρα οι ευθύνες και η σκληρή δουλειά δεν σου φαντάζει τίποτα αφού κάνεις αυτό που αγαπάς και θέλεις τόσο πολύ! προσωπικά εάν περάσω εκεί που θέλω δε νομίζω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα γιατί εκτός από τ'ότι έχω συνηθήσει στην πειθαρχία, θα είναι τόσο μεγάλη η χαρά μου και θα είμαι τόσο αποφασισμένη που δύσκολα θα τα παρατήσω :cool:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια απο την πραξη απεχει.Καταρχας θα αρχισεις να νιωθεις αποκομενη απο τις παρεες και τους φιλους , οταν θα γυρνας πισω δεν θα εχεις κατι να πεις αφου ολη σου η ζωη θα ειναι η σχολη και ετσι θα μιλας συνεχεια για αυτο.Το ιδιο θα κανεις και με τους μελλοντικους συναδελφους σου.Το εξω ξεχνα το , μονο Σαβατοκυριακα και αυτο εαν δεν εχεις υπηρεσια.Θα πρεπει επισης να καταλαβεις οτι εφοσον μπεις σε τετοια σχολη θα κανεις καιρο να δεις το σπιτι σου για μεγαλο χρονικο διαστημα (ειδικα εαν δεν εισαι απο Αθηνα) καθως θα πηγαινεις στην καλυτερη περιπτωση 2 Π-Σ-Κ τον μηνα σπιτι σου.Τελος , η θεωρια ειναι ευκολη η πραξη ειναι δυσκολη.Καποια στιγμη θα αρχισεις να βαριεσαι την ρουτινα διοτι θα δεις πως οσο καιρο και να εισαι σε τετοιες σχολες δεν υπαρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αλαγη.Οσο και να αγαπας κατι οσο και να το θελεις η ρουτινα κουραζει.Δεν λεω οτι θα βαρεθεις το αντικειμενο (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ εφοσον το αγαπας) αλλα θα βαρεθεις την ρουτινα οπως προειπα.

 

Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα περασεις καλα παρολο που υπαρχουν στραβα...Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...Καλη επιτυχια και διαβασε για να μπεις απο οτι βλεπεις το να μπεις πια αστυφυλακων θελει πανω απο 15 βαθμο ποσο μαλλον σε στρατιωτικη σχολη οπου παιρνουν και λιγα ατομα (αντε καμια 130-140).

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια απο την πραξη απεχει.Καταρχας θα αρχισεις να νιωθεις αποκομενη απο τις παρεες και τους φιλους , οταν θα γυρνας πισω δεν θα εχεις κατι να πεις αφου ολη σου η ζωη θα ειναι η σχολη και ετσι θα μιλας συνεχεια για αυτο.Το ιδιο θα κανεις και με τους μελλοντικους συναδελφους σου.Το εξω ξεχνα το , μονο Σαβατοκυριακα και αυτο εαν δεν εχεις υπηρεσια.Θα πρεπει επισης να καταλαβεις οτι εφοσον μπεις σε τετοια σχολη θα κανεις καιρο να δεις το σπιτι σου για μεγαλο χρονικο διαστημα (ειδικα εαν δεν εισαι απο Αθηνα) καθως θα πηγαινεις στην καλυτερη περιπτωση 2 Π-Σ-Κ τον μηνα σπιτι σου.Τελος , η θεωρια ειναι ευκολη η πραξη ειναι δυσκολη.Καποια στιγμη θα αρχισεις να βαριεσαι την ρουτινα διοτι θα δεις πως οσο καιρο και να εισαι σε τετοιες σχολες δεν υπαρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αλαγη.Οσο και να αγαπας κατι οσο και να το θελεις η ρουτινα κουραζει.Δεν λεω οτι θα βαρεθεις το αντικειμενο (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ εφοσον το αγαπας) αλλα θα βαρεθεις την ρουτινα οπως προειπα.

 

Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα περασεις καλα παρολο που υπαρχουν στραβα...Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον...Καλη επιτυχια και διαβασε για να μπεις απο οτι βλεπεις το να μπεις πια αστυφυλακων θελει πανω απο 15 βαθμο ποσο μαλλον σε στρατιωτικη σχολη οπου παιρνουν και λιγα ατομα (αντε καμια 130-140).

 

κάλα όχι ότι έχω και τις τρελές παρέες!για την ακρίβεια προτιμώ να βγαίνω μια βολτίτσα στην παραλία έχοντας την ησυχία μου παρά να έχω τους άλλους από δίπλα μου να με τραβολογάνε δεξιά και αριστερά!αλλά όταν θα είναι να βγω στην Αθήνα, θα βγω διότι έχω αρκετούς φίλους εκεί!και με το σπίτι μου δε θα έχω νομίζω πρόβλημα...μια χαρά έχω ζήσει και χωρίς την οικογένειά μου για αρκετό καιρό...τώρα για την ρουτίνα μάλλον έχεις δίκιο...αλλά όλες οι σχολές στρατιωτικές ή μη δεν έχουνε ρουτίνα;η διαφορά είναι ότι στις στρατιωτικές είσαι μέσα...Το μόνο που θα μου λείψει τόσο πολύ νομίζω είναι ο υπολογιστής μου και το ίντερνετ:lol::lol:

 

όλο το πρόβλημα είναι τα μόρια...αν καταφέρω και τα βγάλω από εκεί και πέρα όλα τ'άλλα είναι εύκολα....νομίζω δηλαδή...

 

anyways σ'ευχαριστώ πολύ!καλή συνέχεια και εσύ με τη δικιά σου σχολή;)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

.αλλά όλες οι σχολές στρατιωτικές ή μη δεν έχουνε ρουτίνα;η διαφορά είναι ότι στις στρατιωτικές είσαι μέσα...

 

Μπα δεν είναι τόσο απλό.

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αλλο να εισαι σε μια στρατιωτικη σχολη κ αλλο να εισαι φοιτητης.στη σχολη μεσα σε τρωει η κλησουρα...στισ αλλεσ σχολες ομως τους βλεπω κ καλοπερνουν εκτος απο τις εχεταστικες (απο.τι ξερω κ βλεπω)
Link to comment
Share on other sites

αλλο να εισαι σε μια στρατιωτικη σχολη κ αλλο να εισαι φοιτητης.στη σχολη μεσα σε τρωει η κλησουρα...στισ αλλεσ σχολες ομως τους βλεπω κ καλοπερνουν εκτος απο τις εχεταστικες (απο.τι ξερω κ βλεπω)

 

εδώ πάντως οι σσασίτες μια χαρά σκαρφαλώνουνε στον τοίχο και βγαίνουνε έξω τα βράδια...:lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εδώ πάντως οι σσασίτες μια χαρά σκαρφαλώνουνε στον τοίχο και βγαίνουνε έξω τα βράδια...:lol:

Οι της ΣΣΑΣ είναι επιστήμονες, γιατροί. Δεν είναι όργανα. :p

Link to comment
Share on other sites

Οι της ΣΣΑΣ είναι επιστήμονες, γιατροί. Δεν είναι όργανα. :p

 

Το ξέρω ρε παιδιά...απλά μου είχε κάνει εντύπωση τη μέρα που έγινε το συμβάν...αφήστε που ο ένας ενώ κατέβαινε έπεσε και σακατεύτηκε...και μετά δεν μπορούσε να περπατήσει το παιδί...:rolleyes:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην βιαζεσται να μπειτε στις στρατιωτικες η αστυνομικες σχολες.

Μην νομιζετε οτι οταν μπειτε αστυφυλακων ξαφνικα δεν θα εχετε καμια εννοια , δεν θα σας ενδιαφερει τιποτα και θα ειστε αραχτοι και light.Δεν ισχυει κατι τετοιο.Και εγω ετσι νομιζα και τωρα που ειμαι αστυφυλακων βλεπω οτι οι ευθηνες (εστω και αυτες που υπαρχουν) ειναι πολλες περισοτερες απο οσες πιστυεα , και επισης υπαρχουν εξεταστικες στις οποιες ΠΡΕΠΕΙ να διαβασεις.Τελος να αναφερω οτι δεν εισαι ολη μερα ξαπλωμενος σε ενα κρεβατι και οτι υπαρχει καθημερινο συγκεκριμενο προγραμμα που πρεπει να ακολουθησεις πραγμα που ειναι αρκετα κουραστικο.Παραταυτα η αστυφυλακων ειναι πολυ καλη επιλογη , εγω προσωπικα δεν το μετανοιωσα (βεβαια μου αρεσε και η αστυνομια πριν μπω) και την προτεινω σαν επιλογη.

 

γιατι δεν πήγες για ειδικός φρουρός; 3 μήνες κανεις εκπαίδευση και μετα 8ωρο και τέλος. και θα παρεις τα ιδια λεφτα με εναν αστυφύλακα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εσενα σου φαινετε το ιδιο να εχεις βγαλει Αστυφυλακων και το ιδιο Ε.Φ ?Με αστυφυλακων παιρνεις ενα πτυχιο ισοτιμο με πανεπιστημιακο που σημαινει οτι εχεις δικαιωμα να δωσεις κατακατηριες πχ για διαφορα αλλα πανεπιστημιακα τμηματα, βγαζεις μια παραγωγικη σχολη (οπως χαρακτιριζονται) , εχεις καποια εξελιξη , και εαν θες μπορεις να δωσεις στην συνεχεια για αξιωματικων (εγω προσωπικα σκοπευω να το κανω).Σαν ΕΦ δεν εχεις καμια εξελιξη ομως.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά πήρατε χαμπάρι οτι βγήκε η προκύρηξη για τις Στρατιωτικές σχολές???????

φιλε για για όλες τις στρ/κες σχολες??! στειλε κανα λινκ να δουμε. εχει δικιο ο weskor οι ειδικ. φρουροι μονο σκοπια κ περιπολικο κανουν κ τελος....ενω οι αστυφυλακες -οπως λεει κ ενας φιλος μου αστυνομικος- κανουνε τα παντα κ δεν ειναι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μωλις διαβασα την προκηρυξη των στρατιωτικων σχολων κ με συνοπτικες διαδικασιες 8α πω σε ολους οσους 8ελουνε να μπουν σε καποια στρατιωτικη σχολη πως ΑΝ ΔΕΝ πιστευουν οτι μπορουνε να βγαλουν τον απαιτουμενο βαθμο στις πανελληνιες καλητερα να μην μπουν στον κοπο να κανουν τα χαρτια τους καθως φετος ΔΕΝ 8α υπαρξουν επιλαχωντες......λεει με λιγα λογια ....απο το ακαδιμαικο ετος 2008-2009, δεν 8α ειναι δυνατη η εισαγωγη υποψηφιων ως επιλαχωντων για πληρωση τυχων 8εσεων οι οποιες δημιουργουνται λογω μη παρουσιασεως, παραιτησεως ή απομακρυνσεως των υποψηφιων που εχουν κρι8ει ικανοι..μπλα μπλα μπλα... Οσοι μπουνε , μπηκανε.Εγω προσωπικα δεν επαιζα ολα τα λεφτα μου στις στρατιςτικες σχολες αλλα απο ενδιαφερον κ μα8ητικη ελληλεγυη προς τους συμπασχοντες ειπα να το postaro :p αντε να βγει η προκηρυξη των αστυφυλακων μπας κ δουμε χαίρι:O
Link to comment
Share on other sites

λεει με λιγα λογια ....απο το ακαδιμαικο ετος 2008-2009, δεν 8α ειναι δυνατη η εισαγωγη υποψηφιων ως επιλαχωντων για πληρωση τυχων 8εσεων οι οποιες δημιουργουνται λογω μη παρουσιασεως, παραιτησεως ή απομακρυνσεως των υποψηφιων που εχουν κρι8ει ικανοι..μπλα μπλα μπλα...

 

 

εχουν να μπάσουν κόσμο οι δικηγόροι :lol::lol:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι δυνατον....δεν θα παιρνουν επιλαχόντες???:wacko::wacko:

Δηλ στην ΣΣΕ που σχεδον καθε χρόνο φευγουν οι μισοι ποιοι θα μείνουν....??

Απο την αλλη ομως έχουν αυξήσει τις θέσεις κατα 6% ....!!:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!

θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει καποια πραγματα σχετικα με την αστυφυλακων..

1) εχω μισο βαθμο στο μυωπιας στο ενα ματι..θα κοπω στις ιατρικες?

2) μπορει καποιος να μου πει περιλιπτικα τι κανετε σε γενικες γραμμες εκει? ( καποιο παιδι ειπε για προγραμμα που γινεται βαρετο...αν μπορει να μου πει τι περλαμβανει)

3) υπαρχει αστυφυλακων στην αθηνα η ειναι μονο η αξιοματικων?

καποιες ερωτησεις μπορει να φανουν γελοιες αλλα δεν εχει τυχει να μιλησω με καποιον που ξερει και ετσι αν μπορει καποιος ας με βοιθησει..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εσενα σου φαινετε το ιδιο να εχεις βγαλει Αστυφυλακων και το ιδιο Ε.Φ ?Με αστυφυλακων παιρνεις ενα πτυχιο ισοτιμο με πανεπιστημιακο που σημαινει οτι εχεις δικαιωμα να δωσεις κατακατηριες πχ για διαφορα αλλα πανεπιστημιακα τμηματα, βγαζεις μια παραγωγικη σχολη (οπως χαρακτιριζονται) , εχεις καποια εξελιξη , και εαν θες μπορεις να δωσεις στην συνεχεια για αξιωματικων (εγω προσωπικα σκοπευω να το κανω).Σαν ΕΦ δεν εχεις καμια εξελιξη ομως.

 

Όχι δεν ειναι το ιδιο. αλλα επισης εμαθα για ενα κολπο που θελουν να κανουν τωρα ωστε οσοι ειναι ηδη ΕΦ να γινουν αυτοματος Αστυφυλακες...

 

και σιγα την εξελιξη... αν θα πας Αστυφυλακας θα πας για την τρελα να εισαι εξω και να κανεις την δουλεια σου, οχι για να εισαι μεσα σε ενα γραφειο...

 

σχετικα με τους ΕΦ. τπτ πληροφοριες εχετε? βαθμο εισαγωγης? προκυρηξεις? πληροφοριες σχετικα με υψος, μυωπιες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ειναι το ιδιο. αλλα επισης εμαθα για ενα κολπο που θελουν να κανουν τωρα ωστε οσοι ειναι ηδη ΕΦ να γινουν αυτοματος Αστυφυλακες...

 

και σιγα την εξελιξη... αν θα πας Αστυφυλακας θα πας για την τρελα να εισαι εξω και να κανεις την δουλεια σου, οχι για να εισαι μεσα σε ενα γραφειο...

 

σχετικα με τους ΕΦ. τπτ πληροφοριες εχετε? βαθμο εισαγωγης? προκυρηξεις? πληροφοριες σχετικα με υψος, μυωπιες κλπ?

 

 

 

Κανένας ΕΦ δεν προκειται να γίνει αστυφύλακας.Κολπάκια και τετοια δεν υπάρχουν.

Αστυφύλακας δεν πας για την τρέλα να εισαι εξω.Δεν νομιζω οτι εχει κανεις τρελα να παιζει με την ζωη του.Ειναι μια μόνιμη δουλεια που δυσκολα βρίσκεις πλέον. Ενα παιδί 20 χρονων βγάζει σχεδον 1100 ευρω.Που αλλου θα τα βρει. Καλο θα ειναι όσοι βλέπουν την Αστυφυλάκων σαν ένα σκαλί για την αξιωματικών να διαβάσουν λίγο παραπάνω και να μπούν αμέσως.Εξάλλου η βάση για αστυφύλακες για την ΣΑ ειναι πανω κάτω η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ΕΦ δεν προκειται να γίνει αστυφύλακας.Κολπάκια και τετοια δεν υπάρχουν.

Αστυφύλακας δεν πας για την τρέλα να εισαι εξω.Δεν νομιζω οτι εχει κανεις τρελα να παιζει με την ζωη του.Ειναι μια μόνιμη δουλεια που δυσκολα βρίσκεις πλέον. Ενα παιδί 20 χρονων βγάζει σχεδον 1100 ευρω.Που αλλου θα τα βρει. Καλο θα ειναι όσοι βλέπουν την Αστυφυλάκων σαν ένα σκαλί για την αξιωματικών να διαβάσουν λίγο παραπάνω και να μπούν αμέσως.Εξάλλου η βάση για αστυφύλακες για την ΣΑ ειναι πανω κάτω η ίδια.

 

1ον δεν ειναι μυστικό το κολπακι. Αλλα κατι τετοιο θελουν να περασουν τωρα. Ενημερώσου! http://www.sefeaa.gr/

 

Επισης σχετικά με την τρέλα... Αυτη η δουλειά θελει "τρελα" και αγάπη. Αν θα πας αστυφυλακας θα αγαπας αυτο που κανεις. και αυτο που σου εμαθαν να κανεις ειναι να προστατευεις τον πολιτη. απο ενα γραφειο δεν το κανεις αυτο.

 

και οσο για το σκαλι... δεν μπορουν ολοι να πανε εκει ρε φιλε. λιγη λογικη....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσυ δεν εισαι και τοσο ενημερωμένος.Αλλο τι θελουν να περάσουν και άλλο τι προκειται να γίνει παλικάρι μου.Η κάθε ομοσπονδία προτεινει ότι θελει.Αποψή μου οτι δεν προκειται να γίνουν.

 

Ξερω καλυτερα απο εσένα ποση τρελα και αγάπη θελει αυτη η δουλεια.

 

Και αν διαβαζες λίγο καλυτερα το ποστ μου για την ΣΑξ θα έβλεπες οτι λεω όσοι θελουν , δε μιλάω για όλους. Ειναι πολλα τα παιδια που βλέπουν την Αστυφυλάκων σα το πρωτο σκαλι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι ετσι και οι αλλιως..Στην Αστυφυλακων πανε ατομα που ειναι πορωμενοι και με τρελα και πανε ζηταδες και αμεσοδρασητες και υπαρχουν και αυτοι που πανε για την μονιμοτητα και βαζουν βυσμα απο την σχολη ακομα για να μπουνε σε γραφεια..Δυστυχως αυτο δε στο ψυχολογουν στις προκαταρκτικες εξετασεις και μπαινουν και ατομα σαν τα δευτερα που ανεφερα..

Και οσο για οσους θελουν την Αξιωματικων κατα την γνωμη μου δεν θελουν να γινουν Αστυνομικοι........

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας λιγο ηρεμια.Οσοι μιλανε για την Αστυνομια η για την αστυφυλακων κτλ κτλ το κανουν εκ του ασφαλους ΔΙΧΩΣ να ειναι ενταγμενοι στο σωμα της ΕΛ.ΑΣ η στην σχολη αστυφυλακων.Λοιπον , ας τα παρουμε απο την αρχη.

 

Καταρχας αυτο που θα γινει με τους Ε.Φ και τους Σ.Φ ειναι το εξης : θα ενταχθουν στο αστυνομικο προσωπικο ως ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΕΣ ΜΗ ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟΙ.Αυτο εμεσως πλην σαφως σημαινει οτι δεν θα εχουν ανακριτικα καθηκοντα και δεν θα εχουν καποια εξελιξη.

 

Δευτερον , καποιος που ειπε οτι η αστυφυλακων αποτελει το πρωτο σκαλι εχει απολυτο δικαιο.Πολλοι αξιωματικοι ακομα και σχετικα νεαρης ηλικιας προερχονται απο την σχολη αστυφυλακων.Και πιστεψτε με ειναι 10000 φορεσ καλυτερα καποιος να εχει παει πρωτα αστυφυλακων , να εχει υπηρετησει 2-3 χρονια εξω για να ΔΕΙ πως ειναι και μετα να παει αξιωματικος παρα να παει αξιωματικος και 22 ετων να βγει με βαθμο Υ/Β και να μην ξερει την τυφλα του απο θεματα ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωη παρα μονο θεωριες βιβλιων.Οποτε ναι η σχολη αστυφυλακων ειναι η καλυτερη πραξη ενταξης στην ΕΛ.ΑΣ και στην συνεχεια υπαρχει μελλον.

 

Τριτον , καλο ειναι καποιος να πηγαινει στην ΕΛ.ΑΣ γιατι το ΑΓΑΠΑΕΙ και επειδη του αρεσει οχι επειδη θα παιρνει εναν σταθερο μισθο και θα εχει ασφαλεια δικη του απο τα 18.Δεν λεω , ναι ειναι μεγαλα πλεονεκτηματα να εχεις δικη σου ασφαλεια , και σταθερη δουλεια διχως να εχεις πια αγχος για το μελλον , μα η αστυνομια απαιτει σκληρη δουλεια και ας νομιζουνε μερικοι οτι τα ξυνουνε.Πολλοι ειδικα σε υπηρεσιες ασφαλειας για παραδειγμα δυσκολα θα εχουν μια υγιει οικογενειακη ζωη.Παραταυτα , επειδη η εποχη ειναι δυσκολη και επειδη οι δουλειες ακομα και εαν εχεις ενα καλο πτυχιο δεν πληρωνουν πανω απο 700-800 ευρω , τοτε απλα διχνω κατανοηση προς τα ατομα που επιζητουνε επαγγελματικη αποκατασταση μα στα ματια μου δεν εχουν τον ιδιο σεβασμο με αυτους που μπηκαν στο σωμα απο μερακι και αγαπη.Αλλωστε ειναι φυσιολογικο αυτο...Βεβαια κατα πασα πιθανοτητα οι περισσοτεροι θα αγαπησουν την Αστυνομια ετσι και αλλιως....

 

 

Τωρα , απαντηση σε ερωτησεις :

Αστυφυλακων στην Αθηνα ΥΠΗΡΧΕ αλλα ΔΕΝ υπαρχει πια.Υπαρχει μονο η Σχολη Αξιωματικων της ΕΛ.ΑΣ.

 

Με μισο βαθμο ΔΕΝ κοβεσαι , για να κοπεις πρεπει να εχεις πανω απο 4.50 βαθμους σε καθε οφθαλμο.

 

Το προγραμα περιλιπτικα κατα την διαρκεια της βασικης εχει , τρεξιμο , ασκησεις πυκνης ταξεως , βολες , προσαρμογη στις νεες συνθηκες , πορειες , στιβους μαχης , ριψη χειροβομβιδων , καμψεις και γυμναστικη.Διαρκει 40 ημερες στο πρωτο ετος.

Το προγραμα στην συνεχεια εχει μαθηματα νομικης φυσεως , μαθηματα αστυνομικης φυσεως με πρακτικο περιεχομενο (πχ στο μαθημα αυτοαμυνα-αυτοπροστασια κανουμε σεναρια δηλαδη στην ουσια παιζουμε "θεατρο" θαρρεις και αντιμετωπιζουμε καποιο πραγματικο περιστατικο , για εμενα ειναι το καλυτερο μαθημα με την οπλοτεχνικη οπου γινονται βολες.)Το εγερτηριο ειναι 6.30 , απο 8 εως 1:45 μαθηματα , μετα φαγητο , προαιρετικος υπνος το μεσημερι , το απογευμα παλι μαθηματα απο 5 εως ¨8:45 ,11 βραδυνος υπνος.Αυτα εντελως περιληπτικα.Σε γενικες γραμμες ειναι μια επαναλαμβανομενη ρουτινα οχι τοσο ευκολη που προφανως καποια στιγμη θα βαρεθεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...