Jump to content

Πόσο καιρό έχει αντέξει το pc σας χωρίς format;


minovg
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;  

370 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε κάνετε φορμάτ στον υπολογιστή σας;

    • Κάθε μήνα. Με τόσα που βάζω κολλάει, δε γίνεται και διαφορετικά...
      15
    • Ανά 2-3 μήνες
      26
    • Ανά 3-6 μήνες
      44
    • Ανά 6-12 μήνες
      84
    • Ανά 1-2 χρόνια
      76
    • Κάθε 2 χρόνια
      67
    • Ποτέ, τι είναι το φορμάτ;
      58


Recommended Posts

Μια φορά εχω κάνει φορματ στο pc ως τώρα και το εχω 5 χρόνια. Αν ξέρεις τις ιστοσελίδες που μπαίνεις και τα προγράμματα που περνάς δεν υπάρχει θέμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

desktop: ποτέ από τον Ιούνιο του 2003, δηλαδή 7+ χρόνια. Τώρα όμως μάλλον δεν θα τη γλυτώσω... κάτι δεν πάει καλά με τα USB και δεν επανέρχεται μόνο του.

laptop: ποτέ από τον Σεπτέμβριο του 2005, δηλαδή 5 χρόνια.

netbook: ε, καλά, ούτε να το ρώτάς, ούτε ένα χρόνο δεν έχω που το πήρα!!! :D

Όλα με XP home από τη μάνα τους. Χωρίς περίεργη χρήση, παιχνίδια, downloads, περίεργα σαιτ, και με κάτι ληγμένα από χρόνια antivirus.

 

Βασικά, άμα ήξερα να το κάνω μόνη μου θα έκανα κάθε χρόνο, υποθέτω, για να "φρεσκάρω" τη λειτουργία του μηχανήματος. Αλλά δεν ξέρω... :O Και έτσι αφού δεν έχω σοβαρά πρόβλήματα δεν θέλω να το ρισκάρω να κάνω κανένα λάθος (χαμένοι drivers). Και δεν θέλω και να πληρώσω χρήματα για να το κάνει κάποιος άλλος. Και δεν έχω και κανένα φίλο που να ξέρει να μου το κάνει τζάμπα :lol:

θελεις να σε βοηθησω ? :)

Link to comment
Share on other sites

:lol: λες να έρθεις για καφέ και μετά σουβλάκια και να κάνουμε μαζί το φορμάτ; :lol:

Γιατί λιγότερο από 5ωρο δεν πιστεύω να κάνουμε, εννοώ και με την επανεγκατάσταση όλων των προγραμμάτων και των περιφεριακών... :rolleyes:

Σε ευχαριστώ για την προσφορά, σε κάθε περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

:lol: λες να έρθεις για καφέ και μετά σουβλάκια και να κάνουμε μαζί το φορμάτ; :lol:

Γιατί λιγότερο από 5ωρο δεν πιστεύω να κάνουμε, εννοώ και με την επανεγκατάσταση όλων των προγραμμάτων και των περιφεριακών... :rolleyes:

Σε ευχαριστώ για την προσφορά, σε κάθε περίπτωση!

 

το θεμα ειναι να βρεις ολους τους drivers απο τα εξαρτηματα σου πριν προβεις σε format

Σε μια αναβαθμιση απο τα xp σε 7 δεν θα χασεις τα αρχεια σου αλλα για ενα καθαρο install θα σου προτεινα να εχεις ιδη απο πριν 2 disk partition ενα C και ενα D

να αποθηκευεις τα αρχεια σου στον D και στον C να εχεις τα εγκατεστημενα προγραμματα , παιχνιδια και ολες τις εφαρμογες,δηλαδη αρχεια που ειται μπορει να σου κανουν κακο με καποιο ιο για παραδειγμα

 

ενα format επηρεαζει μονο το partition που εχεις τα windows(συνηθως ειναι ο C)

Link to comment
Share on other sites

Format? Που ζουμε στο 1999? :p Ουτε στους υπολογιστες της δουλειας.

 

Μονο οταν υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα στο δισκο και δεν μπορω να βρω τη λυση με διαφορα αλλα προγραμματα και αλλαγη λειτουργικου περιβαλλοντος. Βεβαια τα προσωπικα μου μηχανηματα (desktop, laptops) περνανε καθημερινο ελεγχο ετσι σε δουλεια να βρισκομαστε.

 

To pc αντεχει χωρις format, αμα το προσεχουμε!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω ξεχάσει τι είναι φορμάτ.Από τότε που ξεφορτώθηκα τα XP και δουλεύω περισσότερο με freeware προγράμματα,φορμάτ κάνω μια στα 2 χρόνια για να ξαναστήσω το pc από την αρχή όταν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα περασουν 6 ολοκληρα χρονια χωρις να το κανω format(desktop),αλλα ηρ8ε η ωρα να το κανω.Δεν λειτουργει το usb και η μοναδα του dvd,μονο για ιντερνετ ειναι αλλλα κολαει αρκετα

Τιποτα δεν εχει αλλαξει

και τιποτα δεν ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν το χρησιμοποιεί κάποιος συχνά και είναι εργαλείο δουλειάς, κάθε 3 μήνες με ενα ghost δεν νομίζω να του πάρει πολύ ώρα. Εγώ αυτό κάνω, αν και εχει περάσει αρκετός καιρός γιατι τρέχω σαν τον παλαβό
Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά δεν δέχομαι να κάνω έτσι εύκολα φορμάτ!ακόμα και όταν είχε κολλήσει trojan βρήκα και το καθάρισα!μια φορά μόνο έκανα γιατί δεν άντεχα άλλο τα svistaaa
Link to comment
Share on other sites

Παλιά έκανα φορμάτ κάθε 8 με 10 μήνες. Τώρα απλά προσέχω τι εγκαθιστώ, έχω και καλό antivirus και το αποφεύγω. Πάντως μια φορά κάθε 2 χρονάκια χρειάζεται νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο του εκανα φορματ μετα απο 2+ χρονακια...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Laptop, το οποίο το φροντίζω προσεκτικά με συχνή συντήρηση όπως έχουν αναφέρει κι άλλοι συνάδερφοι, το κράτησα σχεδόν τρία χρόνια. . .

Έχω όμως κι έναν επιτραπέζιο που μου βγάζει το λάδι. Κανονικά κάθε δίμηνο βγάζει κάτι και χρειάζεται φορμάτ, άλλα έχει τύχει μέσα σε μια βδομάδα, να το φορμάρω και πέντε φορές. . .

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα πρώτη φορά κράτησε τόσο καιρο! 1 χρόνο! Δεν ξέρω αν έγινε αυτό χάρη στα τέλεια Win7 η στη συντήρηση, αλλα θα χρειαστεί να κάνω format σύντομα χαχα. Θα κάνω τεράστια αλλαγή hardware οποτε είναι αναπόφευκτο! :D
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας σχετικά συχνά backup και restore αν χρειαστεί αποφεύγω τα formats τα οποία παρά το ότι είναι καθαρή λύση, απαιτεί μετά πολύ δουλεία (ξαναστήσιμο κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα τότε κάνω format...Σχεδόν 3 μήνες είναι το χρονικό διαστημα μεταξύ δυο format...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Απο τοτε που εβαλα Windows 7 δεν χρειαστηκε να κανω format εδω και 1,5 χρονο περιπου.Παλιοτερα με Vista ή με ΧΡ εκανα περιπου μια φορα ανα 4-5 μηνες.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Eσπασα το ρεκορ μου... 3 χρονια χωρις φορματ!

 

Απο τοτε δλδ που αγορασα τον Mac μου και εφυγα απο τα Windows!:)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

κανω σχεδον καθε χρονο εκτος αν το γεμισω και θελει επιγοντος ενα κανω οποτε πρεπει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ...Τι είναι το φορμάτ?

 

Desktop Win_XP_Pro - 3 χρόνια

Laptop Win_Xp_Pro - 4 χρόνια.

Laptop_Linux_redHat - ΠΟΤΕ.

Laptop Win7_Home64 - το έχω μόνο 9 μήνες.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τη μανία με το φορμάτ. Δε βαριέστε να ξανακάνετε install όλες τις εφαρμογές? :worry:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ κάτι 2μηνα και τρίμηνα...

Έναν υπολογιστή που είχα για παρουσιάσεις στη δουλειά μου, είχα να τον κάνω RESTART 6 μήνες και βάλε (έτρεχε freebsd). Φορμάτ δεν έγινε ποτέ στα 3 χρόνια που δούλεψε, μέχρι που κάηκε η μητρική.

Άλλον υπολογιστή που είχα στη δουλειά (windows), από το 1998 που τον είχα, τον έκανα αναβάθμιση χωρίς φορμάτ το 2002 στα xp και μέχρι πέρσι που αντικαταστάθηκε δεν γνώρισε το φορμάτ, 12 χρόνια δηλαδή.

Το λαπτοπάκι στο οποίο έκανα και όλους τους πειραματισμούς μου, το έκανα αρκετές φορές φορμάτ αλλά σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα... δε μπορώ να καθορίσω κάποιο μέσο όρο καθώς μπορεί να έμενε σταθερό για κανένα χρόνο και να έτρωγε 2-3 φορμάτ στην ίδια εβδομάδα μετά με πειραματισμούς λειτουργικών και αυτό μόνο γιατί ήθελα να πειραματιστώ και όχι γιατί χρειαζόταν...

Τι τα κάνετε τα μηχανήματατα και τα φορμάρετε κάθε 3 και λίγο, δε μπορώ να καταλάβω...

Για εσάς που κάνετε συχνά φορμάτ πάντως και έχετε πρόβλημα με τους drivers, βρείτε και κατεβάστε το double driver. Δεν κάνει εγκατάσταση και επαναφέρει τα πάντα και κατ'επιλογή.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...