Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Μα γιατί άλλαξα το Ζ600??!!! Είχε μόνο 0,16! Τώρα έχω το Κ300i που αν έχει το ίδιο με το Κ300 έχει 0,96!!!

:-(

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
O deikths SAR toy N70 isoytai me 0,5 W/kg symfona me oles tis istioselides poy anaferoyn plhrofories sxetika me to thema ayto.
Εγω το βρήκα απο το manual του κινητού :!:. Αν θες κατέβασε το απο εδω.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Γιατι λογικα θα εχει αδυναμο σημα, οπως και το mpx200, σε αντιθεση με το E365 που ειχα, εχει πολυ πιο αδυναμο σημα, αλλα το 365 ειχε 1.8 (αν θυμαμε καλα) δεικτη sar!

 

Aν και εχω παρα πολυ καιρο να γραψω στο forum, το θεμα ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερον....

Λοιπον αυτη ειναι η δικη μου αποψη...

Το πολυ μικρο sar ΔΕΝ ειναι και παρα πολυ καλο. Ναι μεν δεν τρωμε ακτινοβολια πολυ, αλλα σκεφτηται οτι σχεδον ολα τα κινητα που εχουν sar κατω του 0.2 εχουν ασχημο σημα. Ετσι λενε οτι ειναι 0.12 η 0.16 αλλα αν θελετε την γνωμη μου εκπεμπουν αρκετα παραπανω προκειμενου να πιασουν καλο σημα.

Εγω εχω ενα panasonic X70 και ενα SE T630. Δεν με πολυαπασχολουν τα sar για τον εξης λογο. Ειναι ζητημα αν μιλησω 3-5 λεπτα την ημερα. Εχετε υποψην σας οτι με αυτο που κανουμε αυτη την στιγμη (και πολυ καλα πραττουμε και γραφουμε για την ακτινοβολια του κινητου) υπαρχει πιθανοτητα να πει καποιος (και πιστεψτε με ολο και καποιος θα το κανει): Α, τι εχω; Ζ600; Ακινδυνο δλδ. Αρα δωστου κανα μισαωρο την μερα. Και βεβαια ειναι σιγουρο οτι περισσοτερο θα φαει αυτος παρα ο αλλος που μιλαει 3,4 λεπτα με το 0.88......

Ας μην γελιομαστε. ΚΑΝΕΝΑ κινητο δεν ειναι αθωο. Ειναι ηλεκτρομαγνητισμος. Τωρα οσον αφορα τις συνεπειες αν μας αξιωσει ο Θεος θα τις δουμε. Μπορει καν να μην υπαρχουν, η μαλλον να μην ειναι τοσο τραγικες οσο τις παρουσιαζουν! Δεν το πιστευω ομως.......

Κατι τελευταιο για τα handsfree. Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης οτι περισσοτερο κακο κανουν, χωρις να ειναι και σιγουρο βεβαια. Αν ομως πραγματι κανουν κακο, δλδ λειτουργουν σαν κεραια (πραγμα πολυ,πολυ χειροτερο), τοτε "Hiouston we have a problem"...... Το ρισκαρετε;;;;;; Εγω οχι παντως.... Προτιμω να το χρησιμοποιω οσο λιγοτερο γινεται...

 

Αυτα τα ολιγα.....

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Deite kai afto:

 

http://www.mmfai.info/public/sar.cfm

 

AN diabasete kala leei kai otan exeis to kinito sto soma soy dipla poso SAR exei, OTAN milas poso SAR exei.. ktl ktl ktl ..

 

;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Deite kai afto:

 

http://www.mmfai.info/public/sar.cfm

 

AN diabasete kala leei kai otan exeis to kinito sto soma soy dipla poso SAR exei, OTAN milas poso SAR exei.. ktl ktl ktl ..

 

;)

 

Moυ κανει εντυπωση που γραφει οτι χαμηλο sar δεν σημαινει και λιγοτερος κινδυνος... Πραγμα που εν μερει ισχυει......

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τιμη και για Nokia 6280..Ας προστεθει στον πινακα please TN97 :) :) 0,80W/kg...Ειναι ψησταρια κι αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τιμη και για Nokia 6280..Ας προστεθει στον πινακα please TN97 :) :) 0,80W/kg...Ειναι ψησταρια κι αυτο..

Entaksei,ti na po kai ego poy eimai katoxos toy 6630 me deikth SAR iso me 0,83 W/kg; :D

 

Kata th gnomh moy ''pshsthria'' einai ta kinhta thlefona poy ekpempoyn aktinovolia megalyterh toy 1,00 W/kg.

Link to comment
Share on other sites

Paides, otan perpatate sto dromo kai pernate kato apo ilektrofora kalodia tis DEH dexeste tosi epidrasi apo ta magnitika paidia pou to kinito fantazei astio. Otan einai anikto to fos sto domatio to HM pedio apo ta kalodia ston toixo mas diaperna gia ores. Se afta balte ta asirmata, to radiofono, tin tileorasi kai tha deite oti o kosmos mas einai gematos apo aktinobolia. To apotelesma pio einai? Ma fisika epidrasi stis ximikes diergasies tou kittarikou pirina kai telika karkinos. Alla ti mporoume na kanoume? Na skotosoume tin asirmati epikoinonia? Adinaton. Sigoura o elenxos tis isxios ekpompis apo ta kinita einai simantikos alla oso pernane ta xronia oi siskebes katanalonoun olo kai ligoteri isxi gia ekpompi kai epomenos i aktinobolia mionetai.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
θελω να ευχαριστησω ολους οσους συμμμετεχουν σε αυτη την κουβεντα με το πολυ σοβαρο ζητημα περι ακτινοβολιας των κινητων τηλεφωνων στην καθημερινη μας ζωη,καθως πανω απο ολα ειναι θεμα υγειας!!! Εχω ακουσει γενικοτερα πως τα QTEK 9090 και 2020i ,εχουν μικρη ακτινοβολια... αν γνωριζει καποιος τις τιμες ας μου πει... ευχαριστω εκ των προτερων :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε για την πληροφορια. Πρεπει απο δω και περα να βλεπουμε και τους δεικτες sar πριν αγορασουμε καποιο κινητο πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος υπάρχουν οι τιμές ακτινοβολίας από κάποιες συσκευές. Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει τις τιμές από τις πιο καινούριες (πχ SE k750, SE W900 3G κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος υπάρχουν οι τιμές ακτινοβολίας από κάποιες συσκευές. Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει τις τιμές από τις πιο καινούριες (πχ SE k750, SE W900 3G κτλ)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=47297

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά δεν μας έχει πει κάποιος τις μονάδες μέτρησης ακτινοβολίας των κινητών.... π.χ. 0,87. Ναι, εντάξει. 0,87 τι, όμως; Αγγούρια; Μπανάνες; Αχλάδια;

 

1,6 W/Kg είναι το όριο, σωστά; Άρα θα είναι δύο φορες πιο βλαβερό για κάποιον που έχει τη μισή μάζα;

 

Αυτό το όριο τι ρόλο παίζει; Αν είμαι 80Kg, η μέγιστη ακτινοβολία που μπορώ να απορροφήσω είναι π.χ. 0,87 x 80. Κάθε πότε; Κάθε μέρα, κάθε ώρα, σε όλη μου τη ζωή;

 

Με δυο λόγια αυτό το νούμερο είναι μάλλον αστείο.

 

Τώρα! Σχετικά μ' αυτους που λένε για ραδιόφωνα, τηλεοράσεις, καλώδια σε τοίχους και λοιπές συσκευές που εκπέμπουν ραδιομαγνητική ακτινοβολία. Αν και τα περισσότερα απο αυτά είναι ήδη δοκιμασμένα και γνωρίζουμε τις επιπτώσεις τους στην ανθρώπινη υγεία. Ξέρει κανείς την απόσταση που έχει η κεραία της τηλεόρασης και αντίστοιχα, το ακουστικό του κινητού απο το αυτί του; Αν ξέρει, να του θυμήσω, από γνώσεις λυκείου, ότι η ενέργεια είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης. Δηλαδή, κάθε φορά που διπλασιάζεις την απόσταση του αντικειμένου από έσένα η ακτινοβολία που λαμβάνεις απο αυτό γίνεται τέσσερις φορές μικρότερη. Άλλο ταράτσα λοιπόν (κεραία τηλεόρασης) και άλλο 2εκ.(!) απο τον εγκέφαλο (ακουστικό κινητού)! Για τα handsfree: Τα ασύρματα (bluetooth) είναι χειρότερα, λέγεται. Παίζουν σε διπλάσια περίπου συχνότητα, άρα και ακτινοβολία απ'ότι τα ίδια τα κινητά. Τα ενσύρματα βοηθούν στην μείωση της απόστασης. Αρκεί να μην έχει τυλιχτεί το καλώδιο ή μέρος αυτού στην κεραία (αν υπάρχει εξωτερική), του κινητού. Τότε γίνεται και αυτό κεραία. Το αν γίνεται κεραία όταν δεν έχει τυλιχτεί δεν το έχω διασταυρώσει ακόμη.

Για μέσα στο αυτοκίνητο: Το αυτοκίνητο λειτουργεί σαν κλωβός. Μόνο που υπάρχουν δυο ειδών. Αυτοί που τραβάνε και ενισχύουν την ακτινοβολία και αυτοί που δεν αφήνουν να περάσει ίχνος αυτής. Όποιος γνωρίζει ως τι απο τα δυο λειτουργεί το αυτοκίνητο , ας μου πει κι εμένα να μάθω...

 

Κι αν όπως είπε κάποιος ακτινοβολία-ξεακτινοβολία, δεν μπορούμε χωρίς αυτό, θα συμφωνήσω. Μπορούμε όμως σίγουρα χωρίς φούρνο μικροκυμάτων που προκαλεί σίγουρα καρκίνο, αλλάζοντας την πολικότητα των μορίων του νερού. Και χωρίς αρκετές άλλες συσκευές, τουλάχιστον μέχρι να μάθουμε την αλήθεια για τα κινητά...

 

Περαιτέρω πληροφορίες, διορθώσεις, απόψεις, κ.τ.λ. παραπάνω κι από ευπρόσδεκτες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χ8ες εψαχνα για το SAR του 6270. Aπο το site της nokia. βρηκα το 0,74 για EU kai 1.01 για US...Στην συνεχεια κατεβασα τα στοιχεια απο το τεστ που εκανε η αμερινανικη υπηρεσια.(την διευθυνση την ειχε η nokia στο site της)...Διαβαζωντας τα αποτελεσματα ειδα το εξής...

 

Σε GSM 850 SAR=0.45

GPRS 850 SAR =0.9

 

GSM1900 SAR=0.14:!: :!:

GPRS1900 SAR 0.31:!: :!:

 

ΔΗΛΑΔΗ....στην ιδια συσκευη εχουμε τεραστια αποκληση αλλαζοντας δικτυο ?????

η επιλογή π.χ COSMOTE h VODA επιρεαζει περισοτερα απο την ιδια τη συσκευη που αγοραζουμε???

Το ιδιο ισχύει και αν ενεργοποιουμε το GPRS κινήτο???

 

:confused:

ΑΝΥ IDEAS???

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα δεν υπάχει το nokia 6030, το οποίο έχει sar 0,70:O
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά μαζί σου και ομολογώ ότι μου έδωσες ερίσματα για να ψάξω για πολλά (όταν κάποτε βρω χρόνο). Το μόνο που είναι αδιαμφισβήτητο πειραματικά είναι η αύξηση της θερμοκρασίας της σάρκας στην περιοχή που δέχεται την ακτινοβολία, δηλαδή κοντά στο αυτί. Βομβαρδίζεται λοιπόν με ακτινοβολία όπως ακιβώς στο φούρνο μικροκυμάτων με διαφορετικά φυσικά χαρακτηριστικά όπως το μήκος κύματος και την συχνότητα. Γι αυτό και έχουμε σαφώς πιο ήπια αποτελέσματα. Παρατηρήστε το και μόνοι σας, αν ζεσταίνεται η περιοχή γύρω στο αυτί σε μακρά συνομιλία. Επομένως αλλάζουμε αυτί που και που, για ψύξη. (Το θυμάστε το παλιό: Πινακωτή, πινακωτή...από το άλλο μου το αυτί?) ;-)

Να υπενθυμίσω με κίνδυνο επανάληψης ότι τα SAR τα μετράνε σε απόσταση 1 cm από το δέρμα του ανθρώπου.

Όσον αφορά το αυτοκίνητο, έχω διαβάσει ότι ένα μεγάλο πρόβλημα είναι οι αντανακλάσεις της ακτινοβολίας λόγω μεταλλικού αμαξώματος, μέσα στην καμπίνα. Για να μιλήσω με περιγραφές επίσημου φορέα, παρακαλώ να μου δώσετε λίγο χρόνο να το ξαναψάξω. Είναι κι οι μέρες τέτοιες καταλαβαίνετε...

Γι αυτό τον λόγο οι κατασκευαστές συνιστούν εξωτερική κεραία στο αυτοκίνητο, και στις συσκευές των κινητών προβλέπεται και η αντίστοιχη υποδοχή. Τώρα γι αυτό το κάνουν? Για να πουλήσουν πιο πολλά προϊόντα, όπως και οι αυτοκινητοβιομηχανίες? Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...