Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο ακριβώς κομμάτι σταλμενο από το 810 στο 750 και με τις ίδιες ρυθμίσεις στα δύο κινητά ακουγόταν πιο δύνατα στο 750 αλλά το 810 μου είχε ποιοτικότερη αναπαραγωγή.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

e re meges k gw toso kairo pou fonazo ayto leo pou exo to 750i ta exo sigrinh k edaxh 1 xrono to eixa to k750i.. molis pira to 810 katalaba tin diafora sto hxeio mono ekei, sta akoustika mou fenetai vgazei kalytero hxo apo to 750i. to 810 vgazei etsi enan pio bathy hxo apoti sto 750 ayto d 3ero ti pezei isos me kamia anavathmisi ginete tpt den 3ero ti na pw to hxeio tou 750i einai pio dynato!! to megafono tou exei pio poly edash...
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλήμέρα!!! σας γράφω για το γνωστό πρόβλημα του W810i - όπως φαντάζομαι και όλων των συσκευών ERICSSON - με το τελικό "ς" που πάντα γράφεται "σ", εκτός αν χρησιμοποιεί κανείς το λεξικό Τ9.... Το θέμα είναι ότι το Τ9 εδώ και 3 μήνες που έχω το κινητό δε λέω να το συνηθίσω και γενικά αποφεύγω να στέλνω μηνύματα ακριβώς γιατί καθυστερώ με τον ένα τρόπο και το να γράφω "Γεια σου, τι κανεισ" επίσης με ενοχλεί... :mad: Με αυτή την αναβάθμιση του λοογισμικού που λέτε, υπάρχει περίπτωσ αυτό να διορθωθεί;

"One never notices what has been done; one can only see what remains to be done."

Marie Curie

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλήμέρα!!! σας γράφω για το γνωστό πρόβλημα του W810i - όπως φαντάζομαι και όλων των συσκευών ERICSSON - με το τελικό "ς" που πάντα γράφεται "σ", εκτός αν χρησιμοποιεί κανείς το λεξικό Τ9.... Το θέμα είναι ότι το Τ9 εδώ και 3 μήνες που έχω το κινητό δε λέω να το συνηθίσω και γενικά αποφεύγω να στέλνω μηνύματα ακριβώς γιατί καθυστερώ με τον ένα τρόπο και το να γράφω "Γεια σου, τι κανεισ" επίσης με ενοχλεί... :mad: Με αυτή την αναβάθμιση του λοογισμικού που λέτε, υπάρχει περίπτωσ αυτό να διορθωθεί;

 

Όχι, δεν θα "διορθωθεί" γιατί απλά δεν είναι πρόβλημα αλλά σχεδιαστική επιλογή. ίσως κάποτε αλλάξει. Πάντως, αν ξοδέψεις λίγα λεπτά να συνηθίσεις το Τ9 θα συνειδητοποιήσεις (όπως όλοι μας ;) ) ότι είναι πολύ χρήσιμο, βολικό και επιταχύνει την πληκτρολόγηση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ να γράψω χωρίς Τ9. Μια εναλλακτική επιλογή είναι να γράφεις με κεφαλαία (πατάς δυο φορές το * στην αρχή για να γυρίσει το πληκτρολόγιο στο "Α").

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα "διορθωθεί" γιατί απλά δεν είναι πρόβλημα αλλά σχεδιαστική επιλογή. ίσως κάποτε αλλάξει. Πάντως, αν ξοδέψεις λίγα λεπτά να συνηθίσεις το Τ9 θα συνειδητοποιήσεις (όπως όλοι μας ;) ) ότι είναι πολύ χρήσιμο, βολικό και επιταχύνει την πληκτρολόγηση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ να γράψω χωρίς Τ9. Μια εναλλακτική επιλογή είναι να γράφεις με κεφαλαία (πατάς δυο φορές το * στην αρχή για να γυρίσει το πληκτρολόγιο στο "Α").

 

Για να γράψεις με μικρά γράμματα στα μηνύματα δεν πρέπει να έχεις ενεργό το unicode?(εθνικοί χαρακτήρες)

Ποιος θα το έκανε αυτό?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για να γράψεις με μικρά γράμματα στα μηνύματα δεν πρέπει να έχεις ενεργό το unicode?(εθνικοί χαρακτήρες)

Ποιος θα το έκανε αυτό?

 

Σωστά, mea culpa :X

 

Άρα η mariak_1974 καλό θα ήταν να απενεργοποιήσει τους εθνικούς χαρακτήρες για να μην γράφει SMS των 70 χαρακτήρων...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, mea culpa :X

 

Άρα η mariak_1974 καλό θα ήταν να απενεργοποιήσει τους εθνικούς χαρακτήρες για να μην γράφει SMS των 70 χαρακτήρων...

 

μπορεις να το εξηγήσεις γιατι δε το καταλαβα?? τι σημασία εχει αν γραφεις με εθνικους χαρακτηρες???

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το εξηγήσεις γιατι δε το καταλαβα?? τι σημασία εχει αν γραφεις με εθνικους χαρακτηρες???

 

Νομίζω ότι έχοντάς τους ενεργοποιημένους το μήνυμα έχει μέχρι 70 χαρακτήρες και στον 71 το χρεώνεσαι διπλό κ.ο.κ. αντί για 160. Η αιτία είναι ότι χρησιμοποιεί κάποια χωρητικότητα για να στείλει πληροφορίες για τους χαρακτήρες. Οπότε αν π.χ. θες να γράψεις ένα μήνυμα 150 χαρακτήρων θα το χρεωθείς τριπλό στην μία περίπτωση αντί για απλό.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχοντάς τους ενεργοποιημένους το μήνυμα έχει μέχρι 70 χαρακτήρες και στον 71 το χρεώνεσαι διπλό κ.ο.κ. αντί για 160. Η αιτία είναι ότι χρησιμοποιεί κάποια χωρητικότητα για να στείλει πληροφορίες για τους χαρακτήρες. Οπότε αν π.χ. θες να γράψεις ένα μήνυμα 150 χαρακτήρων θα το χρεωθείς τριπλό στην μία περίπτωση αντί για απλό.

Να μην νομίζεις φίλε μου! :) Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι.

 

Όταν γράφεις με τους εθνικούς χαρακτήρες ενεργούς το κινητό χρησιμοποιεί unicode χαρακτήρες (μπορεί έτσι να αναπαραστήσει και τους τόνους, και τα διαλυτικά, και τα μικρά γράμματα κτλ) οι οποίοι καταλαμβάνουν διπλάσιο χώρο απ' ότι οι μη unicode χαρακτήρες. Αποτέλεσμα αυτού είναι, ότι ενώ ένα μήνυμα απλών χαρακτήρων χωράει 160 χαρακτήρες ένα μήνυμα unicode χαρακτήρων χωρά περίπου 70. Άρα χρεώνεσαι διπλά για να γράψεις τα ίδια πράγματα.

 

@mariak_1974

Αν γράφεις με μικρούς χαρακτήρες (προκειμένου να βλέπεις το τελικό σίγμα) έχε υπόψη σου ότι αρκετά κινητά δεν τους εμφανίζουν. Το μήνυμα φτάνει στον παραλήπτη με κεφαλαία γράμματα. Το Τ9 είναι μια πολύ καλή και γρήγορη λύση αλλά αν δεν μπορείς να το συνηθίσεις δεν χάλασε κι ο κόσμος.

 

Τέλος να πω ότι εδώ και δέκα χρόνια που παρακολουθώ την Ericsson δεν έχει βάλει το τελικό σίγμα οπότε γιατί να το κάνει τώρα; Θα το βρεις ωστόσο στα σύμβολα οπότε ίσως σε βολέψει... :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με την R4EA031 που έβαλα, το μόνο που παρατήρησα είναι οτι ελευθερώθηκε 1MB από τη μνήμη του τηλεφώνου (αδιάφορο). Αλλά μου τρώει κάτι κολλήματα ώρες ώρες και δεν ξέρω αν φταίει η αναβάθμιση :wacko:

magma

-------

iPhone 4GB - FW 2.1 - QuickPwned :D

Link to comment
Share on other sites

Βγάζουν οπότε είναι έτοιμη. Δεν έχουν χρόνοδιάγραμμα για τις αναβαθμίσεις.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

πότε θα βγεί καινούρια αναβάθμιση ρε παιδιά? κάθε πότε βγάζουν?

Αν κρίνουν ότι το λογισμικό δεν χρίζει περαιτέρω βελτιώσεων τότε μπορεί και να μην υπάρξει καινούρια αναβάθμιση.

 

Κι από ότι φαίνεται, αν κρίνουμε από τις βελτιώσεις της τελευταίας αναβάθμισης, προς τα εκεί οδεύουμε.

 

Τελικα ρε παιδια το προβλημα με τις κλησεις και το flash εχει διορθωθει;

 

Εδώ και πολύ καιρό. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

:) Λοιπόν παιδιά, να είστε καλά σήμερα... Εκεί που νόμιζα το μόνο πρόβλημα είναι το τελικό σ, που τελικά ίσως δεν είναι και τόσο μεγάλο με τις λύσεις που προτείνετε, παρατηρώ ότι μιλάτε για κάτι που είχα μεν παρατηρήσει αλλά δεν είχα αξιολογήσει. Συχνά δηλ. για ένα απλό μηνυματάκι χρειάζεται να στείλω 2-3 SMS και δεν είναι ότι με πιάνει η σκρουτζιά (αλλά και το κόστος δεν είναι αμελητέο) αλλά κυρίως ότι ο παραλήπτης λαμβάνει έτσι από το τελευταίο προς το πρώτο, κοινώς:μπάχαλο!!!

 

Δηλαδή τώρα θα πρέπει να γράφω στα αγγλικά ή υπάρχει τρόπος να γράφω στα ελληνικά με κεφαλαία και να μη μου το κόβει το μήνυμα;

 

Λοιπόν, να είστε καλά κι ελπίζω να καταφέρω να απενεργοποιήσω τους χαρακτήρες UNICODE που λέτε. Αν δεν το βρω να ξαναμπώ στο ΦΟΡΟΥΜ να σας ενοχλήσω;;;:O

 

Φιλια σε όλους!

"One never notices what has been done; one can only see what remains to be done."

Marie Curie

Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα που θα πας να γραψεις ενα μηνυμα θα πατησεις Προσθετα->Εθνικοι χαρακτ.->Μη Ενεργο και ειναι ετοιμο.

 

Φιλακια και σε σενα:X

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Συχνά δηλ. για ένα απλό μηνυματάκι χρειάζεται να στείλω 2-3 SMS και δεν είναι ότι με πιάνει η σκρουτζιά (αλλά και το κόστος δεν είναι αμελητέο) αλλά κυρίως ότι ο παραλήπτης λαμβάνει έτσι από το τελευταίο προς το πρώτο, κοινώς:μπάχαλο!!!

 

Δηλαδή τώρα θα πρέπει να γράφω στα αγγλικά ή υπάρχει τρόπος να γράφω στα ελληνικά με κεφαλαία και να μη μου το κόβει το μήνυμα;

 

Λοιπόν, να είστε καλά κι ελπίζω να καταφέρω να απενεργοποιήσω τους χαρακτήρες UNICODE που λέτε. Αν δεν το βρω να ξαναμπώ στο ΦΟΡΟΥΜ να σας ενοχλήσω;;;:O

 

Φιλια σε όλους!

 

Δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς. Απλά είναι κρίμα να χρεώνεσαι για κάτι το οποίο θεωρείται γνωστό και τετριμμένο. Για το τι πρέπει να κάνεις σου απάντησε ο Toxicity.

 

Οτιδήποτε άλλο πρόβλημα έχεις ρωτάς εδώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπορεις καποιος να μου στειλει τα original θεματα του κινητου να τα δοκιμασω στο w710...αυτα που αλλαζουν και τα εικονιδια εννοω
Link to comment
Share on other sites

μπορεις καποιος να μου στειλει τα original θεματα του κινητου να τα δοκιμασω στο w710...αυτα που αλλαζουν και τα εικονιδια εννοω

 

ayto den ginete file mou... exo stili se filaraki mou sto W800i tou estila ta thematakia, k den tou alazei ta ikonidia sto menu menoune idia!! ayto ginetai den thimamai akribos kapios eixe apadisi giati, kati pezei me to logismiko tou kinitou kai einai mono simbata ta themata ayta sto W810i... k den pezoune se alla ama ta stilis.as me diorthosi kaneis an ekana lathos.

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ayto den ginete file mou... exo stili se filaraki mou sto W800i tou estila ta thematakia, k den tou alazei ta ikonidia sto menu menoune idia!! ayto ginetai den thimamai akribos kapios eixe apadisi giati, kati pezei me to logismiko tou kinitou kai einai mono simbata ta themata ayta sto W810i... k den pezoune se alla ama ta stilis.as me diorthosi kaneis an ekana lathos.

Έτσι όπως τα λες είναι.:) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Txcity kai zxr το βρήκα και το ρύθμισα σωστά και δουλεύει "μπόμπα"... Σας ευχαριστώ πολύ!

"One never notices what has been done; one can only see what remains to be done."

Marie Curie

Link to comment
Share on other sites

@mariak_1974 : Παρακαλουμε!!!

@asmodeus : και να σου το στειλει ο αλλος το θεμα δεν αλλαζουν τα εικονιδια γιατι τα flash αρχεια ειναι αποθηκευμενα στο firmware (νομιζω) του κινητου και δεν ειναι μαζι με το αρχειο που εχει καταληξη *.thm.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα βρηκα απο ενα ξενο site αλλα οντως δεν εκαναν.μου κανε εντυπωση που και το w900-w810-w710 εχουν θεματα που αλλαζουν τελειως το μενου αλλα μεταξυ τους δεν εχουν συμβατοτητα.περιμενα τουλαχιστον να κανουν αυτα τα θεματα μεταξυ 810-710 που εχουν ιδιας αναλυσης οθονη.κριμα γιατι το orbit μαρεσε πολυ....:(
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες, εχουν συμβατοτητα τα θεματα απλα οταν το στελνεις απο ενα κινητο στο αλλο δεν ερχονται μαζι τα Flash files. Εδω, ουτε απο w810 σε w810 δεν μπορεις να στειλεις.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες, εχουν συμβατοτητα τα θεματα απλα οταν το στελνεις απο ενα κινητο στο αλλο δεν ερχονται μαζι τα Flash files. Εδω, ουτε απο w810 σε w810 δεν μπορεις να στειλεις.

 

κιεγω για τα flash files μιλαω.εγω ειχα παρει το καλοκαιρι ενα μεταχειρισμενο w810 που το παλικαρι που μου το εδωσε ειχε σβησει απο μεσα ολα τα μαμα θεματα.τα βρηκα ομως απο το ιντερνετ τα περασα και ειχαν κανονικα μεσα τα flash files.αρα μαλλον αυτο που λες δεν ισχυει μεταξυ 2 w810...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...