Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia emena stis protes fortiseis mou evgaze to minima taxeia fortisi eno tora teleutaia grafei mono fortisi.....kserei kaneis giati?
Ταχεία φόρτιση γράφει όταν το φορτίζεις ανοιχτό ενώ σκέτο φόρτιση όταν είναι κλειστό.

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά...

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και πως να προσθέσω άλλα emoticons εκτός απο αυτά τα 4 που βλέπω...και αν υπάρχει προγραμματάκι για κλείδωμα...:O

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :rolleyes:

 

*αν δεν έχει θέση εδώ το post μου ας μεταφερθεί...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά...

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και πως να προσθέσω άλλα emoticons εκτός απο αυτά τα 4 που βλέπω...και αν υπάρχει προγραμματάκι για κλείδωμα...:O

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων :rolleyes:

 

*αν δεν έχει θέση εδώ το post μου ας μεταφερθεί...

Τιποτα απο τα 2 που ρωτας,δεν παιζει για το κινητο.:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο το κινητό δεν υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίσεις μια καταχώρηση ημερολογίου ως επαναλαμβανόμενη.

Αν όμως δημιουργήσεις μια τέτοια στο pc(στο outlook)και την περάσεις στο κινητό η περιόδικότητα που θα έχεις ορίσει από το outlook θα ισχύει κανονικά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ψιλο-Απογοητεύτηκα...

 

Με άλλο ρπόγραμμα μπορώ να δημιουργήσω επαναλαμβανόμενη λίστα ημερολογίου την οποία θα περάσω στο κινητό (με το παρεχόμενο usb cable, σωστά;) και αν ναι με ποιο;

 

:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

μόλις απέκτησα το τηλεφωνάκι και θα ήθελα να κάνω κανα 2 ερωτήσεις (αν ξέρει κανείς)

 

1. Όταν συνδέω το Phone στο USB και μετά το βγάζω, το τηλέφωνο κάνει reboot. Είναι θέμα αναβάθμισης ή default συμπεριφορά?

 

2. Πώς μπορώ να κάνω αναζήτηση στις επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες (ναι μεν οι περισσότερες επαφές είναι στα ελληνικά, αλλα τι γίνεται όταν θέλω να αναζητήσω "John"?)

 

3. Στα μηνύματα γίνεται να γράφω με πεζοκεφαλαία?

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Προσπάθησα να διαβάσω λίγο προς τα πίσω αλλα είναι πολλές οι σελίδες :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν βάλεις τα γενέθλια στην αντίστοιχη θέση στις επαφές χτυπάει κάθε χρόνο. Αλλά μόνο για τα γενέθλια.

 

 

1. Όταν συνδέω το Phone στο USB και μετά το βγάζω, το τηλέφωνο κάνει reboot. Είναι θέμα αναβάθμισης ή default συμπεριφορά?

 

2. Πώς μπορώ να κάνω αναζήτηση στις επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες (ναι μεν οι περισσότερες επαφές είναι στα ελληνικά, αλλα τι γίνεται όταν θέλω να αναζητήσω "John"?)

 

3. Στα μηνύματα γίνεται να γράφω με πεζοκεφαλαία?

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Προσπάθησα να διαβάσω λίγο προς τα πίσω αλλα είναι πολλές οι σελίδες :(

 

1. default συμπεριφορά, δεν είναι ακριβώς...reboot βέβαια.

2. Κρατάς πατημένη δίεση και γυρνάς την γλώσσα στα Αγγλικά.

3. Αγγλικά βεβαίως, Ελληνικά ενεργοποιείς Εθνικούς Χαρακτήρες. Τότε όμως έχεις 70 χαρακτήρες ανά SMS οπότε απλά δεν συμφέρει!

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Αυτό με το ψευδο-reboot έχει αναφερθεί ως πρόβλημα, ή θεωρείται γενικά φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μάλλον είναι ο τρόπος λειτουργίας της συσκευής. Ίσως περιορισμοί software, δεν μου πέρασε από το μυαλό ως πρόβλημα ποτέ. Θα προτιμούσα βέβαια να μην έχει αυτά τα δύο modes λειτουργίας όταν συνδέεται με τον υπολογιστή (λειτουργία τηλεφώνου και λειτουργία μεταφοράς αρχείων) αλλά να συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά η συσκευή αλλά μάλλον πολλά θέλω!
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μάλλον είναι ο τρόπος λειτουργίας της συσκευής. Ίσως περιορισμοί software, δεν μου πέρασε από το μυαλό ως πρόβλημα ποτέ. Θα προτιμούσα βέβαια να μην έχει αυτά τα δύο modes λειτουργίας όταν συνδέεται με τον υπολογιστή (λειτουργία τηλεφώνου και λειτουργία μεταφοράς αρχείων) αλλά να συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά η συσκευή αλλά μάλλον πολλά θέλω!

Αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί αν θες να κάνεις μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή στο κινητό είναι λογικό να αλλάζει mode αφού πρέπει εκείνη τη στιγμή να χρησιμοποιήσει την πλακέτα του κινητού για άλλη λειτουργία από αυτή του κινητού τηλεφώνου (μεταφορά αρχείων).Το κινητό τηλέφωνο έχει πολύ περιορμένο hardware το οποίο δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε πολύπλοκες εντολές.

Αν δεν θέλουμε να κάνουμε μεταφορά αρχείων απλά επιλέγουμε λειτουργία τηλεφώνου και τελείωσε η υπόθεση.

Και μην μπερδεύεστε, ένα απλό κινητό είναι, χωρίς να μπορούμε να το συγκρίνουμε ούτε καν με PDA ή υπολογιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου λύσετε μία απορία..? Γιατί στα sony ericsson όταν γράφεις με Ελληνικά μικρά περιορίζονται οι χαρακτήρες???

Γιατί όταν γράφεις με ελληνικά μικρά γράμματα τότε έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή των εθνικών χαρακτήρων και ο χώρος που καταλαμβάνει το κάθε γράμμα αντιστοιχεί σε "δυο" κεφαλαία.Αυτό το κάνει γιατί τα κεφαλάια είναι unicode χαρακτήρες οπότε σε κάθε γλώσσα είναι οι ίδιοι και δεν χρειάζονται περισσότερα δεδομένα για να τους αναγνωρίσει.Αλλά επειδή τα Ελληνικά είναι χαρακτήρες μόνο για την Ελλάδα τότε χρειάζονται περισσότερα δεδομένα για την αποστολή τους και την αναγνώριση από την άλλη συσκευή.

Το ίδιο ισχύει και όλες τις υπόλοιπες γλώσσες.

Για το λόγο αυτό και οι χαρακτήρες μειώνονται στους 70.

Και πάλι να ξέρεις ότι είτε γράφεις με μικρά είτε με κεφαλαία το μήνυμα θα παραδοθεί και θα το διαβάσει ο παραλήπτεις με κεφαλαία.Οπότε δεν χρειάζεται να γράφεις με μικρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Χρησιμοποιώ μαζί με το W810 και ένα bluetooth ακουστικό, το HBH-610a. Έχω ένα πρόβλημα όμως με την ένταση του μικροφώνου στο bluetooth. Όταν μιλάω δε με ακούει δυνατά κ καθαρά ο συνομιλητής με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζω. Αλλά να ΦΩΝΑΖΩ! :confused: Μετά απο λίγο είναι τόσο εκνευριστικό που τελικά γυρνάω την ομιλία στο κινητό.

Λέτε να είναι ελατωματικό το handsfree; Στο manual παντως λέει για αυξομείωση της έντασης μόνο του ακουστικού κ οχι του μικροφώνου απο τα + - κουμπάκια που έχει πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Αυτό με το ψευδο-reboot έχει αναφερθεί ως πρόβλημα, ή θεωρείται γενικά φυσιολογικό?

 

Όπως είπε κι ο XPhys είναι φυσιολογικό. Από τη στιγμή που το κινητό έχει ουσιαστικά κλείσει θα πρέπει να κάνει επανεκίνηση για να λειτουργήσει πάλι ως κινητό. Το ότι δεν μπορεί να κάνει μεταφορά αρχείων και να λειτουργεί ως κινητό υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη μπαταρία. Μάλλον δεν επαρκεί για να τροφοδοτεί την κάρτα την ώρα που αυτή γράφει αρχεία και να διαχειριστεί μια πιθανή ταυτόχρονη κλήση. :worry: :confused:

 

Και πάλι να ξέρεις ότι είτε γράφεις με μικρά είτε με κεφαλαία το μήνυμα θα παραδοθεί και θα το διαβάσει ο παραλήπτεις με κεφαλαία.Οπότε δεν χρειάζεται να γράφεις με μικρά.

 

Σε ορισμένα κινητά όταν γράψεις με unicode μικρούς χαρακτήρες η παράδοση του μηνύματος γίνεται με μικρούς χαρακτήρες. Έχω λάβει μήνυμα από ΝΟΚΙΑ το οποίο ήρθε κανονικά με μικρούς χαρακτήρες. Με το W810 δεν έχω δοκιμάσει να δω τι γίνεται.

 

 

Υ.Γ.: Φαντάζομαι ότι έχετε διαπιστώσει πως αν πατήσεις μια φορά το κουμπί της απενεργεποίησης (όχι παρατεταμένα) σας εμφανίζει ένα επιπλέον μενού (Απενεργοποίηση, Κλείδωμα, Σιωπηλό και παρουσίαση των Προφίλ).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Χρησιμοποιώ μαζί με το W810 και ένα bluetooth ακουστικό, το HBH-610a. Έχω ένα πρόβλημα όμως με την ένταση του μικροφώνου στο bluetooth. Όταν μιλάω δε με ακούει δυνατά κ καθαρά ο συνομιλητής με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζω. Αλλά να ΦΩΝΑΖΩ! :confused: Μετά απο λίγο είναι τόσο εκνευριστικό που τελικά γυρνάω την ομιλία στο κινητό.

Λέτε να είναι ελατωματικό το handsfree; Στο manual παντως λέει για αυξομείωση της έντασης μόνο του ακουστικού κ οχι του μικροφώνου απο τα + - κουμπάκια που έχει πάνω του...

 

Κοιτα...ναι μεν ολα τα bluetooth (σχεδον) ειναι συμβατα με ολα τα κινητα...αλλα με μερικα συνεργαζονται καλυτερα απο αλλα. Δοκιμασε το σε αλλο κινητο (αλλη μαρκα) κατα προτιμηση...και διαπιστωσε τα αποτελεσματα.

Θα καταλαβεις αν φταιει το bluetooth ή αν απλα δε συνεργαζεται αψογα με το κινητο σου!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Φαντάζομαι ότι έχετε διαπιστώσει πως αν πατήσεις μια φορά το κουμπί της απενεργεποίησης (όχι παρατεταμένα) σας εμφανίζει ένα επιπλέον μενού (Απενεργοποίηση, Κλείδωμα, Σιωπηλό και παρουσίαση των Προφίλ).

 

Το έχουμε διαπιστώσει:) Αλλά καλά κάνεις και το επισημαίνεις, κάποιοι μπορεί να μη το ξέρουν.

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Καλό και χρυσό αλλά είναι δυνατόν με τέτοια μνήμη το κινητό να μας πρήζει οτι πρέπει να σβήσουμε μηνύματα?? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην έχει όριο???

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Καλό και χρυσό αλλά είναι δυνατόν με τέτοια μνήμη το κινητό να μας πρήζει οτι πρέπει να σβήσουμε μηνύματα?? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην έχει όριο???

 

Thanks!

Δυστηχως οχι.η μνημη των μηνυματων δεν εξαρταται απο την συνολικη μνημη του κινητου :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ψιλο-Απογοητεύτηκα...

 

Με άλλο ρπόγραμμα μπορώ να δημιουργήσω επαναλαμβανόμενη λίστα ημερολογίου την οποία θα περάσω στο κινητό (με το παρεχόμενο usb cable, σωστά;) και αν ναι με ποιο;

 

:O

 

Μα...με το outlook του pc σου.Αυτές τις καταχωρήσεις όμως μετά από το κινητό σου δεν μπορείς να τις επεξεργαστείς, παρά μόνο να τις διαγράψεις.

Κοίτα, αν θέλεις ένα τηλέφωνο να το χρησιμοποιείς και σαν ημερολόγιο, άστο.

Τα se δεν κάνουν.

Το ημερολόγιό τους είναι απλά υποτυπώδες.

 

(Έχω την εντύπωση(δεν είμαι σίγουρος) ότι ούτε το k800 υποστηρίζει επαναλαμβανόμενες σημειώσεις.)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

TI?????????? exei orio minimaton?????????

 

posa diladi???????

 

to s100 exei ftasei ta 2700 kai de paraponietai... na min elpizo gia tetoia fasi diladi e?

Πόσα?:worry::worry:

2700?:wacko:

:lol::lol::lol:

200 και πολλά είναι(+ της κάρτας sim)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

TI?????????? exei orio minimaton?????????

 

posa diladi???????

 

to s100 exei ftasei ta 2700 kai de paraponietai... na min elpizo gia tetoia fasi diladi e?

To S100 είναι και pocket pc phone! Πάντως eNeRGy όταν θα δω την Ericsson να βάζει δυναμική μνήμη και να ορίζεις εσύ πόση μνήμη θες για τα μηνύματα σου, τις επαφές σου κτλ θα κάνω πάρτυ!

 

Καμιά 200αριά χωράει όπως σου είπε κι ο ddr2 και φυσικά μπορείς να τα μεταφέρεις στον υπολογιστή σου για backup.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καμιά 200αριά χωράει όπως σου είπε κι ο ddr2 και φυσικά μπορείς να τα μεταφέρεις στον υπολογιστή σου για backup.

 

Εκτός από προγράμματα όπως το Myphone Explorer γίνεται αλλιώς;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από προγράμματα όπως το Myphone Explorer γίνεται αλλιώς;

Πως αλλιώς XPhys; Να μεγαλώσεις τη μνήμη του κινητού για τα μηνύματα ας πούμε;

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να βάλεις χέρι στο κινητό αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει (ακόμα)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν το διευκρίνησα καλά, για την μεταφορά των μηνυμάτων στον υπολογιστή εννοούσα. Αν τυχόν προβλέπεται από την SE κάτι τέτοιο και μου ξέφυγε. Στο αρχαίο μου ME45 π.χ. η Siemens το είχε προβλέψει. Πάντως κάπου εδώ στο myphone υπάρχει διαδικασία αλλά κάνει πολύ αργό το τηλέφωνο. Και γενικά αν γίνουν πολλά τα SMS στην μνήμη αρχίζει και καθυστερεί.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...