Jump to content

Ελάχιστη κατανάλωση σε lt/100 km που έχετε πετύχει;


arkon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/130449A0100.jpg

Me polla km

 

 

Δεν μας ειπες ομως αν ειναι με την ΜL της φωτο????

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μας ειπες ομως αν ειναι με την ΜL της φωτο????

 

Και πριν απο ποσους μηνες ειναι γιατι εχει και +24Κελσιου :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Παιδια εχω μπει σε vw audi citroen mercedes kai bmw με cruise control. ΟΛΑ σε κατηφόρα με ταχ΄τητα δείχνουν μηδεν. Το ίδιο έχω ακούσει και απο τον άρη σταθάκη και από το τοπ γκιαρ. Για το θέμα αυτο έχω τσακωθεί με πολ΄κόσμο γιαυτό μόλις μπορέσω θα το ελέγξω μόνος μου να έχω αποδείξεισ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μπει σε vw audi citroen mercedes kai bmw με cruise control. ΟΛΑ σε κατηφόρα με ταχ΄τητα δείχνουν μηδεν. Το ίδιο έχω ακούσει και απο τον άρη σταθάκη και από το τοπ γκιαρ. Για το θέμα αυτο έχω τσακωθεί με πολ΄κόσμο γιαυτό μόλις μπορέσω θα το ελέγξω μόνος μου να έχω αποδείξεισ...

Μάλλον λόγω ηλεκτρονικού injection.

Και σε μένα έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με MB C200 sedan μοντέλο 2005 σε περίοδο στρωσίματος σε ταξίδια απο Τρίκαλα Αθήνα και το αντίστροφο με ταχύτητες μέχρι και 140km και χρήση AC, είχα 6,4 lt/100km.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

206 1.1 με διάφορες συνθήκες καίω 6.63 με 7.77 lt/100 km.

 

Τους τελευταίους μήνες με 2-3 λεπτά πρωινή προθέρμανση και χρήση κατά το 1/3 στην κίνηση της πόλης και κατά τα 2/3 σε μεγάλο δρόμο (με λίγο βαρύ πόδι ομολογώ...) είμαι σταθερά κοντά στα 7.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Για το αυτοκινητο ο Ελληναρας παντα εχει φραγκα...Ασχετο αν μερικες φορες δεν εχει να πληρωσει τις δοσεις του...!!!:p

+1

Την Mercedes να έχουμε στο γκαράζ και τι σε νοιάζει αν δεν υπάρχει φράγκο για βενζίνη?

Πολύ εύστοχα οι αρμόδιοι "αφαίρεσαν" το τεκμήριο, και οι Ελληναράδες έτρεξαν όλοι και αγόρασαν κυβικά με τη σέσουλα...

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν τα κυβικα?? Η τιμη του αυτοκινητου ειναι το προβλημα...

Δηλαδη γιατι ο Ελληνας θα πρεπει να ειναι μονιμως με 1200αρια και 1400αρια??

 

Το "τεκμηριο" ορθως εφυγε... Αλλα ειναι τα προβληματα!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα σας φανεί περίεργο, αλλά την επόμενη φορά που θα το κάνω, θα το βγάλω φωτογραφία να το πιστοποιήσω: έχω ένα VW Polo 1.4 (80hp ο καινούριος κινητήρας) το οποίο με έχει κάνει να παραμιλώ με την απίστευτη οικονομία που μου κάνει. Έκανε Αθήνα - Γιάννενα με το 1/4 του ρεζερβουάρ μόλις και αρκετά φορτωμένο αλλά με δύο άτομα. Και το τελευταίο επίτευγμα είναι το Μέτσοβο - Γιάννενα (110χλμ περίπου αλλά με στροφές και ανηφόρες) με μία μέση κατανάλωση 2.1-2.8lt/100km (σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου). Φυσικά με καθόλου πάτημα του δεξιού πεντάλ στις κατηφόρες και χωρίς άσκοπες αλλαγές ταχυτήτων. Περιττό να πω πως στο τελευταίο η βελόνα έπεσε μόλις κατά μία παύλα.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν τα κυβικα?? Η τιμη του αυτοκινητου ειναι το προβλημα...

Δηλαδη γιατι ο Ελληνας θα πρεπει να ειναι μονιμως με 1200αρια και 1400αρια??

 

Το "τεκμηριο" ορθως εφυγε... Αλλα ειναι τα προβληματα!!

Διαφωνώ κάθετα φιλαράκο…

Του κάθε φαντασμένου που πήρε Mercedes (σχήμα λόγου Mercedes) ή ότι άλλο από 2358 κε και πάνω, με τέλη κυκλοφορίας πενταπλάσια του αυτοκινήτου μέχρι και 1357 κε, ασφάλεια τουλάχιστον διπλάσια από ένα μέχρι 1357 κε, κατανάλωση ετήσια μεγαλύτερη κατά τουλάχιστον 1350 ευρώ (6,5 με 15,5 λ/100 χλμ για 15000 χλμ ετησίως), ανταλλακτικά και service μάλλον ακριβότερα, κόστος κτήσης από 35000 και πάνω σίγουρα αλλά και από μηδέν προκαταβολή για να ξεχρεώνουν και τα δισέγγονά του, έ συγνώμη αλλά δεν φταίει η τιμή αλλά το μυαλό του!!! Και βέβαια έχουν σχέση τα κυβικά γιατί συνεπάγονται όλα τα παραπάνω που αδειάζουν τις τσέπες μας.

Εσύ ποια άλλα προβλήματα βλέπεις δλδ?

Ματίζ 1000 κ.ε φίλου στην Αθήνα 5.8 λίτρα / 100 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες.... Το μυαλο του φταει!!!

Το αυτοκινητο και η καταργηση του τεκμηριου δεν θεωρω οτι επηρεαζει την κατασταση!! Ας μην ξεχναμε οτι χαριν στην καταργηση του εγιναν προσιτα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτοκινητα (Alfa Rome 159 2.2, Citroen C5 3.0V6, Lexus IS250, Opel Vectra 2.8T) το κοστος των οποιων δεν ξεπερναει τις 40.000€!

 

Το θεμα ειναι οτι το τι θα κανει ο καθενας με την τσεπη του και τα χρεη του ειναι καθαρα δικο του θεμα... Δεν μας πεφτει λογος! Αν θελει να χρεωθει μεχρι το λαιμο και να χασει το σπιτι του απλα για να εχει μια C200 εχω στο παρκινγκ, αυτος εχει το προβλημα! Δεν φταει ουτε το τεκμηριο, ουτε το αυτοκινητο...

 

Το προβλημα ειναι οτι σαν λαος ειμαστε επιδειξιομανεις και το βασικο μεσο ειναι το αυτοκινητο...! Δεν παει να μενεις με ενοικιο για μια ζωη, αν εχεις μια Mercedes απ'εξω τοτε ολα ειναι μια χαρα!

 

Αλλα επαναλαμβανω, ΟΛΑ ειναι θεμα ΜΥΑΛΟΥ!! Εγω ας πουμε (και ο καθε "εγω") που εχω σωας τας φρενας, γουσταρω τα γρηγορα αυτοκινητα και ξερω ποσο μπορω να "ανοιχτω" γιατι να μου απαγορεψεις να παρω ενα Nissan 350Z η μια BMW 330i ?!?! Το πως θα τα πληρωσω ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Off topic, αλλά ταιριάζει το ανέκδοτο με το γύφτο που αγόρασε σπίτι στην Κιφησιά δίπλα στο γιατρό...

Η κατάργηση του τεκμηρίου παρέσυρε τους Ελληναράδες σε ποσοστό τραγικά μεγάλο όμως, και ήταν προμελετημένο να "τα πάρουν" με άλλο τρόπο από τις τσέπες μας, όχι αυτόν της καθεαυτού αξίας του αυτοκινήτου.

Βενζίνες, τέλη, ασφάλειες, επιτόκια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί έχετε τόσο μικρή κατανάλωση. Εγώ με 660 κυβικά αμάξι έχω κατανάλωση 7lt/100Km. Βέβαια ποτέ δεν έχω κάνει μέτρηση με τα περισσότερα χιλιόμετρα να είναι με χαλαρή οδήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλα, ασε μην συζητας....

Εγω με την 147 κατω απο 11.3 δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε!!

Εχω ομως και βαρυ δεξι ποδι, οποτε δεν παραπονιεμαι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

οff topic και εγώ αλλά, δε μπορώ να μην το πω...

 

Τα τεκμήρια επηρέαζαν μόνο όσους φοροδιέφευγαν. Οι εξαιρέσεις αυτού του κανόνα ήταν ~1% (αν ήθελες το Niva ή αν πραγματικά έδινες όλα τα εισοδήματα για την αγορά του αγαπημένου σου αυτοκινήτου).

 

Εφόσον λοιπόν δήλωνες τα εισοδήματά σου το τεκμήριο δεν ήταν θέμα. Μόνο που είναι τόσο εκτεταμένη η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα ώστε κατέληγε να είναι μέγα θέμα που καθόριζε την αγορά.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να καταργηθούν (πιθανώς να άλλαζαν μορφή συνδεόμενα με αξία αγοράς μόνο) αλλά όπως πάντα, ποτέ σε προεκλογικές περιόδους δεν γίνεται το σωστό και συμφέρον για το κράτος (δηλαδή για όλους εμάς).

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση για τα τεκμήρια κλπ αλλά καλύτερα να παραμείνουμε εντός θέματος αν γίνεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί έχετε τόσο μικρή κατανάλωση. Εγώ με 660 κυβικά αμάξι έχω κατανάλωση 7lt/100Km. Βέβαια ποτέ δεν έχω κάνει μέτρηση με τα περισσότερα χιλιόμετρα να είναι με χαλαρή οδήγηση.

 

Θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται. Εγώ για λόγους μείωσης κατανάλωσης (και άρα κόστους) έμαθα να έχω πολύ ελαφρύ πόδι στο αυτοκίνητό μου. Και έτσι με περίπου 35 ευρώ που κοστίζει να το ανεφοδιάσω περνάω περίπου 3 εβδομάδες με κανένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.Εγω με το CORDOBA 1.4 101PS μετα απο μακρυ test 5000 χιλιομετρα οικονομικης οδηγησης με χρηση εντος και εκτος πολης ειχα καταναλωση 6,9 lt/100km.Mετα με κανονικη οδηγηση χωρις να εχω το μυαλο μου στην καταναλωση σε ιδιο αριθμο χιλιομετρων αλλα και με ταχυτητες που συχνα φλερταρουν με τα 180-200 χλμ η καταναλωση παιζει γυρω στα 8 lt/100km.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα, ασε μην συζητας....

Εγω με την 147 κατω απο 11.3 δεν θυμαμαι να εχω δει ποτε!!

Εχω ομως και βαρυ δεξι ποδι, οποτε δεν παραπονιεμαι πολυ!

 

Καλά και εγώ δεν έχω ελαφρύ πόδι. Είναι που είναι αργό το αμάξι, αν είχα και ελαφρύ πόδι θα βαριώμουν να ξαναοδηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται. Εγώ για λόγους μείωσης κατανάλωσης (και άρα κόστους) έμαθα να έχω πολύ ελαφρύ πόδι στο αυτοκίνητό μου. Και έτσι με περίπου 35 ευρώ που κοστίζει να το ανεφοδιάσω περνάω περίπου 3 εβδομάδες με κανένα μήνα.

 

Θα κάνω μεγάλη προσπάθεια κάποια φορά με γεμάτο ρεζερβουάρ, να πηγαίνω χαλαρά να δω τι κατανάλωση θα έχω.

Link to comment
Share on other sites

ME ALFA ROMEO 156 1.6 TOY 1998 ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ 130 ΧΙΛ ΜΕΣΟ ΟΡΟ. ΜΕ 55 ΛΙΤΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΑΘΗΝΑ 785 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 7,05 ΛΙΤΡΑ. Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. ΓΕΜΑΤΟ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΜΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΕΧΩ ΚΑΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΩ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν και ειμαι σε φαση στρωσιματος και δε ξερω ποσο εγκυρες ειναι οι μετρησεις, εγω ξερω πως το 320 μου γραψε μεση καταναλωση (σε 750χλμ εκ των οποιων τα 350 εκτος πολης και τα 400 εντος), 7,4 λτ/100χλμ. Στα πρωτα 250 εκτος πολης ειδα 6.8...

Για 2λιτρο οικονομικοτατο μου φαινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος αν αυξανεται η καταναλωση με Cruize control. Εχω την εντυπωση οτι στην ευθεια καιει λιγοτερο αλλα σε μια διαδρομη με ανηφοροκατηφορες μπορει να καει και περισσοτερο. Any ideas?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μουφα το control Θα καίει περισσότερο. Ισως γιατι εαν το αυτοκινητο σ δεν ειναι αυτοματο δεν μπορει να αλλαξει ταχύτητα αυτόματα και ετσι δεν επιλέγει την καταλληλη ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...