Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest valeria
Θέλω και εγώ να αγοράσω ένα i-pod . Αυτό http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&ct=273&itm=3475 είναι καινούργιο ή παλιό μοντέλο ; Ρωτάω γιατί η τιμή του είναι χαμηλή και λέω μήπως το δίνουνε για να φύγει από την μέση.
Είναι το παλιό μοντέλο :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου και να σκεφτείς ότι είχα την ευκαιρεία να αγοράσω 5ης γενιάς i-pod 30gb με 91 ευρώ πιο φθηνά από ότι το έχει η rainbow στο σιτε της.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τιμή είναι αρκετά (εως πολύ) καλή.
Link to comment
Share on other sites

Stereo το ξέρω ότι η τιμή είναι πάρα πολύ καλή .Θα ήθελα όμως να ρωτήσω ποιές οι διαφορές έχει η τέταρτη με την πέμπτη γενιά και εάν τελικά αξίζει να αγοράσω το παλιό από την microland μιας και όπως είπαμε είναι καλή τιμή.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τέταρτη με πέμπτη γενιά, είναι πέμπτη (αυτό που τώρα λέμε παλιό, της microland) με πεντέμιση!

 

Οι διαφορές είναι οι εξής:

Τα νέα έχουν

- καλύτερη (πιο φωτεινή και με λίγο πιο ζωντανά χρώματα) οθόνη

- δυνατότητα search, δηλαδή να βρίσκεις με ευκολία τραγούδια στο iPod ακόμα και αν δεν θυμάσαι που είναι

- τα νέα ακουστικά που είναι αρκετά καλύτερα από τα προηγούμενα

- σημαντικά καλύτερη διάρκεια μπαταρίας (όταν βλέπεις video ή φωτογραφίες, στη μουσική είναι τα ίδια. ΑΝ ΚΑΙ, ακόμα για τα παλιά βελτιώνεται η κατάσταση με το νέο software, αν και δεν φτάνει την διάρκεια των νέων)

 

Αυτές είναι οι διαφορές. Το καινούριο στο pixmania έχει 290κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ stereo.Πιστεύω ότι πρέπει να περιμένω το καινούργιο αν και δεν ξέρω πόσο θα έχει τελικά.Στο pixmania αν και δεν το βλέπω πιό φθηνό από την Ελλάδα (μην ξεχνάμε έχει 14,90 ευρώ έξοδα αποστολής) εκτός αυτού η rainbow τα επισκευάζει εάν γίνει αγορά εκτός Ελλάδος ;Για πες μου κάτι γιατι έχει δύο ίδια προϊοντα με διαφορετική τιμή ;

http://www.pixmania.com/gr/gr/166233/art/apple/ipod-30gb-eaoeu.html

http://www.pixmania.com/gr/gr/397057/art/apple/ipod-30gb-eaoeu.html

Στο πρώτο αναφέρει ότι είναι πέμπτης γενιάς ενώ στο δεύτερο έχει φώτο το πειρατή ενδεικτικό ότι είναι πέμπτης γενιάς.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα η επίσημη τιμή είναι 279+ΦΠΑ αλλά παίζει να δούμε και τίποτα προσφορές όπως πέρυσι. Τα επισκευάζει απ'όπου κι αν έχουν αγοραστεί, αλλά έχει μια άλφα διαδικασία. Επίσης τα επισκευάζει και το pixmania και μάλιστα η εγγύησή τους είναι για 2 χρόνια.

 

Βέβαια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το πόσο θα έχει το νέο τελικά. Αν είχες το παλιό θα σου έλεγα σίγουρα να μην αναβθμιστείς αλλά τώρα ίσως και να πρέπει να περιμένεις. Εγώ πάντως δε βλέπω τόσο συγκλονιστικές τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι την πάτησα με τον φπα. Μέχρι και πριν 3 ημέρες ήμουν Λονδίνο και μπορούσα σύμφωναμε τους υπολογισμούς μου να το πάρω έως και 91 ευρώ φθηνότερα απο το Heathrow. Έλα όμως που πριν φύγω κοίταγα το site της rainbow και είδα 279 ευρώ και λέω φθηνά είναι γιατί να μην το πάρω από την Ελλάδα να μην έχω και πρόβλημα με την εγγύηση .Όταν όμως γύρισα στην κάτω πλευρά της σελίδας έγραφε τιμή χωρίς φπα. Έτσι την πάτησα και είναι 279+φπα στο αντίστοιχο όμως site στην Αγγλία οι τιμές είναι με φπα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Valeria έχεις βάλει το gopod στο 8άρι σου;
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

mia erotisoula paidia,poulioudai sthn ellada kalodia gia sindesh ipod me tv?

epishs pouliete to dock edw sthn ellada?(nomizw eixa diavasei oti me to dock kai me ena aplo kalodio sindeete to ipod sthn tv)

akoma dne agorasa ipod:D,alla psaxnomai apo twra

Link to comment
Share on other sites

Valeria έχεις βάλει το gopod στο 8άρι σου;

Δυστυχώς ακόμα δεν το έχουν βγάλει για τα νέα nanos.

 

mia erotisoula paidia,poulioudai sthn ellada kalodia gia sindesh ipod me tv?

epishs pouliete to dock edw sthn ellada?(nomizw eixa diavasei oti me to dock kai me ena aplo kalodio sindeete to ipod sthn tv)

akoma dne agorasa ipod:D,alla psaxnomai apo twra

 

To καλώδιο είναι αυτό και το dock είναι αυτό. Επίσης κυκλοφορεί και αυτό που έχει όλα τα παραπάνω, και άλλα πράγματα. Βέβαια όλα αυτά είναι ακριβά επειδή είναι Apple.

Πχ καλώδιο βγάζει και η Belkin με 11 Ε (το έχει το fnac). Τα καλώδια τα συνδέεις στην έξοδο των ακουστικών, και βγάζουν στερεοφωνικό ήχο και video. Αν έχεις το dock, μπορείς να βάλεις πάνω του οποιοδήποτε καλώδιο στερεοφωνικό και ένα καλώδιο S-video οποιοδήποτε επίσης και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

paidia pos stelno kati apo to pc mou, gia paradeigma ena video, se sigkekrimeno fakelo tou ipod, gia paradeigma: mousika clips?
Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης το ipod 30 giga μου έχει και αναζήτηση.. Ειναι φυσιολογικό αυτό? και τα δικά σας έχουν? εχω έκδοση 1.2.:)

 

Το iTunes μου φαίνεται αρκετά δυσχρηστο..

 

Γενικά όμως το ipod φυσαει, παίζει κανα σιτε με παιχνιδάκια ή καμια άλλη καλή εφαρμογή?

πως περνάμε contacts μέσα?

 

ειμαι συνεπαρμενος. εχω σχολείο αυριο. τρέλα!

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να του περάσεις τίποτα (που να θες να το παίζει μετά) αν δεν το κάνεις μέσω iTunes, το οποίο θα το συνηθίσεις πολύ γρήγορα, ιδίως μόλις καταλάβεις τη λογική του (ξεχνάς την οργάνωση σε φακέλους για αρχή!). Για τα contacts πας στο tab Contacts μέσα από το iTunes έχοντας διαλέξει στα αριστερά το iPod σου. Παιχνίδια μέσω iTS(tore). Εφαρμογές όχι. Μπορεις να του βάλεις linux βέβαια και μετά να έχεις, αλλά εμένα δε μου άρεσε καθόλου το πως έγινε μετά (άσχημο).

 

Τέλος για να έχεις search, έχεις το νέο iPod!

:):)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το itunes...

Σίγουρα είναι ένα προγραμμα το οποίο ο πρωτάρης το σιχαίνεται (εγώ πχ - και δεν θα το συμπαθήσω ποτέ...)!

 

Το θέμα είναι το εξής, όσο μάπα είναι το itunes, τόσο καλή διαχείριση κάνει το ipod!!! Απο την στιγμή που έχεις σωστά τα id3 tags, τότε κάνει μια καλή διαχείριση απο μόνο του ακόμα και αν έχεις μόνο μια απλούστατη playlist με τα τραγούδια που θές να συγχρονίσεις...

Επιλέγεις εμφάνιση με artist, σου εμφανίζει τα albums τους, διαλέγεις και πέρνεις :)

Και εγώ καθόμουν μια ώρα να φτιάξω smart playlists που να πέρνει τα κομμάτια ως προς είδος μουσικής κτλ κτλ... Ούτε που τις χρησιμοποίησα :lol:

 

So, ή γνώμη μου είναι: ΠΑΡΤΕ ΤΟ! Είναι μια γλύκα!!! (και μην σας απογοητεύει η πρώτη επαφή με το itunes)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τα smart playlists δεν είναι τόσο για σκοπούς σαν και αυτούς, αλλά περισσότερο για πράγματα που δεν μπορείς να μαζέψεις με άλλο τρόπο.

Π.χ. 'τα τραγούδια που πρόσθεσα τον τελευταίο μήνα στο iTunes αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα' 'μπαλάντες καλοκαίρι 93' 'τραγούδια που ακούω συχνά και μου αρέσουν πολύ με συνολικό χρόνο 80 λεπτά (γιατί θέλω να γράψω audio cd) από διαφορετικούς καλλιτέχνες' κλπ

Μπορεί να είναι λίγο περίεργο στην πρώτη επαφή μαζί του το iTunes, αλλά αυτές τις δυνατότητές του δεν τις βρίσκεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θέλω να στείλω ένα video clip στα video clips και όχι εκει που μου το στέλνει αυτό , δηλ. σε κάποιο αλλο φάκελο δε θυμάμαι..

 

Γενικά είμαι πολυ ικανοποιημένος αλλα φοβάμαι λιγάκι τη διάρκεια της μπαταρίας,

 

πήρα και εξωτερικό φορτιστη και θηκούλα και όλα κυλανε ομαλα στο iPodVillage...

 

α με το ημερολόγιο πώς περνάμε πράγματα?

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα βάζει στη λίστα Music Videos και εκεί τα αφήνω. Και για το ημερολόγιο πας στην αντίστοιχη καρτελίτσα. Όλα τα στοιχεία τα βρίσκει από το Outlook.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θέλω να στείλω ένα video clip στα video clips και όχι εκει που μου το στέλνει αυτό , δηλ. σε κάποιο αλλο φάκελο δε θυμάμαι..

 

Γενικά είμαι πολυ ικανοποιημένος αλλα φοβάμαι λιγάκι τη διάρκεια της μπαταρίας,

 

πήρα και εξωτερικό φορτιστη και θηκούλα και όλα κυλανε ομαλα στο iPodVillage...

 

α με το ημερολόγιο πώς περνάμε πράγματα?

 

και πως γίνεται και να ακούω μουσική και να βλέπω εικόνες ταυτόχρωνα? γιατι έχω περάσει κάτι πίνακες ζωγραφικής και είναι πολύ καλή η φάση..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Τα ipod nano τι τύπου μπαταρία έχουν;
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

και πως γίνεται και να ακούω μουσική και να βλέπω εικόνες ταυτόχρωνα?

Αν πας στο photos θα δεις ότι έχει επιλογή slideshow και μετά σε ρωτά κιόλας αν θες να παίζει και μουσική ταυτόχρονα και αν ναι, ποιά.

 

Τα ipod nano τι τύπου μπαταρία έχουν;

Όπως λέει εδώ: http://www.apple.com/ipodnano/specs.html, έχουν 'rechargeable lithium ion battery'.

Link to comment
Share on other sites

1) Πώς περνάω μέσα iAudio? σαν mp3 κανονικά?

2) Πώς μπορώ να φτιάξω το ημερολόγιο και τις υπενθυμίσεις μου, χωρίς το Οutlook?

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ένα iAudio;

Για το άλλο το εξηγεί το manual ή μπορείς να δεις και στο support της Apple.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί το γραψα έτσι αλλα εννοώ τα ηχητικά βιβλία..

 

χαχα:lol:

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω τραγούδια στις συλλογες, και videos στις άλλες κατηγορίες που έχει γιατί παν όλα στισ κινηματογραφικές ταινίες, κάπως θα γίνεται αλλα δε ξέρω, πως?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...