Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exw to iPOD 80giga!

 

kai diavasa kapou oti exei gaples playback! den katalava kati tetio sto paiksimo tou ... energopiite apo kapou?!?!?

 

se esas, oi o8ones otan patate mia epilogi feygoun smooth i kanoun kolimatakia!???

paizei tipota me to ipod mou? vasika agorasa kai ena game apo to itunes to vortex kai mou kolise 2 fores sto mapi to ipod! mipos 8a prepei na skeftw kanena formataki???

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το gapless το ελέγχει μόνο του. Αν θες να το ενεργοποιήσεις ντε και καλά, επιλέγεις όλα τα τραγούδια ενός album και κάνεις δεξί και μετά Get Info και λες ναι στο gapless. Ο σκοπός του είναι να παίζει συνεχόμενα τραγούδια τα οποία πρέπει να παίζονται έτσι, πχ από ένα mixed album.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πριν από λίγο ανοιξα το ipod (80gb Video) και έχει κολλήσει τελείως και ούτε κλείνει ούτε τίποτα!Εχει μείνει στο do not disconnect..τι θα κάνωωωω???????????δεν κανει τίποτα!!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το hold στο off μετά στο on και μετά πάλι στο off και αμέσως μετά κράτα πατημένα μαζί το menu και το κεντρικό κουμπί 5-6 δευτερόλεπτα μέχρι να φανεί το μηλαράκι και είσαι έτοιμος!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Το itunes το έχω στο αυτόματο συχρονισμό .Αυτό συμαίνει ότι άμα κλικάρω ένα φάκελο το βάζει απευθείας στο ipod και το αντίθετο. Τώρα εάν στο φάκελο έχω για παράδειγμα 20 τραγούδια αλλά εγώ θέλω τα 18 τα δύο που δεν κλικάρω μπαίνουν στο ipod ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

oso einai syndedemeno to iPOD sas sto itunes sas bgazei to ipod sas stin o8oni tou min aposindeete? swsta? oso synxronizei? mporoume na to aposyndesoume otan den grafei min aposindeete . gia na to aposindesoume patame to eject apo to itunes OK?

 

palia giati 8imame oti apla otan den ekane sinxronismou me afine na to bgalw kai as min eixa patisei to eject! i einai idea mou!???

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Το itunes το έχω στο αυτόματο συχρονισμό .Αυτό συμαίνει ότι άμα κλικάρω ένα φάκελο το βάζει απευθείας στο ipod και το αντίθετο. Τώρα εάν στο φάκελο έχω για παράδειγμα 20 τραγούδια αλλά εγώ θέλω τα 18 τα δύο που δεν κλικάρω μπαίνουν στο ipod ;

Δεν μπαίνουν, αρκεί να έχεις επιλέξει το Only sync checked items.

 

oso einai syndedemeno to iPOD sas sto itunes sas bgazei to ipod sas stin o8oni tou min aposindeete? swsta? oso synxronizei? mporoume na to aposyndesoume otan den grafei min aposindeete . gia na to aposindesoume patame to eject apo to itunes OK?

 

palia giati 8imame oti apla otan den ekane sinxronismou me afine na to bgalw kai as min eixa patisei to eject! i einai idea mou!???

Μήπως έχεις επιλεγμένο το manually manage;

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο φίλος ΜΙΒ πριν η οθόνη μερικές φορές κάνει ένα κώλυμα οταν πας γρήγορα εμπρός-πίσω στο menu είναι φυσιολογικό αυτό??

Και ενδιαφέρεστε το πρόγραμμα που δουλευει πιο σωστά από τα αλλά για την μετατροπή DVD ειναι το Cucusoft DVD to ipod Converter μετά από δοκιμές των:

1.Xilisoft DVD Ripper Platinum

2.WinXMedia DVD ipod Video Converter

3.Videora ipod Converter

και κάποιων άλλων που δεν τα θυμάμαι να σας πω την αλήθεια!:D

 

Αν το θέλετε μπορείτε να μου στείλετε ένα pm για να σας ''δώσω'' πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

ayto to Cucusoft DVD to ipod , mporei na metatrepsei DivX tainies se format mp4 kai diastaseis gia to iPod?

 

episeis mporei na ensomatwnei ypotitlous?

 

me endiaferei na kanei kai apo DVD kai apo divx arxeia metatropi gia iPod

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω το video 80αρι...υπαρχει καποιο εξαρτημα για να κανω ηχογραφηση ομιλιας????

πηγα και ειδα το Griffin iTalk Voice Recorder για iPod και ενω λεει οτι κανει και για νεοτερα ipod διπλα στο καρφακι εχει κατι αλλο που δεν κανει στο ipod....

 

καμια βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA SOS!

 

 

8elw na kanw format to iPOD! mou! pws einai o kalyteros tropos???

 

exw kai ena MAC powerbook , sto powerbook i sta windows sto PC mou?

 

kai an to kanw , meta ta MP3 den 8a xa8oun molis to sindesw me to iTunes tou PC mou pou exw ola mou ta mp3, 8a ksanaperastoun apo tin arxi etsi?

 

gia peite mou tin kalyteri diadikasia gia format.....?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αν όλα σου τα mp3 υπάρχουν στον υπολογιστή τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αλλιώς πρέπει να τα βγάλεις από το iPod όπως έχουμε πει πιο πάνω.

 

Τώρα, για να κάνεις format, το συνδέεις και πατάς Restore. Αν το κάνεις από τα windows, μετά θα παίζει και στο mac. Το ανάποδο δεν είναι δυνατόν οπότε αφού τα mp3 είναι στο PC σου, από εκεί θα κάνεις και το Restore.

 

Γιατί θες να το κάνεις όμως; Έπαθε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

ta mp3 opws eipa einai OLA ston skliro mou,

 

diladi sindew to iPOD ston ypologisti kai pataw restore? to restore kanei KAI format? i mono delete , copy ?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το restore κάνει format και εξαφανίζει τα πάντα. Θα είναι σα να το άνοιξες μόλις. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το ξανασετάρεις από την αρχή = να επιλέξεις από την καρτέλα music ποιές playlists θες να μεταφερθούν, να ρυθμίσεις ρολόγια, περιοχές κλπ κλπ κλπ. Μετά θα κάνεις sync και θα μεταφερθούν τα τραγούδια κλπ.

 

Παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και θες να του κάνεις format;

Link to comment
Share on other sites

meta tin metafora pou ekana sto PC apo to iPOD me to programma copypod, molis ta ksanaperasa ta MP3 apo to ipod sto PC, den kserw gia pio logo mou EFAGE gyro sta 1000 tragoudia , to programma eipe oti den ta ebriske sto iPOD! (enw epezan palia meta den epezan,mou ta edixne to ipod alla den ta epeze) molis synxronisa meta to iTunes me to iPod pali afou mou efage ta MP3 (eipame gyrw sta 1000)ola ok, ola ayta kai se syndiasmo me ta polla other files pou palia den mou ta eixe , den mou aresoun! kai lew na tou kanw ena formataki na strosei
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καμια ιδέα για car holder for ipod 30gb έχουμε? θα προτιμούσα να είναι με κλιπς για να πιάνει στον αεραγωγό και όχι με βεντούζα για το τζάμι...

Ισιώνουν ορε τα παλικάρια?

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Ipod Video και ενω εχω βαλει μεσα τραγουδια τα οποια εχουν artworks, δεν μου τα εμφανιζει. ( τα artworks ) Γιατι το κανει αυτο;

 

Επισης εχει δυο επιλογες που δεν καταλαβαινω τι κανουν. Στις ρυθμισεις εκει που λεει "Ελεγχος Ηχου" και το "Συλλογες".

 

Ενα καταπληκτικο προγραμμα ειναι το Xplay, με το οποιο μπορεις να ανοιξεις το Ipod ως storage device και να δημιουργησεις playlist και να μεταφερεις τα αρχεια με drag and drop. Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα βιντεο και τις εικονες;

 

Τελος ψαχνω προγραμμα για να μετατρεπω βιντεο σε Ipod μορφη, αλλα να ενσωματωνονται και οι εξωτερικοι υποτιτλοι. Πως θα γινει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δίεχνει τα artworks, επίλεξε το iPod σου από τη λίστα στα αριστερά και μετά κάνε click στην καρτέλα Music. Τσέκαρε το Display artwork και κάνε Apply και θα είσαι έτοιμος. Αν είναι ήδη επιλεγμένο, το αποεπιλέγεις, κάνεις Apply το ξαναεπιλέγεις, ξανακάνεις Apply και θα πρέπει να μην έχεις πλέον προβλήματα.

Αν ενεργοποιήσεις το "Έλεγχος Ήχου" τότε θα ελέγξει όλα σου τα τραγούδια και θα φροντίσει να τα ρυθμίσει ώστε να παίζουν όλα στην ίδια ένταση (συνήθως όμως βρίσκει τη μέση έντασή τους οπότε ίσως κάποια να τα χαμηλώσει).

Συλλογές: αν έχεις ένα CD που είναι συλλογή, και θες να έχεις ομαδοποίηση σύμφωνα με τις συλλογές (και όχι μόνο σύμφωνα με τον καλλιτέχνη ή το όνομα του CD), επιλέγεις τα τραγούδια του CD, κάνεις δεξί/Get Info/Compilation:Yes και μετά στο iPod θα δείς ότι στο μενού Compilations θα σου δείχνει και αυτά τα CD/τραγούδια.

Link to comment
Share on other sites

sto video ipod posh ora mporeis na deis video sta 30 giga??h mpataria dhl poso diarkei kai sta 60 giga poso diarkei??
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εχει 3 ημερες που ψαχνω για προγραμμα για να μετατρεπω τα avi με εξωτερικους srt υποτιτλους σε mp4 και δεν βρισκω!!

 

Το μοναδικο προγραμμα που βρηκα να κανει αυτη τη δουλεια ειναι το Yamb, αλλα και παλι οταν τα βαζω στο Ipod κολλανε σε καθε frame!

 

Για να καταλαβω, εμας δεν μας σκεφτονται καθολου που θελουμε και υποτιτλους; Τι τα πηρα τα 30GB; Απογοητευση..

Link to comment
Share on other sites

Εχει 3 ημερες που ψαχνω για προγραμμα για να μετατρεπω τα avi με εξωτερικους srt υποτιτλους σε mp4 και δεν βρισκω!!

 

Το μοναδικο προγραμμα που βρηκα να κανει αυτη τη δουλεια ειναι το Yamb, αλλα και παλι οταν τα βαζω στο Ipod κολλανε σε καθε frame!

 

Για να καταλαβω, εμας δεν μας σκεφτονται καθολου που θελουμε και υποτιτλους; Τι τα πηρα τα 30GB; Απογοητευση..

 

 

Allok video to ipod converder!

 

8a kanei tin doulia pou 8eleis apla kai eykola

psaksto sta torentadika tou internet yparxei fysika full ekdwsi spasmeni , an 8es alles plirofories edw eimaste na se eksipiretisoume ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω.

 

Υπαρχει προγραμμα για να μεταφερω video στο Ipod, εκτος απο το Itunes; Εχω χρησιμοποιησει ολες τις εκδοσεις του Anapod, αλλα δεν λειτουργει καμμια. Καποιο αλλο προγραμμα υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

sto video ipod posh ora mporeis na deis video sta 30 giga??h mpataria dhl poso diarkei kai sta 60 giga poso diarkei??

 

Υπολόγισε περίπου 150 λεπτά για το 30GB και λίγο περισσότερα για το 60GB...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...