Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εκπέμπω SOS.

Το ipod μου κόλλησε...

Εκεί που πάτησα play σε ένα video η οθόνη έχει μείνει μάυρη με το "play" πάνω αριστερά και τη μπαταρία πάνω δεξια.Το συνδέω στον υπολογιστή,το itunes δεν το βλέπει όπως και δεν υπάρχει στο my computer.Δεν ανταποκρίνεται καθόλου...

Πέιτε μου τι να κάνω.Η εγγύηση για πόσο είναι?Από το Μάρτη το έχω.

 

HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Reset του έκανες;

(Βάζεις το hold στο off, μετά στο on και μετά πάλι στο off και στη συνέχεια κρατάς πατημένα το menu και το κεντρικό μαζί μέχρι να δεις το μηλαράκι στην οθόνη.)

Link to comment
Share on other sites

τελικα, δεν μπορω να το χρησιμοποιησω για αποθηκευση αρχειων κατω απο mac?..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Αν έχεις επιλεγμένο το iPod σου στο iTunes, θα δεις μια επιλογή Enable disk use. Την τσεκάρεις και έτοιμος. Να θυμάσαι μόνο ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά θα πρέπει κάθε φορά να το κάνεις eject όταν θες να το αποσυνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

το εκανα restore

και εγινε κατα μακ..

και οπως και πριν φορτωνει γυρω στα 900 ΜΒ

και μετα λεει error -54..

τι να φταιει να κανω format?..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Reset του έκανες;

(Βάζεις το hold στο off, μετά στο on και μετά πάλι στο off και στη συνέχεια κρατάς πατημένα το menu και το κεντρικό μαζί μέχρι να δεις το μηλαράκι στην οθόνη.)

 

Αυτό έψαχνα και εγώ να βρω αλλά δεν έβρισκα πως γινότανε το reset.:worry: (το έμαθα κι αυτό)

Τελικά,το άφησα όλο το βράδυ να τελειώσει η μπαταρία του και σήμερα ήταν οκ προς μεγάλη μου ικανοποίηση.:happy:Έχει συμβεί σε κανέναν σας.Stereo ακόμα μια φορά ήσουν εκεί που σε χρειαζόμουν.Thanks a lot!:)

Link to comment
Share on other sites

για το error 54 βρηκα αυτο:

1. Verify Disk

2. Repair Disk

3. Verify Disk Permissions

4. Repair Disk Permissions

5. Song by Song Testing (needle in a haystack) searching for the corrupt file.

6. Uninstall/Reinstall Itunes

7. Updated ALL software.

 

και αυτο;

http://discussions.apple.com/thread.jspa?messageID=5332808

απο το οποιο:

 

Open the Script Editor in the /Applications/AppleScript/ folder and run the following:

 

tell application "Finder"

set locked of every item of entire contents of folder "Music:iTunes" of home to false

end tell

 

Just copy/paste and press Play!

 

το ετρεξα για να δουμε..

 

τωρα που το εκανα κατα μακ,

δειχνει ζωντανα την χωρητικοτητα, δηλ. αλλαζει..

ιτουνες 7.3.2..

ν αβαλω και το νεο,

να δουμε..

ειδα οτι μπορει καποιο τραγουδι να ειναι χαλασμενο..

υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτο;;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε κανέναν σας.Stereo ακόμα μια φορά ήσουν εκεί που σε χρειαζόμουν.Thanks a lot!:)

:)

 

Αραιά και που συμβαίνει, άσχετα με το τι κάνεις. Μη σε ανησυχεί όμως.

 

τωρα που το εκανα κατα μακ,

δειχνει ζωντανα την χωρητικοτητα, δηλ. αλλαζει..

ιτουνες 7.3.2..

ν αβαλω και το νεο,

να δουμε..

ειδα οτι μπορει καποιο τραγουδι να ειναι χαλασμενο..

υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτο;;

 

Μου φαίνεται υπερβολική η όλη διαδικασία που προτείνουν. Το πρόβλημα το κάνει κατά το συγχρονισμό ή κατά την αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

κατα τον συχρονισμο..

μετα απο αυτο:

Open the Script Editor in the /Applications/AppleScript/ folder and run the following:

 

tell application "Finder"

set locked of every item of entire contents of folder "Music:iTunes" of home to false

end tell

 

Just copy/paste and press Play!

ολα πανε κανονικα τωρα..

αρκει να κρατησει ως το τελος..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βιάστηκα να μιλήσω τότε όταν την χαρακτήρισα περίπλοκη λύση!!

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

σκεφτομαι να παραγγειλω το

ipod touch απο expansys.

στην διαθεσιμοτητα λεει μονο κατοπιν

παραγγελειας.

και ηθελα να μαθω εχει κυκλοφορησει

γενικως??η θα περιμενω??

ευχαριστω!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα παραγγείλει ένα nano από εκεί αλλά η παραγγελεία μου ακόμα εκκρεμούσε οπότε την έκοψα και θα το πάρω από το pixmania.

 

ΒΤW η επίσημη κυκλοφορία του touch είναι 28 Σεπτεμβρίου αλλά ίσως να κυκλοφορήσει και νωρίτερα (as in σήμερα :)). Το cancomuk.com που δεν είναι και πολύ βολικό ή φθηνό αλλά στις ημερομηνίες είναι αλάνθαστο, λέει ότι θα το έχει διαθέσιμο σε 2 ημέρες.

 

Βασικά σε καμμιά ώρα θα ξέρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα παραγγείλει ένα nano από εκεί αλλά η παραγγελεία μου ακόμα εκκρεμούσε οπότε την έκοψα και θα το πάρω από το pixmania.

 

ΒΤW η επίσημη κυκλοφορία του touch είναι 28 Σεπτεμβρίου αλλά ίσως να κυκλοφορήσει και νωρίτερα (as in σήμερα :)). Το cancomuk.com που δεν είναι και πολύ βολικό ή φθηνό αλλά στις ημερομηνίες είναι αλάνθαστο, λέει ότι θα το έχει διαθέσιμο σε 2 ημέρες.

 

Βασικά σε καμμιά ώρα θα ξέρουμε :)

 

ok...ευχαριστω!!

θα προβω τοτε στην παραγγελεια και

αμα δω οτι καθυστερει αρκετα...:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα ότι το i-pod μου δεν κλείνει.Πατάω το play συνέχεια και δεν κλείνει παρά πάφτει μόνο σε νάρκη (σβήνει μόνο η οθόνη)

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει; Ή χάλασε ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα ότι το i-pod μου δεν κλείνει.Ξέρει κανείς να με βοηθήσει; Ή χάλασε ;

 

τι εννοεις δεν κλεινει??

πατας την επιλογη ναρκη να κλεισει??:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν κλεινει??

πατας την επιλογη ναρκη να κλεισει??:blink:

Με μπέρδεψες. Ποιά είναι η επιλογή νάρκη.Εγώ πατάω το play συνέχεια για να κλείσει σαν συσκευή (i-pod off) .Δεν κλείνει.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες. Ποιά είναι η επιλογή νάρκη.Εγώ πατάω το play συνέχεια για να κλείσει σαν συσκευή (i-pod off) .Δεν κλείνει.

 

οταν πατας ναρκη το ipod κλεινει.

μολις πατησεις μετα αν θυμαμαι καλα

μενου ανοιγει παλι.

την επιλογη ναρκη θα την βρεις μεσα στις

ρυθμισεις και βγαλτην στην επιφανεια να την εχεις.

δεν θυμαμαι ακριβως που ειναι γιατι δεν εχω αυτη

την στιγμη να το δω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω . Μου λες ότι όταν πατάω το play συνέχεια το i-pod πέφτει σε νάρκη .Αυτό είναι το κλείσιμο του i-pod;Δεν κλείνει τελείως;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω . Μου λες ότι όταν πατάω το play συνέχεια το i-pod πέφτει σε νάρκη .Αυτό είναι το κλείσιμο του i-pod;Δεν κλείνει τελείως;

 

πηγαινε μενου/ρυθμισεις/κυριο μενου/

ναρκη...και πατα ενεργη.

μετα βγαινει στην οθονη σου την κυρια

ΝΑΡΚΗ...το πατας και το ipod κλεινει τελειως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ,πέτυχε και σ'ευχαριστώ πολύ αλλά στο manual του i-pod γράφει ότι για να κλείσει πρέπει να πατάς συνέχεια το play.

Here’s what else you can do with iPod controls.

To Do this

Turn on iPod

Press any button.

Turn off iPod

Press and hold Play/Pause

(

)

.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η επιλογή νάρκη (sleep) και το να πατάς συνεχόμενα το play κάνουν το ίδιο πράγμα. Εσύ όταν πατάς το play δεν κάνει τίποτα ή κάνει κάτι;

 

Reset του έχεις κάνει πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η επιλογή νάρκη (sleep) και το να πατάς συνεχόμενα το play κάνουν το ίδιο πράγμα. Εσύ όταν πατάς το play δεν κάνει τίποτα ή κάνει κάτι;

 

Reset του έχεις κάνει πρόσφατα;

 

να σου πω την αληθεια αυτο δεν το

ηξερα με το play.αν και ειχα διαβασει καποτε τις οδηγιες

δεν ειχε κανει τιποτα οταν το ειχα δοκιμασει.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η επιλογή νάρκη (sleep) και το να πατάς συνεχόμενα το play κάνουν το ίδιο πράγμα. Εσύ όταν πατάς το play δεν κάνει τίποτα ή κάνει κάτι;

 

Reset του έχεις κάνει πρόσφατα;

Αυτό ήθελα να πω τώρα. Του έκανα μια αναβάθμιση και τελικά ξεκόλησε ή απο την αναβάθμιση ή απο το reset της αναβάθμισης.Τώρα είναι οκ.Μάλλον μου κόλλησε γιατί το έχω συνέχεια πάνω στο i-pod hifi και εκεί δεν κλείνει.

να σου πω την αληθεια αυτο δεν το

ηξερα με το play.αν και ειχα διαβασει καποτε τις οδηγιες

δεν ειχε κανει τιποτα οταν το ειχα δοκιμασει.:worry:

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πολύ .Όπως γράφω και στον stereo πρέπει να είχε κολλήσει και με την αναβάθμισει ξεκόλλησε.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

@stereo και λοιπούς

 

μήπως μπορείτε να δώσετε πληροφορίες όσον αφορά το transcoding video από divx/xvid σε h264 για να παίξει σε ipod touch/iphone;

 

Έχω μερικές σειρές που θέλω να μετατρέψω :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω το μετατρεπω παντα σε Η.264 640χ360 30fps κ audio MPEG-4 48.000HZ σε 1GB περιπου! κ πραγματικα βλεπεται ανετα :D .Βεβαια για ολα αυτα χρισιμοποιω mac os x k συγκεκριμμενα το "PopCorn" της Roxio δηλ. καθαρα mac φαση.Παντως αμα θες να αποφυγεις το iTunes σιγουρα θα βρεις κατι αντιστοιχο κ για pc.
My MacBook
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...