Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eimai pisteuw se kalo dromo alla epeidi kolaw kapou as pw ti skeftika mipws boithisw kanenan pou to psaxnei kai autos!!! Diladi briskw ti lisi an ipothesw pws me to proto zigisma exw brei tin "elatwmatiki" tetrada..

 

Exoume 3 triades apo 4 bolous i kathemia. 1,2,3 . As ipothesoume oti i "elatwmatiki" tetrada einai i 3.

 

Proti periptosi! Zigizw 1-2 kai einai ises ARA i triti einai auti pou psaxnw!Xwrizw se diades kai antikathistw apo kathe diada ENA bolo me ENA KALO bolo. An den exoun diafora sto zigi tote o bolos pou psaxnw einai enas ap tous dio pou xw sta xeria.An exoun diafora tote einai enas ap tous dio pou afisa sto zigi...Tote pernw treis kalous bolous kai bazw tous 2 se mia meria kai ton allon parea me enan ap tous dio pou xw san ipopsifious.An auto to zigi einai iso tote o bolos pou psaxnw einai autos pou mou meine.An den einai iso tote brika poios einai kai an einai elafriteros i bariteros!

Ws edw POLY KALA pisteuw...to problima pou antimetwpizw einai an zigisw arxika 1-3 i 2-3...Mporei kaneis na sinexisei apo dw kai pera?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Isws na mporw na proxwrisw kai ligo parakatw alla pali oxi oloklirwmena...

Zigizw 1-3 kai exoun diafora...(1o zigisma).Pernw dio bolous apo kathe tetrada kai antikathistw me 2+2 ap tin 2i tetrada kai tautoxrona allazw thesi enos+enos bolou antistoixa apo tin tetrada 1-3. Tote tha xw brei poia diada bolwn einai elatwmatiki kai meta me ena zigi akoma opws exigisa kai parapanw briskw poios einai o elatwmatikos (to poios einai bariteros i elafriteros to xw katalabei ap ta proigoumena zigismata).

To problima edw einai to exis! Thelw kai allo zigisma AN oi 2+2 boloi pou aferw DEN einai oi kaloi (diladi to zigisma pou tha kanw stous ipoloipous paei tzampa afou tha nai isoi) kai tha mou zoun meinei sta xeria 4 boloi ap tous opoious prepei na brw ton elatwmatiko me ena zigisma...

Mperdema!

Link to comment
Share on other sites

Me 4 to bgazoun oloi! to thema einai mporeis na sinexiseis to skeptiko mou...i kapoio allo..giati exw kalipsei 2/3 periptoseis me tis opoies to briskeis me 3 zigismata ki oxi me 4...!
Link to comment
Share on other sites

Τον λύσατε τελικά τον γρίφο με τους βόλους? Εγώ την βρίκα αλλά είναι δίσκολο να εξηγηθεί με κείμενο. Γι' αυτό τα έγραψα σε ένα χαρτί και έχω και σχεδιάκια. Ελπίζω να την καταλάβετε.

boloi.zip

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω ενα.

Βρισκεσαι εξω απο ενα δωματιο, το οποιο εξω εχει 3 διακοπτες και μεσα στο δωματιο μια λαμπα.

Ενας απο τους τρεις διακοπτες αναβει την λαμπα, οι αλλοι δυο ειναι νεκροι. Εχεις το δικαιωμα να αναβοσβηνεις τους διακοπτες οσες φορες θελεις, αλλα ΜΟΝΟ μια δυνατοτητα να μπεις μεσα στο δωματιο.

Το ζητουμενο ειναι να βρεις ποιος διακοπτης αναβει την λαμπα.

Απαντησεις του τυπου "θα δω απο την χαραμαδα" κτλ κτλ κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!

Σσ. Οταν θα μπεις στο δωματιο, η λαμπα δεν ειναι αναγκη να αναβει. Το μονο που ζητειται ειναι να βρεις ΠΟΙΟΣ διακοπτης αναβει την λαμπα!

Για καμια αλλη διευκρινηση, εδω!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Hunk thelei poly ipomoni o dikos sou! Kai an de breis kapoia "logiki" kaneis prospatheies stin tixi kai 99% de bgenei...Paliotera pou xa dokimasei to megisto pou xa bgalei itan kapou sto 80 kati...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον swiffer

 

Eχω και εγω ενα.

Βρισκεσαι εξω απο ενα δωματιο, το οποιο εξω εχει 3 διακοπτες και μεσα στο δωματιο μια λαμπα.

Ενας απο τους τρεις διακοπτες αναβει την λαμπα, οι αλλοι δυο ειναι νεκροι. Εχεις το δικαιωμα να αναβοσβηνεις τους διακοπτες οσες φορες θελεις, αλλα ΜΟΝΟ μια δυνατοτητα να μπεις μεσα στο δωματιο.

Το ζητουμενο ειναι να βρεις ποιος διακοπτης αναβει την λαμπα.

Απαντησεις του τυπου "θα δω απο την χαραμαδα" κτλ κτλ κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!

Σσ. Οταν θα μπεις στο δωματιο, η λαμπα δεν ειναι αναγκη να αναβει. Το μονο που ζητειται ειναι να βρεις ΠΟΙΟΣ διακοπτης αναβει την λαμπα!

Για καμια αλλη διευκρινηση, εδω!

 

 

Μήπως από τη θερμότητα της λάμπας; ;)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Zer0cooL24

Hunk thelei poly ipomoni o dikos sou! Kai an de breis kapoia "logiki" kaneis prospatheies stin tixi kai 99% de bgenei...Paliotera pou xa dokimasei to megisto pou xa bgalei itan kapou sto 80 kati...

 

den eipa na to ftasete sto 100..oute egw den to exw kataferei..apla na to prospathisete kai na peite mexri pou ftasate..egw p.x. to exw ftasei 85 peripou..

Link to comment
Share on other sites

To thema gia mena einai na breis ti logiki tou...to na kathesai stin tixi kai na simplirwneis koutakia den exei nohma afou pote de tha to breis!

Exallou kathe grifos exei ti lisi tou ara kai autos...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον swiffer

 

Eχω και εγω ενα.

Βρισκεσαι εξω απο ενα δωματιο, το οποιο εξω εχει 3 διακοπτες και μεσα στο δωματιο μια λαμπα.

Ενας απο τους τρεις διακοπτες αναβει την λαμπα, οι αλλοι δυο ειναι νεκροι. Εχεις το δικαιωμα να αναβοσβηνεις τους διακοπτες οσες φορες θελεις, αλλα ΜΟΝΟ μια δυνατοτητα να μπεις μεσα στο δωματιο.

Το ζητουμενο ειναι να βρεις ποιος διακοπτης αναβει την λαμπα.

Απαντησεις του τυπου "θα δω απο την χαραμαδα" κτλ κτλ κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!

Σσ. Οταν θα μπεις στο δωματιο, η λαμπα δεν ειναι αναγκη να αναβει. Το μονο που ζητειται ειναι να βρεις ΠΟΙΟΣ διακοπτης αναβει την λαμπα!

Για καμια αλλη διευκρινηση, εδω!

 

 

Ονομαζουμε τους διακοπτες μας 1,2,3

Παταμε πχ τον 1&2 και μετα ξανα τον ενα απο τους δυο πχ τον 1

Μετα μπαινουμε στο δωματιο

1η περιπτωση: Αν η λαμπα ειναι σβηστη και κρυα ο διακοπτης μας ειναι ο 3 γιατι δεν τον πατησαμε καθολου

 

2η περιπτωση:Αν η λαμπα ειναι σβηστη και ζεστη ειναι ο 1 (γαιτι την αναπσαμε και τη σβησαμε)

 

3η περιπτωση Αν η λαμπα ειναι ανοιχτη ειναι ο 2

 

Δεν το εψαξα πολυ αλλα δεν μου φαινεται να μου διαφευγει κατι

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την εξισωση

 

5+5+5=550

 

Προσθετοντας μια γραμμη (μονο μια) να την κανουμε να ισχυει

 

μην πειραξετε το ισον κανοντας το διαφορο θα ηταν πολυ ευκολο ετσι

Link to comment
Share on other sites

H apantisi swiffer einai apo tin thermotita tis

 

anabeis ton 1 diakopti kai ton kleineis (mporeis na to paraleipseis kiolas)

anabeis ton 2 diakopti,to afineis na "kapsei i lampa" kai ton kleineis

anabeis ton 3 diakopti ,ton afineis anameno kai mpaineis mesa

 

An anabei i lampa einai o 3

An einai sbistei alla kaiei polu einai o 2

An einai ligo zesti i katholou,einai o 1

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gdeme

 

H apantisi swiffer einai apo tin thermotita tis

 

anabeis ton 1 diakopti kai ton kleineis (mporeis na to paraleipseis kiolas)

anabeis ton 2 diakopti,to afineis na "kapsei i lampa" kai ton kleineis

anabeis ton 3 diakopti ,ton afineis anameno kai mpaineis mesa

 

An anabei i lampa einai o 3

An einai sbistei alla kaiei polu einai o 2

An einai ligo zesti i katholou,einai o 3

 

Έχεις κανείς ένα λάθος ότι αν είναι κλειστή η λάμπα και όχι ζεστή τότε είναι το 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Exposed_Bone

 

Έχεις κανείς ένα λάθος ότι αν είναι κλειστή η λάμπα και όχι ζεστή τότε είναι το 1

 

 

exeis dikio,eixa grapsei 2 fores ton 3,to diorthwsa,ase pou ton apantisa blepontas tin selida 3 tou thread kai den eida oti stin 4 ton eixan apantisei me paromoio tropo.

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχουν απαντηθεί όλοι οι προϊγούμενοι γρίφοι θα πω έναν καινούριο.

 

Είναι 4 άτομα στην μια πλευρά της γέφυρας. Ο ένας κάνει 1 λεπτό για να μεράσει. Ο άλος 2, ο άλος 5 και ο άλος 10. Σε 17 λεπτά η γέφυρα πρόκητε να γκρεμιστεί. Πρέπει να περάσουν και οι 4 απέναντι. Υπάρχει ένα σκινί στην γέφιρα το οποιό οδειγεί στην άλη άκρη. Κάθε φωρά μπορούν να περνάνε μόνο 2 άτομα. Και πάντο πρέπει να γυρίζει ένας πήσώ για να δώσει το σκινί στους άλος. Με ποιο τρόπο θα περάσουν μέσα σε 17 λεπτά? Ακούω απαντήσεις και τυχών ερωτήσεις. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ckck20

 

Απλούστατα, βάζεις μια κατακορυφη γραμμή στο 1ο από αριστερά + και

μετατρεπεται σε 4.

Έχεις 545+5=550

 

Ικανοποιήθηκες;

 

Σωστος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Μιας και έχουν απαντηθεί όλοι οι προϊγούμενοι γρίφοι θα πω έναν καινούριο.

 

Είναι 4 άτομα στην μια πλευρά της γέφυρας. Ο ένας κάνει 1 λεπτό για να μεράσει. Ο άλος 2, ο άλος 5 και ο άλος 10. Σε 17 λεπτά η γέφυρα πρόκητε να γκρεμιστεί. Πρέπει να περάσουν και οι 4 απέναντι. Υπάρχει ένα σκινί στην γέφιρα το οποιό οδειγεί στην άλη άκρη. Κάθε φωρά μπορούν να περνάνε μόνο 2 άτομα. Και πάντο πρέπει να γυρίζει ένας πήσώ για να δώσει το σκινί στους άλος. Με ποιο τρόπο θα περάσουν μέσα σε 17 λεπτά? Ακούω απαντήσεις και τυχών ερωτήσεις. :)

 

Μου εβγαινε συνεχεια 19 λεπτα και λεω καπου εχει κανει λαθος με το 17 αλλα το βρηκα... :p

 

Περναει πρωτα ο 1 κ ο 2 και επιστρεφει πισω ο 1....Αρα 3λεπτα

Περναει μετα ο 5 κ ο 10 και επιστρεφει πισω ο 2 που ηταν ηδη απεναντι.Αρα συνολο 15 λεπτα..

Παιρνει και τον 1 μαζι και πανε ολοι απεναντι σε 15+2=17 λεπτακια....

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AGNOSTOS

 

Μου εβγαινε συνεχεια 19 λεπτα και λεω καπου εχει κανει λαθος με το 17 αλλα το βρηκα... :p

 

Περναει πρωτα ο 1 κ ο 2 και επιστρεφει πισω ο 1....Αρα 3λεπτα

Περναει μετα ο 5 κ ο 10 και επιστρεφει πισω ο 2 που ηταν ηδη απεναντι.Αρα συνολο 15 λεπτα..

Παιρνει και τον 1 μαζι και πανε ολοι απεναντι σε 15+2=17 λεπτακια....

 

 

Σωστός. Απλό είναι. Και εγώ στην αρχή συνέχεια μπερδευόμουν αλλά μετά το βρήκα. :)

 

Και άλον γρίφο... Ελπίζω να μην τον ξέρετε

 

Έχουμε 10 σακιά με λύρες. Και μία ζηγαριά μιας χρήσης. Ένα στουβάλοι έχει κάλπικες λύρες. Οι κάλπικες ζηγίζουν 9 ενώ οι κανονικές 10 γραμμάρια. Πως μπορούμε να βρούμε ποιο τσουβάλοι έχει τις κάλπικες? Με μία μόνο ζήγηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ελυσα (βαριεμαι :p ) , αλλα εχω μια ιδεα να την πω;

Πρεπει να ειναι και σωστη... (δεν εχω ξαναλυσει παρομοιο, φλασια ειχα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Phoenix

 

Δεν το ελυσα (βαριεμαι :p ) , αλλα εχω μια ιδεα να την πω;

Πρεπει να ειναι και σωστη... (δεν εχω ξαναλυσει παρομοιο, φλασια ειχα)

 

 

Για πες την...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλει 10 απο το 1ο

9 απο το 2ο σακι κλπ

 

Θα επρεπε ολα να ζυγιζουν 550 γρ αν δεν κανω λαθως...

ετσι αναλογα την αποκληση θα βρει απο πιο σακι ειναι οι καλπικες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Phoenix

 

Θα βαλει 10 απο το 1ο

9 απο το 2ο σακι κλπ

 

Θα επρεπε ολα να ζυγιζουν 550 γρ αν δεν κανω λαθως...

ετσι αναλογα την αποκληση θα βρει απο πιο σακι ειναι οι καλπικες ;)

 

 

Σωστός ο νέος ;) Είναι ένα το οποιό είναι μαθηματικός γρήφος βασικά. Ποιός είναι ο εξακοσιοστός αριθμός ο οποιός δεν είναι ανάπτηγμα τεραγόνου ή κύβου. Το θέμα δεν είναι να το βρούμε ψάζνοντας όλους τους αριθμούς ένα ένα αλλά με κάποιο απλό τρόπο ώστε να βρίσκουμε και ακόμα μεγαλύτερο αριθμό. Μου το είπε ένας καθηγητής από το φροντίστήριο αλλά δεν έχω βρει καν ποιος είναι. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...