Jump to content

εσείς θα μένατε;


pantierakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά γεια σας. χθες έπιασα δουλειά σε ένα μαγαζί αρκετά γνωστό στην πόλη μου αλλά έφυγα άρον, άρον ο λόγος με έβαλαν σε πόστο όπου να κάνω κόπιες παιχνίδια ,προγράμματα με λίγα λόγια τα πάντα <<πειρατεία>> βέβαια με απόλυτη μυστικότητα όλα αυτά με 300 ευρώ (απογευματινές ώρες η δουλειά) με ¨πετάξανε¨ σε ένα δωμάτιο χωρίς νερό καφέ μου απαγόρευαν το τσιγάρο και,και,και… πολλά πράγματα παίδες. αξίζει στα 21μου να τρέχω και να μην φτάνω με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος; και να τραβιέμαι με καμιά ασφάλεια σε περίπτωση που με κάνουν τσακωτό; αύριο δεν θα πάω για δουλεία και δεν θα ενημερώσω από την μεριά μου. (βλακεία μου και κακό αυτό) αλλά δεν γουστάρω να τσακωθώ. μιλάμε πάνω 3500 cd και d.v.d

θέλω την γνώμη σας, δεν έκανα καλά που έφυγα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλά έκανες και έφυγες. Οι πειρατές εκμεταλλεύονται τη δουλειά που κάνουν τα groups (σπασίματα παιχνιδιών, rip ταινιών) για το κέρδος, το οποίο φτάνει σε αστρονομικά ποσοστά. Προσωπικά θα τους έκανα και μια καταγγελία στο ΣΔΟΕ :rolleyes:

Γιατί άλλο να κατεβάζεις μια ταινία - ένα παιχνίδι για σένα και να το γράψεις σε κάνα-δυο φίλους σου, και άλλο να το πουλάει ο πειρατής 5, 10 και 15 ευρώ και η κόπια να του κοστίζει 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

πάνω 3500 cd και d.v.d

Impressive!!!! :wacko:

θέλω την γνώμη σας, δεν έκανα καλά που έφυγα;
Και καλά έκανες και να μη έχεις και τύψεις.Κάτι τύποι σαν κι αυτούς θέλουν κλωτσιά στη μάπα.Εκμεταλευτές.Ασε το άλλο που πάρα πολλοί δεν έχουν ιδέα απο υπολογιστές απλά ανοιγουν ένα μαγαζακι με 2 -3 PS και καλα να παίζει κανενα πιτσιρίκι.Εκμεταλεύοντε την κ**λα του κάθε πιτσιρικα που δεν έχει internet και θέλει να παίξει το NFS πχ εδώ και τώρα και καλοπουλάνε τα games χρυσάφι.Μάλιστα μερικοί δεν κρατάνε και τα προσχήματα,παραδειγμα είχα παει σε ενα τετοιο μαγαζί (όχι να αγορασω αλλα για να ενημερωθώ για κατι τίτλους :) ) μπαινω μέσα λοιπον και βλεπω ένα χώρο 5x5 σε όλους τους τείχους κουτία dvd με εκτυπωμενα covers απο παιχνιδια χωρισμενα ανα κατηγορίες και format(pc ,console) σε ράφια ,original 5-6 και πολλά βάζω.Του λέω του τύπο μονο ότι βλεπω είναι διαθεσιμο?Τι λες ρε φίλε , μου λέει,κατσε να σου δώσω τον κατάλογο.Κια μου δίνει ένα ντοσιε με καμια 50ρα+ σελιδες πλαστικοποιημενες παρακαλω full στα παιχνιδια.Το παραδοξο ρε παιδια πιο είναι ο υπολογιστης που έκανε τις κοπιες ηταν φάτσα κάρτα στην βιτρινα του μαγαζιου κάτω απο την ταμειακη και ήταν σε πλήρη λειτουργία και "έκαιγε" cd μερα μεσημέρι,είχε ένα dvd rom ενα dvdrw και ένα dvd-ram rw αν θυμάμαι καλά ολα LG :D .Και έρχομαι και σας ρωτώ αν εχω ήμουνα αστυνομικος τι θα μου έλεγε ο τύπος?Κρατάω αντιγραφα ασφαλείας για τα παιχνίδια που έχω?Τι να πω,βγήκα από το μαγαζι και αναρωτιομουνα τοσο απροκάλυπτα όλα ,το ΣΔΟΕ τί κανει?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το ΣΔΟΕ δεν κάνει τίποτα εδώ υπάρχουν επιχειρήσεις με πειρατικό λογισμικό και δεν κάνουν κανέναν έλεγχο! Στην επιχείρηση του φίλου μου έχει 4 PC με πειρατικά Windows, Office κ.α. και όταν του λέω δεν φοβάσαι μην κάνει κάνα ντου η ΣΔΟΕ μου λέει όχι γιατί δεν έχει κάνει ποτέ σε κανέναν!
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλα το εκανες κι εφυγες πριν σε τρεχουν σε δικαστηρια,αυτες οι δουλειες ειναι μη σουκατσει η στραβη,αν σου κατσει θα τρεχες και δεν θα φτανεις.αστο να την πατησει αλλος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμισω οτη η Κορελκο ( νομιζω) eixe faei 100 ek drx prostimo για παρανομο λογισμικο. pantierakos καλα εκανες και εφυγες, γιατι αν γιονοταν η στραβη μπορει να τα φορτωνανε ολα πανω σου. Θα σου προτεινα ομως να πας και να πεις στο "αφεντικο" οτι δε θα ξαναπας. Πες του οτι δε νιωθεις ανετα με τη δουλεια, οτι δε σε αφηνει ο πατερας σου κλπ. Δεν υπαρχει λογος να του δωσεις πατημα, αλλωστε ζεις σε μικρη κοινωνια και αυριο μπορει να θες να πιασεις δουλεια στο διπλανο μαγαζι.

 

ΥΓ Μια καταγελια στο ΣΔΟΕ θα τη γουσταρα και εγω πολυ!!!!! Μπορει να ειναι και ανωνυμη ξερεις.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αναφερθηκατε στην Κορελκο, αλλα εγω θα σας ρωτησω κατι αλλο.

 

Πιστευετε οτι οι δημοσιες υπηρεσιες (πχ Νομαρχιες, Δημαρχεια κλπ) εχουν παντοτε αυθεντικο λογισμικο;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, αν πληρώνανε στην Ελλάδα όλοι αυτοί που χρησιμοποιούνε εμπορικό λογισμικό (MS Office, Photoshop και παιχνίδια) από ιδιώτες μέχρι το Δημόσιο, οι εταιρείες πρώτα θα βγάζανε στα ελληνικά την εφαρμογή και μετά στα αγγλικά!! :)

 

Πάρα πολλοί τα χρησιμοποιούμε αλλά ελάχιστοι τα πληρώνουν. Θα ήταν λογικό να στραφούμε, τουλάχιστον οι πιο υποψιασμένοι, σε εναλλακτικές και open source εφαρμογές (για παιχνίδια, δύσκολο αυτό.. υπάρχουν άραγε open source παιχνίδια?) αλλά... (συμπληρώστε ό,τι θέλετε)

Link to comment
Share on other sites

και το γελείο σε όλη την υπόθεση είναι το εξείς: δεν θα καπνίζεις και δεν θα πέρνεις τίποτα για την πάρτη σου. τελίκα σήμερα δεν πάτησα και δεν έχω και τύψεις! ξέχασα να πω ότι χθες του έκανα τζίρο 360 ευρώ...

ρε παιδιά να πω και κάτι; κατα βάθως σιχάθηκα την πειρατεία... μετά να μην λέμε γιατί αργούν να βγουν windows και άλλα προγράμματα. οχι οτι δεν φταίνε και οι εταιρίες που βγάζουν λειτουργικό στα 150 ευρώ αλλά εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά όλοι εσείς που κατακρίνετε τον συγκεκριμένο "πειρατή" δεν αγοράζετε αντίγραφα προγραμμάτων ή δεν κατεβάζετε τραγούδια/ταινίες κλπ?

Αν δεν,τότε έχει καλώς η κριτική σας.Εκτός αν σας πειράζει που κάποιος βγάζει λεφτά από αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά όλοι εσείς που κατακρίνετε τον συγκεκριμένο "πειρατή" δεν αγοράζετε αντίγραφα προγραμμάτων ή δεν κατεβάζετε τραγούδια/ταινίες κλπ?

Αν δεν,τότε έχει καλώς η κριτική σας.Εκτός αν σας πειράζει που κάποιος βγάζει λεφτά από αυτά.

 

Ιδιωτική χρήση μόνο αλλιώς θα ήμασταν κι εμείς στη θέση του άλλο το ένα άλλο το άλλο
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά όλοι εσείς που κατακρίνετε τον συγκεκριμένο "πειρατή" δεν αγοράζετε αντίγραφα προγραμμάτων ή δεν κατεβάζετε τραγούδια/ταινίες κλπ?

Αν δεν,τότε έχει καλώς η κριτική σας.Εκτός αν σας πειράζει που κάποιος βγάζει λεφτά από αυτά.

Άλλο το κέρδος και άλλο η αφαίμαξη. Σε DVD του μισού ευρώ να πουλάς παιχνίδι που είτε έχεις κατεβάσει είτε αντιγράψε από 5 εως και 15 ευρώ (στη γνωστή μαστουρωμένη στο γνωστό μαγαζί δίπλα στη Στουρνάρη), είναι εκμετάλλευση.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλά κάνει και πουλάει πειρατικά από τη στιγμή που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι. Γιατί αν τους κυνήγαγε το ΣΔΟΕ και τους έκλεινε τα μαγαζιά, η τους έκοβε μεγάλα πρόστιμα να δούμε μετά αν θα μειωνότανε η πειρατεία και ξέρετε δεν διώκεται μόνο αυτός που κατασκευάζει τα αντίγραφα αλλά και αυτός που τα αγοράζει, έτσι αν πιάσουν εμένα με ένα παράνομο αντίγραφο λογισμικού και με δικάσουν με π.χ. 1.000 ευρω πρόστιμο θα με τσούξει και δεν θα το ξανακάνω.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά όλοι εσείς που κατακρίνετε τον συγκεκριμένο "πειρατή" δεν αγοράζετε αντίγραφα προγραμμάτων ή δεν κατεβάζετε τραγούδια/ταινίες κλπ?

Αν δεν,τότε έχει καλώς η κριτική σας.Εκτός αν σας πειράζει που κάποιος βγάζει λεφτά από αυτά.

 

Με την ίδια λογική πρέπει να τιμωρείται το ίδιο όποιος αγοράζει με αυτόν που πουλάει ναρκωτικά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για τιμωρία.

Απλά απόρησα για τους όψιμους υπερασπιστές των νόμιμων προγραμμάτων όταν ξέρουμε πια είναι η κατάσταση στην Ελλάδα.

Αλλά μάλλον εκφράζεται μισσαλοδοξία εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία θα συμφωνήσει μαζί μου στο ότι όλοι μας κάποτε κατεβάσαμε ή/και εγκαταστήσαμε σπασμένο ΛΣ/λογισμικό στον Η/Υ μας. Για να πω την αλήθεια δε με πειράζει που έχω πειρατικό λογισμικό. Άλλωστε δε νομίζω ότι θα ήταν δυνατόν ποτέ να μάθω όσα σχεδιαστικά προγράμματα έχω μάθει αν δεν τα είχα παράνομα, μιας και το κόστος τους είναι απαγορευτικό για έναν φοιτητή.

 

Και μιας και αναφέρθηκε το θέμα του κέρδους κάποιων που πουλάνε το παράνομο λογισμικό και πλουτίζουν ανεξέλεγκτα θα σας πω και μια άλλη εκδοχή του πλούτου: πρόσφατα άκουσα ότι φοιτητής στο ΤΕΙ που σπούδαζα εγκαθιστά Windows, AutoCAD και Pro ENGINEER σε Η/Υ φοιτητών με αντίτιμο γύρω στα 50 ευρώ, τη στιγμή που όλοι μεταξύ μας, είτε μέσω κάποιου κοινού γνωστού είτε διαφορετικά, «βοηθούσαμε» τους συμφοιτητές μας να περάσουν διάφορα προγράμματα στον Η/Υ τους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ - ΔΩΡΕΑΝ - ΤΖΑΜΠΑ (πες με και φοιτητική αλληλεγγύη).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η πειρατεία λογισμικού ειναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι μονο Ελληνικό. Μάλιστα οι μεγάλες εταιρίες λογισμικού μόνο κέρδος έχουν στην ουσία απο τη πειρατεία, κι ας τη διώκουν τυπικά,για ενα απλό λόγο.

Πολύ λίγοι home users θα έδιναν 1000 ευρω για αγορά υπολογιστή όταν θα έπρεπε να δώσουν άλλες 2000 ευρω για αγορά του λογισμικού που χρησιμοποιούν κατα καιρούς.

Αυτό θα σήμαινε τεράστια μείωση των πωλήσεων του hardware. Αν δεν πουλήσει η intel επεξεργαστές θα επιβιώσει η microsoft? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έφυγες για να μην έχεις τίποτα μπλεξίματα. Επειδή το λέω αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κατά της πειρατείας. Στον υπολογιστή μου τα πάντα (από windows μέχρι παιχνίδια) είναι αντιγραμμένα ή κατεβασμένα. Για ποιον λόγο να πάω να πληρώσω 135 ευρώ για γνήσια windows; Για να μπορώ να κατεβάζω windows update; Τα μόνα που έχω γνήσια είναι το Need For Speed Underground 1 και το GTA San Andreas.

 

EDIT

Ξέχασα φυσικά να αναφερθώ στην μουσική. Αν θέλουν να μειωθεί η πειρατεία ας κατεβάσουν τις τιμές των cd. Τελευταία φορά αγόρασα γνήσιο μουσικό cd ή το 2001 ή το 2002. Και αυτό για 1-2 τραγούδια. Πλήρωσα 5000-6000 δραχμές ή και παραπάνω. Από τότε μόνο downloading. Και από τότε που αγόρασα το mp3 player (με cd είναι. Sony, το αγόρασα 150 ευρώ, έχει ραδιόφωνα κ.λ.π. , κρατάνε 12 ώρες οι μπαταρίες και παρόλα τα πεσίματα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα) δεν κουβαλάω 10-15 cd αλλά 2-3 mp3 με όλα τα τραγούδια μου μέσα! Ας πάνε τα γνήσια μουσικά cd στα 5-7 ευρώ και ίσως να αγοράσω ξανά...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλά έκανες και έφυγες. Ούτε συζήτηση περί αυτού.

 

Σαφώς όμως (άποψή μου βέβαια) δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο. Για πολλούς λόγους.

Ένας και πολύ κύριος είναι ότι είσαι σε μικρή κοινωνία και καλώς ή κακώς είναι πολλοί αυτοί που δουλεύουν με τον συγκεκριμένο τρόπο και σε πολλούς τομείς.

 

Ξεκαθάρισε τη θέση σου για να μη βρεθείς μπλεγμένος. Και πίστεψέ με, εσύ θα την πληρώσεις στην περίπτωση που γίνει κάτι, πόσο μάλλον αν έχεις δημιουργήσει δυσαρέσκεια σε κάποιους (με το να τους κρεμάσεις).

 

Εμφάνιζαν πουθενά ότι σε πληρώνουν; Πώς σου τα έδιναν, στο χέρι; Υπέγραφες κάποιο χαρτί;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλω αν σε αυτές τις δουλειές υπάρχει κάποιο χαρτί που να δηλώνει οτι κάποιος εργάστηκε στην συγκεκριμένη θέση.Αφού το όλο σύστημα βασίζεται στην παρανομία.

 

Πάντως φίλε καλά έκανες και έφυγες,δεν αξίζει να μπλέξεις για ενα μεροκάματο...

Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...