Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι χρήστης του κινητού εδώ και δύο χρόνια. Πραγματικά εξαιρετικό κινητό με πολύ λίγα προβλήματα και αυτά όχι τίποτα ιδιαίτερο. Anyway, έφτασε η στιγμή για να το αλλάξω. Σήμερα αύριο θα πάρω το 5800 αλλά χθες σε μια από τις τελευταίες ημέρες χρήσης του έπεσε πάνω του σχεδόν μισό ποτήρι ουίσκυ. Έβγαλα τη μπαταρία και την κάρτα, αλλά όταν πήγα να το ανοίξω απλά μου βγάζει λευκή οθόνη με το σήμα της μπαταρίας επάνω και το εισαγωγικό με τα δύο χέρια της Νοκια. Απο εκεί και πέρα, ενώ δείχνει πως ανοίγει, δεν το κάνει. Τέλος πάντων, δεν με πειράζει που χάλασε αφού θα το αλλάξω αλλά ούτε τα αρχεία με ενδιαφέρουν γιατί τα έχω στην κάρτα και στο λαπτοπ περασμένα. Χρειάζομαι όμως οπωσδήποτε τις επαφές που είναι στη μνήμη του τηλεφώνου. Αφού δεν ανοίγει, βλέπετε κανέναν άλλο τρόπο για να μπορέσω να τις περάσω στη sim? Αν το πάω σε κάποιον Γερμανό ή σε άλλο κατάστημα, θα μπορέσουν να κάνουν κάτι?

 

an den anoigei kanonika to tilefofo kanena katastima den mporei na kanei tipota.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ύστερα από δικές μου ενέργειες πληροφορήθηκα σήμερα ότι από κάποιο λάθος στα κεντρικά του ΓΕΡΜΑΝΟΥ η μπαταρία έφυγε σήμερα με την ACS courier. Μου ζήτησαν συγγνώμη απο το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών του ΓΕΡΜΑΝΟΥ.

Έχω τον αριθμό φορτωτικής, αλλά λόγω αργίας θα μπορέσω να μάθω το Σάββατο πότε θα έχω την μπαταρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλα σου δώσαν μια like original αντιγραφή κοινώς. Την αγοράζεις 3 την πουλάς 25. Αν κοιμάσαι όρθιος δεν το παίρνεις χαμπάρι... Και πίστεψε με είναι πάρα πολλές οι like original.

 

Εσυ προφανώς δεν κοιμάσαι όρθιος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και η 2η που μου έστειλαν με courier ήταν χωρίς μαύρο πλαίσιο!

Δεν την άνοιξα. Ύστερα από συνεννόηση με την Υπεύθυνη του Τμ. Εξυπηρέτησης Πελατών της ΓΕΡΜΑΝΟΣ (την οποία και ευχαριστώ) επέστρεψα την μπαταρία στο κατάστημα που την αγόρασα και πήρα πίσω τα χρήματά μου.

Τέλος καλό, όλα καλά.

 

Θα ήθελα όμως να πω και 2 συμπεράσματα για τις αγορές που κάνουμε όλοι μας:

- Ελέγχετε πάντα αυτό που αγοράζετε για το αν πληρεί τις προδιαγραφές που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της εταιρείας αλλά και στα χαρακτηριστικά

που αναγράφονται στο εγχειρίδιο του προϊόντος.

 

- Αν διαπιστώσετε ότι κάτι δεν πάει καλά, ελέγξτε το απευθυνόμενοι στο κατάστημα αγοράς αλλά και στην αντιπροσωπεία.

 

- Μην επαναπαύεστε στα όσα σας λένε αλλά να σκέφτεστε οι ίδιοι και να αξιολογείτε τα γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να φλασάρω το ΝΟΚΙΑ 6234 με το firmware του ΝΟΚΙΑ 6233.

Ξεκινώ με την αλλαγή του Product Code στο κινητό μέσω του Nemesis Service Suite.

Βάζω σαν Product Code 0532187 (Silver 6233 νομίζω είναι..). Το αποθηκεύω με write.

Κάνω επανεκκίνηση και τον υπολογιστή αλλά και το κινητό. Ανοίγω το Software Update. Ελέγχει για το κινητό αλλά και πάλι το αναγνωρίζει σαν 6234!!! Μήπως γίνεται να μου δώσει, κάποιος που κατάφερε να το φλασάρει ή ξέρει την διαδικασία καλά, καλύτερες οδηγίες?

Επίσης τον Opera Mini, πως τον σετάρω για Vodafone CU? Μου ζητάει συνέχεια "πακέτο δεδομένων"!!!

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις

κατι ,δεν εχει να κανει με διαφορετικο product code αλλα

διαφορετικη συσκευη.

6233 - RM-145

6234 - RM-123

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις

κατι ,δεν εχει να κανει με διαφορετικο product code αλλα

διαφορετικη συσκευη.

6233 - RM-145

6234 - RM-123

 

Σωστός!!! Και το λέει και με μεγάλα γράμματα!!! :lol::lol::lol:

Δεν μπορώ να το αλλάξω με τίποτα Phoenix κτλπ?? :O:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρουμε το product code για Ελλάδα για το 6233 σε μάυρο χρώμα?

 

0532187 για το unbranded και 0538659 για το vodafone branded.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το product code για Ελλάδα για το 6233 σε μάυρο χρώμα?

 

0532187 για το unbranded και 0538659 για το vodafone branded.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

πωσ θα προσθεσω ελληνικα στο 6233?

τι χρειαζεται και που τα βρισκω ?

 

πρεπει να ειναι χακαρισμενο?

 

αν ναι ,που βρισκω τα προγραμματα για να το κανω χακ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υπάρχει η εξης ερωτηση :

 

εχουμε

1) κινητο με μπαταρια γυρω στα 1000mah το οποιο ερχεται με τον νεο φορτιστη της νοκια ac-8 ο οποιος βγαζει γυρω στα 800ma

2)bluetooth (αγνωστης μπαταριας) το οποιο ερχεται με τον κλασικο φορτιστη ac-3 ο οποιος βγαζει γυρω στα 300ma

 

 

μπορουμε να φορτισουμε το πιο πανω κινητο με τον ac-3 φορτιστη και αν ναι θα φορτισει κανονικα η μπαταρια;

 

αντιστοιχα, μπορουμε με τον ac-8 να φορτισουμε το bluetooth;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το κάνεις. Απλά με περισσότερα ma φορτίζεται γρηγορότερα άρα δεν θα έχεις τόσο καλή αυτονομία. Για τον λόγο αυτό προτείνουμε φόρτιση μέσω USB ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eίναι πολύ αξιόπιστο και στιβαρό κινητό, το έχω ακόμη και το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο.

 

Τι εννοείς να προσθέσεις ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

πωσ θα προσθεσω ελληνικα στο 6233?

τι χρειαζεται και που τα βρισκω ?

 

πρεπει να ειναι χακαρισμενο?

 

αν ναι ,που βρισκω τα προγραμματα για να το κανω χακ?

 

ευχαριστώ

 

Αν και δεν είναι υπερβολικά χρονοβόρα (για κάποιον που γνωρίζει και το έχει ξανακάνει), είναι μεγάλη και πολύπλοκη διαδικασία και αν δεν έχεις ιδέα, χρειάζεσαι πλήρη καθοδήγηση σε όλα τα βήματα την πρώτη φορά.. Πρέπει να αλλάξεις το product code του τηλεφώνου με το NSS και μετά να το φλασάρεις με το Phoenix. Ακούγεται απλό αλλά δεν είναι. Το που βρίσκεις τα προγράμματα θα το ψάξεις μόνος σου γιατί η αναφορά ιστοσελίδων που φιλοξενούν παράνομο λογισμικό, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του myPhone.gr.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ αξιόπιστο και στιβαρό κινητό, το έχω ακόμη και το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο.

 

Τι εννοείς να προσθέσεις ελληνικά?

 

Το εχω σε χρώμα bronze σε αρίστη κατάσταση (αχρησιμοποίητο)και το προσέχω σαν τα μάτια μου, το τηλέφωνο ειναι όλα τα λεφτά!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

μου ηρθε ενα μαιλ το οποιο εγραφε μεσα καποιες πληροφοριες για κινητα και γενικα καποια τηλεφωνα αναγκης και μεσα σε ολα ειχε και ενα κωδικο ο οποιος (*3370#) λεει οτι σου δινει ενα τελικο αποθεμα μπαταριας σαν ρεζερβα το οποιο ''κραταει'' το κινητο σαν ρεζερβα... Απο την αλλη διαβασα οτι αυτο βοηθαει στην βελτιστοποιηση της ποιοτητας κλησεως...

 

Αληθευει κατι απο ολα αυτα?Ξερει κανενας τιποτα η απλα ειναι μια βλακεια η οποια μπορει να μας υποκλεψουν τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά να σου υποκλέψουν δε γίνεται. Μπορεί σε κάποες συσκευές να μπαίνει στο κρυφο μενου αλλά μέχρι εκει.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Το χω ακούσει κι εγώ αυτό.. Έλεγαν και καλά ότι όλα τα κινητά έχουν μια κρυφή μπαταρία, για να κρατούν την ώρα, ημερομηνία κτλ ... Τώρα κατά πόσο αληθεύει αυτό, δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο googlισμα έχουμε τα παρακάτω

 

*3370# This Nokia code activates Enhanced Full Rate Codec (EFR) - Your Nokia cell phone uses the best sound quality but talk time is reduced my approx. 5%

 

#3370# Deactivate Enhanced Full Rate Codec (EFR)

 

οπότε για το κομμάτι μπαταρία μειώνει την αυτονομία της τελικά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

αυτά όντως ισχύουν?γιατι εγώ που τα δοκιμάζω σε n82 δεν παρουσιάζει κάτι..όπως οταν πχ πατάω για το ιμει..απλά μένει ο αριθμός στην οθόνη.τι γίνεται τελικά?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν.

Σε πολύ παλιές συσκευές ίσως... τώρα πλέον όχι!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γνωρίζω (γνωρίζουμε) υπάρχει εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...