Jump to content

Vodafone double!


mger
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που η κοσμοτέ έδωσε την αντίστοιχη λύση δωρεάν, δεν είναι καιρός να κοπεί αυτό το πάγιο;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μπά δεν βλέπω να το κόβουν. Εδώ έχουν μηνιαίο πάγιο στα Welcome Tones vodafone και ΤΙΜ και το διατηρούν, σε αντίθεση πάλι και εδώ με την COSMOTE που παρέχει την υπηρεσία χωρίς μηνιαίο πάγιο.

Το μόνο που έχω να πω είναι ένα εύγε COSMOTE!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προτιμω double με παγιο (δεν χρησιμοποιω αλλωστε) και efr, παρα δωρεαν και half rate.
Link to comment
Share on other sites

???

Εξήγησε

 

ΕFR= Εnhanced full rate

HR=Half Rate

Είναι τύποι κωδικοποίησης ήχου που χρησιμοποιούνται στο δίκτυο GSM. Yπάρχει EFR, FR, HR και AMR. Aνάλογα με τι κωδικοποιήση ήχου χρησιμοποιεί το δίκτυο έχεις και ανάλογη ποιότητα στον ήχο της συνομιλίας. Σε ποιότητα η κατάταξη είναι η εξής (από τη καλύτερη στη χειρότερη): ΑΜR>EFR>FR>HR (η ΑΜR χρησιμοποιείται κυρίως σε 3G δίκτυα και έχει κρυστάλλινο πεντακάθαρο ήχο, σταδιακά αρχίζει και χρησιμοποείται και στα GSM δίκτυα από ΤΙΜ/Cosmote ανάλογα με τη περιοχή).

 

Η Vodafone και η ΤΙΜ χρησιμοποιούν EFR με αποτέλεσμα ο ήχος τους να είναι αρκετά καθαρός, σε αντίθεση με τη Cosmote η οποία ακόμα στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας (γιατι και αυτή σιγά σιγά αναβαθμίζεται) χρησιμοποιεί ακόμα το απαρχαιωμένο FR με ποιό "μουντό" ήχο στη συνομιλία.

 

Δυστυχώς όταν σε συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει πολύ αυξημένη κίνηση που το δίκτυο δεν μπορεί να καλύψει, για να εξυπηρετήσει περισσότερες κλήσεις γυρνάει από EFR ή FR (ανάλογα με την εταιρεία) τα κανάλια σε HR (που είναι η χειρότερη δυνατή συνομιλία). Αυτό δυστυχώς στα αστικά κέντρα συμβαίνει σχεδόν συνέχεια με Cosmote καθώς το δίκτυο της εταιρείας από ότι φαίνεται έχει αρχίσει και εμφανίζει σοβαρά προβλήματα χωρητικότητας στις περιοχές με αυξημένη κίνηση, σε αντίθεση με τη Vodafone που στα αστικά κέντρα έχει απίστευτη χωρητικότητα και οι συνομιλίες είναι σχεδόν πάντα EFR!!!

 

Συμπέρασμα: Στις περισσότερες περιοχές (εισδικά σε αυτές με αυξημένη κίνηση όπως η Αθήνα) με Vodafone έχεις καλύτερη συνομιλία από Cosmote. Αυτό θέλει να πει ο takeovernet.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μια χαρα ειναι,επρεπε να το κανουν κι ενταξει τα 2 ευρω παγιο δεν ειναι και τιποτα σημαντικο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΕFR= Εnhanced full rate

HR=Half Rate

Είναι τύποι κωδικοποίησης ήχου που χρησιμοποιούνται στο δίκτυο GSM. Yπάρχει EFR, FR, HR και AMR. Aνάλογα με τι κωδικοποιήση ήχου χρησιμοποιεί το δίκτυο έχεις και ανάλογη ποιότητα στον ήχο της συνομιλίας. Σε ποιότητα η κατάταξη είναι η εξής (από τη καλύτερη στη χειρότερη): ΑΜR>EFR>FR>HR (η ΑΜR χρησιμοποιείται κυρίως σε 3G δίκτυα και έχει κρυστάλλινο πεντακάθαρο ήχο, σταδιακά αρχίζει και χρησιμοποείται και στα GSM δίκτυα από ΤΙΜ/Cosmote ανάλογα με τη περιοχή).

 

Η Vodafone και η ΤΙΜ χρησιμοποιούν EFR με αποτέλεσμα ο ήχος τους να είναι αρκετά καθαρός, σε αντίθεση με τη Cosmote η οποία ακόμα στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας (γιατι και αυτή σιγά σιγά αναβαθμίζεται) χρησιμοποιεί ακόμα το απαρχαιωμένο FR με ποιό "μουντό" ήχο στη συνομιλία.

 

Δυστυχώς όταν σε συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει πολύ αυξημένη κίνηση που το δίκτυο δεν μπορεί να καλύψει, για να εξυπηρετήσει περισσότερες κλήσεις γυρνάει από EFR ή FR (ανάλογα με την εταιρεία) τα κανάλια σε HR (που είναι η χειρότερη δυνατή συνομιλία). Αυτό δυστυχώς στα αστικά κέντρα συμβαίνει σχεδόν συνέχεια με Cosmote καθώς το δίκτυο της εταιρείας από ότι φαίνεται έχει αρχίσει και εμφανίζει σοβαρά προβλήματα χωρητικότητας στις περιοχές με αυξημένη κίνηση, σε αντίθεση με τη Vodafone που στα αστικά κέντρα έχει απίστευτη χωρητικότητα και οι συνομιλίες είναι σχεδόν πάντα EFR!!!

 

Συμπέρασμα: Στις περισσότερες περιοχές (εισδικά σε αυτές με αυξημένη κίνηση όπως η Αθήνα) με Vodafone έχεις καλύτερη συνομιλία από Cosmote. Αυτό θέλει να πει ο takeovernet.

Ωραίος!!! Σευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σταδιακά αρχίζει και χρησιμοποείται και στα GSM δίκτυα από ΤΙΜ/Cosmote ανάλογα με τη περιοχή).

 

Η Vodafone και η ΤΙΜ χρησιμοποιούν EFR με αποτέλεσμα ο ήχος τους να είναι αρκετά καθαρός, σε αντίθεση με τη Cosmote η οποία ακόμα στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας (γιατι και αυτή σιγά σιγά αναβαθμίζεται) χρησιμοποιεί ακόμα το απαρχαιωμένο FR με ποιό "μουντό" ήχο στη συνομιλία.

 

Sorry για το off topic:

 

Η ΤΙΜ σε ωρες που το δικτυο εχει τη δυνατοτητα να παρεχει EFR εχει πολυ καλο ηχο οπως και η Vodafone αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχεις αυτο γιατι οι χωρητικοτητες της δεν το επιτρεπουν στο μεγαλυτερο κομματι της Ελλαδας! Η Cosmote ξεκινησε απευθειας με AMR το οποιο παρεχει σε ελαχιστες περιοχες ? Μηπως γνωριζεις σε ποιες? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic:

 

Η ΤΙΜ σε ωρες που το δικτυο εχει τη δυνατοτητα να παρεχει EFR εχει πολυ καλο ηχο οπως και η Vodafone αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το πετυχεις αυτο γιατι οι χωρητικοτητες της δεν το επιτρεπουν στο μεγαλυτερο κομματι της Ελλαδας! Η Cosmote ξεκινησε απευθειας με AMR το οποιο παρεχει σε ελαχιστες περιοχες ? Μηπως γνωριζεις σε ποιες? :rolleyes:

 

Eγώ στην Αθήνα με Vodafone μιλάω συνεχώς με EFR. Και με ΤΙΜ η οποία έχει βελτιώσει αρκετά τη χωρητικότητα της, τουλάχιστον στην Αθήνα, στις 10 κλήσεις οι 8 είναι σίγουρα EFR. Μόνο η Cosmote έχει σοβαρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ στην Αθήνα με Vodafone μιλάω συνεχώς με EFR. Και με ΤΙΜ η οποία έχει βελτιώσει αρκετά τη χωρητικότητα της, τουλάχιστον στην Αθήνα, στις 10 κλήσεις οι 8 είναι σίγουρα EFR. Μόνο η Cosmote έχει σοβαρό πρόβλημα...

 

 

Πως βλέπουμε με τι κωδικοποίηση μιλάμε?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Εχω duble καρτα πολυ πριν την 1/12/06.Δεν χρειαζεται να ειναι το ενα κινητο κλειστο.Εχω μονιμα ενα φτηνιαρικο στο αυτοκινητο και ας ειναι ανοιχτο στο σπιτι το κανονικο αν το ανοιξω και κανω μια εστω αναπαντητη κλιση ενεργοποιειτε αυτο και βγαινει off το κανονικο.

Απλα μολις γυρισω σπιτι εστω και αν εχω κλεισει το "εφεδρικο" πρεπει να κανω μια αναπαντητη με το κανονικο για να επανελθει.Φυσικα στην Vodafon αλλα μου ελεγαν (οτι πρεπει να ειναι κλειστο το ενα ...) και ως συνηθως δεν ηξεραν τι τους γινετε οχι μονο στο καταστημα αλλα και στα κεντρικα που πηραν τηλ. για διευκρινησεις μετα απο δικη μου επιμονη.Καπου το ειχα διαβασει εδω μεσα οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστο το ενα κινητο και φυσικα ηταν αληθεια.:D :D :D

 

 

βέβαια είναι αλήθεια, εγώ από την πρώτη μέρα το μυρίστηκα επειδή όταν άνοιγα τη 2η έπεφτε η γραμμή στο άλλο, αλλά έμεναν και τα 2 ανοιχτά. Η Vodafone οφείλει να σου πει να κλείνεις τη μία συσκευή για αποφυγή προβλημάτων, και όχι επειδή δεν ξέρει. Τώρα βέβαια είναι γεγονός πως οποιοδ'ηποτε ενεργό μέλος του myphone ξέρει πολύ περισσότερα από την κοπελίτσα στο cc.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια είναι γεγονός πως οποιοδ'ηποτε ενεργό μέλος του myphone ξέρει πολύ περισσότερα από την κοπελίτσα στο cc.

 

 

 

Να γραφτουν στα δωρεαν σεμιναρια του myphone !!!!!:D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
λοιπον εχω καρτοκινιτη vodafone cu κ θελω να βγαλω ακομη μια sim με τον ιδιο αριθμο που εχω αλλα να λειτουργει κ η sim που εχω. ξερει κανεις αν γινεται?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

ναι γίνετε αλλα οχι ταυτόχρονα ! θα δουλευη η (η παλιά σου) η ( η νεα σου)
Link to comment
Share on other sites

EINAI TO VODAFONE DOUBLE.ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΣ SIM.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΗΝ ΜΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ Η ΑΛΛΗ.ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.Η ΚΑΡΤΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 17,50€
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας... ξερετε ποσες μερες περιπου κανει να βγει η 2η sim?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι οι κάρτες double των vodafone- cosmote είναι και USIM, ενώ της wind μόνο SIM.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Εχω double, αν κάνω διακοπή της υπηρεσίας μου δίνουν νέα SIM (με ανάλογο κόστος) ή κρατάω μία από τις δύο SIM που ήδη έχω???
Link to comment
Share on other sites

Εχω double, αν κάνω διακοπή της υπηρεσίας μου δίνουν νέα SIM (με ανάλογο κόστος) ή κρατάω μία από τις δύο SIM που ήδη έχω???

 

 

Το εκανα εγω.Μου εδωσαν αλλη sim αλλα δωρεαν.Ενεργοποιηθηκε σε μερικες ωρες επειδη το ζητησα εγω για να παρω backup.Μπορουσε και αμμεσα να ενεργοποιηθει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη υπηρεσια αλλα εχει μηνιαιο παγιο και σταματησα εκει αλλιως θα το ειχα ενεργοποιησει ηδη,πρεπει να ντρεπονται οταν η κοσμοτε το χει τζαμπα
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Υπάρχει χρέωση (πάγιο) αν βγάλω double sim σε ατομικό (ευέλικτο) πρόγραμμα;

Επίσης, πως ακριβώς δουλεύουν; Θα πρέπει να κλείσω τη μία συσκευή; Αν πχ έχω ανοιχτή την Α και χωρίς να την κλείσω ενεργοποιήσω και τη Β και κάνω κλήση από τη Β, δε θα γίνει αυτόματα ενεργή η Β;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κλείνεις το ένα κινητό και να ανοίγεις το άλλο. Βέβαια από χρήση, το σήμα πάει στην κάρτα που ενεργοποιείται τελευταία κάθε φορά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...