Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

Λοιπόν κάτι ακόμα που παρατήρησα σε... κάποια από τις επόμενες αναγνώσεις:rolleyes::O Η Ρόουλινγκ έπαιξε σε διάφορα σημεία πολύ με θεωρίες που στο τέλος διαψεύδει... Όπως με

τη σχέση Χάρι-Ερμιόνης (όταν τους εγκατέλειψε ο Ρον) και με το αν ζει ο Ντάμπλντορ...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το αγόρασα εδώ και καμιά βδομάδα,αλλα είμαι πολύ κουρασμένος για να το διαβάσω :p

 

Are you serious?????:p

Διαβασε το και γρηγορα.....!!

Ειναι απιστευτο!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι κειμενάκια που έχει πριν αρχίσει το βιβλίο του Aeschylous kai tou William Penn μήπως μπορεί κανείς να τα μεταφράσει; Δε τα καταλαβαίνω...:(

 

Στο περιπου εντελως το πρωτο, οι τραγωδιες και δη του Αισχυλου δεν ηταν ποτε το φορτε μου. :p

 

Αχ, το μαρτυριο που ανεθρεψε το γενος

η σπαρακτικη κραυγη του θανατου

και το χτυπημα που στοχευει τη φλεβα,

η αιμορραγια που κανεις δεν μπορει να σταματησει, ο θρηνος,

η καταρα που κανεις ανθρωπος δεν μπορει να αντεξει.

 

Μα δεν υπαρχει θεραπεια μεσα στο σπιτι

κι ούτε απέξω απ'αυτο, οχι,

ούτε απο άλλους αλλα απο εκεινους

και τη βρωμερη τους εριδα. Ψαλλουμε σ'εσας,

σκοτεινοι θεοι κατω απο τη γη.

 

Ακουστε τωρα, εσεις, μακαριες δυναμεις στον Κατω Κοσμο,

απαντηστε στο καλεσμα, στειλτε βοηθεια.

Ευλογηστε τα παιδια, δωστε τους θριαμβο τωρα.

 

Αισχυλος, "Χοηφόρες"

 

Ο θανατος δεν ειναι τιποτε αλλο παρα το να διασχιζεις τον κοσμο, οπως οι φιλοι διασχιζουν τις θαλασσες΄ Γιατι εκεινοι, οταν παραστει αναγκη, αγαπουν και ζουν σε ό,τι ειναι πανταχου παρόν. Σ'αυτο το θεϊκο καθρεφτη ερχονται προσωπο με προσωπο΄ και ο αντικατοπτρισμος τους ειναι ελευθερος, όπως και αγνος. Αυτη ειναι η παρηγορια των φιλων, γιατι παρολο που μπορει να πεθανουν, η φιλια και η συντροφικοτητα τους ειναι, με την καλυτερη εννοια, πανταχου παρούσες, επειδη ειναι αθανατες.

 

Ουιλιαμ Πενν, "Περισσοτεροι Καρποι της Μοναξιας"

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου εντελως το πρωτο, οι τραγωδιες και δη του Αισχυλου δεν ηταν ποτε το φορτε μου. :p

 

Αχ, το μαρτυριο που ανεθρεψε το γενος

η σπαρακτικη κραυγη του θανατου

και το χτυπημα που στοχευει τη φλεβα,

η αιμορραγια που κανεις δεν μπορει να σταματησει, ο θρηνος,

η καταρα που κανεις ανθρωπος δεν μπορει να αντεξει.

 

Μα δεν υπαρχει θεραπεια μεσα στο σπιτι

κι ούτε απέξω απ'αυτο, οχι,

ούτε απο άλλους αλλα απο εκεινους

και τη βρωμερη τους εριδα. Ψαλλουμε σ'εσας,

σκοτεινοι θεοι κατω απο τη γη.

 

Ακουστε τωρα, εσεις, μακαριες δυναμεις στον Κατω Κοσμο,

απαντηστε στο καλεσμα, στειλτε βοηθεια.

Ευλογηστε τα παιδια, δωστε τους θριαμβο τωρα.

 

Αισχυλος, "Χοηφόρες"

 

Ο θανατος δεν ειναι τιποτε αλλο παρα το να διασχιζεις τον κοσμο, οπως οι φιλοι διασχιζουν τις θαλασσες΄ Γιατι εκεινοι, οταν παραστει αναγκη, αγαπουν και ζουν σε ό,τι ειναι πανταχου παρόν. Σ'αυτο το θεϊκο καθρεφτη ερχονται προσωπο με προσωπο΄ και ο αντικατοπτρισμος τους ειναι ελευθερος, όπως και αγνος. Αυτη ειναι η παρηγορια των φιλων, γιατι παρολο που μπορει να πεθανουν, η φιλια και η συντροφικοτητα τους ειναι, με την καλυτερη εννοια, πανταχου παρούσες, επειδη ειναι αθανατες.

 

Ουιλιαμ Πενν, "Περισσοτεροι Καρποι της Μοναξιας"

 

Τα μετεφρασες μονη σου?????:blink:

Η εισαι μεταφραστρια ή εισαι απαιχτη στα αγγλικα......;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Τα μετεφρασες μονη σου?????:blink:

Η εισαι μεταφραστρια ή εισαι απαιχτη στα αγγλικα......;)

 

Επιπρόσθετες Πληροφορίες

Ημ/νία Γέννησης: 2 Φεβ. 1984 (Πέμπτη)

Ηλικία: 23 ετών

Φύλο: Γυναίκα Θ

Περιοχή: SuNcItY

Προτ. Δίκτυο: Cosmote

Ενδιαφέροντα: κινηματογράφος, pc, βιβλία, βόλτες

Απασχόληση: Μεταφράστρια

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα μετεφρασες μονη σου?????:blink:

Η εισαι μεταφραστρια ή εισαι απαιχτη στα αγγλικα......;)

 

Μεταφραστρια ειμαι αλλα ασχολουμαι αποκλειστικα με υποτιτλισμο, με λογοτεχνικη μεταφραση δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα ειπα να επιχειρησω να μεταφρασω τα συγκεκριμενα δυο αποσπασματα μιας και ζητηθηκε. ;)

 

Soublaki-3, ηταν αναγκη να βγαλεις το προφιλ μου φατσα φορα? :p

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Μεταφραστρια ειμαι αλλα ασχολουμαι αποκλειστικα με υποτιτλισμο, με λογοτεχνικη μεταφραση δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα ειπα να επιχειρησω να μεταφρασω τα συγκεκριμενα δυο αποσπασματα μιας και ζητηθηκε. ;)

 

 

You're really gooooooooood!!!!!:up:

Παντως εγω δεν ειχα μπει στον κοπο να τα διαβασω καν....:O:X

Ξεκινησα λιγο αυτο του Αισχυλου αλλα το παρατησα...!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

You're really gooooooooood!!!!!:up:

Παντως εγω δεν ειχα μπει στον κοπο να τα διαβασω καν....:O:X

Ξεκινησα λιγο αυτο του Αισχυλου αλλα το παρατησα...!

 

Thanx! :happy:

 

Nα σου πω κι εγω οταν το ειχα παρει το βιβλιο πανω στην αγωνια για το τι θα γινει τον Αισχυλο τον προσπερασα και διαβασα μονο τον Penn. :p :lol:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το βιβλιο την μερα που βγηκε δεν εδωσα σημασια στα κειμενακια και ξεκινησα την ιστορια του Χαρι ποτερ.Οταν την επομενη μερα τελειωσα το βιβλιο εριξα μια ματια απο περιεργεια στα κειμενακια και ειδα οτι ειδικα το 2ο ειναι πολυ σχετικο με το βιβλιο αφου αναφερεται κατα καποιον τροπο στον Νταμπλντορ.(και οχι μονο)
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το βιβλιο την μερα που βγηκε δεν εδωσα σημασια στα κειμενακια και ξεκινησα την ιστορια του Χαρι ποτερ.Οταν την επομενη μερα τελειωσα το βιβλιο εριξα μια ματια απο περιεργεια στα κειμενακια και ειδα οτι ειδικα το 2ο ειναι πολυ σχετικο με το βιβλιο αφου αναφερεται κατα καποιον τροπο στον Νταμπλντορ.(και οχι μονο)

Τώρα τέλειωσα κι εγώ το βιβλίο.ΤΕΛΕΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δε σας φαινεται καπως που δε θα βγει αλλο βιβλιο????:(

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελπίζω σε αυτήν την πρόταση της Ρόουλινγκ να γράψει βιβλίο σε στυλ εγκυκλοπαίδειας για ονόματα, ζώα, πράγματα (επαγγέλματα και βαθμοί :p) για τον κόσμο της μαγείας που "έχτισε". Αλλιώς...

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελπίζω σε αυτήν την πρόταση της Ρόουλινγκ να γράψει βιβλίο σε στυλ εγκυκλοπαίδειας για ονόματα, ζώα, πράγματα (επαγγέλματα και βαθμοί :p) για τον κόσμο της μαγείας που "έχτισε". Αλλιώς...

 

kati san ton arxona;)

 

stin aggliki 3 se 1 pou exw exei pola stoixeia, as to kanei kai sto HP:D

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Rowling's commentary and supplement

 

In an interview[4] and online chat,[5][6][7] Rowling gave additional information on the futures of the main characters that she chose not to include in the epilogue of the book. She stated that Harry becomes an Auror for the Ministry of Magic, and is later appointed head of the department. He keeps Sirius's motorcycle, which Arthur Weasley repaired for him, but he can no longer speak Parseltongue after Voldemort's soul fragment inside him is destroyed. Ginny Weasley plays for the Holyhead Harpies Quidditch team for a time, leaves to establish a family with Harry and later becomes the lead Quidditch correspondent for the Daily Prophet.

 

Ron works at George's store, Weasleys' Wizard Wheezes, then later becomes an Auror. Hermione finds her parents in Australia and removes the memory modification charm she put on them. She initially works for the Ministry of Magic in the Department for the Regulation and Control of Magical Creatures, greatly improving life for house elves and their ilk. She later moves to the Department of Magical Law Enforcement and assists in eradicating oppressive, pro-pureblood laws.

 

Rowling also explained the fates of several secondary characters. George Weasley runs his successful joke shop, initially helped by Ron. George names his first child Fred, after his late twin brother. Luna Lovegood searches the world for odd and unique creatures. She eventually marries Rolf, a grandson of the famed naturalist, Newt Scamander.[7] Her father's publication, The Quibbler, has returned to its usual condition of "advanced lunacy" and is appreciated for its unintentional humour. Firenze is welcomed back into his herd, who acknowledge that his pro-human leanings were not shameful, but honourable. Dolores Umbridge is arrested, interrogated, and imprisoned for crimes against Muggle-borns.

 

There have been transformations in the wider wizarding world. Kingsley Shacklebolt is the Minister for Magic, with Percy Weasley working under him as a high official. As one of the reforms introduced by Shacklebolt, Azkaban no longer uses Dementors. Consequently, the world is now a "much sunnier place". Harry, Ron, and Hermione have been instrumental in reforming the Ministry. At Hogwarts, Slytherin House has become more diluted and is no longer the pureblood bastion it once was. Nevertheless, its dark reputation lingers. Voldemort's jinx on the Defence Against the Dark Arts (DADA) position was broken with his death, and there is a permanent DADA teacher. A portrait of Snape, who briefly served as Hogwarts Headmaster following Dumbledore's death, does not appear in the headmaster's office, as he abandoned his post. Harry intends to lobby for the addition of Snape's portrait, and has publicly revealed Snape's true allegiance.

Link to comment
Share on other sites

Ουάου.Μια απορία μόνο (που μπορεί να αναφέρθηκε).Ποιος είναι ο διευθυντής του Hogwarts τώρα?
Link to comment
Share on other sites

H MacGonagal,kapou to diavasa den 8imame pou omws

 

auti einai, kai sto telos milaei kai gia meta 19 xronia alla oxi me polles leptomeries

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Επισης η Victoire που αναφερεται στα 19 χρονια μετα ειναι η κορη του Μπιλ και της Φλερ, γι'αυτο και ο James λεει "our Victoire".Ειναι ξαδερφια!!
Link to comment
Share on other sites

Ουάου.Μια απορία μόνο (που μπορεί να αναφέρθηκε).Ποιος είναι ο διευθυντής του Hogwarts τώρα?

 

H MacGonagal,kapou to diavasa den 8imame pou omws

 

auti einai, kai sto telos milaei kai gia meta 19 xronia alla oxi me polles leptomeries

 

Ειστε σιγουροι??? δε νομιζω...

Νομιζω οτι καπου διαβασα πως δεν εγινε αυτη διευθυντρια...

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

The fate of Hogwarts

Nineteen years after the Battle of Hogwarts, the school for witchcraft and wizardry is led by an entirely new headmaster (“McGonagall was really getting on a bit”) as well as a new Defense Against the Dark Arts teacher. That position is now as safe as the other teaching posts at Hogwarts, since Voldemort’s death broke the jinx that kept a Defense Against the Dark Arts professor from remaining for more than a year.

 

Δικιο εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δε σας φαινεται καπως που δε θα βγει αλλο βιβλιο????:(

 

 

Εμένα μου φαίνεται...Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου φαινεται καπωσ που δεν θα βγει αλλο βιβλίο .... ολα καποτε τελειώνουν και ο ποτερ πλεον μεγαλωσε.... συνεχεια γλιτωνε απο το κακο ...αν συνεχιζοταν θα καταντουσε βλακεια:)
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου φαινεται καπωσ που δεν θα βγει αλλο βιβλίο .... ολα καποτε τελειώνουν και ο ποτερ πλεον μεγαλωσε.... συνεχεια γλιτωνε απο το κακο ...αν συνεχιζοταν θα καταντουσε βλακεια:)

 

εχεις ενα δικιο σ'αυτο... δεν πηγαινε αλλο!!

Αλλα ηταν μια απιστευτη σειρα γενικα και οταν τελειωνει... ε αφηνει μια "νοσταλγια"...

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...