Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, εντάξει, και με τρόμαξες ρε φίλε :)...Και γω ξέρω πχ για Cumbria ότι ψάχνει κόσμο...πολύ κόσμο.

 

Εντάξει Λονδινάκι είναι πιο πολύς και ο κόσμος γενικά...Αναμενόμενο.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν σημειωνω οτι για να πας προπτυχιακο σε αγγλικο πανεπιστημιο το κανεις επειδη στις πανελληνιες δεν απεδωσες οσο περιμενες (ειτε επειδη οι γονεις σου θελουν να εχεις αγγλικη παιδεια) αυτοματως εισαι ενα κλικ κατω απο τους ελληνες φοιτητες.

 

Αχ, αχ, αχ... :) Ας προσπαθησουμε με την λογικη... Πολλοι Ελληνες, ΟΝΤΩΣ, δεν περνανε πανελληνιες και φευγουν για εξωτερικο (και ειδικα για Αγγλια με τις τοσες θεσεις που εχει). Γιατι γινεται αυτο; Επειδη, πολυ απλα, η ανταγωνιστικοτητα ειναι τεραστια στην Ελλαδα, λογω τον ελαχιστων θεσεων που υπαρχουν σε σχεση με τους υποψηφιους φοιτητες.

 

Ρωταω λοιπον εγω, για να δω πως σκεφτεσαι. Εχεις την εντυπωση πως καποιος που δεν εχει την δυνατοτητα να περασει στην Ελλαδα (γιατι υπαρχουν κι αυτοι που κοβονται, αλλα εχουν την δυνατοτητα), υπαρχει περιπτωση να τον δεχθει το Oxford, το Cambridge, το Imperial, το LSE, και αλλα τοσα που ζητανε 3-4 A's στα A-level;

 

Να στο θεσω αλλιως. Νομιζεις οτι δεν υπαρχουν καλοι φοιτητες απο την Αγγλια και ολο τον κοσμο και περιμενουν απο τους rejected Ελληνες να γεμισουν τα προπτυχιακα προγραμματα; Δηλαδη το επιπεδο ολων των Αγγλικων πανεπιστημιων κρινεται απο τους Ελληνες που πανε εκει;;

 

Στην Αγγλια υπαρχουν πολλες παραπανω θεσεις σε ΟΛΑ τα πανεπιστημια και περνουν ΚΑΙ τους μετριους. Το σηκωνει αλλωστε και η οικονομια τους (γιατι μπορουν και απορροφουν περισσοτερους αποφοιτους). Στα καλυτερα πανεπιστημια, ομως, ειναι πολυ πιο σφιχτα τα admissions.

 

Και θα σου απαντησω και προσωπικα, γιατι οντως με εθιξες (με την καλη εννοια :D ). Τελειωσα πρωτος στην ταξη μου, με A's στα Α-levels, αψογες συστατικες και με λιγα λογια μπορουσα να παω οπου ηθελα (σχεδον- γιατι αν και ειχα τους βαθμους, στο Cambridge με εκοψαν στο interview γιατι τα γαμ*σα :p ). Στο uni συνεχισα με την ιδια αποδοση, το ιδιο και στην δουλεια. Εγω σε ποια κατηγορια ανηκω; Θα ημουν καλυτερος αν πηγαινα στο ΕΜΠ; :p

 

Σχετικα με τις δημοσιευσεις τα αρθρα κτλ. Ξερετε πολλους που στο προπτυχιακο τους ειχαν δημοσιευσεις (ελλαδα και εξω) ? δηλαδη αμα δεν εχεις φοιτητες δημοσιευση σε περιοδικο δεν ειναι καλο το σχολειο?

 

Χμ, δεν καταλαβες. Δεν μιλαω για δημοσιευσεις απο προπτυχιακους (ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!!). Θα ξεκινησω παλι με ερωτηση. Τι νομιζεις κανει το ΜΙΤ να ειναι το πιο γνωστο engineering school στον κοσμο; Μα η ερευνα που κανει στο υψηλοτερο επιπεδο φυσικα! ΑΥΤΟ ειναι που κανει ολους να θελουν να πανε στο ΜΙΤ, με αποτελεσμα να ειναι δυσκολο να μπεις εκει (ακομα και για προπτυχιακα που δεν εχουν σχεση με την ερευνα, οπως λες).

 

Οι καθηγητες δεν περνουν εδρες στα πανεπιστημια με βαση το ποσο καλοι ειναι στο μαθημα (αν και σε Αγγλια, Αμερικη, κτλ., κρινονται κατα την διαρκεια του μαθηματος και βαθμολογουνται- κατι που δεν γινεται στην Ελλαδα, φυσικα :p ). Με λιγα λογια, ειτε κανεις ενα πτυχιο electrical engineering στην Βοστωνη, ειτε στα Γιαννενα, οι νομοι του Maxwell παραμενουν οι ιδιοι οπως και η θεωρεια του Shannon! Η διαφορα ειναι πως στο ΜΙΤ ηταν ο ΙΔΙΟΣ Shannon να κανει ερευνα και να διδασκει φοιτητες... ΑΥΤΟ ειναι το κριτηριο για ενα πανεπιστημιο, τα προπτυχιακα εχουν διαφορες ΜΟΝΟ στο structure του προγραμματος (αλλα δεν κρινονται απο αυτο).

 

Στα υπολοιπα απαντησε ο αλλος φιλος, οποτε τα προσπερναω (ειδικα για τα ρανκινγκς, τα οποια δεν κοιταξες - δεν εχει μονο εφημεριδες).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα κατι που ειχα αναφερει παλιοτερα στην κλασσικη, αυτη, διαμαχη... Το ξαναζεσταινω:

 

Απο τους 20 καθηγητες (full, αναπληρωτες, επικουρους) στο τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων του Ε.Μ.Π. που αναφερουν στην ιστοσελιδα του τμηματος σε ποιες σχολες εχουν φοιτησει, οι 5 εχουν παρει πτυχιο απο Αγγλικα πανεπιστημια [1]. Αυτοι.... ειναι ενα κλικ παρακατω απο τους αποφοιτους Ελληνικων πανεπιστημιων τους οποιους διδασκουν; :lol:

 

[1] http://www.ece.ntua.gr/2.html

 

Και ενα ακομα παραδειγμα που μου ηρθε τωρα. Το πασιγνωστο ETH Zurich, ενα απο τα κορυφαια πανεπιστημια στον κοσμο, δεχεται προπτυχιακους φοιτητες, ανεξαρτητα απο τους βαθμους τους. Αυτο, γιατι στην Ελβετια δεν κανουν καμια διακριση στο πρωτο πτυχιο! Απλα δηλωνεις την σχολη που θες, κι αν εχουν μεινει θεσεις απλα πας εκει (προφανως παλι ισχυει οτι εχουν παραπανω θεσεις και λιγο ανταγωνισμο)!! Τι κανει το ETH κορυφαιο στον κοσμο και καλυτερο απο (λεμε τωρα, το ΕΜΠ η το Liverpool); (δεν θα το ξαναπω, το εχετε εμπεδωσει πιστευω :p )

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

παιδια, εσεις που σπουδαζετε Αγγλια (εγω σε ενα μηνα), εχετε την ISIC student card που σου κανει εκπτωσεις σε πολλα πραγματα, οπως πχ στα αεροπορικα tickets?
Link to comment
Share on other sites

παιδια, εσεις που σπουδαζετε Αγγλια (εγω σε ενα μηνα), εχετε την ISIC student card που σου κανει εκπτωσεις σε πολλα πραγματα, οπως πχ στα αεροπορικα tickets?

 

Την ISIC την αγοραζεις απο οποιοδηποτε travel agent στον κοσμο, δειχνοντας απλως την φοιτητικη σου καρτα (η καποιο χαρτι) που αποδεικνυει οτι εισαι φοιτητης (σε οποιαδηποτε χωρα).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Η isic κατα τη γνωμη μου ειναι η απολυτη μουφα. Οτι εκπτωση δικαιουσαι μπορεις να τη παρεις και με τη student card του πανεπιστημιου σου. Φυσικα εκπτωσεις σε αεροπορικα εισητηρια δεν υπαρχουν!
Link to comment
Share on other sites

Η isic κατα τη γνωμη μου ειναι η απολυτη μουφα. Οτι εκπτωση δικαιουσαι μπορεις να τη παρεις και με τη student card του πανεπιστημιου σου. Φυσικα εκπτωσεις σε αεροπορικα εισητηρια δεν υπαρχουν!

και ομως, βρηκα site, με εκπτωσεις για φοιτητες στα αεροπορικα. ακομα και απο british.

παραδειγμα, με μονο 80λιρες, πας 19 σεπτεμβρη που εβαλα εγω αθηνα-heathrow. (british airways)

Link to comment
Share on other sites

και ομως, βρηκα site, με εκπτωσεις για φοιτητες στα αεροπορικα. ακομα και απο british.

παραδειγμα, με μονο 80λιρες, πας 19 σεπτεμβρη που εβαλα εγω αθηνα-heathrow. (british airways)

 

Mηπως ειναι πτηση με Νew York?:p Με δωρεαν αυτοσχεδια αναψυκτικα?

Link to comment
Share on other sites

και ομως, βρηκα site, με εκπτωσεις για φοιτητες στα αεροπορικα. ακομα και απο british.

παραδειγμα, με μονο 80λιρες, πας 19 σεπτεμβρη που εβαλα εγω αθηνα-heathrow. (british airways)

 

Μπορεις να τσεκαρεις ποσο ειναι η τιμη χωρις την isic? Για παραδειγμα απο το ba.com ;)

Link to comment
Share on other sites

Η isic κατα τη γνωμη μου ειναι η απολυτη μουφα. Οτι εκπτωση δικαιουσαι μπορεις να τη παρεις και με τη student card του πανεπιστημιου σου. Φυσικα εκπτωσεις σε αεροπορικα εισητηρια δεν υπαρχουν!

 

Τι εννοεις δεν υπαρχουν; Εγω πετουσα σχεδον αποκλειστικα με φοιτητικα εισητηρια απο το Λονδινο (ειδικα με Virgin, που ειχε τρελες εκπτωσεις στα φοιτητικα). Συνηθως πηγαινα μεσω STA Travel και σχεδον ολες οι εταιριες ζητουσαν ISIC για να βγει το εισητηριο (και υποτιθεται πρεπει να την δειξεις και στο check-in, αλλα κανεις δεν το κοιτουσε τοτε). Επισης, η Minoan μου ζητησε ISIC προσφατα για να μου δωσουν την φοιτιητικη εκπτωση.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τσεκαρεις ποσο ειναι η τιμη χωρις την isic? Για παραδειγμα απο το ba.com ;)

 

Εξαρταται απο την εταιρια νομιζω... Δεν εχουν ολες οι εταιριες τις εκπτωσεις τους στα site. Πηγαινε σε καποιο travel agent (ειδικα στο STA που ειδικευεται στα φοιτητικα) και θα δεις. Μερικες φορες δεν υπαρχουν εκπτωσεις (εννοειτε).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω με το sta ειχα ασχοληθει, για Αγγλια-Ελλαδα-Αγγλια παντα οι τιμες που μου εδειναν ηταν ιδιες με αυτες που θα επαιρνα απο οποιοδηποτε αλλο site. ISIC στην Ελλαδα εχω δει να ζητουν μονο στα ster cinemas (δεν δεχονται τη student card), ενω σε αρχαιολογικους χωρους, ΚΤΕΛ ηταν αρκετη η student card.

 

ps. Μαλλον εσυ μιλας για ταξιδια διαφορετικα απο Ελλαδα-Αγγλια καθως αναφερεις τη virgin, πραγμα που δεν το γνωριζω καθως εψαχνα παντα για ταξιδια Ελλαδα-Αγγλια .

Link to comment
Share on other sites

Oι πανελληνιες που ισως να μην ειναι και το καλυτερο συστημα (αλλα αυτο εχουμε και ειναι ιδιο για ολους) ειναι ψιλοκομβικο σημειο για τους νεους. Εκτος του οτι ειναι θεμα αν καποιος τα παιρνει ή δε τα παιρνει τα γραμματα ειναι και θεμα συγχρονισμου. Δηλαδη επειδη η ηλικα ειναι λιγο δυσκολη εκεινη την εποχη συμβαινει ναι ασχολεισαι με οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα μαθηματα σου. Αργοτερα που πηζεις λιγο μαλλον στρωνεις κωλο ευκολοτερα. Τωρα για την περιπτωση σου νομιζω οτι ηθελες να πας π.χ. ΕΜΠ και οτι αντι για 18 εβγαλες 17 ας πουμε και επειδη ειχες την οικονομικη δυνατοτητα την εκανες για εξω να σπουδασεις αυτο που ηθελες. Αν δεν την ειχες ισως να εδινες παλι εξετασεις μεχρι να μπεις στο ΕΜΠ ή να πηγαινες σε αλλη χαμηλοτερης βαθμολογιας σχολη. Δε το εκανες δε θα μαθεις ποτε αν εκανες καλα η ασχημα (λεμε τωρα)

Αν ηθελες να γινεις engineer και εγραψες 11 στις πανεληνιες τοτε ή παραμονες εξετασεων ερωτοτροπουσες ή τοτε οντως δεν εισαι για τετοιου επιπεδου σχολη.

 

Δεν ειπαμε οτι οποιος παει εξω ειναι βλακας αλλα εφοσον ο αλλος εγραψε 18 και εσυ 17 ο αλλος ειναι καλυτερος τη δεδομενη στιγμη. Αφου εξεταστηκε και απεδωσε. Και εφοσον δε γινεται ολοι να πανε στο ΕΜΠ καπου θα πεσει ψαλιδι

 

Ενα καλο που εχει το ξενο πανεπιστημιο ειναι οτι σου δινει ρυθμο να διαβαζεις ενω το ελληνικο οσυ λεει κοψε το λαιμο οσυ και τελειωσε οποτε θες και δε μας νοιαζει και καθολου. Δλδ ισωε καποιος γι να παοδωσει θελει να τον τρεξεις λιγο.

 

Παντως πιστευω χασαμε το θεμα το οποιο ειναι οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι ανταγωνιστικα των βρετανικων και οτι για δωρεαν παιδεια ειναι πολυ σωστα.

 

*Snowball δεν θελω να σε προσβαλω σε καμμια περιπτωση και να εχεις παντα επιτυχιες σε οτι και να κανεις ειτε σπουδασες εδω ειτε στη Γουανδελουπη. Απλα ισως ειναι καιρος να αλλαξει η νεοοτροπια θα παω στην αγγλια να μορφωθω γιατι εδω ειναι αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν υπαρχουν; Εγω πετουσα σχεδον αποκλειστικα με φοιτητικα εισητηρια απο το Λονδινο (ειδικα με Virgin, που ειχε τρελες εκπτωσεις στα φοιτητικα). Συνηθως πηγαινα μεσω STA Travel και σχεδον ολες οι εταιριες ζητουσαν ISIC για να βγει το εισητηριο (και υποτιθεται πρεπει να την δειξεις και στο check-in, αλλα κανεις δεν το κοιτουσε τοτε). Επισης, η Minoan μου ζητησε ISIC προσφατα για να μου δωσουν την φοιτιητικη εκπτωση.

bravo, STA Travel, lol ετσι λεγανε το site που μπηκα

Link to comment
Share on other sites

Τελος, το εχω πει 100αδες φορες- Οταν τελειωσεις και μπεις στην αγορα εργασιας, τα διπλωματα πανε περιπατο και φαινεται ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι οχι. Δεν χρειαζεται να υποστηριξει κανεις το πτυχιο του. Το τι κανει στην δουλεια του μετραει.

 

Αυτό ήθελα να το σχολιάσω νωρίτερα αλλά το ξέχασα.

 

Ενώ συμφωνώ 100% ότι από τη στιγμή που θα μπεις στην αγορά εργασίας τα διπλώματα πάνε περίπατο, σε ορισμένους κλάδους (βλέπε investment banking, management consulting κτλ κτλ) το όνομα του πανεπιστημίου παίζει μεγάλο ρόλο για να μπορέσεις να μπεις στην αγορά.

 

Γιατί αν δεν είσαι από 5-6 συγκεκριμένα πανεπιστήμια δεν περνάς καν την πόρτα για interview οπότε άντε να μπεις στην αγορά εργασίας για να αποδείξεις μετά ότι είσαι καλός.

 

Οπότε το όνομα του πανεπιστημίου παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο σε ορισμένους κλάδους τουλάχιστον και αν κάποιος μπορεί να μπει σε καλό πανεπιστήμιο, με όνομα, δεν έχει λόγο να μην το κάνει. Επίσης, ας μη γελιόμαστε, όσο και να την παλεύεις (μόνος σου) σε ένα μέτριο πανεπιστήμιο, δεν παίρνεις τα ίδια εφόδια που σου δίνει ένα κορυφαίο (όχι από μόνο του, αρκεί να την παλεύεις κι εκεί ε).

Link to comment
Share on other sites

Oι πανελληνιες που ισως να μην ειναι και το καλυτερο συστημα (αλλα αυτο εχουμε και ειναι ιδιο για ολους) ειναι ψιλοκομβικο σημειο για τους νεους. Εκτος του οτι ειναι θεμα αν καποιος τα παιρνει ή δε τα παιρνει τα γραμματα ειναι και θεμα συγχρονισμου. Δηλαδη επειδη η ηλικα ειναι λιγο δυσκολη εκεινη την εποχη συμβαινει ναι ασχολεισαι με οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα μαθηματα σου. Αργοτερα που πηζεις λιγο μαλλον στρωνεις κωλο ευκολοτερα. Τωρα για την περιπτωση σου νομιζω οτι ηθελες να πας π.χ. ΕΜΠ και οτι αντι για 18 εβγαλες 17 ας πουμε και επειδη ειχες την οικονομικη δυνατοτητα την εκανες για εξω να σπουδασεις αυτο που ηθελες. Αν δεν την ειχες ισως να εδινες παλι εξετασεις μεχρι να μπεις στο ΕΜΠ ή να πηγαινες σε αλλη χαμηλοτερης βαθμολογιας σχολη. Δε το εκανες δε θα μαθεις ποτε αν εκανες καλα η ασχημα (λεμε τωρα)

Αν ηθελες να γινεις engineer και εγραψες 11 στις πανεληνιες τοτε ή παραμονες εξετασεων ερωτοτροπουσες ή τοτε οντως δεν εισαι για τετοιου επιπεδου σχολη.

 

Δεν ειπαμε οτι οποιος παει εξω ειναι βλακας αλλα εφοσον ο αλλος εγραψε 18 και εσυ 17 ο αλλος ειναι καλυτερος τη δεδομενη στιγμη. Αφου εξεταστηκε και απεδωσε. Και εφοσον δε γινεται ολοι να πανε στο ΕΜΠ καπου θα πεσει ψαλιδι

 

Ενα καλο που εχει το ξενο πανεπιστημιο ειναι οτι σου δινει ρυθμο να διαβαζεις ενω το ελληνικο οσυ λεει κοψε το λαιμο οσυ και τελειωσε οποτε θες και δε μας νοιαζει και καθολου. Δλδ ισωε καποιος γι να παοδωσει θελει να τον τρεξεις λιγο.

 

Παντως πιστευω χασαμε το θεμα το οποιο ειναι οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι ανταγωνιστικα των βρετανικων και οτι για δωρεαν παιδεια ειναι πολυ σωστα.

 

*Snowball δεν θελω να σε προσβαλω σε καμμια περιπτωση και να εχεις παντα επιτυχιες σε οτι και να κανεις ειτε σπουδασες εδω ειτε στη Γουανδελουπη. Απλα ισως ειναι καιρος να αλλαξει η νεοοτροπια θα παω στην αγγλια να μορφωθω γιατι εδω ειναι αστα να πανε

 

Ομολογω πως εχω μπερδευτει λιγακι... Οταν λες "Τωρα για την περιπτωση σου νομιζω οτι ηθελες να πας π.χ. ΕΜΠ και οτι αντι για 18 εβγαλες 17", το εννοεις κυριολεχτικα; Αφου σου ειπα ποτε δεν εδωσα πανελληνιες, και ημουν μαθητης του 20 (τελειωσα πρωτος σου ειπα). Απο πολυ νωρις ειχα αποφασισει να παω εξω (Αγγλια η Αμερικη) γιατι ηξερα το Ελληνικα συστημα εκ τον εσω (και ειχα αποφασισει οτι δεν ειναι για μενα). Αληθεια, πιστευεις πως ΟΛΟΙ οι Ελληνες πρεπει να σπουδαζουν στην Ελλαδα και ολοι οι Αμερικανοι στην Αμερικη; ΤΟΣΟ περιεργο σου φαινεται να θελει να παει καποιος σε ξενο πανεπιστημιο αντι για Ελληνικο; Αν ναι, τοτε πρεπει να πιστευεις πως τα Ελληνικα πανεπστημια ειναι με διαφορα τα καλυτερα στον κοσμο... Αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω.

 

Αν παλι δεν το εννοεις κυριολεχτικα για μενα (συγκεκριμενα) ακυρα οσα εγραψα :p

 

Τωρα αν θα ημουν καλυτερα η χειροτερα με πτυχιο απο το ΕΜΠ δεν το ξερει κανεις, οπως κανεις δεν ξερει αν θα ημουν καλυτερα με πτυχιο απο την Ουγκαντα (η οπουδηποτε, τι σημασια εχει;). Τον στοχο μου, να κανω PhD και να δουλευω εδω που ειμαι τον πετυχα...

 

Τελος, μην εισαι τοσο απολυτος για τους βαθμους. Το αν εισαι καλος στο να περνας εξετασεις (και να γραφεις 20αρια) δεν σε κανει καλυτερο engineer... Ειδικα η πανελληνιες που βασιζονται σ'ενα μονο βιβλιο ανα μαθημα (και γενικα προωθουν πολυ περισσοτερο την παπαγαλια απ'οτι αλλα συστημα) δεν ειναι πολυ σοβαρα κριτηριο. Προφανως υπαρχει καποιο correlation, αλλα δεν ειναι οσο δυνατο πιστευεις εσυ.σ

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο: Όταν με το καλό πάει κάποιος πρέπει να γραφτεί αμέσως σε σχολή; Σκέφτομαι να πάω να το ψάξω απο εκεί για κανα χρόνο. Πρέπει να δηλώσω κάπου κάτοικος Αγγλίας ή πάω χύμα νοικιάζω σπίτι και θεωρούμαι κάτοικος λόγω ΕΕ; Υπάρχει σχετικός κανονισμός;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο: Όταν με το καλό πάει κάποιος πρέπει να γραφτεί αμέσως σε σχολή; Σκέφτομαι να πάω να το ψάξω απο εκεί για κανα χρόνο. Πρέπει να δηλώσω κάπου κάτοικος Αγγλίας ή πάω χύμα νοικιάζω σπίτι και θεωρούμαι κάτοικος λόγω ΕΕ; Υπάρχει σχετικός κανονισμός;

 

To μόνο μέρος που χρειάζεται να "γραφτείς" αφού βρεις σπίτι (κι όχι νωρίτερα) είναι στο τοπικό council (θα βοηθήσει αργότερα στο άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού κτλ).

 

Άλλοι περιορισμοί δεν υπάρχουν από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ean k to thema gia ta agglika panepistimia exei anaferthei k eksantlithei allou na pw k egw ena sxolio etsi gia thn kouventa...

Ta kalhtera panepistimia sto research exoun terastio provlima sto teaching, autoi oi diashmoi kathigites pou vgazoun ta papers k tis theories den exoun kamia apolutos oreksh na didaksoun proptuxiakous foitites!!me to zori pane oi anthrwpoi na didaksoun kamia taksh ean k den pane panta mias kai oi professores epilegoun ean tha didaksoun k pou-protimoun sunithws metaptuxiaka. Se pleuras teaching ta korufaia panepistimia einai sto idio epipedo k isws xamhlotero apo auta pou onomazonte 'ex polytechnic-milaw apo proswpiki ebeiria!. Auto to lew me kathe sigouria alla who am I?, deite omws ti epathe o Eric otan to eipe dhmosia (Eric Ringmar: , elpidoforos kathigitis sto LSE, anerxomeno asteri sto academia k sugrafeas tou "Surviving Capitalism: How We Learned to Live with the Market and Remained Almost Human): http://education.guardian.co.uk/higher/news/story/0,,1766663,00.html. Pantws sigoura ta kala panepistimia exoun alla benefits-network k kuros- kurios.

Oso gia ta ergasiaka einai polu alloi edw pou kseroun to thema ara egw den exw na prosthesw kati allo.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τη δουλεια στο Αγγλια.

Φιλικες συμβουλες γιατι τα τραβηξα πολυ προσφατα. Κατα τη δειαρκεια των σπουδων σου ακους θεσεις και νουμερα και λες ΄΄μεγαλε εδω μοιραζουνε λεφτα μαμα ετοιμασε τα τσουβαλια΄΄ οταν βγεις εξω και ψαξεις ομως θα φας μεγαλη φαπα. Παρατηρεις οτι ο ανταγωνισμος ειναι 10X σε σχεση με ελλαδα. Αν δεν εχεις προυπηρεσια σχετικη με τη δουλεια ειναι πολυ δυσκολο να μη πεταξουν το c.v σου. Το να εισαι 23-24 και να μην εχεις δουλεψει πουθενα σοβαρα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα. Οι ελληνες υποφερουν απο αυτο σε σχεση με αλλους. Οποτε δε το βαζεις κατω και ψαχνεις παντου. (Αν δε τα μαζεψεις να γυρισεις πισω απο την απογοητευση).

 

Οταν αρχισες να παιρνεις μερος σε αυτο το θεματακι προσφατα, πιστευα οτι εγραφες απλως για να γραφεις. Δεν ημουν σιγουρος. Τωρα μετα και απο αυτο πειστηκα πλεον οτι το κανεις επιτηδες. Ειναι φανερο οτι δεν εχεις ψαξει ποτε για δουλεια στην Αγγλια, σοβαρα. Αρκει να σου πω οτι προσληφθηκα στο NHS, πριν ΚΑΝ, παρω πτυχιο, για την ακριβεια 3 βδομαδες πριν παρουσιασω την πτυχιακη του βασικου πτυχιου. Μιλαμε τωρα οτι ουτε μαστερ δεν χρειαστηκε να εχω. Τελοσπαντων, περνανε τα χρονια, αναγκαζομαι να παω φανταρος, μενω 1.5 χρονο εξω απο το επαγγελμα, κι ομως ΚΑΙ ΠΑΛΙ προσλαμβανομαι στο NHS, με το που συμπληρωνω 45 μερες ΣΟΒΑΡΗΣ αναζητησης.

 

Εκει που τα μαζεψα και εφυγα απο απογοητευση, ηταν στην Ελλαδα, οταν εψαχνα δουλειες μετα το στρατο και ακουγα τα περιφημα 600 ευρω σε καθε πορτα. Για αυτο λεω οτι μου κανουν εντυπωση οι αποψεις σου, αν κι οπως ειπα ειμαι σιγουρος οτι τα γραφεις επιτηδες.

 

υγ. Μετα λες βεβαια "Λονδινο εννοουσα", αλλα την αρλουμπα την προηγουμενη δεν καταπιαστηκες να την κανεις λιγο edit. Γιατι θα πρεπε να ξερεις οτι ΑΛΛΟ Λονδινο και ΑΛΛΟ υπολοιπο UK. :mad: Που βεβαια κι αυτο ειναι τωρα.... Δηλαδη αμα πιασεις δουλεια, σε Μπριστολ, Λεστερ, Κοβεντρυ αντε Μπερμιγχαμ, που ειναι ολα 1-2 ωρες απτο Λονδινο, θα σε χαλαγε ε?

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

τv licence anaferomai sthn selida 20...ρε παιδια 190ε το χρονο??? ε δεν δινουμε τοσα εδω,κανα 3ε το μηνα...κ σιγουρα δεν εχουμε μονο 4-5 καναλια οπως εκει...πληρωνουν κ οσοι εχουν δορυφορικα πιατα?

τεσπα οσοι θα σπουδασετε εκει κ μπλεξουν με τους ελληνες φοιτητες θα μαθουν να βλεπουν κ φρεε gr tv...ε κ με dsl θα βρειτε λυση.

 

μια ερωτηση για να μην διαβαζω ολα απο την αρχη,ή τουλ.καποιος π παρακολουθει να μ πει σε ποια σελιδα να παω...θελω να δω τι απο αυτα π ξερω ισχυει .

1)για να πας σε καποιο Αγγλικο uni μ παν μιλας με καποιο γραφειο(στην αθηνα το bretaniko sto kοlonaki?)

ποτε κανεις foundation αν εχεις κακους βαθμους- lower? ή πρεπει να πληρωσεις τον μεσαζωντα για να μην κανεις κ να σε βαλει σε καλο uni:P?

στελνεις αιτησεις εως 20 unis?

2)ποσο κοστιζει η φοιτηση το χρονο σε διδακτρα για οχι τοπ uni κ αν αυτα τα περνεις πισω μετα απο καιρο μεσω καποιου ταμειου ε.ε.?kapou £3,000 =4.500e ap oti koitaxa? δηλ.το χρονο για σπιτι εκτος εστιας κ τα εξοδα του φτανετε τουλ τα 4-5χιλ ευρω το χρονοεπιπλεον αν εχει νοικι κανα 300ε το μηνα+λογαριασμους?στην εστια ποσο εχει το νοικι κ αν παλευετε η κατασταση εκει.

3)εχουν ελαχιστες απαιτησεις τα uni απο τους φοιτητες(κανα site π να λεει το καθενα τι θελει?) π.χ. βαθμο απολυτηριου,lower ή το αλλο το τεστακι π κανουν,ή apla στελνεις αιτησεις κ οποιο σε παρει?

Link to comment
Share on other sites

τv licence anaferomai sthn selida 20...ρε παιδια 190ε το χρονο??? ε δεν δινουμε τοσα εδω,κανα 3ε το μηνα...κ σιγουρα δεν εχουμε μονο 4-5 καναλια οπως εκει...πληρωνουν κ οσοι εχουν δορυφορικα πιατα?

τεσπα οσοι θα σπουδασετε εκει κ μπλεξουν με τους ελληνες φοιτητες θα μαθουν να βλεπουν κ φρεε gr tv...ε κ με dsl θα βρειτε λυση.

 

μια ερωτηση για να μην διαβαζω ολα απο την αρχη,ή τουλ.καποιος π παρακολουθει να μ πει σε ποια σελιδα να παω...θελω να δω τι απο αυτα π ξερω ισχυει .

1)για να πας σε καποιο Αγγλικο uni μ παν μιλας με καποιο γραφειο(στην αθηνα το bretaniko sto kοlonaki?)

ποτε κανεις foundation αν εχεις κακους βαθμους- lower? ή πρεπει να πληρωσεις τον μεσαζωντα για να μην κανεις κ να σε βαλει σε καλο uni:P?

στελνεις αιτησεις εως 20 unis?

2)ποσο κοστιζει η φοιτηση το χρονο σε διδακτρα για οχι τοπ uni κ αν αυτα τα περνεις πισω μετα απο καιρο μεσω καποιου ταμειου ε.ε.?kapou £3,000 =4.500e ap oti koitaxa? δηλ.το χρονο για σπιτι εκτος εστιας κ τα εξοδα του φτανετε τουλ τα 4-5χιλ ευρω το χρονοεπιπλεον αν εχει νοικι κανα 300ε το μηνα+λογαριασμους?στην εστια ποσο εχει το νοικι κ αν παλευετε η κατασταση εκει.

3)εχουν ελαχιστες απαιτησεις τα uni απο τους φοιτητες(κανα site π να λεει το καθενα τι θελει?) π.χ. βαθμο απολυτηριου,lower ή το αλλο το τεστακι π κανουν,ή apla στελνεις αιτησεις κ οποιο σε παρει?

1) Μπορείς να πάρεις το σχετικό χαρτι απο το UCAS καθως και άλλες πληροφορίες απο το British Council. Για να κανεις foundantion, στην περιπτωση μου, Αρχιτεκτονικη. Εκανα περίπου 1 χρόνο στις σχολές "ΠΛΑΚΑΣ" ονομαστες για Art & Design, Architecture πολλες δεκαετίες. Μου εφτιαξαν εκεινοι την δηλωση μου μεσω UCAS. Διαρκεί περίπου 1 χρόνο και λιγότερο. Και πρέπει να παρεις στο τελος το χαρτι σου-certificate με τουλάχιστον pass. Επίσης, ανεξαρτήτως του foundantion, πρέπει να είσαι κάτοχος του διπλώματος TOEFL ή IELTS, κυρίως όπως TOEFL. Πληροφορίες πάλι στο British Council. Πρέπει να το πάρεις το δίπλωμα με 213 (βάση) και πάνω. Είναι μέτριο προς εύκολο αν έχεις το Proficiency και θέλεις δουλειά (κυρίως πολύ λεξιλόγιο) αν εχεις μονο το Lower. Αιτήσεις μπορείς να στείλεις (μεσω UCAS πάντα, που έτσι πανε οι περισσότεροι για το BA) μέχρι 7 πανεπιστήμια.

 

2) 3000 λίρες είναι το στάνταρ, στα περισσότερα πανεπιστήμια. Μπορείς επίσης, να πάρεις και καποιο φοιτητικο δάνειο, το οποιο σου πληρωνει ολες τις σπουδές (τα δίδακτρα) (υπάρχει διαφορετικό για την εστια) και το αποπληρώνεις όταν τελειωσεις τις σπουδες σου, πιάσεις δουλειά και βγάζεις πανω απο ενα συγκεκριμενο ποσο τον χρονο. Αν δεν εχεις τα χρηματα. Δεν το αποπληρωνεις ποτε. Καμια ποινη. Απλα, οι προυποθεσεις για να το παρεις ειναι το χαμηλο εισοδημα της οικογενεια σου. Η εστια, ειναι πανω κατω 60λίρες την εβδομάδα με ολα τα εξοδα πληρωμενα. Ηλεκτρισμος, Θερμανση, κτλ.

 

3) Θα σου ζητήσουν τον βαθμό του απολυτηρίου σου, Lower -ΔΕΝ γίνεται δεκτο. Proficiency -αν το εχεις παρει πριν 2 χρόνια επίσης τις περισσότερες φορες -ΔΕΝ γίνεται δεκτό. Πρέπει ή να το ξαναδώσεις. Ή να δώσεις το γνωστό σε ολους μας TOEFL. Επίσης, ισως σου ζητήσουν να κανεις εναν χρόνο foundantion ή να πας εκει στο πανεπιστημιο, για μια μερα, να περάσεις interview.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχισες να παιρνεις μερος σε αυτο το θεματακι προσφατα, πιστευα οτι εγραφες απλως για να γραφεις. Δεν ημουν σιγουρος. Τωρα μετα και απο αυτο πειστηκα πλεον οτι το κανεις επιτηδες. Ειναι φανερο οτι δεν εχεις ψαξει ποτε για δουλεια στην Αγγλια, σοβαρα. Αρκει να σου πω οτι προσληφθηκα στο NHS, πριν ΚΑΝ, παρω πτυχιο, για την ακριβεια 3 βδομαδες πριν παρουσιασω την πτυχιακη του βασικου πτυχιου. Μιλαμε τωρα οτι ουτε μαστερ δεν χρειαστηκε να εχω. Τελοσπαντων, περνανε τα χρονια, αναγκαζομαι να παω φανταρος, μενω 1.5 χρονο εξω απο το επαγγελμα, κι ομως ΚΑΙ ΠΑΛΙ προσλαμβανομαι στο NHS, με το που συμπληρωνω 45 μερες ΣΟΒΑΡΗΣ αναζητησης.

 

Εκει που τα μαζεψα και εφυγα απο απογοητευση, ηταν στην Ελλαδα, οταν εψαχνα δουλειες μετα το στρατο και ακουγα τα περιφημα 600 ευρω σε καθε πορτα. Για αυτο λεω οτι μου κανουν εντυπωση οι αποψεις σου, αν κι οπως ειπα ειμαι σιγουρος οτι τα γραφεις επιτηδες.

 

υγ. Μετα λες βεβαια "Λονδινο εννοουσα", αλλα την αρλουμπα την προηγουμενη δεν καταπιαστηκες να την κανεις λιγο edit. Γιατι θα πρεπε να ξερεις οτι ΑΛΛΟ Λονδινο και ΑΛΛΟ υπολοιπο UK. :mad: Που βεβαια κι αυτο ειναι τωρα.... Δηλαδη αμα πιασεις δουλεια, σε Μπριστολ, Λεστερ, Κοβεντρυ αντε Μπερμιγχαμ, που ειναι ολα 1-2 ωρες απτο Λονδινο, θα σε χαλαγε ε?

 

OK αδερφε. Οτι πεις. Το δειγμα μου ειναι καπου στα 300-400 παιδια απο τα μαστερ του σχολειου μου και οι δουλειες που μιλαω ειναι banking, finance, oil industry κτλ. Ωραια τα λες εσυ αλλα εδω οι χυλοπιτες που τρωνε τα παιδια ειναι πολλες και τεραστιες.

 

Δεν ειπα ποτε οτι στην ελλαδα ειναι καλυερα, αλλα εδω εχει τεραστιο ανταγωνισμο γιατι οταν ανοιγει μια θεση στη ΒP για παραδειγμα κανει αιτηση ενα ημισφαιριο.

 

Εγω βρηκα δουλεια κατα τυχη. Δηλαδα επεσα πανω στη θεση τη βδομαδα που ανοιγε. Δεν ειχα προβλημα να δουλεψω ακομα και στο Ιmmingham.

 

Επειδη οπως λες γραφω για να γραφω, το θεμα ξεκινησε για να δωσουμε λιγες πληροφοριες σε καποιο παιδι που θα ερχοταν να σπουδασει. Μετα τη χασαμε τη μπαλα και πιασαμε αλλο θεμα. Οποτε αφου αρχισα να λεω αρλουμπες σταματαω εδω!

 

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

παιδια, απο περιεργια πηγα να δω ποσα ειναι τα διδακτρα, τον χρονο για bachelor σε ενα γνωστο πανεπιστημιο, τουλαχιστον σε μενα (που βλεπω ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ σειρες) το UCLA (University of California, Los Angeles)...τα διδακτρα ειναι Bachelor's degree $56,836!!! μα καλα ποιος δινει τοσα??? σε συγκριση με την Αγγλια..απαπαπα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...