Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικα περασα σε σχολη που ηθελα και με πολυ χαλαρο διαβασμα!

Αλλα βαζοντας τα πραγματα "κατω" βλεπεις οτι ισως να συμφερει κιολας να πας αγγλια!

Για να καταλαβεις τι εννοω θα παρω ως παραδειγμα τον κλαδο μου!

Εδω στην Ελλαδα αν περασεις στο ΕΜΠ ως ηλεκτρολογος θα κανεις να τελειωσεις κατα μεσο ορο 7-8 χρονια (μπορει να λεω και λιγα).

Στην αγγλια σε 3 χρονια εχεις παρει το πρωτο πτυχιο και στα 4 εχεις παρει και μαστερ(δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται αλλα οκ).

Επισης τελειωνοντας μιλας αγγλικα σαν native speaker και φυσικα σου ανοιγονται οι πορτες να δουλεψεις στην αγγλια(και οχι μονο)!

 

Τα εξοδα ισως να ειναι λιγο περισσοτερα(οχι απαραιτητα) ανα χρονο αλλα οπως ειπαμε δεν θα κανεις τα ιδια χρονια που θα κανεις στην Ελλαδα..

 

Φίλε ολυμπιακέ το να τελειώσεις μια σχολή όπως των ηλεκτρολόγων στο Ε.Μ.Π. σε 7-8 χρόνια δε φταίει κανένας άλλος παρά μόνο ο ίδιος ο φοιτητής διότι υπάρχουν και οι μεν που κάνουν καμιά 10ετία, υπάρχουν και οι δε που τελειώνουν στα 5 χρόνια με βαθμό.Επίσης,αν κάποιος περάσει ηλεκτρολόγος στο Ε.Μ.Π. δε νομίζω να φύγει για Αγγλία γιατί προφανώς έχει πετύχει τον στόχο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε ολυμπιακέ το να τελειώσεις μια σχολή όπως των ηλεκτρολόγων στο Ε.Μ.Π. σε 7-8 χρόνια δε φταίει κανένας άλλος παρά μόνο ο ίδιος ο φοιτητής διότι υπάρχουν και οι μεν που κάνουν καμιά 10ετία, υπάρχουν και οι δε που τελειώνουν στα 5 χρόνια με βαθμό.Επίσης,αν κάποιος περάσει ηλεκτρολόγος στο Ε.Μ.Π. δε νομίζω να φύγει για Αγγλία γιατί προφανώς έχει πετύχει τον στόχο του.

 

Διαφωνω καθετα!

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι στο χερι του φοιτητη αποκλειστικα το ποτε θα τελειωσει με το ελληνικο συστημα που εχουμε!!

Οι καταληψεις κλπ δεν σε αφηνουν να τελειωσεις στα 5 χρονια!

Τωρα αν υπαρχουν καποιοι, σε καποιες σχολες, που χωρις παραδωσεις και με διπλες εξεταστικες μπορουν να τελειωσουν κανονικα δεν λεει τιποτα!!

 

Που ξερεις μπορει αυτος που περασε ΕΜΠ να ηθελε Ιατρικη..

Δεν ειναι καθολου σπανιο!:)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα!

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι στο χερι του φοιτητη αποκλειστικα το ποτε θα τελειωσει με το ελληνικο συστημα που εχουμε!!

Οι καταληψεις κλπ δεν σε αφηνουν να τελειωσεις στα 5 χρονια!

Τωρα αν υπαρχουν καποιοι, σε καποιες σχολες, που χωρις παραδωσεις και με διπλες εξεταστικες μπορουν να τελειωσουν κανονικα δεν λεει τιποτα!!

 

Που ξερεις μπορει αυτος που περασε ΕΜΠ να ηθελε Ιατρικη..

Δεν ειναι καθολου σπανιο!:)

 

1>Η κατάληψη μπορει να σου κοστισει κανενα εξαμηνο και οχι αλλα 5 χρονια.Φοιτητης ειμαι και τα εζησα πριν λιγο καιρο.

 

2>Αν καποιος δεν ξερει να συμπληρωσει το μηχανογραφικο του και περναει ΕΜΠ ενω ηθελε ιατρικη πρεπει να γυρισει στο δημοτικο.

 

3>Στην Αγγλια απ οτι ξερω δεν εχεις και πολλα περιθωρια να χασεις μαθημα.Αυτο συνεπαγεται οτι Αγγλια διαβαζεις και παρακολουθεις απο την πρωτη μερα σε αντιθεση με την Ελλαδα.Οποτε αν συγκρινεις 2 φοιτητες εδω και εκει με τον ιδιο τροπο διαβασματος θα δεις οτι θα τελειωσουν και οι 2 στα χρονια τους.

 

4>Οσον αφορα το ελληνικο συστημα μας βολευει και μας αντιπροσωπευει μια χαρα γι αυτο και δεν θ αλλαξει αν δεν αλλαξουμε εμεις πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

1>Η κατάληψη μπορει να σου κοστισει κανενα εξαμηνο και οχι αλλα 5 χρονια.Φοιτητης ειμαι και τα εζησα πριν λιγο καιρο.

 

2>Αν καποιος δεν ξερει να συμπληρωσει το μηχανογραφικο του και περναει ΕΜΠ ενω ηθελε ιατρικη πρεπει να γυρισει στο δημοτικο.

 

3>Στην Αγγλια απ οτι ξερω δεν εχεις και πολλα περιθωρια να χασεις μαθημα.Αυτο συνεπαγεται οτι Αγγλια διαβαζεις και παρακολουθεις απο την πρωτη μερα σε αντιθεση με την Ελλαδα.Οποτε αν συγκρινεις 2 φοιτητες εδω και εκει με τον ιδιο τροπο διαβασματος θα δεις οτι θα τελειωσουν και οι 2 στα χρονια τους.

 

4>Οσον αφορα το ελληνικο συστημα μας βολευει και μας αντιπροσωπευει μια χαρα γι αυτο και δεν θ αλλαξει αν δεν αλλαξουμε εμεις πρωτα.

 

1.Μα δεν ειναι μια η καταληψη που θα γινει στα 5 χρονια! Οποτε ας που με οτι χανεις 2 εξαμηνα.. Αυτο σημαινει οτι καποιος που σπουδαζει στην Αγγλια εχει παρει το Μπατσελορ, εχει κανει ενα χρονο sandwich, εχει κανει μεταπτυχιακο και δουλευει και ενα χρονο!!

 

2.Δεν ξερω για σενα φιλε αλλα εγω ξερω πολλους που βαλαν προτημησεις αναλογα με την βαση του προηγουμενου ετους!

Αλλα οπως και να το κανουμε μπορει καποιος να θελει ιατρικη και να μην περασει!(δεν ειναι αναγκη να βαλουμε στο παιχνιδι το ΕΜΠ)

 

3.Το θεμα ειναι οτι εδω και καλη διαθεση να εχεις να διαβασεις δεν το κανεις! Ειναι πολυ σπανιο αναλογικα να βρεις ατομα που να διαβαζουν με το σκεπτικο που διαβαζει καποιος στην Αγγλια..

 

4.Ελπιζω να μην το λες για καλο αυτο..

Με αυτο το σκεπτικο δεν προκειται να αλλαξει τιποτα οσα χρονια και να περασουν!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Θα κάνω αίτηση τον Οκτώβρη, θεού θέλοντος, σε Warwick και LSE για το course "Economics and Finance". Θέλω μόνο αυτό και μόνο σε αυτά τα schools. Έχω πτυχίο από ΑΣΟΕΕ στο 8,3 στο χέρι, στα 6 χρόνια όμως, GMAT 705 και προϋπηρεσία 1 χρόνο στην οικογενειακή Α.Ε. και 6 μήνες σαν πρακτική άσκηση σε τμήμα treasury. Για πείτε τη γνώμη σας οι γνώστες του αντικειμένου... Θα με πάρουν? Και αν ναι, τι να επιλέξω? Τα παραπάνω μεταπτυχιακά έχουν κάτι γαμημ... ποσοστά αποδοχής του στυλ 71/1253.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Γνωριζει κάποιος/α το πανεπιστήμιο Cranfield σε τι σειρά κατατάσσεται σε σχέση με τα άλλα?

 

Σε Business έχει καλο όνομα. :)

 

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Θα κάνω αίτηση τον Οκτώβρη, θεού θέλοντος, σε Warwick και LSE για το course "Economics and Finance". Θέλω μόνο αυτό και μόνο σε αυτά τα schools. Έχω πτυχίο από ΑΣΟΕΕ στο 8,3 στο χέρι, στα 6 χρόνια όμως, GMAT 705 και προϋπηρεσία 1 χρόνο στην οικογενειακή Α.Ε. και 6 μήνες σαν πρακτική άσκηση σε τμήμα treasury. Για πείτε τη γνώμη σας οι γνώστες του αντικειμένου... Θα με πάρουν? Και αν ναι, τι να επιλέξω? Τα παραπάνω μεταπτυχιακά έχουν κάτι γαμημ... ποσοστά αποδοχής του στυλ 71/1253.Τι λέτε?

 

Μια χαρά σε βρίσκω (αν εξαιρέσεις αυτά τα 6 χρονια). Κατά τα αλλα είσαι μια χαρά. Πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα (αλλα δε μπορώ να πω με σιγουριά).

 

Χρειάζεσαι και 2/3 πολύ καλές συστατικές επιστολές ;)

 

Όταν λες τι να επιλέξεις, εννοείς ανάμεσα στα 2; Το LSE πάντα έχει άλλη χάρη ;)

 

Πάντως, I would strongly recommend να κανεις αιτήσεις και σε αλλα πανεπιστήμια για καβάτζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Θα κάνω αίτηση τον Οκτώβρη, θεού θέλοντος, σε Warwick και LSE για το course "Economics and Finance". Θέλω μόνο αυτό και μόνο σε αυτά τα schools. Έχω πτυχίο από ΑΣΟΕΕ στο 8,3 στο χέρι, στα 6 χρόνια όμως, GMAT 705 και προϋπηρεσία 1 χρόνο στην οικογενειακή Α.Ε. και 6 μήνες σαν πρακτική άσκηση σε τμήμα treasury. Για πείτε τη γνώμη σας οι γνώστες του αντικειμένου... Θα με πάρουν? Και αν ναι, τι να επιλέξω? Τα παραπάνω μεταπτυχιακά έχουν κάτι γαμημ... ποσοστά αποδοχής του στυλ 71/1253.Τι λέτε?

 

προσωπικα θεωρω ότι θα σε πάρουν άνετα. έχει τέλεια χαρακτηριστηκα..

 

Θα πρωτιμούσα LSE γιατί είναι ποιο μούρη και ποιο ξακουστό από το warwick.όχι πως το warwick δεν είναι αλλά δεν είναι σαν το lse. καλή επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Ελλαδα αν περασεις στο ΕΜΠ ως ηλεκτρολογος θα κανεις να τελειωσεις κατα μεσο ορο 7-8 χρονια (μπορει να λεω και λιγα).

Δεν παιζει με τιποτα αυτο που λες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει με τιποτα αυτο που λες..

 

Τι εννοεις?

Εγω ξερω 2 παιδια που ειναι στο ΕΜΠ και το λεω!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?

Εγω ξερω 2 παιδια που ειναι στο ΕΜΠ και το λεω!

 

Προφανώς εννοεί ότι ένας αξιοπρεπής φοιτητής δε θα κάνει ούτε κατά διάνοια τόσο πολύ. Σε όλα τα τμήματα ακούς εξωφρενικούς μέσους ορους, όμως μπορείς άνετα να τελειώσεις σε πολύ λιγότερο (και αν είσαι επιμελής ακόμα και στα χρονια των σπουδών ακριβώς). ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι ένας αξιοπρεπής φοιτητής δε θα κάνει ούτε κατά διάνοια τόσο πολύ. Σε όλα τα τμήματα ακούς εξωφρενικούς μέσους ορους, όμως μπορείς άνετα να τελειώσεις σε πολύ λιγότερο (και αν είσαι επιμελής ακόμα και στα χρονια των σπουδών ακριβώς). ;)

 

Πολυ ομορφα! Συμφωνω απολυτα.. (εκτος αν παραγινει με τις καταληψεις)

Αλλα εγω μιλησα για τον Μ.Ο., και ετσι οπως το λεει ειναι καταφανεστατο το οτι με αμφισβητει! Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα! Συμφωνω απολυτα.. (εκτος αν παραγινει με τις καταληψεις)

Αλλα εγω μιλησα για τον Μ.Ο., και ετσι οπως το λεει ειναι καταφανεστατο το οτι με αμφισβητει! Ετσι δεν ειναι?

 

Δεν ξέρω, αλλα το ζήτημα δεν είναι να το κάνουμε olympiakos vs tax_opari. Το ζήτημα είναι ότι ο MO δεν έχει κανένα relevance με την πραγματικότητα (ακόμα κι αν είναι σωστός).

 

Γιατί αν είμαστε τρεις, εσύ τελειώσεις τη σχολη στα 5 χρονια, εγώ στα 6 κι ένας άλλος στα 10, ο μέσος ορος είναι τα 7 χρονια. Η πλειοψηφία όμως (εμείς οι 2) κάνει σημαντικά λιγότερο.

 

Με λίγα λόγια το να λέμε ότι στην Αγγλία τα χρονια είναι 4 (με το master) ενώ στην Ελλάδα θα κανεις κατά μέσο ορο 7-8 χρονια να τελειώσεις είναι στατιστικά (ίσως) σωστό, λογικά όμως άτοπη σύγκριση.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλα το ζήτημα δεν είναι να το κάνουμε olympiakos vs tax_opari. Το ζήτημα είναι ότι ο MO δεν έχει κανένα relevance με την πραγματικότητα (ακόμα κι αν είναι σωστός).

 

Γιατί αν είμαστε τρεις, εσύ τελειώσεις τη σχολη στα 5 χρονια, εγώ στα 6 κι ένας άλλος στα 10, ο μέσος ορος είναι τα 7 χρονια. Η πλειοψηφία όμως (εμείς οι 2) κάνει σημαντικά λιγότερο.

 

Με λίγα λόγια το να λέμε ότι στην Αγγλία τα χρονια είναι 4 (με το master) ενώ στην Ελλάδα θα κανεις κατά μέσο ορο 7-8 χρονια να τελειώσεις είναι στατιστικά (ίσως) σωστό, λογικά όμως άτοπη σύγκριση.

 

:)

 

Οταν τα εγραφα δεν καθομουνα να βρω την τυπικη αποκλιση!!

Εγω μιλησα για Μ.Ο!

Τωρα να ερχεται ο αλλος και να μου λεει "δεν παιζει"....

Τελος παντων.

 

Διαφωνω οτι ειναι ατοπη συγκριση!

Συνεκρινα 2 Μ.Ο.! Οταν μιλαμε γενικα δεν μπορουμε να μιλαμε για τις εξαιρεσεις! Φυσικα και υπαρχουν πολλοι που τελειωνουν το 5ετες πτυχιο στην ωρα τους αλλα δεν ειναι πλεοψηφια!

Στην τελικη αν καποιος πιστευει οτι μπορει να τελειωσει την σχολη σε 5 χρονια ας μην λαβει υποψη του αυτο που ειπα ως πλεονεκτημα του Αγγλικου συστηματος..

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τυπικής απόκλισης, ούτε στατιστικής. Είναι θέμα λογικής.

 

Ο MO δεν είναι αντιπροσωπευτικός της πλειοψηφίας των φοιτητών (επηρεάζεται disproportionately από αυτούς που τελειώνουν μετά από αιώνες) ποσο μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικός για κάποιον που ενδιαφέρεται και το ψάχνει. Και αυτοί που τελειώνουν σε (το πολύ) 5+1 χρονια δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ;)

 

Η σύγκριση Μεσων Ορων είναι άτοπη και για έναν ακόμα λόγο: στην Αγγλία δεν νοείται "αιώνιος" φοιτητής. Η παίρνεις το πτυχίο στα 3-4 χρονια (έστω με pass, που σε ένα μέτριο ίδρυμα δεν είναι και κατόρθωμα;)) η δεν το παίρνεις. Δε μπορεί να είσαι φοιτητής επί 10 χρονια.:!:

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαζει κανεις electronic engineering, communications η κατι παρομοιο? Αν ξερει κανεις πληροφοριες για το τι ζηταει η αγορα και τι μεταπτυχιακο θα ηταν προτιμοτερο στα ηλεκτρονικα ας στειλει.
Link to comment
Share on other sites

Καλά είπε ο tax_opari91 δεν παίζει με τίποτα.Αν θες να κάνεις στατιστική ανάλυση(αφού μίλησες για Μ.Ο.) να πάρεις φοιτητές

που ασχολούνται από την πρώτη στιγμή με την σχολή όπως κάνουν Αγγλία(σύγκριση ομοίων) και όχι όπως έκαναν τα 2 άτομα που ξέρεις από τα χιλιάδες που σπουδάζουν Ε.Μ.Π. ή σπούδαζαν.Μην ξεχνάς ότι εδώ μέσα είμαστε ή ήμασταν φοιτητές και ξέρουμε τι σημαίνει αραλίκι τα πρώτα χρόνια και μετά τρέξιμο για τελείωμα σπουδών οπότε αυτό συνεπάγεται παράταση σπουδών πράγμα το οποίο δεν γίνεται Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τυπικής απόκλισης, ούτε στατιστικής. Είναι θέμα λογικής.

 

Ο MO δεν είναι αντιπροσωπευτικός της πλειοψηφίας των φοιτητών (επηρεάζεται disproportionately από αυτούς που τελειώνουν μετά από αιώνες) ποσο μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικός για κάποιον που ενδιαφέρεται και το ψάχνει. Και αυτοί που τελειώνουν σε (το πολύ) 5+1 χρονια δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ;)

 

Η σύγκριση Μεσων Ορων είναι άτοπη και για έναν ακόμα λόγο: στην Αγγλία δεν νοείται "αιώνιος" φοιτητής. Η παίρνεις το πτυχίο στα 3-4 χρονια (έστω με pass, που σε ένα μέτριο ίδρυμα δεν είναι και κατόρθωμα;)) η δεν το παίρνεις. Δε μπορεί να είσαι φοιτητής επί 10 χρονια.:!:

 

Μα εκει ειναι ολη η ουσια!!!

Στο οτι δεν νοειται αιωνιος φοιτητης!!

 

Εγω μαζι σου διαφωνω που λες οτι ειναι πλεοψηφια αυτοι που τελειωνουν στην ωρα τους!!

Προσωπικα επειδη τυχαινει να ξερω οπως ειπα ατομα στο ΕΜΠ ξερω οτι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που δεν χρωστανε η χρωστανε λιγα μαθηματα στο τελος της 5ετιας!!

 

Καλά είπε ο tax_opari91 δεν παίζει με τίποτα.Αν θες να κάνεις στατιστική ανάλυση(αφού μίλησες για Μ.Ο.) να πάρεις φοιτητές

που ασχολούνται από την πρώτη στιγμή με την σχολή όπως κάνουν Αγγλία(σύγκριση ομοίων) και όχι όπως έκαναν τα 2 άτομα που ξέρεις από τα χιλιάδες που σπουδάζουν Ε.Μ.Π. ή σπούδαζαν.Μην ξεχνάς ότι εδώ μέσα είμαστε ή ήμασταν φοιτητές και ξέρουμε τι σημαίνει αραλίκι τα πρώτα χρόνια και μετά τρέξιμο για τελείωμα σπουδών οπότε αυτό συνεπάγεται παράταση σπουδών πράγμα το οποίο δεν γίνεται Αγγλία.

 

Οχι φιλε δεν ειναι ετσι γιατι απλουστατα τα ιδια ατομα που σπουδαζουν στην Ελλαδα(και αραζουν), στην Αγγλια θα τελειωναν μια χαρα και στην ωρα τους!!

Το ιδιο πραγμα με εσας που ξερετε τι σημαινει αραλικι θα εκανα και εγω στην θεση σας!!

 

Οταν λοιπον λεω μεσο ορο εννοω το ΣΥΝΟΛΟ των φοιτητων!

Σιγα μην κατσω να ψαξω ποιος διαβαζει και ποιος οχι!!

Τα στατιστικα στοιχεια αυτα λενε!!

Link to comment
Share on other sites

Μα εκει ειναι ολη η ουσια!!!

Στο οτι δεν νοειται αιωνιος φοιτητης!!

 

Εγω μαζι σου διαφωνω που λες οτι ειναι πλεοψηφια αυτοι που τελειωνουν στην ωρα τους!!

Προσωπικα επειδη τυχαινει να ξερω οπως ειπα ατομα στο ΕΜΠ ξερω οτι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που δεν χρωστανε η χρωστανε λιγα μαθηματα στο τελος της 5ετιας!!

 

 

 

Οχι φιλε δεν ειναι ετσι γιατι απλουστατα τα ιδια ατομα που σπουδαζουν στην Ελλαδα(και αραζουν), στην Αγγλια θα τελειωναν μια χαρα και στην ωρα τους!!

Το ιδιο πραγμα με εσας που ξερετε τι σημαινει αραλικι θα εκανα και εγω στην θεση σας!!

 

Οταν λοιπον λεω μεσο ορο εννοω το ΣΥΝΟΛΟ των φοιτητων!

Σιγα μην κατσω να ψαξω ποιος διαβαζει και ποιος οχι!!

Τα στατιστικα στοιχεια αυτα λενε!!

 

Δε διάβασες καλά. Είπα ότι ένα μεγάλο μέρος (δεν ξέρω αν είναι πλειοψηφία η όχι) τελειώνει στο 5+1 - όχι στα 5 χρονια ακριβώς.

 

Από τα 5-6 μέχρι τα 7-8 υπάρχει μεγάλη απόσταση. Τώρα να κάτσω να ξανα-εξηγήσω γιατί τα στατιστικά δε λένε πάντα την αλήθεια ... δεν παίζει με τίποτα.;)

 

Το ΣYΝΟΛΟ των φοιτητών περιλαμβάνει αιωνιους, άτομα που παίρνουν πτυχίο μετά από 10 και βάλε χρονια, άτομα που δεν παίρνουν πτυχίο ποτε κτλ. Τέτοια στατιστικά υπάρχουν πολλά που να δημιουργούν εντυπώσεις, ευτυχώς η δυστυχώς όμως δεν έχουν καμια σχέση με την πραγματικότητα που βιώνει ένα μεγάλο μέρος (τολμώ να πω η πλειοψηφία) των φοιτητών.

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασες καλά. Είπα ότι ένα μεγάλο μέρος (δεν ξέρω αν είναι πλειοψηφία η όχι) τελειώνει στο 5+1 - όχι στα 5 χρονια ακριβώς.

 

Από τα 5-6 μέχρι τα 7-8 υπάρχει μεγάλη απόσταση. Τώρα να κάτσω να ξανα-εξηγήσω γιατί τα στατιστικά δε λένε πάντα την αλήθεια ... δεν παίζει με τίποτα.;)

 

Το ΣYΝΟΛΟ των φοιτητών περιλαμβάνει αιωνιους, άτομα που παίρνουν πτυχίο μετά από 10 και βάλε χρονια, άτομα που δεν παίρνουν πτυχίο ποτε κτλ. Τέτοια στατιστικά υπάρχουν πολλά που να δημιουργούν εντυπώσεις, ευτυχώς η δυστυχώς όμως δεν έχουν καμια σχέση με την πραγματικότητα που βιώνει ένα μεγάλο μέρος (τολμώ να πω η πλειοψηφία) των φοιτητών.

 

Ε και εγω λεω οτι η πλεοψηφια δεν εχει τελειωσει στα 6 χρονια!

Και μετα ερχομαι και λεω οτι ο ΜΟ των φοιτητων τελειωνει μετα τα 7 χρονια!

(Μιλαμε παντα για 5ετη φοιτηση)

 

Δεν χρειαζεται να ξαναεξηγησεις, πιστευω οτι μια χαρα εχω καταλαβει τι εννοεις, και νομιζω ειμαι ξεκαθαρος και εγω απο την μερια μου!!

 

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ανθρωπινως δυνατο να ξερω ποιοι σπουδαζουν κανοντας χαβαλε αραχτοι οπως ο φιλος πιο πανω και ποιοι οχι!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε δεν ειναι ετσι γιατι απλουστατα τα ιδια ατομα που σπουδαζουν στην Ελλαδα(και αραζουν), στην Αγγλια θα τελειωναν μια χαρα και στην ωρα τους!!

Εννοεις οτι αυτα τα ιδια ατομα θα τελειωναν στην Αγγλια στην ωρα τους αραζοντας η εγω δε καταλαβα καλα? Γιατι αν εννοεις κατι τετοιο εισαι πολυ λαθος. Και στην Ελλαδα φυσικα θα τελειωναν στην ωρα τους αν δεν αραζαν και υπηρχε μια σχετικη συνεπεια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι αυτα τα ιδια ατομα θα τελειωναν στην Αγγλια στην ωρα τους αραζοντας η εγω δε καταλαβα καλα? Γιατι αν εννοεις κατι τετοιο εισαι πολυ λαθος. Και στην Ελλαδα φυσικα θα τελειωναν στην ωρα τους αν δεν αραζαν και υπηρχε μια σχετικη συνεπεια

 

Οχι καμια σχεση.. Το αντιθετο μαλιστα!

Ειπα οτι στην Αγγλια θα αναγκαζονταν να κατσουν να διαβασουν, σε αντιθεση με την Ελλαδα που εχουν το ελευθερο να κανουν οτι θελουν!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω ότι θα σε πάρουν άνετα. έχει τέλεια χαρακτηριστηκα..

 

Θα πρωτιμούσα LSE γιατί είναι ποιο μούρη και ποιο ξακουστό από το warwick.όχι πως το warwick δεν είναι αλλά δεν είναι σαν το lse. καλή επιτυχία...

 

Thanks jake...

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις συμβουλές gmac. Και κάτι ακόμα, γιατί αυτό που πολύ σωστά πρόσεξες και ανέφερες σε σχέση με τη διάρκεια σπουδων με καίει τελευταία πολύ.

Έχεις εμπειρία από κάποιον-α που κόπηκε η αίτησή του από τη διάρκεια των σπουδών του, ενώ είχε καλό μέσο όρο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...