Jump to content

[Επίσημο] Qtek S200 (Prophet)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το s200 ειναι ενα αρκετα έως πολυ γρηγορο ppc (video παιζει ανετα !!!! και full screen χωρις καμια διακοπη !!) καπου και εγω διαβαζοντας τοσα στο myphone η αληθεια ειναι οτι επηρεάστηκα και δεν το πηρα με καλό ματι αλλα αν το συγκρινετε με το atom (που ειναι δηθεν το καλλιτερο) το μονο που υπερέχει και το radio και αυτο δεν εχει καλη ποιότητα , τα ηχεια του ειναι ασθενικα , η καμερα αργει να ανοιξει 4-5 δευτ, και να αποθηκευσει 8-9 δευτ που σημαινει κουνημένες φωτος αλλα και με test το s200 έχει κατα πολύ καλλιτερο φακο (χωρις να φτανει τα sony πλησιάζει στο k750 aneta) , ασε που για να χρησιμοποιήσει κάποιοσ χρειάζεται την ακιδα ενω το s200 εχει έξυπνα πλήκτρα !!!! , τι να πω εγω με το s200 πλέον και με καθε ειλικρινεια ειναι αρκετα ευχαριστημένος

Αναφέρομαι σε ολα αυτα γιατι πολυ ειναι σαν εμένα και ισως να έχουν μπρευρδευτει με τοσο κινητα που κυκλοφορούν !!!! και απο τα χέρια μου έχουν περάσει πάρα πολλά και έχω δεί ακόμα πιο πολλα (δείτε τις φωτογραφιες που τραβα το Ν80 και θα γελάτε , δείτε την οθόνη του Ν91 και θα γελάτε ποιο πολύ ) αν είχε και πιο καθαρό απο άποψη ποιότητας ήχο όπως τα Νοκια Ν80 το W900ι και το Κ810ι τότε για μένα θα ήταν απλά ΚΟΡΥΦΑΙΟ !!!

και το ποιο σημαντικο !!!! ακομα δεν έχει γινει καμια σοβαρη αναβάθμιση απο την qtek !!!!! περιμενετε και θα δείτε σε λίγο !!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Domal καλορίζικο αλλά υπερβάλεις λίγο από ενθουσιασμό, προφανώς. Είναι μέτριο σε ταχύτητα έως αργό ppc. Στα άλλα, λίγο ή πολύ, συμφωνώ.
Link to comment
Share on other sites

Domal καλορίζικο αλλά υπερβάλεις λίγο από ενθουσιασμό, προφανώς. Είναι μέτριο σε ταχύτητα έως αργό ppc. Στα άλλα, λίγο ή πολύ, συμφωνώ.

 

Αργό δεν είναι.

 

Μέτριο είναι για τους heavy users και μια χαρά για τους νέους.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως με την αναβάθμιση που ετοιμάζει η qtek θα βελτιωθεί η ταχύτητα κυρίως στην πλοήγηση των μενού των windows και στις εφαρμογές τους(media player,explorer,photo album) ,όχι στις εφαρμογές άλλων κατασκευαστών(παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής...)
Eli Eloim Lama Astagna Savaoth
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω 4 μέρες. Είναι πολύ καλό αν και το πρώτο μου ppc. Πραγματικά δεν μου εχει σπάσει ακόμα τα νεύρα η ταχύτητα του αν εξαιρέσεις τα αρχεία word ανω των 2-3 mb που μπορεί να κάνει και 30 δευτερόλεπτα να τα ανοίξει. Αλλά όπως και να έχει υπολογιστής χεριού είναι . Έως τώρα αρκετά άνετη χρήση έχω περάσει και 2 προγραμματάκια και 4 παιχνίδια χωρίς προβλήματα. Τα περίμενα ποιο δύσκολα τα πράγματα.

 

Είναι καλό χωρίς υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Αργό δεν είναι.

 

Μέτριο είναι για τους heavy users και μια χαρά για τους νέους.

ετσι ειναι οπως λεει ο Mythozz, προσφερει απιστευτη σταθεροτητα στην καθημερινη χρηση (σε σχεση με m600, xda atom, benq p50, mio 701, και με ολα τα αλλα που εχω δοκιμασει), τοσο σαν pda οσο κυριως σαν wirelless( και εννοω ολα τα wireless-gsm, gprs, bt, wifi), αλλα και σαν ποιοτητα καμερας (για τους σινεφιλ...)

Τωρα για τον ομαπακο ειπαμε, βαλτε το smartskey, να τον τρεχετε συνεχεια στα 264 η 252 και πραγματικα ουτε ο heavy user θα εχει προβλημα:D

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να δοκιμάσω ένα overclocking.

Πόσο εύκολο και ασφαλές(κυρίως)θα είναι..??

Θα μπορέσω να το βάλω να τρέχει σε μία ασφαλή ταχύτητα π.χ 220-230 ή έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις.Το λέω αυτό γιατί βλέπω και αναφέρονται συνέχεια ταχύτητες από 240 και πάνω...

Eli Eloim Lama Astagna Savaoth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε στο s200 να κάνουμε φωνητικές κλήσεις χρησιμοποιώντας το ΒΤ ( π.χ jabra 250 ) .

Όταν πατάω το κουμπί του ΒΤ ανοίγει η εφαρμογή αλλά λειτουργεί από το μικρόφωνο της συσκευής και όχι το ΒΤ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Βασίλης

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να δοκιμάσω ένα overclocking.

Πόσο εύκολο και ασφαλές(κυρίως)θα είναι..??

Θα μπορέσω να το βάλω να τρέχει σε μία ασφαλή ταχύτητα π.χ 220-230 ή έχει προκαθορισμένες ρυθμίσεις.Το λέω αυτό γιατί βλέπω και αναφέρονται συνέχεια ταχύτητες από 240 και πάνω...

Pws th amporousame na kanoume overclocking?Einai eukolo?to kanei opoiosdhpote?Ti problhmat tha mporousame na exoume?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενας φιλος μου έχει το 2020 με win 05 και έχει ένα προγραμμα με το οποίο όλη η μνήμη (μαζι με την storage) εννοποιείται και φαίνεται σαν μία με αποτέλεσμα απο αυτό και μόνο το ppc να πετάει !!! το έχει δει κανενας κάπου ????? για τον δικό μας επεξεργαστή ?)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mythoz παίζουμε με τις λέξεις. Ασχολήθηκα αρκετά με το κινητό γιατί πραγματικά μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του, μια χαρά το βρίσκω και γω, απλά, για σένα, για μένα, για τους heavy ή τους light users, για όλους "αντικειμενικά" δεν είναι το "αρκετά ως πολύ γρήγορο ppc" που γράφτηκε, αυτό σχολίασα. Κατά τη γνώμη μου, μεγάλη αμαρτία που δεν έχει έναν 400αρη επεξεργαστή. Πολύ μεγάλη για ένα τέτοιο εν δυνάμει αντικείμενο λατρείας!

Panaros, δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά εμείς που έχουμε το m600 έχουμε ξεχάσει που είναι το reset!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ reset button! Οπότε βγάλτο από την παρένθεση (και είναι γνωστό ποιο ήταν αυτό το πολύ συγκεκριμένο software ζήτημα που το έκανε να κολλάει).

Link to comment
Share on other sites

προς θεου κυριλεμαν, τι ειναι αυτα που λες. δηλαδη λες καλυτερο το ετεν μ600 απ'το σ200; ελεος, νταξει ειναι κατι νανοσεκοντ πιο γρηγορο το πρωτο αλλα σε σχεδιασμο και υποστηριξη δε πιανει μια μπροστα στο κιουτεκ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ας αφησουμε τους διαξιφισμούς και ας βοηθήσουμε ο ενας τον αλλο εδω μέσα (ισως φταιω και εγω γι'αυτο αλλα βαρέθηκα να ακούω ο,τι ειναι αργο κλπ)

Σε μένα συμβαινει ενα περίεργο , οταν είναι κλειστο (οχι εντελως κλειστο) δεν λειτουργει το ξυπνητήρι ούτε το κλασικο που εχει μεσα ούτε και το ptravel alarm συμβαινει σε κανενα αλλο αυτό ??? υπάρχει κανενα καλο προγραμμα για ξυπνητήρι ??? που να παιζει ολα τα αρχεία mp3 και wav ?????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας αφησουμε τους διαξιφισμούς και ας βοηθήσουμε ο ενας τον αλλο εδω μέσα (ισως φταιω και εγω γι'αυτο αλλα βαρέθηκα να ακούω ο,τι ειναι αργο κλπ)

Σε μένα συμβαινει ενα περίεργο , οταν είναι κλειστο (οχι εντελως κλειστο) δεν λειτουργει το ξυπνητήρι ούτε το κλασικο που εχει μεσα ούτε και το ptravel alarm συμβαινει σε κανενα αλλο αυτό ??? υπάρχει κανενα καλο προγραμμα για ξυπνητήρι ??? που να παιζει ολα τα αρχεία mp3 και wav ?????

το ptravel με εχει σωσει και προς το παρον λειτουργει καλα ακομα και με "σβηστη" οθονη (οχι κλειστο το κινητο)!

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

domal k egw toso kairo den to eixa balei to ksupnhthtri ptravel alarm... (blepeis foithths.....)

e shmera pou to abala den mou xtuphse oute emena :(

pantws mp3 kai wav ktl xtupaei kanonika...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάσα αρκετά στην αρχή του forum αλλά υπάρχει μια σχετική ασάφεια, το s200 είναι όντως ταχύτερο από το 9100 ή όχι ?
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

domal k egw toso kairo den to eixa balei to ksupnhthtri ptravel alarm... (blepeis foithths.....)

e shmera pou to abala den mou xtuphse oute emena :(

pantws mp3 kai wav ktl xtupaei kanonika...

ptravel alarm ειναι πραγματι λιγο περιεργο στη χρηση, σιγουρα κανετε check το κουτάκι πανω δεξια οταν ειστε στο set alarm?

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ptravel alarm ειναι πραγματι λιγο περιεργο στη χρηση, σιγουρα κανετε check το κουτάκι πανω δεξια οταν ειστε στο set alarm?

 

φυσικα !!!!!

αλλα ......με σβηστη οθόνη γιοκ

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

φυσικα !!!!!

αλλα ......με σβηστη οθόνη γιοκ

με σβηστή εμένα παίζει. για σιγουρια, οταν φτιάχνεις ενα νεο αλαρμ, στο today στο βγάζει? εμένα ναι.

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε στο s200 να κάνουμε φωνητικές κλήσεις χρησιμοποιώντας το ΒΤ ( π.χ jabra 250 ) .

Όταν πατάω το κουμπί του ΒΤ ανοίγει η εφαρμογή αλλά λειτουργεί από το μικρόφωνο της συσκευής και όχι το ΒΤ.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Βασίλης

 

Προσωπικά έχω ένα Motorola H500 ακουστικό BT, με το οποίο γίνονται οι φωνητικές κλήσεις μια χαρά.

Από όσο έχω δει, η εγγραφή των ονομάτων πρέπει να γίνει από το μικρόφωνο της συσκευής, αλλά μετά οι κλήσεις γίνονται από το ακουστικό. Έχω παρατηρήσει ότι δυστυχώς η ακρίβεια στην αναγνώριση δεν είναι και η καλύτερη, με πολύ θόρυβο δεν καταλαβαίνει τι λέω (οπότε κάνει ένα δεύτερο μπιπ) ή μπέρδευε κάποια ονόματα (μέχρι που τα άλλαξα για να μην παίρνω λάθος άτομα!). Ένα παλιό Nokia 5130 που είχα τα πηγαινε πολύ καλύτερα στην αναγνώριση των φωνητικών κλήσεων...

Link to comment
Share on other sites

προς θεου κυριλεμαν, τι ειναι αυτα που λες. δηλαδη λες καλυτερο το ετεν μ600 απ'το σ200; ελεος, νταξει ειναι κατι νανοσεκοντ πιο γρηγορο το πρωτο αλλα σε σχεδιασμο και υποστηριξη δε πιανει μια μπροστα στο κιουτεκ.

Έκανα εγώ κάποια σύγκριση και δεν το κατάλαβα;;; Χρησιμοποίησα ποτέ τον όρο καλύτερο ή χειρότερο; Πως ορίζεται το "καλύτερο"; Τέλος πάντων. Για το s200 γράφω 1) γιατί είχα το λατρεμένο s100 και περίμενα εναγωνίως τον αντικαταστάτη και 2) γιατί από τη στιγμή που το είδα μου άρεσε πολύ ως συσκευή. Γράφω για τελευταία φορά ότι (σε σχέση κυρίως με το m600 και δευτερευόντως με το 9100 γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς):

-Με εντυπωσίασαν: Ο σχεδιασμός και η εργονομία του, δηλ. μέγεθος, βάρος, διαστάσεις, αναλογίες, πλήκτρα, υλικά και υφή, γενικότερη αίσθηση στο χέρι.

-Με απογοήτευσαν: Επιδόσεις, οθόνη, stylus.

Πιο ξεκάθαρος και πιο ειλικρινής δεν γίνεται. Έλεος, που λες και συ.

Φιλικά.

 

ps. Τι σημαίνει "υποστήριξη"; Έχεις κάνει συγκριτικό benchmark τέστ; Πως ξέρεις πόσο πιο γρήγορο ή αργό είναι από το m600 ή οποιδήποτε άλλο ppcphone;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγει το κινητό παρουσιάζει 21ΜΒ ελεύθερη μνήμη.Με την πάροδο του χρόνου και το τρέξιμο 2-3 εφαρμογών μειώνεται στα 16ΜΒ ή 13ΜΒ παρότι τα κλείνω(οριστικά:( ).Κάπου είχα διαβάσει ότι το ίδιο "πρόβλημα" το είχε και άλλος κάτοχος αλλά δεν το βρήκα.Τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγει το κινητό παρουσιάζει 21ΜΒ ελεύθερη μνήμη.Με την πάροδο του χρόνου και το τρέξιμο 2-3 εφαρμογών μειώνεται στα 16ΜΒ ή 13ΜΒ παρότι τα κλείνω(οριστικά:( ).Κάπου είχα διαβάσει ότι το ίδιο "πρόβλημα" το είχε και άλλος κάτοχος αλλά δεν το βρήκα.Τι παίζει?

 

Με εκκίνηση το κινητό παρουσιάζει σε μένα 24ΜΒ ελέυθερη μνήμη. Με την πάροδο του χρόνου γεμίζει η μνήμη, και κάποιο τμήμα της το κρατούν εφαρμογές ακόμα και αν τις κλείσεις. Δεν είναι πρόβλημα, είναι λειτουργία των Windows. Συμβαίνει και στα επιτραπέζια Windows αλλά εκεί δε φαίνεται γιατί συνήθως η RAM μας είναι πολύ περισσότερη και διαθέσιμη.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίζεις:

 

1) Να έχεις μελετημένα Today Plugins να ξεκινάνε με τη συσκευή. Να επιλέξεις όλα όσα δεν κρατάνε μεγάλα ποσοστά μνήμης και να βρεις τις καλύτερες εναλλακτικές λύσεις. Π.χ. το SPB Pocket Plus λένε οτι κρατάει μεγάλα ποσοστά μνήμης. Αντί αυτού μπορείς να επιλέξεις το iLauncher. Το ίδιο να κάνεις και σε άλλες εφαρμογές που επιθυμείς.

 

2) Να κλείνεις συχνά όσες εφαρμογές ξεχνιούνται. Π.χ. σε εμένα το Active Sync και ο Comms Manager μένουν πάντα ανοιχτά. Όταν τα απενεργοποιώ κερδίζω 1ΜΒ μνήμης πάντα.

 

Αυτά μπορείς να κάνεις τπτ άλλο. Μη σε ανησυχεί όμως και το κινητό. Εμένα λειτουργεί κανονικά με μέχρι και 5ΜΒ ελεύθερης μνήμης, όταν είχα ανοίξει WiFi, Resco Explorer και είχα συνδεθεί μέσω WLAN με φακέλους μουσικής στο PC μου... και είχα ανοίξει το Pocket Player για να ακούσω streaming audio τα νέα τραγούδια του Κουρκούλη :p Παράλληλα σερφάριζα στο net με τον ΙΕ, αν και με λίγες διακοπές στη μουσική λόγω του επεξεργαστή. :) Πάντως το έκανε χωρίς πρόβλημα.

 

Το ίδιο το έχω κάνει με το 9000 και δεν κόλωσε φυσικά καθόλου... Αυτά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει?

 

Windows!!! :lol: :lol: :lol:

 

Σοβαρά τώρα, όπως λέει και ο Mythozz είναι φυσιολογικό για το λειτουργικό σύστημα.

 

Πάντως, εκτός από αυτά που σου γράφει ο Mythozz, κάθε πρωί πριν βγεις από το σπίτι σου για τη δουλειά σου, κάνε και ένα soft reset. Έτσι θα "ξυπνάει" φρέσκο και το ppc σου για δουλειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...